starý Prostějov

Starý Prostějov. Kolářovy sady

Foto SOkA

Tento rozsáhlý park bereme jako letitou součást Prostějova. Za 11 let mu bude rovných 100 roků!

V 30. letech 20 století věnovala prostějovská městská rada velkou pozornost budování sadů, parků a vůbec výsadbě zeleně na území města. Důkazem jsou právě Kolářovy sady, které byly založeny v roce 1932. (ber)

Starý Prostějov. Vila Josefa Nedělníka

Foto ber

Rodák z Vrahovic, narozený 10. března 1850, Josef Nedělník byl původně zednickým mistrem. Po studiích a vykonání státní závěrečné stavební zkoušky v roce 1886 se stal stavebním inženýrem. V roce 1887 založil se svým společníkem Ing. Richardem Konečným stavební firmu pod názvem R. Konečný a J. Nedělník, podnikatelství staveb.

Stala se jednou z nejvýznamnějších firem v oboru stavebnictví v tehdejším Prostějově. Firma měla patnáct stálých zaměstnanců. Od roku 1895 provozovala také vlastní kruhovou cihelnu v Držovicích.

Starý Prostějov. Severní část

Foto archiv ber

Dnes vám nabízíme pohled na severní část města Prostějova. Fotografie je z roku 1984.

Jestlipak víte, jaký panelák byl tehdy ve výstavbě? Pokud tipujete Martinákovu, máte pravdu. (ber)

Starý Prostějov. Sjíždění Hloučely

Foto archiv ber

Dnes nahlédneme do roku 1978, kdy se za velké účasti diváků konal sjezd Hloučely. Naposledy Hloučelu vodáci sjížděli zřejmě v roce 2008.

O deset let později, v červnu 2018 se o obnovu tradice snažil Okrašlovací spolek Prostějov. "Zdálo se mi jako dobrý nápad tuhle tradici obnovit, a tak jsem oslovila Povodí Moravy, zda by bylo možné zvýšit průtok z přehrady. Pan ředitel souhlasil," uvedla tehdy nynější náměstkyně a předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov   Milada Sokolová.

Termín 16. června ale Povodí z důvodu nedostatku vody zrušilo a akce byla přesunuta na září téhož roku. Ani tento termín ale nakonec neuspěl. Tak uvidíme, jestli se ještě někdy sjezdu naší „řeky“ dočkáme. (ber)

Starý Prostějov. Závod míru

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1979, kdy Prostějovem prosvištěl proslavený Závod míru.

Závod míru byl největší amatérský cyklistický závod po 2. světové válce ve východní Evropě. Konal se od roku 1948, zprvu na území Polska a Československa, od 50. let se přidalo také východní Německo a v 80. letech i Sovětský svaz. Od roku 2007 byl závod z finančních důvodů ukončen. (ber)

Starý Prostějov. Náměstí TGM

Fota SOkA, ber

Dnešní původní fotografie pochází z roku 1933, kdy náměstí prošlo úpravami podle návrhu brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Druhá fotografie je z léta roku 2014 a zachycuje náměstí v podobě, kterou si ještě pamatujeme. Teď už vypadá zase jinak.  (ber)

Starý Prostějov. Lutinovova ulice

Foto SOkA

Půvabné domky patřily k židovskému ghettu, lidově zvanému Uličky. Tahle dostala v roce 1926 jméno podle prostějovského faráře a katolického básníka Karla Dostála-Lutinova (1871-1923).

Původní zástavba byla v sedmdesátých letech převážně zbourána, zůstalo jen torzo, jehož součástí je i Špalíček. A ony půvabné domky nahradila nevzhledná městská tržnice. (ber)

Starý Prostějov. Úrazovka

Foto agel.cz

Úrazovka ve staré nemocnici v Prostějově byla pojem. Nejen kvůli malinké čekárně, ve které se tísnili sedící, stojící i ležící pacienti.

Tento snímek je staršího data, přesto vypovídající.  Hodiny a hodiny čekání, aby vás následně doktor poslal na rentgen do úplně jiné budovy. Hopsat tam se zlomenou nohou, protože vozíky nebyly k mání, byl zážitek. (ber)

Starý Prostějov. Zimní stadion

foto archiv ber

Ledovou plochu na zimním stadionu si Prostějované mohli poprvé vyzkoušet v roce 1957.

V letech 70. letech minulého století dostal stadion unikátní střechu, kterou vyprojektoval profesor brněnské techniky Ferdinand Lederer. (ber)

Starý Prostějov. Hádejte

Foto Bob Pacholík

Dnes si opět dovolíme sáhnout do archivu nejznámějšího prostějovského fotografa, Boba Pacholíka.

Díky jeho fotografiím je uchována vzpomínka na řadu míst, která dnes už vypadají úplně jinak. Jestlipak uhádnete, kde byla pořízena dnešní fotografie? Jde o jedno z velmi frekventovaných míst. (red)