rychlost

Radary ulovily 655 rychlíků. Jen za květen

Ilustrační foto ber

Jen za měsíc květen naměřily automatické radary v Prostějově 655 překročení povolené rychlosti v obci.

„Upozorňujeme řidiče, aby dodržovali nejvyšší povolenou rychlost a zbytečně se rizikovým chováním nevystavovali finančnímu postihu za přestupkové jednání,“ vzkazuje za Městskou policii Prostějov komisař Petr Zapletal. 

Navíc překročení nejvyšší rychlosti, povolené zákonem nebo dopravní značkou, o více jak 5 km/h a méně než 20 km/h v obci, spadá do bodového systému a řidiči jsou následně uděleny 2 body. (red)

Speed Marathon v kraji odhalil rychlíky

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 24. března v rámci mezinárodní spolupráce organizace ROADPOL proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti v obci a mimo obec.

Dvaačtyřicet policistů zkontrolovalo přes 400 vozidel v Olomouckém kraji. Plánovaná akce byla řidičům dopředu známa, a přesto při ní policisté zjistili 123 dopravních přestupků. Z toho 107 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 58 000 korun. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 93 řidičů. Policisté přistihli 5 řidičů pod vlivem alkoholu a 1 pod vlivem jiných návykových látek.

Opilec uháněl po dálnici skoro stopadesátkou!

ilustrační foto PČR

V pátek 1. října dopoledne prováděla policejní hlídka dopravního inspektorátu Prostějov měření rychlostních limitů na dálnici D 46 ve směru z Olomouce na Výškov. V úseku, kde je povolená rychlost 110 km/h, naměřili řidiči motorového vozidla rychlost 143 km/h. 

Policisté následně dojeli změřené vozidlo a na nejbližším sjezdu jej stáhli z dálnice. Řidič se při kontrole podrobil se dechovým zkouškám na alkohol. Přístroj zaznamenal pozitivní hodnoty 1,01 ‰ a 0,92 ‰ alkoholu v dechu. Muž uvedl, že před několika hodinami požil asi pět piv a dva větší panáky slivovice. Policisté muže vyzvali k podrobení se testu na přítomnost jiných návykových látek, což řidič odmítl. Policisté muže poučili a vyzvali jej, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu, což rovněž odmítl. Policisté řidiči další jízdu zakázali.

Porsche se po dálnici řítilo stodevadesátkou

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí proběhla také v Olomouckém kraji celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování nejvyšší povolené rychlosti.

Za pondělí policisté v Olomouckém kraji zjistili přibližně 100 přestupků týkající se překročení nejvyšší povolené rychlosti. Mezi vybrané hříšníky, kteří nedodržují rychlost, patřil na Olomoucku řidič, který jel v obci rychlostí 89 km/hod., další na Prostějovsku jel v úseku 110 km rychlostí 137 km/hod.

V Prostějově budou sloužit nové stacionární radarové měřiče

Ilustrační foto ber

Zbrusu nový systém, který bude hlídat bezpečnost v Prostějově, si vyžádá několika milionovou investici. Rozhodovat o ní budou zastupitelé.

„Na březnové schůzi Rady města Prostějova byla schválena zadávací dokumentace na výběrové řízení pro pořízení tří stacionárních stanic a jednoho radaru, včetně programového vybavení,“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal. Podle jeho vyjádření se nebude jednat o pouhý nákup nových stacionárních radarů. Jejich instalaci bude předcházet vybudování stanovišť pro stanice a elektro přípojky.

Řada řidičů během Velikonoc překračovala rychlost, netají se nespokojeností policisté

ilustrační foto PČR

V Olomouckém kraji policisté v průběhu velikonočních svátků zaznamenali 153 přestupků v dopravě, za které udělili pokuty za téměř 100 000 korun.

„Nejčastěji řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost, a to ve 120 případech. Mezi další přestupky patřilo nepoužití bezpečnostního pásu, držení hovorového zařízení, nevyhovující technický stav vozidla či jízda po dálnici bez dálniční známky. Požití alkoholických nápojů jsme zjistili u čtyř řidičů, kterým jsme na místě zadrželi řidičské průkazy. Žádný řidič neřídil pod vlivem jiné návykové látky,“ vypočítal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Předjížděl bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

V neděli po třinácté hodině vykonávali policisté dopravního inspektorátu hlídkovou činnost na komunikaci v obci Klenovice na Hané. Při tom se stali svědky nebezpečného manévru, při kterém osobní automobil Renault Laguna v nepřehledném úseku předjížděl jiný automobil.

Rozhodli se vůz zastavit a čekalo je překvapení.

"Po zastavení Renaultu policisté zjistili, že čtyřiatřicetiletý řidič má vysloven platný zákaz řízení a to až do února příštího roku. Pro své jednání je tak muž podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Policie chytala "karanténové" rychlíky

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 2. dubna se v Olomouckém kraji konala dopravně bezpečnostní akce zaměřená především na kontrolu dodržování stanovené rychlosti jízdy. V celém kraji dopravní policisté zaznamenali 70 případů překročení maximální povolené rychlosti.

"30 přestupků vyřešili na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 40 přestupků postoupili k dořešení příslušnému správnímu orgánu. Rekordmany dne byli dva řidiči, kteří v obcích překročili rychlost o více jak 30 km/h.  Na Jesenicku řidič projížděl obcí rychlostí 92 km/h a na Šumpersku rychlostí 81 km/h," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Cizinec se řítil na Ostravu 214 kilometrovou rychlostí

ilustrační foto

 

Rychlostí přes 200 kilometrů v hodině se řítil v neděli odpoledne po rychlostní komunikaci na Olomoucku osobní mercedes. Cizinec za jeho volantem se zastavení nijak nebránil. Policisté mu uložili kauci. 

"V neděli po patnácté hodině řešili policisté z Dálničního oddělení Kocourovec 53letého řidiče vozidla Mercedes za překročení maximální povolené rychlosti. Cizinec se řítil s vozidlem po silnici R 35 ve směru od Olomouce na Ostravu až rychlostí 214 km/h v místech, kde je povolená rychlost 130 km/h," konstatoval policejní mluvčí Josef Bednařík. Podezřelý byl zastaven a zkontrolován. Za jeho protiprávní jednání mu byla uložena kauce ve výši 5000 Kč. Věc bude dále řešit správní orgán. (red)

Už je to tady! Mobilní radar zachytí i registrační značku!

Foto ŘSD

 

Ředitelství silnic a dálnic ČR začíná na českých dálnicích a silnicích testovat novinku – mobilní radar MOTES. Radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěného obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovosti na rekonstruovaných silničních tazích. Účinnost radaru vyhodnocujeme ve spolupráci s Policií,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.