náměstí Spojenců

Starý Prostějov. Pomník Družby

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1972.

Tehdy byl na Rudém náměstí, dnes náměstí Spojenců, odhalen pomník Družby. Sochař Jan Habarta zde zvěčnil českého dělníka a Rudoarmějce. Čelní část podstavce nesla nápis, který byl v té době heslem proklamovaným vždy a všude – „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak". (ber)

Vandal to "nandal" kašně

ilustrační foto ber

Kdo poškodil kašnu na náměstí Spojenců v Prostějově, nyní šetří policisté z prvního prostějovského oddělení.

Dle oznamovatele mělo k poškození dojít v noci z minulého čtvrtku na pátek a neznámý vandal způsobil městu škodu za 50 000 Kč. Na dně vypuštěné kašny poškodil vrstvu hydroizolace s nanoochranou tím, že tam udělal tři oválné vrypy neznámým předmětem o rozměrech 28 x 15 cm, 41 x 31 cm a 5 x 2 cm. "Událost šetříme pro trestný čin poškození cizí věci," konstatovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Poctivá práce mu nejde pod fousy. A tak se vrhl na zlodějskou dráhu

ilustrační foto Policie ČR

Prostějovští kriminalisté minulý týden sdělili obvinění 32letému muži, cizímu státnímu příslušníkovi, z trestných činů krádež, porušování domovní svobody a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

Tento muž, pro kterého to nebyla nová zkušenost, vnikl v polovině června do prostor fary na Filipcově náměstí v Prostějově s úmyslem něco ukrást. Jeho záměru ovšem zabránila přítomná asistentka, která ho při jeho činnosti vyrušila a zlodějíček z místa rychle utekl. Tyto okolnosti ho ovšem neodradily od toho, aby to nezkusil podruhé. V září se opět dostal na stejnou faru a chtěl se opět obohatit na úkor jiných. Ale pochodil úplně stejně, i tentokrát ho přistihla asistentka, která ho křikem zahnala na útěk, aniž by stihl něco odcizit.

Historická pohlednice: „Slepičárna“ na Ruďáku v roce 1942

ilustrační foto

Dnes vám nabízíme pohled na náměstí Spojenců, lépe řečeno na budovu Švehlovy školy. 

Pohlednice pochází z roku 1942 a od dnešní podoby se liší snad jen vzrostlými lípami.  Já osobně náměstí dodnes říkám Ruďák a vzpomínám na dobu, kdy jsem navštěvovala tehdejší SZTŠ obor drůbežnictví.  

Zrekonstruované náměstí Spojenců bylo otevřeno

Foto MMP

Ve středu 18. 7. 2018 v 9 bylo slavnostně otevřeno zrekonstruované náměstí Spojenců v Prostějově.

„Stavba v hodnotě více než 26 milionů korun probíhala v roce 2017 a 2018 po etapách, celková délka realizace byla přesně 119 kalendářních dnů,“ shrnul 1. náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že náměstí má nyní například nově opravené komunikace, vybudované zpevněné plochy, hrací plochy nebo podzemní kontejnery.

Pokračování rekonstrukce náměstí Spojenců omezí provoz

ilustrační foto z první části revitalizace ber

Druhá část revitalizace prostějovského náměstí Spojenců bude zahájena v květnu tohoto roku. Práce, které potrvají do poloviny července, se mimo jiné  dotknou komunikací, parkovacích míst, chodníků a veřejné zeleně. Omezí tak provoz v lokalitě, jak o tom informuje Odbor investic prostějovského magistrátu.

"Rekonstrukce je plánována v období od 28.5.2018 – do poloviny července. Rekonstrukce bude probíhat po částech za dopravního omezení. Přístup do areálu autoškoly a ke garážím se budeme snažit zachovat po nezbytně nutnou dobu. Samozřejmě dojde k situaci, že příjezd bude omezen úplně. Přesné termíny  nemůžeme momentálně sdělit. Budou známy až před zahájení stavby. Informace o realizaci a kontaktní osoby budou uvedeny na každém vchodu do objektu stavbou dotčeného a u vjezdu do areálů a garáží," vzkazuje odbor. 

Rekonstrukce náměstí Spojenců bude pokračovat

Foto z první části revitalizace ber

Druhá část revitalizace prostějovského náměstí Spojenců bude zahájena v květnu tohoto roku. Práce se mají mimo jiné dotknout rekonstrukce komunikací, parkovacích míst, chodníků a veřejné zeleně.

„Nejvýhodnější nabídku předložila firma STRABAG a.s. Praha, která zde práce zahájí letos 28. května. Hotovo by mělo být 17. července,“ uvedl první náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že délka výstavby byla vysoutěžena ve výběrovém řízení. Zahájení rekonstrukce je posunuto na zmíněný konec května. Posun je vhodný vzhledem k umístění středních škol v lokalitě, kdy v měsíci červnu probíhají maturity a provoz ve školách již není tak velký, a v červenci jsou již školní prázdniny.

Kryt na náměstí Spojenců? Byl prý z války!

Foto MMP

Informace, že při rekonstrukci náměstí Spojenců narazili stavbaři na protiatomový kryt, o němž nikdo nevěděl, není podle magistrátu úplně přesná. Jednalo se o úkryt z války.

„Na náměstí Spojenců nebyl objeven žádný protiatomový kryt pro OV KSČ, stavbaři narazili na torzo úkrytu z války. Tyto byly stavěny jako jednoduché podzemní prostory pro přibližně dvacet osob a poskytovaly obyvatelům města  pouze ochranu proti střelám a střepinám. Jeden z těchto úkrytů pravděpodobně překážel při výstavbě pomníku a byl demolován,“osvětlil vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Vincent Jakubský.

OBRAZEM: Náměstí spojenců má nová hřiště i prvky

Foto ber

Nové oplocené hřiště na basketbal, hřiště s hracími prvky i hřiště s pískovištěm. To vše nabízí nově zrekonstruované náměstí Spojenců Prostějově.

"Zaujala nás zejména stavba na pískovišti. Je zde i přepravník na písek. Kluci si to moc užívají," sdělila nám jedna z návštěvnic. (ber)

 

 

Bunkr na Ruďáku. Jen pro vyvolené?

Foto archiv ber

Památník družby na bývalém Rudém, nyní náměstí Spojenců, v Prostějově, je už dávnou minulostí, kterou připomínají jen historické fotografie. Přesto skrýval tajemství, které bylo odhaleno až v minulých dnech. 

Piedestal, na kterém stálo sousoší, měl mohutné základy. Až při jejich odstraňování v rámci rekonstrukce celého náměstí se přišlo na to, že se pod nimi skrývá podzemní kryt. "Byl ve velmi dezolátním stavu a svému účelu by už sloužit nemohl," potvrdil informaci náměstek primátorky Zdeněk Fišer s tím, že kryt bylo nutno odstranit, ay se v budoucnu nepropadlo podloží.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že za sousoší byl jeho autor, Jan Habarta, oceněn v roce 1973 Státní cenou Klementa Gottwalda. (ber)