staré fotky

Starý Prostějov. Náměstí Svatopluka Čecha

Foto SOkA

O dnešní fotografii, zachycující pohled na hlavní prostějovský kostel, toho mnoho nevíme.

Byla pořízena z náměstí Svatopluka Čecha, které už v této podobě zná málokdo. Domy po pravé straně a v čele fotografie ustoupily v sedmdesátých letech stavbě obchodního domu Prior. (ber)

Staré Prostějovsko. Větrný mlýn v Dětkovicích

Foto archiv ber

Na kopci Plánivá nad obcí Dětkovice stojí pozůstatky bývalého větrného mlýna. Byl postaven mezi lety 1750–1800 a typově se řadil mezi holandské mlýny.

Majitelé mlýn provozovali do roku 1938, o tři roky později se Památkový ústav vzdal jeho ochrany. Poté byl mlýn vyrabován a dílo završila v roce 1966 vichřice, která odnesla střechu. V roce 1977 koupil mlýn, ze kterého zbylo jen obvodové zdivo, nový majitel. Postupně budovu opravil a zastřešil a upravil k rekreaci i bydlení. Tak slouží dodnes.

Mlýn sice stojí na kopci a kdysi od něj byl rozhled do celé krajiny, dnes ale není vidět, kvůli vzrostlému lesu, ani on. (ber)

Pamatujete? Startky

Foto FB

Poválečná doba přála levným cigaretám baleným po deseti kusech, jako byly partyzánky, lípy nebo letky. Tyto značky tvořily ještě v padesátých letech devadesát procent produkce. Poté se na trhu objevily Startky. Jejich výroba skončila v roce 2013.

Ona tedy neskončila, jen je jejich výrobce přejmenoval. Krátké startky s nezměněnou chutí, tabákovou směsí a modernizovaným obalem byly k dostání pod jménem Start by Chesterfield, cigarety Start king size se změnily na Chesterfield king size.

Starý Prostějov. Rok 1977

foto archiv ber

Dnešním pohledem se vracíme do roku 1977.

Některé ze snímků jsou už jen vzpomínkami. To tam je koupaliště i OP a myslím, že z vozidel na parkovišti u Hané se po silnicích neprohání ani jediné. (ber)

Starý Prostějov. První konfekční továrna M. & I. Mandl

Foto publikace Historie a současnost podnikání na Prostějovsku

Tento objekt si asi už z dnešních obyvatel Prostějova nepamatuje nikdo. Stál na rohu Újezdu a Svatoplukovy ulice a od roku 1858 do roku 1908 zde byla umístěna první konfekční továrna firmy M. & I. Mandl.

Továrna, kterou založili bratři Mayer a Ignaz Mandlovi, je nejstarší oděvní továrnou v Prostějově. (ber)

Starý Prostějov. Národní dům

Foto SOkA

Dnešní fotografie zachycuje podobu Národního domu v roce 1907, kdy byl předán veřejnosti. Je neuvěřitelné, že jeho stavba trvala pouhý rok a půl! 

Vedení města Prostějova uvažovalo od 90. let 19. století o stavbě společenského a kulturního centra. K tomu, že dílo bylo dovedeno do konce, přispěl významný finanční odkaz zesnulého starosty Karla Vojáčka.

V roce 1905 byl osloven architekt Jan Kotěra, který v té době působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V květnu 1905 předložil Kotěra první plány. Stavba byla schválena a započata v květnu 1906. V listopadu 1907 byl Národní dům slavnostně otevřený veřejnosti. (ber)

Pamatujete? Kadeřnictví

Foto FB

To byly časy. Pásová výroba, tuhá trvalá, která vám parádně zničila vlasy.

Hučení sušáků, které pálily pokožku hlavy, k tomu neodmyslitelně patřilo.  A také tupírování a následovný postřik lakem na vlasy, které poté směle konkurovaly motorkářským přilbám.   

Přesto jsme tyhle procedury podstupovaly a rády, protože jsme si připadaly krásnější. (ber)

Starý Prostějov. Hlavní náměstí

Foto SOkA

Této fotografii je letos rovných 100 let.

Byla pořízena letecky, pochází z roku 1922 a nejen naše hlavní náměstí na ní vypadá hodně jinak. (ber)

Starý Prostějov. Los

Foto archiv ber

Tenhle papírek, lákající na peněžní výhru, pochází z roku 1980.

Dnes už takový los dávno nekoupíte a nepodíváte se ani na OP... (ber)

Starý Prostějov. Drozdovický rybník

Foto archiv ber

Tato poměrně neznámá fotografie pochází zhruba ze 70. let minulého století.

Nabízí pohled na poněkud opomíjenou hráz rybníka, na které rostly mohutné vrby. Ty pamatuji... (ber)