hygiena

Koupací sezóna ještě nezačala, ale přehrada už má zeleného smajlíka

ilustrační foto ber

Letošní první měření, které krajští hygienici v Plumlovské přehradě udělali 13. května, ukázalo top kvalitu vody, označenou modrým smajlíkem. O 14 dnů později, 27. května, už bylo všechno jinak. Smajlík se zazelenal.

„Voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). Jde o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla mluvčí KHS Olomouckého kraje Markéta Koutná. Podle jejich slov je po koupeli vhodné se osprchovat.

V loňském roce si přitom vodní nádrž uchovala kvalitní vodu od poloviny května do druhého červencového týdne. (ber)

Další invaze hlodavců. Inspekce ji odhalila v Rudolfově pekařství

Foto SZPI

Tentokrát se pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vypravili do prodejny Rudolfovo pekařství v Olomoucké ulici v Prostějově. I tam je čekal pohled na mrtvolky hlodavců špína.

Inspektoři proto 1. února provozovnu uzavřeli. Jako důvody uvedli výskyt trusu hlodavců, mrtvé hlodavce a stopy po jejich působení a výskytu, plísně v chladicích zařízeních, výrazně zanedbaný úklid a nečistoty na podlaze.

Provozovatelé ale urychleně zjednali nápravu, a tak inspekce prodejnu hned druhý den, 2. února, otevřela. (red)

V přehradě už se letos asi nevykoupeme. Černý smajlík setrval

ilustrační foto ber

Hygienici zakázali koupání v Plumlovské přehradě kvůli výrazně zhoršené kvalitě vody. Lidem hrozí kvůli nadlimitnímu množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a zvířat. Na webu to Krajské hygienické stranice Olomouckého kraje oznámila smutným černým smajlíkem. Ten voda v nádrži naposledy obdržela v srpnu 2021. 

„V povrchové vodě Vodní nádrže Plumlov využívané ke koupání se stanovuje dočasný zákaz používání vody ke koupání, a to ode dne vyvěšení tohoto opatření do doby ukončení tohoto zákazu," uvedla ve vyhlášce už před časem ředitelka Krajské hygienické stanice v Olomouci Lenka Pešáková.

Na koupání v přehradě zapomeňte, signalizuje červený smajlík

ilustrační koláž ber

Hygienici v tomto týdnu zkontrolovali kvalitu ve vodní nádrži Plumlov. Výsledky jsou špatné, voda obdržela červený smajlík, což značí, že neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní rizika.

„Z laboratorního rozboru vzorku vody odebrané ve VN Plumlov (pláž U Vrbiček), lze hodnotit vodu jako nevhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 4, červený smajlík),“ informovala ve čtvrtek 10. srpna odpoledne Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

„Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozornili hygienici. Další odběry U Vrbiček provedou 14. srpna. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V úterý dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí druhé kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Sklad Potravin U Modrého lva zavřela inspekce

Foto potravinynapranyri.cz

Potraviny U Modrého lva v Pernštýnském náměstí v Prostějově navštívili v pondělí pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem byl výskyt trusu hlodavců, výskyt mrtvých hlodavců. Provozovna nebyla zabezpečená před pronikáním škůdců a byly zde neklamné stopy po jejich působení a výskytu.

„Uzavřena pouze část provozovny – prostory skladu potravin a úklidová místnost. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ upozorňuje inspekce na stránce potravinynapranyri.cz. (red)

Smržické Hrušce zavřela inspekce sklad

Foto SZPI

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce navštívili 22. ledna 2021 prodejnu Hruška ve Smržicích. A zavřeli jí sklad.

Důvodem byly výskyt myšího trusu, výrazně zanedbaný úklid a nečistoty na podlaze.  „Byl uložen zákaz užívání prostor skladu balených potravin, čerstvého ovoce a zeleniny a alkoholických nápojů. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ dodává inspekce. (Zdroj SZPI)

Přehrada stále v modré

ilustrační foto ber

V pořadí druhé letošní měření hygieniků dalo vodě v Plumlovské přehradě opět modrého smajlíka. Voda je vhodná ke koupání.

"Voda je nezávadná s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ sděluje na svém webu Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

V roce 2019 se kvalita vody v přehradě zhoršila až začátkem srpna, koncem měsíce už byla označena jako nevhodná ke koupání. (ber)

 

OBRAZEM: Zdravotníci učili správnou hygienu rukou

ilustrační foto

Jak si správně umývat ruce a při jakých příležitostech, to minulý týden vysvětlily dětem z Mateřské školky Libušinka zdravotní sestřičky dětského oddělení Nemocnice Prostějov. 

Dopomohla jim k tomu také kouzelná Kapka vody, která dětem názorně předvedla, jak je důležité nepodceňovat správné umývání rukou. O den později si správnou hygienu rukou připomněla také Nemocnice Prostějov, která se připojila ke každoroční celosvětové kampani "Mějte čisté ruce". O edukaci pro zdravotníky i návštěvníky nemocnice se tentokrát postaraly zdravotníci z oddělení centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Na pomoc jim přišli také studenti prostějovské Střední zdravotnické školy. "Akce se opět setkala s úspěchem.

Zmrzlinu v Kostelci zavřela hygiena!

ilustrační foto

 

Hygienici v červenci zakázali činnost šesti prodejnám zmrzliny. Důvodem bylo hrubé porušení hygienických zásad při výrobě a manipulaci s potravinami. Jedna z prodejen je v Kostelci na Hané.

Jde o stánek s točenou zmrzlinou U Pošty v Brně - Starém Lískovci, prodejnu točené zmrzliny v přívěsu ve Vranově nad Dyjí (před hrází), Asijské občerstvení na náměstí Míru a firmu P.A.M.O. Asijské pokrmy v Litvínově, prodejnu zmrzliny v přívěsu v Lichnově a stánek s prodejem točené zmrzliny v Kostelci na Hané.