Jan Saudek

Jan Saudek přiveze do Prostějova svou představu krásy ženského těla

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Jan Saudek patří mezi nejznámější české fotografy a jeho díla tradičně budí emoce. Vůbec poprvé si jeho tvorbu mohou zblízka prohlédnout také Prostějované. Výstava s názvem Fenomén Saudek jim nabídne průřez tvorbou v podobě několika desítek velkoformátových fotografií. Výstavu návštěvníci najdou v galerii Špalíček Muzea a galerie v Prostějově, přístupná bude od 4. června do 5. září.

Návštěvníkům se představí soubor několika desítek velkoformátových snímků, půjde o průřez celoživotní tvorbou Jana Saudka. „Výstava zahrnuje černobílé, sépiové ale i kolorované snímky s oprýskanou zdí, která je pro Saudkovu fotografii typická. Pokud bychom je datovali, jde o díla od šedesátých let až po přelom tisíciletí. Kromě fotografií jsme na výstavu získali také tři obrazy. Pan Saudek se aktuálně vyjadřuje především malbou, tematicky však stále v duchu svých fotografií, opět tedy pracuje se ženským tělem,“ prozradila Kamila Husaříková, kurátorka výstavy.

Muzeum v Prostějově se chystá na otevření. Nabídne i fotografa Saudka

ilustrační foto Muzeum a galerie Prostějov

Muzeum a galerie v Prostějově bedlivě sleduje vládní kroky a nařízení. V pondělí 3. května by se mohla některá muzea a galerie veřejnosti opět otevřít, avšak jen v regionech s dobrou epidemiologickou situací. „V Olomouckém kraji zatím bohužel čísla příliš příznivá nejsou. Proto se otevření Muzea a galerie v Prostějově, hvězdárny a Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané nejméně o týden posune,“ sdělil Václav Horák, statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum návštěvníkům nabídne nově instalovanou autorskou výstavu nazvanou Flóra a fauna z našich depozitářů. „Jde o téma, které je v našich sbírkách v různých podobách hojně zastoupené, a na výstavě jsou předměty, které nesou rostlinné nebo živočišné motivy. Protože některé exponáty jsou zcela nové nebo jsme ještě neměli příležitost je vystavit a byla by škoda se o ně nepodělit, rozhodli jsme se je zpřístupnit touto formou,“ prozradil Horák.

Saudek i koncerty