kontrola

Policisté kontrolovali dodržování zákazu předjíždění. S pomocí vrtulníku

ilustrační foto

V minulých dnech proběhla na českých a moravských dálnicích jedna z dalších dopravně bezpečnostních a speciálních akcí, která byla zaměřena na kontrolu dodržování zákazu předjíždění nákladních automobilů. Policisté odhalili 53 přestupků.

Akce měla za cíl upozornit řidiče náklaďáků na důležitost dodržování pravidel silničního provozu, zvýšit povědomí o nebezpečí předjíždění a podpořit řidiče k bezpečnému a zodpovědnému chování na našich dálničních tělesech.

Živnostenský úřad provedl kontrolu zákazu nočního provozu zastaváren a bazarů

ilustrační foto firmy.cz

V letošním roce kontrola proběhla v průběhu měsíce června a července. Kontroloři Odboru obecní živnostenský úřad Magistrátu města Prostějova se zaměřují nejen na dozor nad dodržováním povinností stanovených živnostenským zákonem, ale jejich působnost je mnohem širší. Například pravidelně kontrolují dodržování zákazu vyplývajícího ze zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době, ve znění zákona č. 183/2017 Sb.

Dle tohoto právního předpisu je mezi 22. a 6. hodinou zakázán nákup a prodej veškerého použitého zboží nebo zboží bez dokladu nabytí, přijímání tohoto zboží do zástavy nebo zprostředkování jeho nákupu či přijetí do zástavy (v bazarech a zastavárnách) a výkup odpadu v zařízeních určených ke sběru a výkupu odpadů. Cílem takto upravené legislativy je zamezit možnosti výkupu nelegálně nabytého zboží v uvedených provozovnách.

Strážníci se zaměřili na cyklisty

Foto Městská policie Prostějov

Strážníci se zaměřili na povinnou výbavu jízdního kola a dodržování dopravních předpisů. Preventivní akce se konala 21. srpna v dopoledních hodinách na ulici Šárka – Okružní.

„Během dopoledne bylo zkontrolováno celkem 27 cyklistů. Převážná většina měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Některým cyklistům chyběly předepsané odrazky. Těm bylo kolo dovybaveno reflexními samolepkami, které plně chybějící odrazky nahradí. Zkontrolovaní cyklisté odjížděli s drobnými dárky v podobě reflexního doplňku na oděv," uvedla komisařka Tereza Greplová. V průběhu akce se strážníci setkali i s neukázněnými chodci, kteří se pohybovali po cyklostezce. Těm bylo vysvětleno jejich protiprávní jednání.

Policisté kontrolovali nákladní vozidla a autobusy. Vypátrali i ukradený vůz

Foto Policie ČR

V Olomouckém kraji ve dnech 21. a 22. července proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce, zaměřená zejména na kontrolu nákladních vozidel a autobusů.

Při ní téměř padesát policistů zkontrolovalo na dvě stě motorových vozidel. Projednali 55 přestupků, z nichž 39 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 20 000 korun. Nízkorychlostním kontrolním vážením zjistili třináct přetížených vozidel. Pět z nich vyřešili blokově na místě a osm oznámili do správního řízení. „Policisté během akce vypátrali jedno odcizené vozidlo a přistihli čtyři hříšníky za volantem pod vlivem alkoholu," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Policisté na silnicích. V rámci ROADPOL

ilustrační foto Policie ČR

V období od 4. do 8.  dubna se i v teritoriu Olomouckého kraje konala celorepublikové dopravně bezpečnostního opatření s názvem ROADPOL. Tentokrát se dopravní policisté zaměřili zejména na řádné užívání pásů a dalších zádržných systémů ve vozidlech. Stanoviště jednotlivých hlídek byla situována do blízkosti míst s předpokládaným vyšším výskytem dětských pasažérů, tedy zejména v okolí škol a školek.

Na kontrole se společně s hlídkami dopravní policie podíleli i policisté Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje. Ti při kontrole apelují zejména na bezpečnost přepravy dětí ve vozidlech, neboť správné užití zádržného systému pro děti může zachránit život nebo předejít vážným zraněním s trvalými následky. „Výsledky akce budou k dispozici po jejím vyhodnocení, nejdříve v pondělí 11. 4. 2022," doplnila komisař Alena Dudešková. (red)

Speed Marathon v kraji odhalil rychlíky

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 24. března v rámci mezinárodní spolupráce organizace ROADPOL proběhla celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu dodržování povolené rychlosti v obci a mimo obec.

Dvaačtyřicet policistů zkontrolovalo přes 400 vozidel v Olomouckém kraji. Plánovaná akce byla řidičům dopředu známa, a přesto při ní policisté zjistili 123 dopravních přestupků. Z toho 107 vyřešili příkazem na místě v celkové výši 58 000 korun. Nejvyšší povolenou rychlost překročilo 93 řidičů. Policisté přistihli 5 řidičů pod vlivem alkoholu a 1 pod vlivem jiných návykových látek.

Vydal se na cesty. V dechu měl přes 2 ‰

ilustrační foto Policie ČR

V neděli odpoledne policisté zastavili řidiče osobního vozidla v obci Studenec.

Při kontrole podrobili 45letého řidiče dechové zkoušce na alkohol, která byla pozitivní. Řidič postupně nadýchal hodnoty 2,04 ‰, 2,24 ‰ a 2,29 ‰ alkoholu v dechu. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali. „Řidiči hrozí za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnost," dodal policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Porsche se po dálnici řítilo stodevadesátkou

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí proběhla také v Olomouckém kraji celorepubliková dopravně bezpečnostní akce zaměřená na dodržování nejvyšší povolené rychlosti.

Za pondělí policisté v Olomouckém kraji zjistili přibližně 100 přestupků týkající se překročení nejvyšší povolené rychlosti. Mezi vybrané hříšníky, kteří nedodržují rychlost, patřil na Olomoucku řidič, který jel v obci rychlostí 89 km/hod., další na Prostějovsku jel v úseku 110 km rychlostí 137 km/hod.

V Pěnčíně našla SZPI plesnivé syrečky

Foto SZPI

V prodejně smíšeného zboží, kterou v Pěčíně provozuje Van Anh Vu, našli pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce plesnivé Olomoucké tvarůžky.

Olomoucké tvarůžky malé byly zařazeny do kategorie nebezpečné potraviny kvůli okem viditelným plísním. „Na povrchu potraviny se vyskytovaly kolonie plísní viditelné pouhým okem. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku. Potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti,“ píše inspekce na webu potravinynapranyri.cz. (Zdroj SZPI)

Strážníci se zaměřili na kontroly koloběžek

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Prostějovští strážníci i nadále budou při vykonávání hlídkové činnosti dohlížet, zda uživatelé elektrokoloběžek dodržují pravidla silničního provozu.

„Nejčastějším prohřeškem je v drtivé většině jízda po chodníku. Koloběžkáři by měli v ideálním případě využívat cyklostezky, sdílené stezky pro chodce a cyklisty. Pokud se takové pozemní komunikace na trase nenacházejí, musí jezdit po silnici při pravém okraji vozovky. Osoby mladší osmnácti let, by měly mít při jízdě, nasazenou a řádně připevněnou helmu. Hlídky se budou také zaměřovat, zda jezdci na koloběžkách nejsou pod vlivem alkoholu," informoval strážník Petr Zapletal. (red)