přehrada

Na koupání v přehradě zapomeňte, signalizuje červený smajlík

ilustrační koláž ber

Hygienici v tomto týdnu zkontrolovali kvalitu ve vodní nádrži Plumlov. Výsledky jsou špatné, voda obdržela červený smajlík, což značí, že neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní rizika.

„Z laboratorního rozboru vzorku vody odebrané ve VN Plumlov (pláž U Vrbiček), lze hodnotit vodu jako nevhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 4, červený smajlík),“ informovala ve čtvrtek 10. srpna odpoledne Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

„Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozornili hygienici. Další odběry U Vrbiček provedou 14. srpna. (ber)

Do vln přehrady padali zelení muži

Foto FB

Ve čtvrtek okupovali hladinu Plumlovské přehrady zelení muži. Nejednalo se ale o organizovaný nájezd vodníků.

Dovednost v přistání ve vodě trénovali prostějovští vojenští parašutisté. Jak se zdá, nácvik se zdařil, záchranka nehlásila žádnou záchranu tonoucího. Tak doufejme, že se udatní borci pořádně osprchovali a neskončí třeba a kožním oddělení prostějovské nemocnice. Voda v přehradě má totiž od pondělka podle měření hygieniků zhoršenou kvalitu. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila, avizuje žlutý smajlík

ilustrační foto ber

24. července zveřejnili hygienici výsledky dalšího měření kvality vody v Plumlovské přehradě. Nejsou potěšující, nádrž si vysloužila oranžového smajlíka, značícího zhoršenou jakost vody.

Trojka u výsledku znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání doporučujeme osprchování,“ uvedla za Krajskou hygienickou stanici Olomouc Eva Čehovská. (ber)

Voda v přehradě stále drží modrého smajlíka

ilustrační foto ber

I na začátku letních prázdnin je podle hygieniků ve velmi dobrém stavu voda na Plumlovské přehradě.  Aktuální výsledky měření vodu v nádrži hodnotí jako zdravotně nezávadnou pro koupání. Hygienici je zveřejnili koncem minulého týdne.

„Na základě laboratorního rozboru lze hodnotit jakost vody ve vodní nádrži Plumlov jako vhodnou ke koupání, což znamená, že je voda nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci a s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla Eva Čehovská z olomoucké krajské hygienické stanice. (ber)

Pamatujete? Plumlovská přehrada, ráj turistů

Archiv ber

Dnešní fotografie, vlastně pohlednice, se vrací o čtyři až pět desítek let zpátky.

To ještě břehy přehrady obléhaly nejen davy domácích, ale i turistů z České republiky, a z tehdejší NDR. Plachetnice, půjčovna šlapadel, loděk a kánoí, pivo na Špici, ležení na "šutrech", ponton. Doba mého mládí a dětství. (ber)

Prostějov opět zadotuje čistou vodu v Plumlovské přehradě

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila poskytnout dotační finance na opatření pro zlepšení vody na Plumlovské přehradě.

„Konkrétně se jedná o finanční podporu pro aplikaci síranu železitého, kterým dochází k vysrážení fosforu a tím k eliminaci přísunu živin způsobujících nárůst sinic. Jde o tradiční dotační podporu tohoto kroku v rekreační oblasti,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Marcela Župková. Opatření, podle jejích slov, vylepšují koupací kvalitu vody v letním období.

První kontrola vody na Plumlovské přehradě. Vše v pořádku, hlásí hygiena

Foto ber

Začátkem týdne dělali olomoučtí hygienici první odběry vod Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Tip na výlet. Den otevřených dveří na přehradě Bystřička

Foto PMO

U příležitosti Světového dne vody uspořádá Povodí Moravy, s. p. den otevřených dveří na přehradách Bystřička, Slušovice, Koryčany, Brno a Znojmo. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad v sobotu 25. března 2023.

Vodní nádrž Bystřička se nachází ve Zlínském kraji, od Prostějova cca 90 kilometrů. Přehrada je jednou z nejstarších vodních nádrží v České republice. Byla vybudována v letech 1907-1912 a významně opravena v letech 2005 a 2010. Soubor původních staveb přehrady byl prohlášen za kulturní památku s tím, že přehrada je mimořádným dokladem technického a architektonicko-urbanistického řešení vodního díla z počátku 20. století.

Zimní plavci se ponoří do vln. V sobotu v Plumlově

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 12. února bude Podhradský rybník v Plumlově svědkem první letošní otužilecké koupele.

Do vody se ve 14 hodin ponoří u občerstvení U Sandokana ve 14 hodin.  To poskytne otužilcům zázemí pro převlečení a divákům pak teplé nápoje či otužilecký guláš.

Akce se poprvé konala v loňském roce, kdy se do vln vrhlo tucet odvážlivců. (ber)

Staré Prostějovsko. Panel

Foto archiv ber

Kdo z návštěvníků Plumlovské přehrady by neznal legendární Panel.

Výletní restaurace u pláže U Vrbiček existovala už v roce 1970. Najde se pamětník, který by znal její skutečné stáří? (ber)