SZPI

Další invaze hlodavců. Inspekce ji odhalila v Rudolfově pekařství

Foto SZPI

Tentokrát se pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vypravili do prodejny Rudolfovo pekařství v Olomoucké ulici v Prostějově. I tam je čekal pohled na mrtvolky hlodavců špína.

Inspektoři proto 1. února provozovnu uzavřeli. Jako důvody uvedli výskyt trusu hlodavců, mrtvé hlodavce a stopy po jejich působení a výskytu, plísně v chladicích zařízeních, výrazně zanedbaný úklid a nečistoty na podlaze.

Provozovatelé ale urychleně zjednali nápravu, a tak inspekce prodejnu hned druhý den, 2. února, otevřela. (red)

Další zavřený obchod. Tentokrát večerka v Mostkovicích

Foto SZPI

Po pondělní inspekci v obchodě v Kostelci na Hané zavítali v úterý inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce do Večerky na Prostějovské ulici v Mostkovicích. Provozovnu Van Phong Phama vzápětí uzavřeli.

Stalo se tak kvůli výskytu trusu hlodavců, výskytu mrtvých hlodavců a stopách po jejich působení, plísním v chladicích zařízeních, výrazně zanedbanému úklidu, nečistotám na podlaze a v regálech a na zařízení.

Provozovna tak byla 30. ledna uzavřena. (ber)

Potraviny v Kostelci na Hané zavřela špína a hlodavci

Foto potraviny na pranýři, SZPI

Prodejnu Liliana potraviny, kterou v Kostelci na Hané v Tyršově ulici provozuje Thi Thanh Huyen Dao, zavřela v pondělí 29. ledna Státní zemědělská potravinářská inspekce.

Inspektoři v prostorách prodejny našli trus hlodavců, mrtvé hlodavce, stopy po jejich působení a výskytu. Dále špatné hygienické podmínky na toaletách, výrazně zanedbaný úklid, hromadění odpadů, nezajištění odvozu potravinářského odpadu, výrazné znečištění prostor, nečistoty na podlaze, regálech či zařízeních. Provozovnu obratem uzavřeli. (red)

 

U Ječmínka zavřeli kuchyni. Kvůli špíně a hlodavcům

Foto potravinynapranyri.cz

Firma VACHMAL spol. s r.o., která provozuje restauraci „U Ječmínka" na Újezdě v Prostějově, se dostala do hledáčku inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Při své návštěvě v pondělí 22. ledna zavřeli v restauraci kuchyni.

Důvodem byl výskyt trusu hlodavců, stopy po působení a výskytu hlodavců, výrazně zanedbaný úklid, výrazné znečištění prostor, nečistoty na podlaze, nečistoty na regálech či zařízeních a poškození stěn

„Uzavřena byla pouze část provozovny – prostory pro přípravu a výdej pokrmů (kuchyň, sklad suchých potravina a přípravna surovin). Provozovna jako celek uzavřena nebyla,“ uvedla inspekce na webu potravinynapranyri.cz. 

Zaměstnanci sjednali nápravu, a tak byly prostory o den později otevřeny. (ber)

Kaufland a Albert prodávaly drůbeží maso se salmonelou. Máte je snad doma?!

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před dvěma šaržemi nebezpečných potravin v tržní síti. Jde o husí prsa s kostí, které prodával Kaufland a kachnu bez drobů z Albertu.

Z Maďarska připutovala HUSÍ PRSA S KŮŽÍ S KOSTÍ, hluboce zmrazené, označení veterinárním oválem: HU332EK, datum minimální trvanlivosti: 30.09.2025, výrobce: TRANZIT-FOOD KFT, H4362 NYÍRGELSE, DEBRECENI UT 1, Maďarsko. Laboratorní rozbor potvrdil v uvedené šarži potraviny přítomnost patogenního serotypu bakterií Salmonella Agona a Samonella Newport. Potravina je škodlivá pro zdraví. „Inspektoři SZPI vzorek odebrali v provozovně společnosti Kaufland Česká republika v.o.s,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Pozor na kuřecí maso, guláš a tuňáka varuje SZPI

Foto SZPI, Makro

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před rizikovým kuřecím masem prodávaným v řetězci Tesco. Výrobek, konkrétně kuřecí prsa původem z Ukrajiny a balená na Slovensku, byl kontaminován bakterií salmonela infantis, známou svou spojitostí s onemocněním salmonelózou. Incidence byla zaznamenána v prodejně v Mostě, avšak výrobek byl už stažen z prodeje.

 „Vzhledem ke skutečnosti, že předmětný výrobek byl označen údajem ‚Spotřebujte do: 26.07.2023‘, v tržní síti se už nenachází. SZPI však důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří by mohli mít výrobek doma v zamrazeném stavu, aby jej nekonzumovali. Případné zmrazení nemá na bakteriální kontaminaci prakticky žádný vliv,“ upozornil za SZPI Marek Bartík.

Balení bylo označeno jako Tesco Kuřecí prsní řízek, šarže: 23293102, chov a porážka: Ukrajina, baleno společností WE Trade, Horné Saliby, Slovensko.

Potravinářská inspekce zakázala čtyři šarže falšovaného vína. Prodávalo je Tesco a Albert

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci průběžných intenzivních kontrol kvality a bezpečnosti zjistila v tržní síti čtyři šarže bílého vína, u nichž laboratorní rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Brně potvrdil falšování nepovoleným přídavkem syntetického aroma.

Jedná se o výrobek Viña Mercedes, Chardonnay,výrobce: Bodegas FERNANDO CSTRO S.L., 13730 Santa Cruz de Mudela, CIUDAD REAL, země původu: Španělsko. Tři šarže (L-10.01.23, L-07.09.22, L-12.01.23) byly odebrány v tržní síti společnosti Tesco Stores ČR a.s. a jedna šarže (L-09.01.23) v síti společnosti Albert Česká republika, s.r.o.

Inspektoři SZPI nařídili oběma kontrolovaným osobám, aby uvedené šarže neprodleně stáhly z tržní sítě. SZPI s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Potravinářská inspekce zakázala švestková povidla z Albertu. Pro nízký obsah ovoce

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se intenzivně věnuje případům klamání spotřebitelů a aktuálně zakázala šarži švestkových povidel s cca o třetinu nižším podílem ovocné složky oproti deklaraci na obalu.

Potravinářská inspekce nařídila společnosti Albert Česká republika, s.r.o., aby neprodleně stáhla z celé své tržní sítě nevyhovující potravinu Gustona ŠVESTKOVÁ POVIDLA s označením data minimální trvanlivosti do 25. 2. 2024, výrobce: RISO – R s.r.o., Košická cesta 2074, 97901 Rimavská Sobota, Slovensko, země původu: Slovensko.

Pozor na rozinky z TESCO. Jsou plné minerálních olejů

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost nepovolené látky v potravině TESCO Rozinky Sultana, balení: 200 g, s označením data minimální trvanlivosti do: 4/2023, šarže: L220953V9871.

Laboratorní rozbor v akreditované laboratoři potvrdil přítomnost minerálního oleje, který není potravinářskou látkou a nesmí být v potravinářském výrobku obsažen. Množství nepovoleného oleje činilo 397 mg/kg a výrobce tak porušil nařízení č. 1333/2008 Evropského parlamentu a Rady o potravinářských přídatných látkách. Inspektoři SZPI nařídili kontrolované osobě, společnosti Tesco Stores ČR a.s., aby uvedenou šarži potraviny neprodleně stáhla z tržní sítě.

Sklad Potravin U Modrého lva zavřela inspekce

Foto potravinynapranyri.cz

Potraviny U Modrého lva v Pernštýnském náměstí v Prostějově navštívili v pondělí pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem byl výskyt trusu hlodavců, výskyt mrtvých hlodavců. Provozovna nebyla zabezpečená před pronikáním škůdců a byly zde neklamné stopy po jejich působení a výskytu.

„Uzavřena pouze část provozovny – prostory skladu potravin a úklidová místnost. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ upozorňuje inspekce na stránce potravinynapranyri.cz. (red)