rychlost

V Prostějově budou sloužit nové stacionární radarové měřiče

Ilustrační foto ber

Zbrusu nový systém, který bude hlídat bezpečnost v Prostějově, si vyžádá několika milionovou investici. Rozhodovat o ní budou zastupitelé.

„Na březnové schůzi Rady města Prostějova byla schválena zadávací dokumentace na výběrové řízení pro pořízení tří stacionárních stanic a jednoho radaru, včetně programového vybavení,“ nastínil náměstek primátora Jiří Rozehnal. Podle jeho vyjádření se nebude jednat o pouhý nákup nových stacionárních radarů. Jejich instalaci bude předcházet vybudování stanovišť pro stanice a elektro přípojky.

Řada řidičů během Velikonoc překračovala rychlost, netají se nespokojeností policisté

ilustrační foto PČR

V Olomouckém kraji policisté v průběhu velikonočních svátků zaznamenali 153 přestupků v dopravě, za které udělili pokuty za téměř 100 000 korun.

„Nejčastěji řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost, a to ve 120 případech. Mezi další přestupky patřilo nepoužití bezpečnostního pásu, držení hovorového zařízení, nevyhovující technický stav vozidla či jízda po dálnici bez dálniční známky. Požití alkoholických nápojů jsme zjistili u čtyř řidičů, kterým jsme na místě zadrželi řidičské průkazy. Žádný řidič neřídil pod vlivem jiné návykové látky,“ vypočítal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Předjížděl bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

V neděli po třinácté hodině vykonávali policisté dopravního inspektorátu hlídkovou činnost na komunikaci v obci Klenovice na Hané. Při tom se stali svědky nebezpečného manévru, při kterém osobní automobil Renault Laguna v nepřehledném úseku předjížděl jiný automobil.

Rozhodli se vůz zastavit a čekalo je překvapení.

"Po zastavení Renaultu policisté zjistili, že čtyřiatřicetiletý řidič má vysloven platný zákaz řízení a to až do února příštího roku. Pro své jednání je tak muž podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Policie chytala "karanténové" rychlíky

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 2. dubna se v Olomouckém kraji konala dopravně bezpečnostní akce zaměřená především na kontrolu dodržování stanovené rychlosti jízdy. V celém kraji dopravní policisté zaznamenali 70 případů překročení maximální povolené rychlosti.

"30 přestupků vyřešili na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 40 přestupků postoupili k dořešení příslušnému správnímu orgánu. Rekordmany dne byli dva řidiči, kteří v obcích překročili rychlost o více jak 30 km/h.  Na Jesenicku řidič projížděl obcí rychlostí 92 km/h a na Šumpersku rychlostí 81 km/h," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Cizinec se řítil na Ostravu 214 kilometrovou rychlostí

ilustrační foto

 

Rychlostí přes 200 kilometrů v hodině se řítil v neděli odpoledne po rychlostní komunikaci na Olomoucku osobní mercedes. Cizinec za jeho volantem se zastavení nijak nebránil. Policisté mu uložili kauci. 

"V neděli po patnácté hodině řešili policisté z Dálničního oddělení Kocourovec 53letého řidiče vozidla Mercedes za překročení maximální povolené rychlosti. Cizinec se řítil s vozidlem po silnici R 35 ve směru od Olomouce na Ostravu až rychlostí 214 km/h v místech, kde je povolená rychlost 130 km/h," konstatoval policejní mluvčí Josef Bednařík. Podezřelý byl zastaven a zkontrolován. Za jeho protiprávní jednání mu byla uložena kauce ve výši 5000 Kč. Věc bude dále řešit správní orgán. (red)

Už je to tady! Mobilní radar zachytí i registrační značku!

Foto ŘSD

 

Ředitelství silnic a dálnic ČR začíná na českých dálnicích a silnicích testovat novinku – mobilní radar MOTES. Radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěného obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovosti na rekonstruovaných silničních tazích. Účinnost radaru vyhodnocujeme ve spolupráci s Policií,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.

Za nehody na R46 může počasí a rychlost

ilustrační foto PČR

 

Hned dvě nehody na rychlostní komunikaci R46 řešili v pondělí prostějovští policisté. V obou případech byla na vině přílišná rychlost. Nehody se obešly bez zranění, škoda se ale vyšplhala na víc než čtvrt milionu korun. 

Kolem půl čtvrté odpoledne havaroval ve směru na Vyškov osobní VW Passat. "Řidič pravděpodobně nepřizpůsobil za deště rychlost jízdy stavu a povaze komunikace a dostal smyk. Sjel do pravé příkopy a poškodil směrový sloupek," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková. Hmotná škoda byla vyčíslena na 81 tisíc korun. Devětadvacetiletému řidiči uložili policisté na místě pokutu.

Práce na R46? Až do září!

ilustrační foto

Motoristé využívající rychlostní komunikaci R46 musí počítat s dopravním omezením, které potrvá až do konce září. V novém bude povrch silnice, přibude tichý asfalt a možná se zvýší povolená rychlost.

Doprava, která je svedena do protisměru a uzavřený výjezd z dálnice, to je současná situace, která ve dvou úsecích na R46, v trase Prostějov – Olomouc, komplikuje dopravu. Mezi 26 a 34 kilometrem je u Držovic provoz převeden do protisměru a vozovka je zúžena na jeden jízdní pruh. Komplikace jsou také u Olšan u Prostějova, kde je uzavřen EXIT 33. Práce na těchto úsecích stále probíhají a podle ředitele olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolky, potrvají pravděpodobně do konce července.

Kdo ponese odpovědnost na tragickou nehodu ve Vrahovicích?

ilustrační foto

Druhé soudní líčení čeká na řidičku, která údajně stojí za vážnou dopravní nehodou policistů ve Vrahovicích. Po střetu jejího auta s vozem policistů, kteří pronásledovali neukázněného motorkáře, zůstali na silnici jak zranění, tak poničená auta. V zítřejším líčení má vypovídat poslední svědkyně, posuzovat se budou video snímky a další znalecké posudky.

Prvního líčení, které řídí soudkyně Adéla Pluskalová, se 14. května účastnili jak oba zranění policisté, obviněná řidička, tak i řada svědků. Podle informací z jednání je pravděpodobné, že škoda dosáhne až k jednomu milionu korun.

„Motoristka je obviněná z toho, že v loni, 28. března ve Vrahovicích, svou jízdou zabránila průjezdu policejního auta s právem přednosti v jízdě. Nesledovala provoz. Na svědomí má těžkou újmu na zdraví a vysokou škodu,“ konstatoval na jednání státní zástupce Ondřej Frgal.

Měření rychlosti stacionárními radary v Prostějově bylo v pořádku

ilustrační foto
ilustrační foto

Už druhé hloubkové přezkoumávání Úřadu pro ochranu osobních údajů opětovně potvrdilo, že město Prostějov z pohledu kontrolorů při měření rychlosti stacionárními radary nepochybilo. 

„Závěr úřadu je jednoznačný a musím říct, že nás potěšil. Kontrolou nebylo prokázáno, že zpracování osobních údajů v rámci přestupkových řízení, které byly získány kamerovým systémem měření rychlosti, porušuje zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů,“ potvrdil první náměstek primátora Jiří Pospíšil. 

„Jiný výsledek jsme ani neočekávali. Jak jsem již několikrát zopakovala, nikdo ze zaměstnanců společnosti CZECH RADAR nemá přístup k žádným ani osobním údajům přestupců,“ zdůraznila tisková mluvčí CZECH RADARu Anna Němcová.