Přerov

Tip na výlet. Muzeum Komenského v Přerově

Foto Olomoucký kraj

Hned několik pokladů ukrývá sbírkový fond Muzea Komenského v Přerově. Obsahuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptačích vajec v České republice, jedinečnou kolekci Komenského map Moravy a soubor uměleckého kovářství na hradě Helfštýn dokonce patří ke světovým unikátům. Pochlubit se však může ještě jednou, neméně zajímavou raritou. Přerovské muzeum schraňuje 860 maleb z let 1904 až 1990, podle kterých byly vytištěny nástěnné školní obrazy.

„Takovou sbírku originálních školních obrazů v žádném jiném muzeu nenajdeme. Před lety, po zrušení nakladatelství Komenium, se nám podařilo získat originály a jsou to velice zajímavá umělecká díla mnoha českých výtvarníků, mimo jiné Zdeňka Buriana, Josefa Kočího nebo Stanislava Lolka. Byla to práce na zakázku školních vydavatelství, témata se určovala podle toho, co se vyučovalo. Máme velkou řadu obrazů k prvouce, zoologii, botanice nebo k dějepisu,“ prozradila kurátorka sbírky Jarmila Klímová.

Vypadalo to na zajímavé rito. Jenže zákazník neměl peníze

Ilustrační foto pixabay.com

Vychytralý zákazník taxislužby se nechal v pondělí povozit a odvést z Přerova do Prostějova. Po příjezdu na požadovanou ulici byla klientovi vytištěna taxíkářem účtenka z taxametru. K jeho velkému překvapení mu zákazník sdělil, že nemá finanční hotovost na zaplacení.

„Řidič taxíku vzniklou událost nahlásil na městskou policii. Přivolaná hlídka v zákazníkovi zjistila dvaačtyřicetiletého muže, který za smluvenou přepravní službu dluží částku 1 132 Kč. Strážníkům při vysvětlení uvedl, že jel za svou přítelkyní, která mu měla dát peníze, ale ta se momentálně nenachází doma a není k zastižení," uvedl strážník Petr Zapletal. Jelikož nebyl na místě za provedenou službu schopen zaplatit, hlídka zjištěné skutečnosti oznámila správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti majetku. (red)

Připojte se ke kytarovému rekordu, zve Přerov

ilustrační foto Blues nad Bečvou

Nadační fond Blues nad Bečvou za podpory statutárního města Přerova a dalších partnerů uvádějí 5. ročník kytarové exhibice Kytarový rekord na hradbách. Koná se 11. září a připojit se můžete i vy.

Hrát se budou následující skladby: 

Nová zdravotnická škola v Přerově se připravuje na otevření

foto Olomoucký kraj

Po letních prázdninách začne v Přerově fungovat nová vyšší odborná zdravotnická škola. Ta už také přijímá přihlášky ke studiu. Zájemci se mohou hlásit do 31. května.

„Kvalitní personál je pro rozvoj zdravotnictví v kraji naprosto zásadní. Proto jsem rád, že se projekt zdravotnické školy v Přerově podařilo dotáhnout do finále a má krajskou podporu,“ uvedl Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Dva cizinci se schovávali pod nápravou polského kamionu

Foto Městská policie Přerov

Dva cizince skryté v podvozku kamionu v Přerově odhalila hlídka městské policie. Jeden z cizinců se pokusil uprchnout, strážníci ho však téměř ihned chytili a zatkli. Druhý se o útěk nepokusil.

Hlídka v autě odhalila cizince při projíždění městem, ve chvíli, kdy jela přímo za daným kamionem. „Motohlídku v odpoledních hodinách míjel zahraniční kamion, když tu se z míst, kde obvykle bývá rezervní kolo, objevila ruka. Hlídka se zařadila za nákladní vůz a jela za ním do míst, kde by ho mohla bezpečně zastavit,” řekl Miroslav Komínek z Městské policie Přerov. Řidič kamionu po světelné výstraze zastavil. „V tu chvíli se zpod návěsu odlepila postava a začala utíkat ke hřbitovu.

OBRAZEM: Vzdušné souboje, vojenská technika, zásahy - Den Letiště Přerov

Foto Hana Z.

Vzdušné souboje leteckých es 1. světové války s pyrotechnickými efekty, akrobatická skupinu Follow me, ostrý zásah hasičů i policie, obrněná vozidla, drony, letoun Praga AirBaby s nejstarším funkčním leteckým motorem v Evropě vyrobeným v LOMu PRAHA, to vše byl dnešní Den letiště Přerov.

Fotografie nám do redakčního e-mailu zaslala čtenářka Hanka, za což velmi děkujeme. "Bylo to skvělé, k vidění spousta letadel, ale také zásahy policie, hasičů, vzdušná akrobacie, možnost vyhlídkového letu. Jsme tu s manželem od rána a vůbec se nám nechce domů", napsala k zaslaným fotografiím Hanka.

Den letiště Přerov končí dnes úderem šestnácté hodiny. (red)

Pozor! Přerov zve na Den letectví

ilustrační foto plakát

Dns, tedy v sobotu 22. července 2017, se na letišti Přerov uskuteční další ročník „Den letiště Přerov“. Vše odstartuje v 10:00 průletem letounů JAS 39 Grippen.

„Můžete se těšit na vzdušné souboje leteckých es 1. světové války s pyrotechnickými efekty, akrobatickou skupinu Follow me, ostrý zásah hasičů i policie, obrněná vozidla, drony, letoun Praga AirBaby s nejstarším funkčním leteckým motorem v Evropě vyrobeným v LOMu PRAHA,“ vzkazují pořadatelé.

Připraveny jsou vyhlídkové lety letadlem, atrakce pro děti i dospělé a mnoho dalšího. Vstupné a kyvadlová doprava na akci je zdarma. (red)

 

OBRAZEM: Den letiště Přerov fotoaparátem a kamerou Jiřího Pospíšila

Foto Jiří Pospíšil

Včera, tedy 16. července, se s akcemi roztrhl pytel. I přes nepřízeň počasí se lidé rozptýlili do všech možných směrů, aby se aktivit zúčastnili. Nejinak tomu bylo i s Dnem letiště Přerov. Ač se Jiří Pospíšil ještě v sobotní dopoledne rozhodoval, zda zamíří do Stínavy na Traktoriádu či do Přerova, rozhodl se pro Den letiště.

Do redakčního e-mailu zaslal spousty fotografií, ale i video pro ty z vás, kteří jste se na letišti nevyskytovali. Takto se můžete pokochat alespoň na fotografiích vojenskou, policejní či hasičskou technikou. Děkujeme! (red)

Cenná, i když jen přípravná, výhra nad Přerovem

foto: www.lhkjestrabi.cz

Hokejová derby Jestřábů s Přerovem jsou vždy svátkem druhé ligy. Tentokrát se Jestřábi se Zubry z Přerova utkali jen v přípravě, ale i tak měl páteční zápas "sousedů" svůj náboj.

Zápas se hrál na hřišti našich soupeřů, ale v hledišti nechyběli nejvěrnější prostějovští fans. Prostějované zápas rozhodli šňůrou, kdy stav z 1:2 otočili na 6:2. Zubři sice v předposlední minutě snížila na konečných 6:3, ale i tak výhra nad věčným rivalem zahřála.

Prostějov zůstává v přípravě stále neporaženým celkem. V úterý by měl na náš stadion zavítat Hodonín, který byl při minulém termínu "nemocný" a musela ho nahradit Břeclav. ta bude našim dalším soupeřem 5. září, ale hrát se bude venku.  

 

HC Zubr Přerov - LHK Jestřábi Prostějov