náměstí TGM

Místo Dési bude asijská restaurace a sushi bar

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města na svém zasedání odsouhlasila také několik pronájmů nebytových prostor.

„Konkrétně bych jmenovala například pronájem městského domu na náměstí T. G. Masaryka, prostory po bývalém občerstvení DÉSI. Asijskou restauraci a sushi bar zde bude provozovat nový nájemce,“ říká náměstkyně primátora Marcela Župková.

Stejně tak se podařilo najít nájemce do dlouho prázdných prostor na Floriánském náměstí, kde bude nově občerstvení, večerka pak bude ve volných prostorách v Domě služeb ve Vrahovicích. (red)

Starý Prostějov. Náměstí Františka Josefa

Foto FB

Nynější náměstí T.G. Masaryka neslo od 31. ledna 1893 do 30. října 1918 jméno Františka Josefa I. Ten v průběhu své osmašedesátileté vlády (1848–1916) naše město několikrát navštívil.

Na pohlednici z roku 1916 můžete vidět, jak náměstí tehdy vypadalo. Zcela jistě vás zaujme zajímavá skutečnost – absence jakékoli zeleně. (ber)

Mobilní kluziště na náměstí bude v provozu do 28. ledna

Ilustrační foto ber

Oproti předcházejícím rokům bude kluziště pod širým nebem v Prostějově fungovat až téměř do konce ledna, konkrétně do 28. ledna.

????????̊????????̌????????????́ ????????????????????????́ je za poplatek 50 Kč/dospělý, 20Kč/dítě, za každou započatou hodinu. Vratná kauce za výpůjčku činí 500 Kč.

Aktuální program, technologické přestávky a další informace naleznete na odkazu:  https://sportcentrumddm.isportsystem.cz/?fbclid=IwAR0b7VfIAVtHA3pISV23bUxuu4Iydq6wE-wSOfNTwORwskH-cV8OXHPS0D8#tab-id-37

Starý Prostějov. Letecký pohled 1922

Foto SOkA

Prostějovské hlavní náměstí prošlo mnoha podobami.

Více či méně zdařilými podobami. Ta z dnešní fotografie je z roku 1922. (ber)

Fotopostřeh: Není bazén jako bazén

Foto ber

Zatímco většina lidí míří v horkých dnech na koupaliště, menšina si vybírá jiné bazény.

Možnosti bezplatné koupele využily v pátek odpoledne malé dívky. Co by bazén jim posloužila kašna na hlavním prostějovském náměstí. Za více než hodinu, co si užívaly vodu, se jim nedostalo napomenutí ani od rodičů, ani od mužů zákona. 

Nejde o nepřejícnost, ale o fakt, že voda v městských kašnách je chemicky ošetřována, což na citlivou dětskou pokožku může mít po zdravotní stránce negativní vliv. (ber)

Narazil dodávkou do domu a ujel. Byl opilý

Ilustrační foto PČR

Minulou sobotu při provádění kontrolní hlídkové činnosti zkontaktoval po čtvrté hodině ranní strážníky na náměstí T. G. Masaryka řidič vozidla a oznámil, že byl svědkem toho, jak řidič dodávky narazil do domu a s poškozeným předním kolem z místa nehody ujel.

Strážníkům se uvedené vozidlo podařilo zastihnout nedaleko místa nehody. Ze stylu jízdy bylo hlídce patrné, že je řidič pod vlivem alkoholu. Při kontrole dotyčný odmítl provést orientační dechovou zkoušku. Z jeho chování a vyjadřování však bylo strážníkům jasné, že alkoholické nápoje před jízdou konzumoval.

Masopustní sobota. Řezník Krkovička, polévka za kačku a maškary!

ilustrační foto ber

Masopustní zábavné pásmo se koná na prostějovském hlavním náměstí už tuto sobotu 18. února 2023 od 10 do 16 hodin.

„Tak, jak je zvykem, začne masopustní veselí průvodem kolem rynku, a to v 10 hodin dopoledne, chybět nebude tradiční masopustní kejklování, herci, komedianti, pohádky a samozřejmě spousta dobrot včetně polévky za kačku,“ zve 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Tradice masopustu byla v Prostějově obnovena v roce 2016 a stala se oblíbenou celodenní akcí pro všechny věkové kategorie. (ber)

Zničil lavičku a ujel. Usvědčily ho kamery

foto Magistrát města Prostějova

Ve středu krátce před devátou hodinou ranní oznámil muž poškozenou lavičku na náměstí T. G. Masaryka.

„Uvedl, že viděl, jak přijela dodávka, řidič vystoupil a šel zásobovat jednu z prodejen. Pravděpodobně nezajistil vozidlo, a to se samovolně rozjelo a po cca 20 metrech narazilo do lavičky. Poté, co se řidič k vozidlu vrátil, usedl za volant, a aniž by situaci nějakým způsobem řešil, odjel pryč," uvedla komisař Tereza Greplová. Za pomocí svědků a městského kamerového dohlížecího systému se podařilo podezřelého řidiče zastihnout na Žižkově náměstí, kde zásoboval další prodejnu. K dopravní nehodě byla přivolána hlídka DI Policie ČR, která si celou záležitost převzala k řešení. (red)

Starý Prostějov. Hlavní náměstí

Foto SOkA

Této fotografii je letos rovných 100 let.

Byla pořízena letecky, pochází z roku 1922 a nejen naše hlavní náměstí na ní vypadá hodně jinak. (ber)

Od listopadu se bude opět bruslit na náměstí

Foto ber

První pronájem mobilního kluziště se uskutečnil v roce 2015. V centru Prostějova nebylo instalováno pouze v roce 2020, a to kvůli proticovidovým opatřením. Letos by si milovníci zimních sportů mohli ledovou plochu u muzea opět užít, a to od začátku listopadu. PvNovinkám to potvrdila náměstkyně primátora Milada Sokolová.

„Bruslit se opět bude na ploše před muzeem. Ledová plocha by měla být dispozici bruslařům od 5. listopadu. Jsem moc ráda, že se tato již tradiční akce opět zopakuje a věřím, že nám ji letos COVID-19 nepokazí," doufá náměstkyně Sokolová. 

Městu stejně jako i v předchozích letech mobilní kluziště pronajímá společnost ENERGO CHOCEŇ, s.r.o., a to na dva měsíce. Provoz začíná první listopadový týden a končí první lednový týden následujícího roku. (ber)