staré fotky

Starý Prostějov. Náměstí Františka Josefa

Foto FB

Nynější náměstí T.G. Masaryka neslo od 31. ledna 1893 do 30. října 1918 jméno Františka Josefa I. Ten v průběhu své osmašedesátileté vlády (1848–1916) naše město několikrát navštívil.

Na pohlednici z roku 1916 můžete vidět, jak náměstí tehdy vypadalo. Zcela jistě vás zaujme zajímavá skutečnost – absence jakékoli zeleně. (ber)

Starý Prostějov. OP

Foto archiv čtenář

Dnes se opět z nostalgie vracíme k dnes již neexistujícímu oděvnímu gigantu.

Fotografie z dílen, jeslí a přehlídkového mola pocházejí ze souboru 12 fotografií, které firma vydal někdy kolem roku 1960.  Bohužel víc informací se nám ztím získat nepodřilo. (ber)

Starý Prostějov. Pohled od Brněnské 1964

Foto archiv ber

Dnešní pohlednice pochází z roku 1964 a patří mezi ty, které se dnes už moc nevyrábí. Je totiž „dlóhá".

Nalevo můžete vidět přízemní domky, které musely ustoupit parkovišti. (ber)

Starý Prostějov. Masarykovo náměstí

Foto archiv ber

Dnešní pohlednice má bez dvou roků rovných sto let. Pochází z roku 1926 a znázorňuje tehdejší Masarykovo náměstí.

Některé domy se nemění, jiné zmizely, další přibyly. Změnil se i název – dnes je to náměstí Edvarda Husserla. (ber)

Starý Prostějov. Pomník Družby

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1972.

Tehdy byl na Rudém náměstí, dnes náměstí Spojenců, odhalen pomník Družby. Sochař Jan Habarta zde zvěčnil českého dělníka a Rudoarmějce. Čelní část podstavce nesla nápis, který byl v té době heslem proklamovaným vždy a všude – „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak". (ber)

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1946 a zachycuje Plumlovskou přehradu v době jejího mládí. Tehdy jí totiž bylo pouhých deset let.

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století. Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I.

Starý Prostějov. Svatoplukova ulice

Foto archiv PVNovinky

Svatoplukova ulice je důležitou prostějovskou komunikací, spojující hlavní vlakové nádraží s centrem města. V průběhu let měnila své pojmenování postupně od Vrahovské ul., Nádražní ul., Svatoplukovy ul., třídy Viktorie, Rooseveltovy třídy a Gottwaldovy třídy. Současný název je platný od 23. února 1990.

Dnešní fotografie zachycuje její podobu v roce 1930. Místo vysokého domu a nízkých domků po levé straně byla v roce 1939 postavena továrna prostějovským podnikatelem Janem Neherou. Po znárodnění sloužila jako jeden z výrobních závodů Oděvního podniku Prostějov, fungovaly zde dílny, střihárna i žehlírna. A poté si ji pamatujeme jako zásilkový obchodní dům Dona. (red)

Starý Prostějov. Fotografie Rudolfa Závodného

Foto archiv Hana Bartková

Dnešní fotografie je jednou z mnoha, které v Prostějově udělal pedagog, básník a fotograf Rudolf Závodný. Rodák z Pustiměři zemřel 7. listopadu 1994 v Prostějově.

Troufnete si identifikovat, kde byla fotografie pořízena? (ber)

Starý Prostějov. Šicí dílny OP

Foto FB

Dnešní fotografie jsou hned dvě. Vrací nás opět do éry, kdy OP Prostějov vyrábělo ve velkém a zásobovalo celý východní blok.

Moji prarodiče, oba ročník 1900, byli krejčími. Děda dokázal i v 70 letech ušít parádní oblek či kabát, babička se zase věnovala dámským kostýmkům a šatům a obšila mi celé taneční. 

Tuto velkovýrobu ale neměli rádi ani jeden. Jak tvrdili, to nebyla krejčovina, ale pásová výroba se vším všudy. „Sedět celý den u stroje a obšívat pořád jednu knoflíkovou dírku nebo přišívat kapsu dokola, to bych se zbláznil. Hlavně, že se plní normy," netajil se nechutí dědáček. 

Nicméně zpět k fotografiím. Pozná se některá ze švadlenek? (ber)

Starý Prostějov. Socha Sputnik

Foto archiv ber

Na fotografii z roku 1965 je zachycena část tehdejšího náměstí 9. května. Tehdy mu ještě nevévodil "Vladimír", ale skulptura nazývaná Sputnik.

Sputnik 1 (rusky Спутник-1) byla první umělá vesmírná družice Země, která odstartovala v roce 1957 kosmickou éru lidstva. Na oběžnou dráhu ji vyslal Sovětský svaz. Způsobila šok v západních politických kruzích a nadšení u vědců na celém světě.

Kdepak je jí asi konec.... (ber)