náměstí TGM

Starý Prostějov. Náměstí TGM

Fota SOkA, ber

Dnešní původní fotografie pochází z roku 1933, kdy náměstí prošlo úpravami podle návrhu brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Druhá fotografie je z léta roku 2014 a zachycuje náměstí v podobě, kterou si ještě pamatujeme. Teď už vypadá zase jinak.  (ber)

Zloděj ničil výlohy. Dlažebními kostkami

ilustrační foto Městská policie

Ze zločinu krádež podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěného pachatele, který měl v dosud přesně nezjištěné době přes noc z pátku na sobotu v Brněnské ulici v Prostějově betonovou dlažební kostkou rozbít skleněnou výlohu prodejny. Poté pachatel takto vzniklým otvorem do prodejny vstoupil, prohledal ji a odcizil z ní drobné mince v hodnotě asi jednoho tisíce korun. Škoda způsobená poškozením prodejny nebyla dosud přesně vyčíslena, ale zjevně bude několikanásobně vyšší.

K dalšímu obdobnému útoku na prodejnu došlo během následující noci na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. V tomto případě u prodejny pachatel betonovou dlažební kostkou rozbil dvě skleněné výlohy. Jeho útoku však odolaly tabule bezpečnostního skla a k odcizení ničeho tak nedošlo. Výše škody způsobené poškozením prodejny byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun.

Starý Prostějov. Náměstí TGM

Foto ber

Dnešní fotografie pochází z hlavního prostějovského náměstí a je z roku 1988.

Pamatujete jedinou prodejnu jízdních kol a šicích strojů ve městě? V prvním patře rohového domu pak měli „hnízdo“ právníci a jejich advokátní poradna. (ber)

Starý Prostějov: Mariánský sloup na náměstí TGM

Foto SOkA

Barokní mariánský sloup stojí na prostějovském hlavním náměstí už od roku 1714.

Změnami prochází jen jeho okolí, jak dosvědčuje fotografie datovaná rokem 1942. Tehdy jej ještě neskrývaly stromy, které byly vysazeny zhruba před 60 lety, aby pohled na sakrální památku nepobuřoval tehdejší vedení radnice.  (ber)

Starý Prostějov: Náměstí T.G.M

Foto SOkA

Dnes se podíváme na prostějovské hlavní náměstí.

Zástavba po levé straně náměstí směrem od radnice se moc nezměnila, až na fasády, co říkáte. Fotografie je z 80. let 19. století. (ber)

Vánoční strom už stojí!

Foto PvNovinky.cz

Na prostějovské hlavní náměstí dnes doputoval stříbrný smrk z Brodku u Konice. Slavnostně se rozsvítí v pátek 1. prosince v 17 hodin. 

Urostlého krasavce, který se letos pochlubí úplně novou světelnou výzdobou, rozsvítí zpěvák Pavel Callta v 17 hodin. (ber)

VIDEO: Fanoušci osvítili náměstí

Foto PvNovinky.cz

Fanoušci prostějovského hokeje v sobotu večer osvítili červenými světlicemi náměstí TGM. 

Na náměstí se jich část na cestě z Přerova, kde náš tým dnes hrál, shromáždila po 22. hodině. Doprovázelo je několik policejních aut. Fanoušci v bílých tričkách se ve dvou řadách rozestoupili po náměstí. Po několikaminutovém čekání, jehož příčinou byl zřejmě vzlet dronu, z kterého si chtěli své venkovní "choreo" natočit, všichni rozvísitili červené světlice a skandovali "Ať žije Prostějov!" (red)

 

Zde se podívejte na naše reportážní video z události:

https://www.facebook.com/pvnovinky/videos/1589420621138677/

 

Film Špunti na vodě ve středu zdarma v Prostějově

ilustrační foto

Do Prostějova míří český letní film Špunti na vodě a bude se promítat zdarma.

Zhlédnout jej můžete pod otevřeným nebem, a to ve středu 23. srpna na prostějovském náměstí TGM v prostoru u muzea. "Promítání začne v Letním kině ODS ve 21 hodin a vstup na akci bude zdarma. Rád bych proto pozval všechny Prostějovany i lidi z okolí, aby se ve středu přišli pobavit na prostějovské hlavní náměstí," sdělil Prostějovským novinkám prostějovský kandidát občanských demokratů Petr Sokol, který je dvojkou krajské kandidátky. Podle Petra Sokola bude na místě k dispozici také základní občerstvení a nebude chybět ani losování o zajímavou cenu.

Lavičky na náměstí nelze vyměnit. Byly za dotaci

Foto FB Martin M.

 

Nové lavičky na náměstí T.G.M. v Prostějově sklízejí i nadále kritiku. Dle obyvatel města budou kvůli materiálu, z něhož jsou vyrobeny, působit problémy a ne poskytovat možnost odpočinku. Podle magistrátu se s nimi ale už nedá nic dělat.

„V zimě budou studit, v létě se promění v rozehřáté plotny. Kdo tohle mohl vymyslet, ten v životě na lavičce neseděl,“ kroutila hlavou Dora D. Stejně jako řada dalších lidí doufala, že ostatní lavičky budou z jiných materiálů, než je kov. Spletla se. Podle vedení města už takové budou na trvalo.

„Vzhled laviček odpovídá schválenému návrhu architekta a s ohledem na plnění podmínek dotace nelze udělat změnu v návrhu,“ konstatoval magistrát. (ber)

Obrazem: Na náměstí se pilně pracuje

Foto ber

 

Na prostějovském hlavním náměstí se pilně pracuje. Mimo fasádníků, šplhajících po radniční věži, se činí i stavební čety, které likvidují starou dlažbu.  

Jak se finálová podoba "nového" náměstí povede, posoudíme v nejbližších měsících. Prozatím z reakcí Prostějovanů je zřejmé, že revitalizací a rekonstrukcí nadšeni nejsou. (red)