fotopostřeh

Fotopostřeh: Kraví nevěsta hledá ženicha

Foto čtenář

„Občas bloumám po různých zvířecích serverech, a tak jsem narazila na inzerát, který mě nesmírně pobavil. Prodáme jalovici Moniku z eko chovu – do dobrých rukou, nejlépe k někomu, kdo má i býčka. Je jí už sedm let, ukázalo se však, že inseminátor nebo krátkodobý vztah se sousedovic masným býkem jí k otelení prostě nestačí, tak sháníme nového majitele, který má nejlépe i schopného býka pro trvalý romantický vztah," napsala nám paní Lenka k nabídce panenské krávy.

Redakce dodává, že majitelé mají neskonale dobré srdce a pro informaci, tahle roztomilá krasavice je příslušnicí plemene jersey. Pokud vám něco připomíná, vězte, že právě jerseyky byly předlohou ke kresleným postavičkám telátek z produkce studia Walta Disneye. (red)

Fotopostřeh: No ABS...

Foto ber

Kde jsou ty doby, kdy bývaly motory aut jen o něco složitější než kafemlýnek. 

Auta neměla žádné ABS, žádné vstřiky, žádný počítač a pramálo problémů. Naprosto pochopitelně to demonstroval při sobotní výstavě na prostějovském náměstí majitel toho trabantu. Njn, pokrok nezastavíš. (ber)

Fotopostřeh: Není bazén jako bazén

Foto ber

Zatímco většina lidí míří v horkých dnech na koupaliště, menšina si vybírá jiné bazény.

Možnosti bezplatné koupele využily v pátek odpoledne malé dívky. Co by bazén jim posloužila kašna na hlavním prostějovském náměstí. Za více než hodinu, co si užívaly vodu, se jim nedostalo napomenutí ani od rodičů, ani od mužů zákona. 

Nejde o nepřejícnost, ale o fakt, že voda v městských kašnách je chemicky ošetřována, což na citlivou dětskou pokožku může mít po zdravotní stránce negativní vliv. (ber)

Fotopostřeh: Stačí chvilka a z kola je šrot

Foto ber

Stojan u marketu v Janáčkově ulici začíná být hřbitovem bicyklů. Vlastně, jejich součástí.

Zatímco jeden dopravní prostředek kdosi odnesl pouze bez předního kola, které jistil silný lanový zámek, z druhého si zase kola odmontoval obě. Tam byla stejným způsobem zafixovaná kostra. Majitelé obou bicyklů museli mít po návratu ke svým ořům velkou radost. (ber)

Fotopostřeh: Vodník. A říká mi Pavle...

Foto ber

Malá obec Slatinky, o které je v posledních dnech hodně slyšet v souvislosti s třetím místem v soutěži Vesnice roku Olomouckého kraje, se může chlubit celou řadou zajímavostí. Jednou je i vodník Radovan. 

Zelený muž s bohatou hřívou při sobotním Pohádkovém lese dohlížel u jedné ze soutěží. Zatímco dítka při pohledu na autentickou podobu pohádkové bytosti neskrývala větší či menší obavy, dospělí tápali. Vodník je totiž zdravil a oslovoval křestními jmény. A nám se vybavila scéna z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny  - "Vodník!!! A říká mi Pavle..." 

Tenhle vodní pán je samozřejmě místní, vodnickým i civilním jménem Radovan. (Text a foto ber)

Fotopostřeh. Parkovat prostě neumíme

Foto ber

Ve Vrchlického ulici v Prostějově je parkování povoleno pouze po jedné straně komunikace. Vzhledem k tomu, že zde sídlí škola a pedagogická poradna, míst pro odstavení vozu je pomálu. A je problém.

Než zaparkovat o kousek dál, je lepší se vmáčknout kamkoli. Co na tom, že auto postavíme přímo před nájezd na chodník, který je určen pro vozíčkáře, maminky s kočárky atd... Opravdu to jinak nejde? (ber)

Fotopostřeh. Krása starých dveří

Foto ber

Doba neustále posouvá hranice ve všech směrech. Výjimkou není ani náš styl bydlení.

Okna a dveře našich domovů kdysi bývala pouze ze dřeva. To stále častěji ustupuje plastu. Na druhou stranu i v Prostějově najdeme domy, jejichž majitelé se k rekonstrukci postavili s citem pro doby minulé a vchody (nejen) svých příbytků nechali citlivě rekonstruovat. Řekněte sami, není to krása? (ber)

Fotopostřeh. Smutná cesta obilí

Foto čtenář

S tragickými příběhy se potkáváme na každém kroku. Některé stojí za zamyšlení.

Třeba jako život obilí. Na druhou stranu, pro nás, milovníky pěnivého moku, je to přesně opačný případ, protože jde o příběh veskrze optimistický. (ber)

Fotopostřeh: Fiat Multipla

ilustrační foto

Když se řekne Fiat Multipla, představila jsem si vždycky snad nejošklivější auto, které jsem kdy viděla. Při nedávném srazu veteránů na prostějovském hlavním náměstí jsem uviděla jeho předka. Ani on moc krásy nepobral…

Čtyřdveřová Multipla se představila na 39. ročníku autosalonu v Bruselu 14. ledna 1956. Zezadu jasný Fiat 600 nemá klasickou příď, kabina je předsunuta až nad kola, takže vyznává tzv. trambusovou koncepci. Prostě minibusík.

Dovnitř Multiply se vešlo i šest lidí, kteří měli dostatek prostoru a tato auta byla v Itálii extrémně populární coby taxíky. Sklopit se dají obě zadní řady a Multiplu tak proměnit v dodávku s nákladovým prostorem 1,75 m3. Když se sklopí přední sedačky, můžete si zdřímnout na téměř dvoumetrovém lůžku pro dva.

Fotopostřeh. Víte, co to je?

ilustrační foto

Tahle věc k historii Prostějova neodmyslitelně patří. Doma ji ale nehledejte. Tipnete si, co to je?

Exponát naleznete v Muzeu a galerii města Prostějova. Nebudeme napínat, více než 130 cm velký nástroj jsou železné soukenické nůžky na postřihování vlněných látek. Pochází ze začátku 19. století. (ber)