voda

Vlažná voda se solí vás spolehlivě ochladí

ilustrační foto pixabay.com

Čím větší horko, tím větší chuť na ledový drink. Přestože jde o vskutku osvěžující pití, nedopřeje vám kýžené ochlazení. Ideálním pitím pro horké dny je paradoxně  vlažná minerální voda s malým množstvím soli.

Představte si, jak do trávicího traktu nalijete teplé pití. Jakmile to uděláte, začne metabolismus pracovat a tělo se začne potit – a samozřejmě se poměrně rychle ochladí. Pokud si ale dopřejete spíše ledové pití, váš organismus nedostane signál, že by se měl ochladit – a samotné ochlazení v letním dni mu dá mnohem více zabrat. To je důvod, proč jsou v zemích, kde panují vysoké teploty, oblíbené teplé nápoje.

A proč ještě omezit ledové drinky? Protože šidíte termoregulaci a v důsledku můžete mít více chuti na sladké.

Suchou nohou neprojdete. Lávky u Hloučely jsou pod vodou

Foto čtenář

Podchod je zase plný vody. Projít tam může jen ten, kdo má holínky. To byla informace, kterou zaslal do redakce PvNovinek společně s fotografií podchodu u říčky Hloučely v Olomoucké ulici v Prostějově jeden z čtenářů. O reakci jsme požádali náměstka primátora Jiřího Rozehnala.

„Předem chci říct, že nejde o cyklostezku ani chodník, ale manipulační lávku. Stejně, jako ta v Kostelecké ulici, má za úkol usnadnit přechod přes frekventovanou ulici. Protože jsme nemohli "zvednout "mosty a museli jsme se řídit stavebním zákonem, lávky mají standardní výšku vzhledem ke dnu řeky.  V době oblevy, což je teď, a upouštění vody z přehrady, jsou tudíž pod vodou," vysvětlil Rozehnal.

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V roce 2021 si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2021. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 89,51 koruny, příští rok to bude 95,94 koruny. Vodné činí 48,05 korun, stočné pak 47,89 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Milionová dotace podpoří projekt hospodaření se srážkovou vodou

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Velké množství dešťové vody končí v kanalizaci, která ji odvádí pryč z krajiny. Mezi obdobími sucha přicházejí krátké intenzivní srážky, kdy voda z krajiny rychle mizí. Město Prostějov proto přistupuje ke krokům, které by vodu v krajině měly udržet.

„Jednou z takových akcí je projekt „Efektivní hospodaření se srážkovou vodou – Sportcentrum DDM, Prostějov“. Město na něj získalo z Operačního programu životního prostředí dotaci ve výši 3 006 839,35 korun,“ uvedl primátor František Jura s tím, že o dotaci bylo žádáno v lednu tohoto roku, v rámci 119. výzvy vyhlášené Ministerstvem životního prostředí ČR.

Konkrétně se jedná o zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní a hospodaření se srážkovými vodami.

Tak dlouho chodili s kanystry pro vodu, až trpělivost dárce došla. Rozbili mu auto

foto Policie ČR

Z přečinu poškození cizí věci podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 2 sedmatřicetiletého muže ze Studence. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit 22. srpna v odpoledních hodinách tím, že stejně starému muži v Čelechovicích na Hané úmyslně poškodil automobil Renault Thalia. Poškozený muž tím doplatil na svou ochotu pomoci bližnímu. Rodině ze Studence totiž pro neplacení účtů za vodu dodavatel přerušil dodávky.

"Situaci rodina vyřešila tak, že s kanystry ženy obešly sousedy v bližším i vzdálenějším okolí a o vodu prosily. Se svým požadavkem uspěly právě u uvedeného muže v Čelechovicích na Hané a opakovaně si k němu pro vodu chodily. Když si uvedeného 22. srpna pro vodu ten den přišly již potřetí, dárci už došla trpělivost a další vodu jim dát odmítl. Následně s kanystry a požadavkem na vodu přišli dva muži. Když byli také odmítnuti, začali na poškozeného křičet vulgární nadávky a hrozby. Pak svůj hněv obrátili proti automobilu Renault Thalia, který měl poškozený zaparkovaný před domem.

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)

Krajem se opět přehnaly bouřky. Hasiči zasahovali i na Prostějovsku

Foto HZS Olomouckého kraje

Během pondělka přešly přes Olomoucký kraj opět silné bouřky.

„V této souvislosti jsme na několika místech pomáhali čerpáním vody, konkrétně na Prostějovsku jich bylo šest,“ uvedli hasiči na svém twitteru. V Olomouci čerpali vodu z autoservisu a prodejny. Situaci doprovázelo také odstraňování spadlých stromů.

Na Prostějovsku byla situace aložitější v Tištíně, kde zasahovalo několik jednotek a bylo třeba odčerpávat sklepy i vzniklé voodní laguny. (ber)

Hasiči mají nadále plné ruce práce. S vodou

Foto HZS Olomouckého kraje

V souvislosti s vydanou výstrahou pro Olomoucký kraj na vydatné srážky a návazně povodňovou bdělost evidují hasiči od ranních hodin zvýšený počet výjezdových událostí technického charakteru.

„Zasahujeme u odstraňování překážek, stromů, při odčerpávání sklepů či čištění odtokových cest,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na Prostějovsku opět zasahují v Želči a Doloplazech. 

Kvůli přívalovým dešťům dosáhly prvního povodňového stupně hladiny toků ve Stražisku, v Plumlově a Otaslavicích. (ber)

Za vodu zaplatíme méně. Od května

ilustrační foto

Moravská vodárenská od 1. května sníží na Prostějovsku cenu vodného a stočného o několik korun za metr krychlový pitné vody. Rodiny za vodu měsíčně uspoří až desítky korun.

Na Prostějovsku se cena vodného a stočného za metr krychlový od 1. května sníží z nynějších 93,57 koruny na 89,51 korun. "Na Prostějovsku by průměrná čtyřčlenná rodina mohla ušetřit měsíčně 40,01 korun," uvedla mluvčí MOVO Markéta Bártová.

Květnové zlevnění je důsledkem novely zákona o DPH, která přeřazuje úpravu a rozvod vody a také odvádění a čištění odpadní vody včetně souvisejících služeb ze sazby 15 procent na deset procent. (ber)

Pozor na změnu tlakových poměrů ve vodovodní síti města

ilustrační foto

Na počátku dubna bude prostějovská vodárna manipulovat s tlakem v potrubí.

Společnost MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ, a.s. oznamuje, že v důsledku provozních zásahů na vodovodní síti se ve čtvrtek 2. dubna 2020 od 6 do 20 hodin změní tlakové poměry ve vodovodní síti města Prostějov.

Zvýšení tlakových poměrů ve vodovodní síti bude trvalé po celý den. "Doporučujeme proto všem odběratelům pitné vody provést preventivně kontrolu pojistných ventilů, umístěných na jejich vnitřním vodovodu a také napojení pojistných ventilů na odtokové potrubí," vzkazuje MOVO. (Zdroj MOVO)