muzeum

Tip na výlet. Unikátní meteority ve Vlastivědném muzeu Olomouc

ilustrační foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Od 5. do 14. listopadu čeká návštěvníky Vlastivědného muzea Olomouc unikátní výstava, která představí jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Meteority nalezené na lokalitě blízko Opavy představují unikátní mezioborový nález, který kombinuje archeologický a geologický výzkum na této lokalitě. Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.

První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před 18 tisíci lety. Byli tak paleolitičtí lovci svědci pádu meteoritu? Nebo jeho fragmenty sesbírali až později a udělali si z nich ohniště, či je chtěli využít zcela jinak?

Muzeum a galerie hledá tiskového mluvčího

ilustrační foto MGP

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o., vyhlašuje výběrové řízení na místo pracovníka vztahů k veřejnosti – tiskového mluvčího. Jedná se o práci na dobu určitou jeden rok, s možností prodloužení.

Podmínkou je, mimo jiné, ukončené vysokoškolské vzdělání, výborná znalost českého jazyka - práce s textem, vytváření tiskových zpráv a prezentačních materiálů, schopnost komunikace s médii, veřejností a ostatními kulturními institucemi a aktivní znalost alespoň jednoho cizího jazyka (Aj, Nj). Bližší informace k pracovní pozici podá Marie Řehulková - personalistka, tel. 778 958 645, e - mail: mrehulkova@muzeumpv.cz. Příjem přihlášek je do 4. 10. 2021.

Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu. (red)

Muzeum a galerie hledá historika – kurátora sbírek!

ilustrační foto MGP

Muzeum a galerie v Prostějově, p. o., hledá historika - kurátora sbírek. Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení.

Požadavkem je ukončené vysokoškolské vzdělání v oboru historie; zaměření na zpracování dějin raného novověku (16.-18. století), výhodou - schopnost samostatné, zodpovědné a týmové práce, dobré komunikační, tvůrčí a organizační schopnosti, schopnost systematicky realizovat vědecko-výzkumnou činnost v návaznosti na dlouhodobé záměry organizace, schopnost vypracovávat libreta a scénáře pro výstavy schopnost připravovat a zajišťovat realizaci vlastní výstavní.

Fenomén Saudek nadchnul prostějovské publikum

Foto MaG PV

Mimořádný start kulturní sezony zažil ve čtvrtek odpoledne Prostějov. Desítky lidí si nenechaly ujít zahájení výstavy Jana Saudka v galerii Špalíček Muzea a galerie v Prostějově. Výstava s názvem Fenomén Saudek bude přístupná až do 5. září letošního roku.

Slunné počasí a především přítomnost legendy české fotografie, Jana Saudka, přilákala ve čtvrtek odpoledne do centra Prostějova desítky lidí. „K Prostějovu mám nejvřelejší vztah, protože když jsem se v osmnácti letech poprvé opil, byla to prostějovská starorežná,“ žertoval z pódia před hlavní budovou muzea vtipem sobě vlastním Jan Saudek. Před publikem pak ještě přiznal, že před několika lety chodil také s dívkou z Prostějova. „To je už tak třicet let, zmizela někde ve světě. Moravanky jsou nejkrásnější holky na světě,“ poznamenal.

Muzeum v Prostějově se chystá na otevření. Nabídne i fotografa Saudka

ilustrační foto Muzeum a galerie Prostějov

Muzeum a galerie v Prostějově bedlivě sleduje vládní kroky a nařízení. V pondělí 3. května by se mohla některá muzea a galerie veřejnosti opět otevřít, avšak jen v regionech s dobrou epidemiologickou situací. „V Olomouckém kraji zatím bohužel čísla příliš příznivá nejsou. Proto se otevření Muzea a galerie v Prostějově, hvězdárny a Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané nejméně o týden posune,“ sdělil Václav Horák, statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum návštěvníkům nabídne nově instalovanou autorskou výstavu nazvanou Flóra a fauna z našich depozitářů. „Jde o téma, které je v našich sbírkách v různých podobách hojně zastoupené, a na výstavě jsou předměty, které nesou rostlinné nebo živočišné motivy. Protože některé exponáty jsou zcela nové nebo jsme ještě neměli příležitost je vystavit a byla by škoda se o ně nepodělit, rozhodli jsme se je zpřístupnit touto formou,“ prozradil Horák.

Saudek i koncerty

Vydejte se do pravěku po stopách Zdeňka Buriana. V muzeu

Foto Muzeum Prostějovska

Nakreslit dinosaura, mamuta nebo jiného pravěkého tvora, budou mít příležitost malí i velcí návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově. U příležitosti výstavy Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana, se tam 19. ledna chystá kreativní odpoledne.

Výstavou následovníků Zdeňka Buriana provede Petr Modlitba, jeden z autorů vystavených děl a zakladatel Volného sdružení výtvarníků PAS (Paleoart – Art and Science), který je velkým obdivovatelem tohoto Mistra paleorekonstrukce. Řeč bude nejen o jeho díle, kterým nesmazatelně vtiskl několika generacím svoje představy o zmizelých světech, ale účastníci kreativního odpoledne společně nahlédnou i za oponu tohoto nevšedního oboru a zjistí, co vše je potřeba znát k tomu, aby člověk mohl vytvořit věrohodný obraz dávno zaniklého světa.

Tip na výlet: Vlastivědné muzeum Olomouc nabízí korunovační klenoty

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Výstava korunovačních klenotů patří k největším lákadlům, které aktuálně nabízí Vlastivědné muzeum. To má po pauze, vynucení vládními opatřeními, opět otevřeno. K vidění je, kromě přesných replik Svatováclavské koruny, žezla a jablka, i svatováclavský meč či husitské zbraně.

Mistrovské repliky korunovačních klenotů v kompletní sestavě. To jsou hlavní exponáty výstavy české korunovační klenoty na dosah, která byla znovu otevřena. Výstava toho ale nabízí mnohem více. "Máme tu i repliky původního gotického žezla a jablka, které jsou uloženy ve Vídni," zmínil ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek.

Výstava se také věnuje příběhu 22 korunovaných panovníků, které doplní i další exponáty jako je kopie Pražského Jezulátka s kopií šatiček vyšívaných Marií Terezií, replika Řádu zlatého rouna a mnoho dalšího. (ber)

Vstupenka do muzea může být netradičním vánočním dárkem

ilustrační foto Muzeum a galerie

Přemýšlíte nad originálním vánočním dárkem, kterým uděláte radost, ale také dobrý skutek? Možností je zamířit do centra Prostějova, do tamního muzea a galerie. Své blízké nebo přátele můžete obdarovat vstupenkou na některou z výstav.

„Dopady koronavirové krize na kulturní oblast jsou značné. Jako většina kulturních institucí, i my jsme měli letošní rok dveře spíše zavřené než otevřené. Proto jsme se rozhodli jít návštěvníkům naproti a nabídnout jim možnost koupit vstupenku na některou z výstav v muzeu, hvězdárně nebo galerii Špalíček, jako dárek. Je to způsob, jak udělat někomu radost a zároveň podpořit regionální kulturu,“ řekla Soňa Provazová, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Muzeum a galerie v Prostějově jsou otevřeny!

Foto Muzeum Prostějovska

Po několikatýdenní pauze, způsobené protiepidemickými opatřeními kvůli koronaviru, je opět otevřeno Muzeum a galerie v Prostějově. Kromě stálých expozic se návštěvníci mohou těšit na prodloužené výstavy i novinky.

Za dodržení všech vládních nařízení se prostějovské muzeum a galerie opět otevřelo ve čtvrtek 3. prosince. „Uvědomujeme si, že pauza byla dlouhá a některé výstavy podle původních termínů v těchto dnech právě končí. Proto chceme návštěvníkům vyjít vstříc a rozhodli jsme se, že délku jejich trvání prodloužíme. To, že můžeme opět otevřít je velmi dobrou zprávou a na příchozí se těšíme,“ uvedlo Muzeum a galerie v Prostějově. 

Tip na virtuální výlet. Pražské Jezulátko v olomouckém muzeu

Foto Vlastivědné muzeum Olomouc

On-line seriál zajímavostí z aktuálních výstav uzavřeného Vlastivědného muzea pokračuje. Ve Vlastivědném muzeu Olomouc by v těchto dnech byla k vidění výstava českých korunovačních klenotů, která měla být původně představena veřejnosti v polovině října. Výstava je sice nainstalovaná, ovšem návštěvníci do muzea nesmí. Tak jde muzeum za nimi a průběžně přináší zajímavosti z této výstavy online. Přečtěte si něco o jednom z nejvzácnějších exponátů této výstavy - Pražském Jezulátku.

Soška Pražského Jezulátka je 48 centimetrů vysoká dřevěná soška s povrchem z barevného vosku, která nenapodobitelným způsobem zobrazuje Ježíše Krista v dětství. Dle pramenů pochází ze Španělska z období poloviny 16. století. Podle legendy se Ježíšek zázračně ukázal jistému mnichovi, který dle jeho podoby sošku vymodeloval.

Do Prahy sošku přivezla vévodkyně Marie Manriquez de Lara, která ji darovala jako svatební dar své dceři Polyxéně z Lobkovic. Ta ji věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné, kde ji mohou obdivovat návštěvníci až do dneška.