přehrada

Vodohospodáři vezmou sinicím výživu. Přehrada má šanci na lepší vodu

Ilustrační foto Povodí Moravy

Zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy, vodoprávních úřadů a obcí z okolí Plumlova se sešli nad problematikou dlouhodobě znečištěné vody plumlovské vodní nádrže. Ta dlouhodobě trpí vysokou koncentrací fosforu, který náramně chutná sinicím. Kvůli nim se v Plumlově každoročně ukončí koupací sezóna předčasně. Fosfor se do vody dostává z odpadních vod.

„Kraj společně s obcemi každoročně přispívá na odstranění fosforu na přítocích do nádrže, aby tak co nejvíc prodloužili koupací sezónu. Bohužel s postupující klimatickou změnou už tohle nestačí. Ve spolupráci s Povodím Moravy a obcemi proto chceme využít i další opatření, která kvalitu vody v plumlovské vodní nádrží zlepší, a to dlouhodobě,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Město Prostějov opět podpoří provoz srážecích stanic

Ilustrační foto PMO

Částkou 50 tisíc korun podpoří i v letošním roce město Prostějov provoz srážecích stanic na vodní nádrži Plumlov. Rozhodli o tom na svém jednání radní.

„Už v minulých letech jsme jako město přislíbili, že se budeme podílet na částečné úhradě nákladů na provoz srážecích stanic na přítocích do plumlovské přehrady. Mimo jiné i proto, že toto vodní dílo je častým a oblíbeným cílem Prostějovanů. Finanční podpora ve výši 50 tisíc korun je směřována na aplikaci síranu železitého, kterým dochází k vysrážení fosforu. Tím je eliminován nebo alespoň omezen nárůst sinic. Toto opatření vylepšuje koupací kvalitu vody v letním období,“ vysvětlila náměstkyně pro oblast životního prostředí Marcela Župková.

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto archiv ber

Dnešní fotografie je z roku 1946 a zachycuje Plumlovskou přehradu v době jejího mládí. Tehdy jí totiž bylo pouhých deset let.

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století. Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I.

Rock na Plumlově se stěhuje k Vrbičkám!

Foto plakát

V Pořadí čtvrtý letní festival Rock na Plumlově 2024 se bude letos konat 8. června 2024. Místo plumlovského areálu v Borkách se přesouvá na pláž U Vrbiček na plumlovské přehradě. Důvodem je vhodnější prostředí i blízkost autokempu Mostkovice, vysvětlují organizátoři z MP Vision.

Pozvání na festival přijala opětovně kapela Argema, hvězdou bude zpěvák, skladatel a textař Aleš Brichta. Organizátoři neopominuli ani regionální kapely. Fanoušky potěší Marasd, Kokeno a Quercus.

Vstupenky si můžete koupit už nyní na portálu smsticket.cz. (ber)

Staré Prostějovsko. Plumlovská přehrada

Foto archiv ber

Jak vidět, přehrada byla odjakživa cílem turistickým i sportovním.

V létě plavání či jachting, v zimě bruslení, jak dokládá snímek z ledna roku 1937. Mimochodem, všimněte si motocyklu v popředí. Jízda v mrazivém lednu nebyla tehdy ničím výjimečným. (ber)

Čtyřicátý ročník Vánoční koupele vrhl do vln přehrady rekordní počet plavců!

Foto ber

Přesně v poledne Štědrého dne se do největší regionální vodní nádrže ponořilo 125 otužilců. Tolik jich na pláž U Vrbiček na plumlovské přehradě přilákal jubilejní ročník Vánoční koupele, kterou tradičně pořádá DZP Haná Prostějov.

Teplota vzduchu byla +6 stupňů Celsia, teplota vody +2,7 stupňů Celsia, což zimní plavci pokládají za něco jako lázně. Nejstarším účastníkem byl František Kocian - 85 let, nechyběl ani nestor pořádajícího klubu Bob Pácl - 83 let Každý účastník dostal rolničku, kterou měl pak ve vodě za úkol pověsit na stromeček.

Zhruba 1 500 diváků bylo, jako každoročně, nadšeno. „Jezdíme se na ně dívat už asi dvacet let a ne, odvahu jít s nimi do vody jsme ještě neměli," smál se jeden z přihlížejících. (ber)

Otužilci se opět vrhnou do ledových vln. Na Štědrý den v poledne

Foto plakát

Letos již 40. ročník Vánoční koupele pořádá DZP Haná Prostějov. Do ledových vln přehrady se s nimi můžete ponořit 24. prosince ve 12 hodin na Pláži u Vrbiček.

„Registrace všech plavců a otužilců, kteří se rozhodnou vstoupit do vody, bude probíhat od 11 hodin tamtéž,“ upozorňují plavci s tím, že otužilci se této akce účastní na vlastní nebezpečí.

Po společném fotu se rozhodli nejen ozdobit vánoční strom, ale i rozeznít koupel radostným cinkáním rolniček, zvonků, tamburín, bubínků a podobně. Takže návštěvníci, příznivci a obdivovatelé, vlastní cingrlátka s sebou! (ber)

Plavci se vrhnou do přehrady. Bojovat budou o ledovó čapu

Foto plakát

Oddíl dálkového a zimního plavání DZP Haná Prostějov z.s., pořádá již 9. ROČNÍK PODZIMNÍHO ZÁVODU „O LEDOVÓ ČAPO BOBA PÁCLA", který je součástí série 27. závodů O pohár zimního plavání ČR, konané po celé České republice. Závod se uskuteční 11. 11. 2023 v 11:20 hod na Plumlovské přehradě na pláži U Vrbiček.

„Nejdelší trať na 1000 m, bude odstartována za účasti mistrů a mistryň světa v zimním plavání, přemožitelů kanálu La Manche i Severního Kanálu. Zdolat nejkratší 100 m trať, si mohou vyzkoušet po předchozí registraci na vlastní nebezpečí odvážlivci a nadšenci pro chladnou vodu z řad veřejnosti. Celkem se našich závodů účastní až 200 plavců a plavkyň z celé ČR,“ sdělila PvNovinkám za DZP Haná Prostějov z.s. Gabriela Ježková. (red)

Na koupání v přehradě zapomeňte, signalizuje červený smajlík

ilustrační koláž ber

Hygienici v tomto týdnu zkontrolovali kvalitu ve vodní nádrži Plumlov. Výsledky jsou špatné, voda obdržela červený smajlík, což značí, že neodpovídá hygienickým požadavkům a pro rekreanty představuje zdravotní rizika.

„Z laboratorního rozboru vzorku vody odebrané ve VN Plumlov (pláž U Vrbiček), lze hodnotit vodu jako nevhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 4, červený smajlík),“ informovala ve čtvrtek 10. srpna odpoledne Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje.

„Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem,“ upozornili hygienici. Další odběry U Vrbiček provedou 14. srpna. (ber)

Do vln přehrady padali zelení muži

Foto FB

Ve čtvrtek okupovali hladinu Plumlovské přehrady zelení muži. Nejednalo se ale o organizovaný nájezd vodníků.

Dovednost v přistání ve vodě trénovali prostějovští vojenští parašutisté. Jak se zdá, nácvik se zdařil, záchranka nehlásila žádnou záchranu tonoucího. Tak doufejme, že se udatní borci pořádně osprchovali a neskončí třeba a kožním oddělení prostějovské nemocnice. Voda v přehradě má totiž od pondělka podle měření hygieniků zhoršenou kvalitu. (ber)