starý Prostějov

Starý Prostějov. Úrazovka

Foto agel.cz

Úrazovka ve staré nemocnici v Prostějově byla pojem. Nejen kvůli malinké čekárně, ve které se tísnili sedící, stojící i ležící pacienti.

Tento snímek je staršího data, přesto vypovídající.  Hodiny a hodiny čekání, aby vás následně doktor poslal na rentgen do úplně jiné budovy. Hopsat tam se zlomenou nohou, protože vozíky nebyly k mání, byl zážitek. (ber)

Starý Prostějov. Zimní stadion

foto archiv ber

Ledovou plochu na zimním stadionu si Prostějované mohli poprvé vyzkoušet v roce 1957.

V letech 70. letech minulého století dostal stadion unikátní střechu, kterou vyprojektoval profesor brněnské techniky Ferdinand Lederer. (ber)

Starý Prostějov. Hádejte

Foto Bob Pacholík

Dnes si opět dovolíme sáhnout do archivu nejznámějšího prostějovského fotografa, Boba Pacholíka.

Díky jeho fotografiím je uchována vzpomínka na řadu míst, která dnes už vypadají úplně jinak. Jestlipak uhádnete, kde byla pořízena dnešní fotografie? Jde o jedno z velmi frekventovaných míst. (red)

Starý Prostějov: Dům České strany národně socialistické

Foto SOkA

Na počátku minulého století jej ve Vápenici postavila Česká strana národně socialistická. Od roku 1907 se ve zdejší kuřárně scházeli politikové na doutník, v sále pak pořádali sjezdy. Rodina Binkových získala dům kvůli dluhům této strany, ale nemovitost jí po osmačtyřicátém roce zabavili komunisté.

Největšího rozkvětu dům zažil v osmdesátých letech jako závodní klub OP Prostějov.  V té době se mu říkalo Blešárna, Vodárna, Spolák nebo Malá scéna. Konaly se tu koncerty, tancovačky, plesy, čaje, taneční kurzy, podnikové večírky, schůze a pravidelně se sem vracel Wolkrův Prostějov. Kromě toho, že se zde každou neděli promítaly filmy, hrálo se tam i divadlo.

Dnes má nového majitele, který objekt přestavuje na byty.  (ber)

Starý Prostějov. Vila Eveliny Fleischerové

ilustrační foto

Kolem této vily řada z nás chodí či jezdí pravidelně. Nachází se ve Svatoplukově ulici v Prostějově. Nevím, jak vy, ale já ji mám spíš než architektonický skvost v povědomí co by prodejnu čerpadel. A přitom byla na tenhle dům jeho majitelka Evelina Fleischerová, právem hrdá.

Projektantem byl brněnský architekt Eduard Žáček (1899-1973), který projekt na dům majitelky textilní firmy Pavel Fleischer konfekce zhotovil na jaře 1932.

Objekt, který zahrnoval vedle výrobních a prodejních prostorů především velkoryse koncipovaný byt majitelky, byl dokončen následujícího roku. Jeho konstrukci tvoří železobetonový skelet, který architektovi v maximálně možné míře umožnil efektivně uspořádat jeho jednotlivé sekce.

Starý Prostějov. Živnostenská banka

Foto SOkA

Na rohu náměstí TGM a Kravařovy ulice stojí dům, který pro prostějovskou filiálku Živnostenské banky vyprojektoval význačný pražský architekt Osvald Polívka (*1859 Enns, Rakousko – + 1931 Praha). Stavět se začal roku 1912.

V přízemí byly situovány úřadovny banky, obchody a sklady, v mezaninu pak taktéž sklady a dále byt domovníka. V prvním patře kanceláře banky (úřadovny) a čtyřpokojový byt s příslušenstvím. V dalších patrech pak také byty. Ve třetím patře do ulice Kravařovy byl původně navrhovaný třípokojový byt přeměněn na byty pro svobodné bankovní úředníky, tedy na garsoniéry.

Starý Prostějov. Okresní soud

Foto SOkA

Budova Okresního soudu Prostějov byla postavena v roce 1903.

Od té doby se hodně změnila. Škoda, že po řadě rekonstrukcí z ní zmizel reliéf orla. (ber)

Starý Prostějov. Atrium

Foto SOkA

Dnešní Atrium v Hlaváčkově náměstí v Prostějově bylo od roku 1889 sídlem oděvní firmy Františka Rolného.

Ve 30 letech 20. století v budově sídlily filiálky hned dvou bank. Fotografie v článku jsou z let 1923 a 1925. (ber)

Starý Prostějov: Hlaváčkovo náměstí

foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1955. Při pohledu na ni nezbývá než konstatovat, že se toho změnilo celkem hodně.

Nový vzhled má hlavně Atrium, bez povšimnutí nelze ponechat ani fakt, že tehdy zde bylo plno vzrostlých stromů. (ber)

Starý Prostějov. Pod sněhem

Ilustrační foto ber

Z kterého roku je tahle zimní fotografie netuším. Mohu jen tipovat, na snímku totiž ještě není někdejší OD Prior.

Nicméně doufám, že se po letech dočkám zasněženého města. Ne na hodinu, ale na pár dnů, ideálně kolem toho Štědrého. (ber)