starý Prostějov

Starý Prostějov. Kaple svatého Floriána

Foto archiv ber

Tuto stavbu už budete v Prostějově hledat marně. Bývalá dominanta Floriánského náměstí byla zbořena z důvodu zástavby městských lázní v roce 1962. Vznik fotografie tipujeme na třicátá léta minulého století.

Původní menší barokní kaplička byla postavena již v r. 1722. Během josefínských reforem byla r. 1787 zrušena a prodána i s veškerým zařízením ve veřejné dražbě. Samotná kaple však zůstala zachována. K bourání došlo až v r. 1846 a následně byl vystavěn stánek nový. Její osud završil komunistický režim roku 1962, kdy byla zbořena z důvodu zástavby městských lázní. Paradoxně však byly lázně nakonec postaveny několik desítek metrů stranou, takže kaple byla zničena naprosto zbytečně. (ber)

Starý Prostějov. Knihařská

Foto SOkA

Dnešní fotografie zobrazuje poměrně nenápadnou ulici v blízkosti Žižkova náměstí. Dostala jméno podle řemeslníků, kteří zde působili.

Od roku 1833 nese název Knihařská, v letech 1881 až 1892 a 1940 až 1945 Buchbinder-Gasse. Její součástí je i bašta, pocházející z 15. století. I ona je kulturní památkou. (ber)

Starý Prostějov. Rok 1917

Foto SOkA

Dnešní fotografie pochází z těch, kterým je už přes sto let.

Tipnete si, z které strany je město zachyceno? (ber)

Starý Prostějov. Pohřební průvod

Foto archiv čtenář

Za mého mládí byly pohřební původy běžnou součástí života Prostějova.

Moc ráda jsem je sledovala, hlavně tedy kvůli nádherným vraníkům, kteří na poslední cestě táhli vyzdobené pohřební vozy. Fotografie z roku 1942 zachycuje jeden takový průvod. Tipnete si, na které ulici byl průvod zachycen? (ber)

Starý Prostějov. Stará radnice

Foto SOkA

Dnešní fotografie pochází z mezidobí let 1866 až 1884 a zachycuje tehdejší radnici.

Následně se z ní stalo muzeum. Dost velká změna, co říkáte. (ber)

Starý Prostějov. Okupace 1968

Foto SOkA

Tři mrtví a devět zraněných. To je bilance 25. srpna 1968, kdy v Prostějově rozsévali kulky sovětští vojáci. Více lidí než v Prostějově, zahynulo tehdy z českých měst jen v Praze a Liberci.

Smutnou událost, která skončila dlouhodobou okupací republiky, připomíná řada fotografií. My jsme jednu z nich objevili v prostějovském archivu. Identifikujete místo, kde byla pořízena? (ber)

Starý Prostějov. Hradební

Foto spalicek-prostejov.cz

Dům v původní podobě už mladá generace nepamatuje. Stojí na křižovatce Hradební a Kostelní ulice.

Není to tak dlouho, co zde fungovala oblíbená restaurace Jadran. (ber)

Starý Prostějov. Wikovky

Foto archiv ber

Dnešní snímek pochází z roku 1932 a zachycuje tovární dvůr prostějovské firmy Wikov.

Seřazeny jsou tu vozy, které odjížděly na soutěž spolehlivosti Moravou. Všimněte si, jaký je vzhledový rozdíl mezi auty, která byla zkonstruována v průběhu pouhých 4 let. První je aerodynamický Wikov z roku 131, zvaný Kapka, poslední pak Wikov faeton 7/28 z oku 1928. Nádhera, viďte. (ber)

Starý Prostějov. Katalog Dony

Foto archiv ber

Katalog Zásilkového obchodního domu Prostějov (později Dona) pochází z roku 1969.

Pamatujete tyto modely? Já ano, patřily k šatníku mé maminky. (ber)

Starý Prostějov. Vánoční Baťův pes

Foto FB

Celé roky jsem před Vánoci chodívala do centra města a mířila k prodejně Baťa v Dukelské bráně. A byl tam!

Za výlohou obchodu s obuví panáčkoval černý psík a jeho přední tlapky vyťukávaly do skla neměnný rytmus. Pro mě dodnes ten nej symbol vánočních svátků. (ber)