cizinci

S melouny přijeli i migranti

ilustrační foto Policie ČR

V pátek 23. července odpoledne byl policistům oznámen pohyb dvou osob, zřejmě migrantů, v areálu společnosti ve Velké Bystřici. Policisté na místě zjistili dva cizince, kteří vystoupili z pod kamionu převážející melouny z Albánie. Řidič (cizinec) uvedl, že s nákladem vyjel 17. července z Albánie a jel přes Severní Makedonii, Srbsko, Maďarsko, Slovensko až do České republiky. O „pasažérech“ nevěděl.

Na místo se dostavili policisté z odboru cizinecké policie, kteří si oba muže převzali. Cizinci uvedli, že jsou migranti z Afganistánu směřující na západ a do kamionu vlezli zřejmě na území Srbska. Vzhledem k tomu, že cizinci jsou podezřelí, že neoprávněně vstoupili na území České republiky bez platného cestovního dokladu a současně svým vstupem na území ČR porušili ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, byli zajištěni a eskortováni k provedení služebních úkonů.

Z cizinců bez povolení k pobytu řídil ten středně opilý. Vyhoštěni byli všichni

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí dvě hodiny po půlnoci kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby v Plumlovské ulici v Prostějově osobní automobil Fiat Punto a jeho posádku. Ihned po zastavení vozidla policisté poznali, že všichni tři muži jsou pod vlivem alkoholu. Jejich podezření se u řidiče potvrdilo provedenými dechovými zkouškami, kterými změřili hodnoty 1,48 a 1,53 ‰ alkoholu v dechu. S výsledkem zkoušek padesátiletý Ukrajinec souhlasil a přiznal vypití piva, jehož množství ani čas konzumace nebyl schopen blíže specifikovat.

„Protože se jednalo o cizince ze země mimo EU, byla součástí silniční kontroly i kontrola jejich dokladů. Při té policisté zjistili, že všem třem povolení k pobytu již vypršelo. Na místo byli proto přivoláni pracovníci odboru cizinecké policie, kteří si spolujezdce taktéž ukrajinské národnosti ve věku 27 a 33 let převzali. Provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 2,3 ‰ alkoholu v dechu u mladšího a 1,28 ‰ alkoholu v dechu u staršího z nich.

Dva cizinci se schovávali pod nápravou polského kamionu

Foto Městská policie Přerov

Dva cizince skryté v podvozku kamionu v Přerově odhalila hlídka městské policie. Jeden z cizinců se pokusil uprchnout, strážníci ho však téměř ihned chytili a zatkli. Druhý se o útěk nepokusil.

Hlídka v autě odhalila cizince při projíždění městem, ve chvíli, kdy jela přímo za daným kamionem. „Motohlídku v odpoledních hodinách míjel zahraniční kamion, když tu se z míst, kde obvykle bývá rezervní kolo, objevila ruka. Hlídka se zařadila za nákladní vůz a jela za ním do míst, kde by ho mohla bezpečně zastavit,” řekl Miroslav Komínek z Městské policie Přerov. Řidič kamionu po světelné výstraze zastavil. „V tu chvíli se zpod návěsu odlepila postava a začala utíkat ke hřbitovu.

Hádka cizinců skončila vražedným útokem

ilustrační foto Policie ČR

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání třiadvacetiletého cizince pro zvlášť závažný zločin vraždy ve stadiu pokusu.

V neděli 11. října před dvaadvacátou hodinou v bytě panelového domu v Olomouci došlo mezi dvěma cizinci z jihovýchodní Asie ve věku 23 a 21 let ke slovní rozepři. Hádka vzápětí přerostla ve fyzickou potyčku. „Podle dosavadního zjištění měl starší z mladíků nejdříve udeřit spolubydlícího keramickým hrnkem do hlavy a následně jej napadnout nožem a způsobit krajanovi vážná bodnořezná poranění. Agresor se ihned po činu dal na útěk.

Povolení k práci v Česku získají cizinci snadněji

ilustrační foto regiony.cz

 

Postup získání povolení k práci v Česku pro cizince z mimoevropských zemí se od příštího týdne zjednoduší. Místo dvou dokumentů bude stačit jedna kartička a jediný úřad. Zjednodušení přinášejí úpravy zákonů o pobytu cizinců a o zaměstnanosti, které nabyly účinnosti 24. června.

"Změna zjednoduší život i zaměstnavatelům, kteří už nebudou muset předem oznamovat Úřadu práce ČR záměr zaměstnávat cizince," doplnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.