náměstí TGM

Masopustní sobota. Řezník Krkovička, polévka za kačku a maškary!

ilustrační foto ber

Masopustní zábavné pásmo se koná na prostějovském hlavním náměstí už tuto sobotu 18. února 2023 od 10 do 16 hodin.

„Tak, jak je zvykem, začne masopustní veselí průvodem kolem rynku, a to v 10 hodin dopoledne, chybět nebude tradiční masopustní kejklování, herci, komedianti, pohádky a samozřejmě spousta dobrot včetně polévky za kačku,“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Tradice masopustu byla v Prostějově obnovena v roce 2016 a stala se oblíbenou celodenní akcí pro všechny věkové kategorie. (ber)

Zničil lavičku a ujel. Usvědčily ho kamery

foto Magistrát města Prostějova

Ve středu krátce před devátou hodinou ranní oznámil muž poškozenou lavičku na náměstí T. G. Masaryka.

„Uvedl, že viděl, jak přijela dodávka, řidič vystoupil a šel zásobovat jednu z prodejen. Pravděpodobně nezajistil vozidlo, a to se samovolně rozjelo a po cca 20 metrech narazilo do lavičky. Poté, co se řidič k vozidlu vrátil, usedl za volant, a aniž by situaci nějakým způsobem řešil, odjel pryč," uvedla komisař Tereza Greplová. Za pomocí svědků a městského kamerového dohlížecího systému se podařilo podezřelého řidiče zastihnout na Žižkově náměstí, kde zásoboval další prodejnu. K dopravní nehodě byla přivolána hlídka DI Policie ČR, která si celou záležitost převzala k řešení. (red)

Starý Prostějov. Hlavní náměstí

Foto SOkA

Této fotografii je letos rovných 100 let.

Byla pořízena letecky, pochází z roku 1922 a nejen naše hlavní náměstí na ní vypadá hodně jinak. (ber)

Od listopadu se bude opět bruslit na náměstí

Foto ber

První pronájem mobilního kluziště se uskutečnil v roce 2015. V centru Prostějova nebylo instalováno pouze v roce 2020, a to kvůli proticovidovým opatřením. Letos by si milovníci zimních sportů mohli ledovou plochu u muzea opět užít, a to od začátku listopadu. PvNovinkám to potvrdila náměstkyně primátora Milada Sokolová.

„Bruslit se opět bude na ploše před muzeem. Ledová plocha by měla být dispozici bruslařům od 5. listopadu. Jsem moc ráda, že se tato již tradiční akce opět zopakuje a věřím, že nám ji letos COVID-19 nepokazí," doufá náměstkyně Sokolová. 

Městu stejně jako i v předchozích letech mobilní kluziště pronajímá společnost ENERGO CHOCEŇ, s.r.o., a to na dva měsíce. Provoz začíná první listopadový týden a končí první lednový týden následujícího roku. (ber)

Prostějovské domy. Dům Jiřího Wolkra

Foto NPÚ

Řadový dvoupatrový městský dům „Wolkerův dům“ v centru města Prostějova stojí na hlavním náměstí. Dům s historizující fasádou z 19. století je v jádru patrně renesanční s částečně gotickými sklepy.

Na této stavbě je, mimo jiné, k povšimnutí pamětní deska, připomínající básníka Jiřího Wolkera, jehož rodině dům patřil. (ber)

Bezsoucitu zahraje na náměstí. Spolu s Laurou a tygry

Foto FB Bezsoucitu

Vznik rockové kapely Bezsoucitu je spojen s koncem roku 2013. Tehdy zakládající členové této Prostějovské kapely byli zpěvák Milan a kytarista Jakub. Ihned po založení byli osloveni další budoucí členové kapely. Basák Boho, rytmická kytara Lukáš a bubeník Jirka. Tato sestava posléze odehrála několik koncertů zejména přímo v Prostějově a okolí.

Kapela se zaměřuje na vlastní tvorbu a texty jsou tvořeny výhradně jen v mateřském jazyce. Postupně se ve vlastním repertoáru kapely objevuje více jak dvacet vlastních skladeb, které zaznívají pravidelně na všech koncertech a neustále se objevují skladby nové, které rozšiřují vlastní styl a hudební žánr této sestavy. Stylově se kapela vymezuje zejména pro posluchače rockové hudby, nicméně hardrock nebo naopak skladby melodického metalového nádechu ji nejsou cizí.

Prostějovské domy. Onšův dům

Fota SOkA

Na náměstí T.G.Masaryka  se nachází renesančně přestavěný dům s neobvyklým portálem.

Dům patřil sekretáři Vratislava z Pernštejna, Mikuláši Onšovi z Břesovic – dnešních Vřesovic u Prostějova.   Portál je datován do dvacátých let 16. století. Patrně pochází z prostějovského zámku, před jeho vrcholnou renesanční přestavbou. (ber)

Starý Prostějov. Letecký snímek 1930

Fota SOkA

Letecký snímek historického jádra Prostějova pochází z roku 1930.

Hlavní náměstí je ještě bez parkové úpravy, která byla podle návrhu architekta Jindřicha Kumpošta provedena v roce 1933. Na výhodní straně náměstí stojí domy, které byly zbořeny v roce 1969, stejný osud potkal domy ve Školní ulici, asanované a přelomu 60. a 70. let.(ber)

Starý Prostějov. Náměstí TGM

Fota SOkA, ber

Dnešní původní fotografie pochází z roku 1933, kdy náměstí prošlo úpravami podle návrhu brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Druhá fotografie je z léta roku 2014 a zachycuje náměstí v podobě, kterou si ještě pamatujeme. Teď už vypadá zase jinak.  (ber)

Zloděj ničil výlohy. Dlažebními kostkami

ilustrační foto Městská policie

Ze zločinu krádež podezírají prostějovští policisté dosud nezjištěného pachatele, který měl v dosud přesně nezjištěné době přes noc z pátku na sobotu v Brněnské ulici v Prostějově betonovou dlažební kostkou rozbít skleněnou výlohu prodejny. Poté pachatel takto vzniklým otvorem do prodejny vstoupil, prohledal ji a odcizil z ní drobné mince v hodnotě asi jednoho tisíce korun. Škoda způsobená poškozením prodejny nebyla dosud přesně vyčíslena, ale zjevně bude několikanásobně vyšší.

K dalšímu obdobnému útoku na prodejnu došlo během následující noci na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. V tomto případě u prodejny pachatel betonovou dlažební kostkou rozbil dvě skleněné výlohy. Jeho útoku však odolaly tabule bezpečnostního skla a k odcizení ničeho tak nedošlo. Výše škody způsobené poškozením prodejny byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun.