staré fotky

Starý Prostějov. Válka

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1945.

Pokud chcete tipovat, kde se dům, poničený válkou, nachází, vězte, že jej míjíte celkem často. Stojí na roku Dolní a Mojmírovy ulice. (ber)

Staré Prostějovsko. Žně ve Zdětíně

Foto čtenář

Dnešní fotografie pochází z roku 1941 a do redakce je zaslala čtenářka Kateřina. Jak doplnila, jsou z alba po prarodičích a ví o nich jediné – pochází z roku 1941 a jsou ze Zdětína.

Ráda by se dozvěděla, kdo byli majitelé statku: „Nemám se koho zeptat, bohužel. Ale zajímalo by mě, jestli ten statek ještě stojí a jak dnes vypadá." Pomůžete? (ber)

Starý Prostějov. Chorázka

Foto SOkA

Dnešní fotka je z roku 1974, kdy byla v tehdejší ulici J. V. Choráze v Prostějově otevřena nová škola. Měla 27 tříd a ve své době byla největší ve městě.

Málokdo ví, že místo tělocvičny, která je, mimochodem, dodnes největší v regionu, měl být plavecký bazén – proto je pod úrovní přízemí. Jenže nebyla finance, a tak z bazénu sešlo.

Dnes je z ní Reálné gymnázium a základní škola Otto Wichterleho, Prostějov, pro mnoho z nás ale stále zůstává Chorázkou. (ber)

Starý Prostějov. Náměstí Františka Josefa

Foto FB

Nynější náměstí T.G. Masaryka neslo od 31. ledna 1893 do 30. října 1918 jméno Františka Josefa I. Ten v průběhu své osmašedesátileté vlády (1848–1916) naše město několikrát navštívil.

Na pohlednici z roku 1916 můžete vidět, jak náměstí tehdy vypadalo. Zcela jistě vás zaujme zajímavá skutečnost – absence jakékoli zeleně. (ber)

Starý Prostějov. OP

Foto archiv čtenář

Dnes se opět z nostalgie vracíme k dnes již neexistujícímu oděvnímu gigantu.

Fotografie z dílen, jeslí a přehlídkového mola pocházejí ze souboru 12 fotografií, které firma vydal někdy kolem roku 1960.  Bohužel víc informací se nám ztím získat nepodřilo. (ber)

Starý Prostějov. Pohled od Brněnské 1964

Foto archiv ber

Dnešní pohlednice pochází z roku 1964 a patří mezi ty, které se dnes už moc nevyrábí. Je totiž „dlóhá".

Nalevo můžete vidět přízemní domky, které musely ustoupit parkovišti. (ber)

Starý Prostějov. Masarykovo náměstí

Foto archiv ber

Dnešní pohlednice má bez dvou roků rovných sto let. Pochází z roku 1926 a znázorňuje tehdejší Masarykovo náměstí.

Některé domy se nemění, jiné zmizely, další přibyly. Změnil se i název – dnes je to náměstí Edvarda Husserla. (ber)

Starý Prostějov. Pomník Družby

Foto archiv ber

Dnešní fotografie pochází z roku 1972.

Tehdy byl na Rudém náměstí, dnes náměstí Spojenců, odhalen pomník Družby. Sochař Jan Habarta zde zvěčnil českého dělníka a Rudoarmějce. Čelní část podstavce nesla nápis, který byl v té době heslem proklamovaným vždy a všude – „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak". (ber)

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1946 a zachycuje Plumlovskou přehradu v době jejího mládí. Tehdy jí totiž bylo pouhých deset let.

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století. Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I.

Starý Prostějov. Svatoplukova ulice

Foto archiv PVNovinky

Svatoplukova ulice je důležitou prostějovskou komunikací, spojující hlavní vlakové nádraží s centrem města. V průběhu let měnila své pojmenování postupně od Vrahovské ul., Nádražní ul., Svatoplukovy ul., třídy Viktorie, Rooseveltovy třídy a Gottwaldovy třídy. Současný název je platný od 23. února 1990.

Dnešní fotografie zachycuje její podobu v roce 1930. Místo vysokého domu a nízkých domků po levé straně byla v roce 1939 postavena továrna prostějovským podnikatelem Janem Neherou. Po znárodnění sloužila jako jeden z výrobních závodů Oděvního podniku Prostějov, fungovaly zde dílny, střihárna i žehlírna. A poté si ji pamatujeme jako zásilkový obchodní dům Dona. (red)