staré fotky

Starý Prostějov. Sjíždění Hloučely

Foto archiv ber

Dnes nahlédneme do roku 1978, kdy se za velké účasti diváků konal sjezd Hloučely. Naposledy Hloučelu vodáci sjížděli zřejmě v roce 2008.

O deset let později, v červnu 2018 se o obnovu tradice snažil Okrašlovací spolek Prostějov. "Zdálo se mi jako dobrý nápad tuhle tradici obnovit, a tak jsem oslovila Povodí Moravy, zda by bylo možné zvýšit průtok z přehrady. Pan ředitel souhlasil," uvedla tehdy nynější náměstkyně a předsedkyně Okrašlovacího spolku Prostějov   Milada Sokolová.

Termín 16. června ale Povodí z důvodu nedostatku vody zrušilo a akce byla přesunuta na září téhož roku. Ani tento termín ale nakonec neuspěl. Tak uvidíme, jestli se ještě někdy sjezdu naší „řeky“ dočkáme. (ber)

Starý Prostějov. Závod míru

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1979, kdy Prostějovem prosvištěl proslavený Závod míru.

Závod míru byl největší amatérský cyklistický závod po 2. světové válce ve východní Evropě. Konal se od roku 1948, zprvu na území Polska a Československa, od 50. let se přidalo také východní Německo a v 80. letech i Sovětský svaz. Od roku 2007 byl závod z finančních důvodů ukončen. (ber)

Starý Prostějov. Lutinovova ulice

Foto SOkA

Půvabné domky patřily k židovskému ghettu, lidově zvanému Uličky. Tahle dostala v roce 1926 jméno podle prostějovského faráře a katolického básníka Karla Dostála-Lutinova (1871-1923).

Původní zástavba byla v sedmdesátých letech převážně zbourána, zůstalo jen torzo, jehož součástí je i Špalíček. A ony půvabné domky nahradila nevzhledná městská tržnice. (ber)

Starý Prostějov. Úrazovka

Foto agel.cz

Úrazovka ve staré nemocnici v Prostějově byla pojem. Nejen kvůli malinké čekárně, ve které se tísnili sedící, stojící i ležící pacienti.

Tento snímek je staršího data, přesto vypovídající.  Hodiny a hodiny čekání, aby vás následně doktor poslal na rentgen do úplně jiné budovy. Hopsat tam se zlomenou nohou, protože vozíky nebyly k mání, byl zážitek. (ber)

Starý Prostějov. Zimní stadion

foto archiv ber

Ledovou plochu na zimním stadionu si Prostějované mohli poprvé vyzkoušet v roce 1957.

V letech 70. letech minulého století dostal stadion unikátní střechu, kterou vyprojektoval profesor brněnské techniky Ferdinand Lederer. (ber)

Starý Prostějov. Hádejte

Foto Bob Pacholík

Dnes si opět dovolíme sáhnout do archivu nejznámějšího prostějovského fotografa, Boba Pacholíka.

Díky jeho fotografiím je uchována vzpomínka na řadu míst, která dnes už vypadají úplně jinak. Jestlipak uhádnete, kde byla pořízena dnešní fotografie? Jde o jedno z velmi frekventovaných míst. (red)

Starý Prostějov: Dům České strany národně socialistické

Foto SOkA

Na počátku minulého století jej ve Vápenici postavila Česká strana národně socialistická. Od roku 1907 se ve zdejší kuřárně scházeli politikové na doutník, v sále pak pořádali sjezdy. Rodina Binkových získala dům kvůli dluhům této strany, ale nemovitost jí po osmačtyřicátém roce zabavili komunisté.

Největšího rozkvětu dům zažil v osmdesátých letech jako závodní klub OP Prostějov.  V té době se mu říkalo Blešárna, Vodárna, Spolák nebo Malá scéna. Konaly se tu koncerty, tancovačky, plesy, čaje, taneční kurzy, podnikové večírky, schůze a pravidelně se sem vracel Wolkrův Prostějov. Kromě toho, že se zde každou neděli promítaly filmy, hrálo se tam i divadlo.

Dnes má nového majitele, který objekt přestavuje na byty.  (ber)

Starý Prostějov. Živnostenská banka

Foto SOkA

Na rohu náměstí TGM a Kravařovy ulice stojí dům, který pro prostějovskou filiálku Živnostenské banky vyprojektoval význačný pražský architekt Osvald Polívka (*1859 Enns, Rakousko – + 1931 Praha). Stavět se začal roku 1912.

V přízemí byly situovány úřadovny banky, obchody a sklady, v mezaninu pak taktéž sklady a dále byt domovníka. V prvním patře kanceláře banky (úřadovny) a čtyřpokojový byt s příslušenstvím. V dalších patrech pak také byty. Ve třetím patře do ulice Kravařovy byl původně navrhovaný třípokojový byt přeměněn na byty pro svobodné bankovní úředníky, tedy na garsoniéry.

Starý Prostějov. Okresní soud

Foto SOkA

Budova Okresního soudu Prostějov byla postavena v roce 1903.

Od té doby se hodně změnila. Škoda, že po řadě rekonstrukcí z ní zmizel reliéf orla. (ber)

Starý Prostějov: Hlaváčkovo náměstí

foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1955. Při pohledu na ni nezbývá než konstatovat, že se toho změnilo celkem hodně.

Nový vzhled má hlavně Atrium, bez povšimnutí nelze ponechat ani fakt, že tehdy zde bylo plno vzrostlých stromů. (ber)