starý Prostějov

Starý Prostějov. Plumlovská

Foto SOkA

Tahle ulice patří v Prostějově k nejdelším. Výpadovka nese svůj název od roku 1951. 

Také ještě pamatujete potraviny u Zbořilů, které v jednom z domů sídlily. (ber)

Starý Prostějov. Husserleho náměstí

Foto SOkA

Dnes nahlédneme do roku 1947 na Husserleho náměstí. Před sametovou revolucí neslo honosný název Náměstí 1. československé pětiletky.

Jak vidno, v té době se zde dařilo trhovcům. (ber)

Starý Prostějov. Wolkerova

Foto Bob Pacholík

I dnešní "památeční" fotografie je z dílny Boba Pacholíka.

Trochu hádanka, protože vzhled domů je dnes jiný, ale opět se jedná o jednu z velmi frekventovaných ulic Prostějova. Už víte? (ber)

Starý Prostějov. Svatoplukova

Foto funerálie.cz

Dnešní pohled do dob minulých je poněkud atypický. Na fotografii je totiž pohřební průvod.

Pokud si myslíte, že prochází Svatoplukovou, dříve Gottwaldovou, Nádražní či Rooseveltovou ulicí, máte pravdu.  Bohužel netušíme, z kterého je roku. Iniciálou, alespoň přibližnou, by mohla být absence Neherovy továrny, dnes Dony. (ber)

Starý Prostějov. Křížkovského

Foto SOKa, ber

Dnešní fotografie je tak trochu hádanka. Poznáte místo, z kterého je naše fotografie a na němž stála v roce 1905 původní budova?

Pokud si myslíte, že ano, pak se podívejte na druhou, současnou fotografii. Ano, je to Křížkovského a bývalá domovní správa, nyní odbor dopravy magistrátu. (ber)

Starý Prostějov. Sádky

Foto SOkA

I dnešní fotografický návrat do minulosti je snadno poznatelný. Tuhle ulici pojmenovali v roce 1833 podle sádek, nádrží na chov ryb.

Od té doby se měnil její název až do roku 1945, odkdy platí současný název, Sádky. V domě číslo 6 bydlel prostějovský filmový režisér Jaroslav Mencl a pamětní desku zde má pilot RAF Josef Duda. Také zde byl první prostějovský veřejný dům, který vznikl po sametové revoluci. Zajímavá ulice, že. (ber)

Starý Prostějov. Vojáčkovo náměstí

Foto SOkA

Býval to Senný trh, Makadamské náměstí, Smetanovo náměstí, Jungmannovo náměstí. Od ledna 1939 nese název Vojáčkovo náměstí podle Karla Vojáčka (1848-1899), lékárníka, zemského poslance a prostějovského starosty.

Ještě v letech 1945 až 1947 došlo krátce k přejmenování na Jungmannovo náměstí. V letech 1905 až 1907 zde byl postaven secesní Národní dům, za jehož návrhem stojí Jan Kotěra. (ber)

Starý Prostějov. Filipcovo náměstí

Foto SOkA

Jestlipak víte, že proluka mezi Zlatou bránou a muzeem je vlastně náměstí. Od roku 1893 se jmenuje Filipcovo a jeho podoba se minulosti značně lišila od té dnešní. Jméno náměstí dostalo po Janu Filipcovi, (1431-1509), prostějovském rodákovi a kancléři krále Matyáše Korvína.

Blok středověkých domů na východní straně náměstí byl zbourán v roce 1969, aby uvolnil místo pro stavbu obchodního domu Prior. V minulosti bylo Filipcovo náměstí odděleno od hlavního náměstí starým měšťanským domem č. 33, na jehož místě dnes stojí sklad Prioru. (ber)

Starý Prostějov. U spořitelny

Foto SOkA

Ulice U spořitelny je jednou z těch, které se v průběhu let skoro vůbec nezměnily.

Nenápadná spojka mezi Palackou a Žižkovým náměstím je hojně využívána všemi, kdo míří z parkoviště v Mlýnské do centra. (ber)

Starý Prostějov. Palacká

Foto SOkA

Bývalá Bismarck-Strasse dostala své jméno až v červenci 1945, podle Františka Palackého (1798-1876), českého historika a politika.

Na adrese Palackého č. 1 sídlí od roku 1897 poštovní úřad, v sousedství stojí (č. 3-5) Hotel Grand, postavený v roce 1912. Dá se říct, že i zde je vše při starém.  Jen ten hotel, už léta uzavřený, vzpomíná na doby své slávy. (ber)