řidič

Polovinu zákazu měl za sebou. Risk se mu nevyplatí

ilustrační foto Policie ČR

Trest odnětí svobody až na dvě léta hrozí 46letému řidiči za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Ve čtvrtek ráno jej policejní hlídka zastavila ve vozidle Mitsubishi v ulici Za Olomouckou v Prostějově. „Policisté při dopravní kontrole zjistili, že muž má Okresním soudem v Prostějově uložen osmnáctiměsíční zákaz řízení motorových vozidel, platný do prosince 2022," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Dáma za volantem. S jedenáctkou, vínem i slivovicí

ilustrační foto Policie ČR

V úterý okolo půl šesté odpoledne kontrolovali policisté v Prostějově na ulici Konečná šestačtyřicetiletou řidičku osobního automobilu Renault Mégane. Mimo jiné u řidičky provedli také orientační dechovou zkoušku, která prokázala předchozí požití alkoholických nápojů.

„Přístroj opakovaně naměřil hodnoty přes 1 promile alkoholu v dechu. Řidička s naměřenými hodnotami souhlasila a policistům se přiznala, že v průběhu předchozího večera vypila litr vína a tento den po obědě měla i jedno jedenáctistupňové pivo. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu žena odmítla. Policisté jí zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková.

Pivo prokládal rumem. Domů šel pěšky

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek odpoledne zastavila hlídka 48letého řidiče vozidla Mercedes Benz v obci Hluchov a provedla u něho dechovou zkoušku, která neměla příznivé výsledky, ale s tím zřejmě starší muž počítal.

„Naměřené hodnoty totiž nebyly zrovna nízké a řidič k tomu uvedl, že začal pít předchozího dne v odpoledních hodinách a pil až do půlnoci. V průběhu té doby vypil 7 dvanáctistupňových piv a prokládal to velkými panáky rumu, kterých bylo celkem 8 kousků. Hodnoty na měřícím zařízení se krátce před půl druhou odpolední zastavily na hladině 1, 95 a 1, 87 promile,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Do místa bydliště, kam měl řidič namířeno, již za volantem mercedesu neodjel a na místě přišel o řidičský průkaz, který mu hlídka zadržela.

Jezdil bez řidičáku. A zaplatí

ilustrační foto Policie ČR

V neděli ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka v Prostějově na Joštově náměstí vozidlo Š Octavia, které řídil 33letý muž.

Byl vyzván k orientační dechové zkoušce, která byla negativní a dalšímu, orientačnímu testu na návykové látky se odmítl podrobit a stejně tak odmítl i lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu. "Další kontrolou bylo v systémech zjištěno, že není držitelem řidičského oprávnění a tím se dopustil přestupku. Další jízda mu byla zakázána. Jeho případ byl zadokumentován a řešit ho bude příslušný správní orgán," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Řídil se zákazem i pod vlivem. Chytili ho strážníci

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

V pondělí před půlnocí na sebe upozornil svým nejistým způsobem jízdy řidič motorového vozidla. Strážníci při vykonávání autohlídky na ulici Okružní si všimli velmi nerozhodného stylu řízení osobního automobilu, a navíc řidič najel se svým vozem i na obrubník.

„Hlídka pojala podezření, že řidič může být ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Za pomocí modrých majáků s nápisem stop zastavila vozidlo. Že muž, který řídil, nebyl skutečně v nejlepší kondici, se následně potvrdilo. Po vystoupení z vozu hlídka u něj cítila silný zápach alkoholu, navíc velice špatně komunikoval a koordinoval svůj pohyb. Strážci zákona vyzvali třicetiletého řidiče k provedení dechové zkoušky, kterou však odmítl,“ uvedl strážník Petr Zapletal. Důvod odmítnutí za chvíli vyšel najevo.

Řidič dodávky byl sjetý tak, že si policisty spletl s mimozemšťany

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí před 21:00 hodinou přijali policisté na lince 158 oznámení o dodávce, která kličkuje po cestě a jezdí ze strany na stranu směrem od Valašského Meziříčí na Hranice. Policista operačního oddělení vyslal na základě tohoto oznámení hlídku, která byla v kontaktu s oznamovatelem a na řidiče dodávky si „posvítila“ v obci Černotín, kde řidiče uvedeného vozidla při jízdě zachytil i stacionární radar při překročení povolené rychlosti v obci.

Policisté ve vozidle užili zvukový výstražný systém spolu s majákem a zapnuli nápis STOP POLICIE a jeli za uvedeným vozidlem. Řidič vozidla na to nereagoval a stále přejížděl do protisměru, kde ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu, a někteří z nich byli dokonce nuceni zastavit a sjet ke krajnici. Řidič pokračoval dál směrem do Hranic a choval se velmi nevyzpytatelně a nebezpečně. Dojel až na ulici Hranickou kolem kasáren a dál pokračoval na kruhový objezd, který celý projel a vyjel čtvrtým výjezdem zase zpátky do Hranic, kde u hlavní brány kasáren zastavil.

Policisté honili ujíždějícího bavoráka přes dva okresy. Chtěli ho zastavit i střelbou

foto Policie ČR

V pondělí dopoledne naměřili prostějovští policisté na dálnici D46 ve směru z Vyškova na Olomouc u jedoucího vozidla BMW v úseku s povolenou rychlostí 110 km/h překročení rychlostního limitu o zhruba 60 km/h. Proto jej služebním vozidlem za použití potřebných signálů předjeli a navigovali ke sjezdu z dálnice. Řidič je zprvu následoval, avšak těsně před exitem náhle změnil rychlost a směr jízdy a hlídce začal ujíždět na Olomouc.

Do pronásledování vozidla se k prostějovským policistům připojila i hlídka dopravního inspektorátu Olomouc. Ujíždějící automobil opustil dálnici na sjezdu u Hněvotína. Policisté auto pronásledovali přes několik obcí až do Grygova. Zde se otočil a jel zpět na Blatec. Pronásledující policisté mu však v obou směrech zatarasili silnici, a proto sjel na polní cestu směrem k Holickým loukám. V tuto chvíli se do akce zapojili ještě další policejní hlídky. Z důvodu rozbahněného terénu se policisté vydali za pronásledovaným, již stojícím, vozem pěšky.

Opilý řidič nadýchal přes 3 promile

Ilustrační foto ber

Ve čtvrtek krátce před polednem na zřejmě opilého řidiče vozidla Ford Mondeo jedoucího od obce Litovel na obec Konice policisty na lince 158 upozornil jiný řidič. Policisté okamžitě vyrazili podezřelého řidiče zkontrolovat. Vozidlo vyhledali a zastavili v obci Luká.

Policistům bylo hned při prvním kontaktu s řidičem zřejmé, že muž je pod vlivem alkoholu. "S jednapadesátiletým řidičem provedli dechovou zkoušku na alkohol, při které přístroj zaznamenal pozitivní hodnoty 3,65 ‰, 3,18 ‰ a 3,11 ‰ alkoholu v dechu. Řidič policistům uvedl, že žádný alkoholický nápoj nepožil, nicméně s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření, což odmítl," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

Vydal se na cesty. V dechu měl přes 2 ‰

ilustrační foto Policie ČR

V neděli odpoledne policisté zastavili řidiče osobního vozidla v obci Studenec.

Při kontrole podrobili 45letého řidiče dechové zkoušce na alkohol, která byla pozitivní. Řidič postupně nadýchal hodnoty 2,04 ‰, 2,24 ‰ a 2,29 ‰ alkoholu v dechu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali. „Řidiči hrozí za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnost," dodal policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Otevřené okénko náklaďáku. Zloděj zajásal, šofér zaplakal

ilustrační foto Policie ČR

Na Husově náměstí v Prostějově zastavil v pondělí dopoledne mladý muž nákladní vozidlo. Zamkl kabinu a šel vykládat nákladový prostor. Při opuštění kabiny nechal ovšem pootevřené okénko na straně řidiče, a to pomohlo zloději, kterého možnost lehce se obohatit nenechala na pokoji.

Oknem zřejmě prostrčil ruku a otevřel si dveře. V kabině vzal dva mobilní telefony, peněženku s platební kartou a hotovostí 500 korun, osobní doklady a doklady od vozidla a zmizel, aniž by na sebe upoutal pozornost. „Poškozenému a firmě způsobil celkovou škodu za 25 300 korun. Případ šetříme pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)