přehrada

Staré Prostějovsko. Přehrada 1970

Foto ONV Prostějov

Tyto fotografie jsou již opravdu dávnou a neopakovatelnou historií.

 brožurce o Prostějově z roku 1970 se u nich, mimo jiné, píše: „Písčité a travnaté pláže a čistá, příjemně prohřátá voda umožňuje koupání od května do konce září“.

Upřímně, já, která na přehradě prožila desítky let, si na čistou vodu po celé prázdniny v posledních dekádách vůbec nepamatuji. (ber)

Vody v Plumlovské přehradě přibývá. Díky dešti

Foto Povodí Moravy

Srážky v uplynulých týdnech zvedly hladinu vody ve vodní nádrži Plumlov o více jak metr. Srážkově bohatý začátek srpna tak alespoň částečně dorovnal chybějící červnové deště.

Od konce července se v oblasti vodní nádrže Plumlov vyskytovaly výraznější srážkové úhrny, které v maximech dosáhly až 37 mm/24 hod. Průměrný přítok do nádrže se díky tomu zvednul téměř čtyřnásobně – z červnových 140 l/s až na 500 l/s v uplynulých třech týdnech. Vyšší přítok tak pomohl doplnit chybějící vodu v nádrži, což znamená zlepšení podmínek pro plnění účelů nádrže a také pro ryby a vodní živočichy.

Přehrada má koupací stopku. Kvůli nebezpečné vodě

ilustrační foto ber

V pondělí provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci odběr vzorků vod z plumlovské přehrady. 12. srpna vyhlásila zákaz koupání.

„V případě VN Plumlov byla voda vyhodnocena jako nebezpečná ke koupání. Laboratorním rozborem bylo zjištěno, že jakost vody ke koupání nevyhovuje hygienickým požadavkům v ukazatelích vodní květ, sinice, chlorofyl-a, průhlednost. Vzhledem k rozsahu znečištění, kdy hrozí akutní poškození zdraví, KHS dne 12. 8. 2021 vydala dočasný zákaz používání vody ke koupání ve VN Plumlov, který platí do doby ukončení tohoto dočasného zákazu,“ uvedla tisková mluvčí KHS Ol Markéta Koutná.

Voda v Plumlovské přehradě je v pořádku, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

V pondělí odebírali pracovníci hygienické stanice vzorky vody z Plumlovské přehrady. Voda je podle výsledků rozboru čistá, žádné zdravotní problémy lidem při koupání nehrozí.

„Můžeme konstatovat, že se jedná o vodu vhodnou ke koupání. Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská.

Tak vzhůru do vody! (ber)

OBRAZEM: Cyklostezka na přehradě má most

Foto Petr Školař

Most pro cyklisty a pěší při ústí Hloučely u plumlovské přehrady má ocelovou konstrukci.

Stavbaři ji přivezli a usadili v pondělí 17. května. (ber)

O dotacích na podporu výstavby rozhodnou zastupitelé

Ilustrační foto ber

Dostavba klubovny pro mladé chovatele, částečná úhrada nákladů spojených s výstavbou mostu a pořízení sekačky pro údržbu sportovního areálu. To jsou oblasti, kam poputují dotační finance z oblasti rozvoje a investic města – konečné rozhodnutí je v gesci zastupitelů.

„Například Českému svazu chovatelů, Prostějov poskytneme dotaci na dostavbu klubovny pro mladé chovatele. V letošním roce má svaz záměr pokračovat v realizaci další etapy elektroinstalace, zateplit strop a střechu (vč. dalších menších oprav),“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Další dotace poputuje na částečnou úhradu nákladů spojených s výstavbou mostní konstrukce, která je součástí cyklostezky okolo Plumlovské přehrady. Most je „poslední etapou“ stavby cyklostezky, jejíž realizace byla zahájena v roce 2020.

Obrazem. Víkendová procházka může směřovat k přehradě

Foto ber

Pokud přemýšlíte, kam se vydat o víkendu, máme pro vás obrazový tip. Plumlovská přehrada si o návštěvu přímo říká.

K procházce přímo láká nová stezka, vedoucí kolem Valáška. Pokud si troufnete, můžete si vyzkoušet i řadu laviček, které se zde nacházejí a pokochat se pohledem na jiskřící zamrzlou hladinu.  Pro občerstvení pak můžete zamířit třeba do kempu nad přehradou, kde bude výdejové okénko otevřeno celý víkend. Pěkné kochání. (ber)

Staré Prostějovsko: Plumlovská přehrada

Foto čtenář

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století.

Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921–1932. Dlouhé období výstavby zapříčinila mimo válečných událostí také zvýšená opatrnost dodavatele, který měl na paměti tragické protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916. Své sehrály i nepříznivé hydrometeorologické podmínky, které opakovaně a na dlouho přerušovaly stavební práce. Do trvalého provozu byla nádrž nakonec uvedena v roce 1936.

Plumlovský drak nabídne svezení dětem. Zdarma

Ilustrační foto ber, zakii

Plumlovský drak 2020, kultovní dračí lodě, vyjedou v rámci Dne přehrady v sobotu 22.srpna.

"Součástí akce, která zahrne závody kategorie Firmy a Sport, je závod "O pohár primátora", připomněl hlavní organizátor Petr Zakopal. Na přehradě se můžeme těšit i na finále ZAKI CUP 2020. Akce začíná na pláži U Vrbiček v 8 hodin.

"Budeme vozit na lodích děti zdarma, a to každou celou hodinu od 11 do 17 hodin," doplnil Zakopal. Na akci bude zdarma i skákací hrad a skákací tyče. Den přehrady finančně podpořilo i město Prostějov. (ber)

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)