přehrada

Voda v přehradě nic moc. Má stále oranžového smajlíka

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 8. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel "jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Má oranžového smajlíka

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 25. července. Podle výsledků odběrů se voda opět zhoršila, a tak obdržela oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel „jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Sprchujte se, vzkazují hygienici

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 11. července. Podle výsledků odběrů se voda zhoršila, a tak obdržela zeleného smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). „Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků vhodné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě má stále modrého smajlíka. Je bez vad

Foto ber

Další kontrolní odběry z Plumlovské přehrady provedli hygienici 27. června. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Voda je vhodná ke koupání (ukazatel "jakost vody" = 1). Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," vysvětlují modrého smajlíka na webu Krajské hygienické správy Olomouckého kraje hygienici.  

Odběry hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou hygienici pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V pondělí 13. června dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí třetí kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V úterý dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí druhé kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Chtěl se vykoupat. Hasiči vytáhli z přehrady už jen bezvládné tělo

Foto FB JSHD Plumlov

Pláž U Vrbiček na Plumlovské přehradě byla v pátek odpoledne dějištěm tragédie. Při koupání zmizel pod vodou muž středního věku. Plumlovským hasičům  už se ho už přes bleskurychlou akci nepovedlo zachránit.

„V pátek před patnáctou hodinou jsme obdrželi oznámení o tonoucím muži na Plumlovské přehradě v Mostkovicích. Poškozeného dvaapadesátiletého muže se podařilo vytáhnout na břeh na pláž U Vrbiček, kde byl oživován, ale bez úspěchu,“ sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že událostí se policisté nadále zabývají.  (ber)

Staré Prostějovsko. Přehrada 1970

Foto ONV Prostějov

Tyto fotografie jsou již opravdu dávnou a neopakovatelnou historií.

 brožurce o Prostějově z roku 1970 se u nich, mimo jiné, píše: „Písčité a travnaté pláže a čistá, příjemně prohřátá voda umožňuje koupání od května do konce září“.

Upřímně, já, která na přehradě prožila desítky let, si na čistou vodu po celé prázdniny v posledních dekádách vůbec nepamatuji. (ber)

Vody v Plumlovské přehradě přibývá. Díky dešti

Foto Povodí Moravy

Srážky v uplynulých týdnech zvedly hladinu vody ve vodní nádrži Plumlov o více jak metr. Srážkově bohatý začátek srpna tak alespoň částečně dorovnal chybějící červnové deště.

Od konce července se v oblasti vodní nádrže Plumlov vyskytovaly výraznější srážkové úhrny, které v maximech dosáhly až 37 mm/24 hod. Průměrný přítok do nádrže se díky tomu zvednul téměř čtyřnásobně – z červnových 140 l/s až na 500 l/s v uplynulých třech týdnech. Vyšší přítok tak pomohl doplnit chybějící vodu v nádrži, což znamená zlepšení podmínek pro plnění účelů nádrže a také pro ryby a vodní živočichy.

Přehrada má koupací stopku. Kvůli nebezpečné vodě

ilustrační foto ber

V pondělí provedla Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci odběr vzorků vod z plumlovské přehrady. 12. srpna vyhlásila zákaz koupání.

„V případě VN Plumlov byla voda vyhodnocena jako nebezpečná ke koupání. Laboratorním rozborem bylo zjištěno, že jakost vody ke koupání nevyhovuje hygienickým požadavkům v ukazatelích vodní květ, sinice, chlorofyl-a, průhlednost. Vzhledem k rozsahu znečištění, kdy hrozí akutní poškození zdraví, KHS dne 12. 8. 2021 vydala dočasný zákaz používání vody ke koupání ve VN Plumlov, který platí do doby ukončení tohoto dočasného zákazu,“ uvedla tisková mluvčí KHS Ol Markéta Koutná.