přehrada

Tip na výlet. Den otevřených dveří na přehradě Bystřička

Foto PMO

U příležitosti Světového dne vody uspořádá Povodí Moravy, s. p. den otevřených dveří na přehradách Bystřička, Slušovice, Koryčany, Brno a Znojmo. Zájemci mohou nahlédnout do vnitřních prostor přehrad v sobotu 25. března 2023.

Vodní nádrž Bystřička se nachází ve Zlínském kraji, od Prostějova cca 90 kilometrů. Přehrada je jednou z nejstarších vodních nádrží v České republice. Byla vybudována v letech 1907-1912 a významně opravena v letech 2005 a 2010. Soubor původních staveb přehrady byl prohlášen za kulturní památku s tím, že přehrada je mimořádným dokladem technického a architektonicko-urbanistického řešení vodního díla z počátku 20. století.

Zimní plavci se ponoří do vln. V sobotu v Plumlově

ilustrační foto pixabay.com

V neděli 12. února bude Podhradský rybník v Plumlově svědkem první letošní otužilecké koupele.

Do vody se ve 14 hodin ponoří u občerstvení U Sandokana ve 14 hodin.  To poskytne otužilcům zázemí pro převlečení a divákům pak teplé nápoje či otužilecký guláš.

Akce se poprvé konala v loňském roce, kdy se do vln vrhlo tucet odvážlivců. (ber)

Staré Prostějovsko. Panel

Foto archiv ber

Kdo z návštěvníků Plumlovské přehrady by neznal legendární Panel.

Výletní restaurace u pláže U Vrbiček existovala už v roce 1970. Najde se pamětník, který by znal její skutečné stáří? (ber)

Prostějovští průzkumníci trénovali seskok do přehrady

Foto army.cz

Skáču dobře, skáču rád a do vody ještě radši! To si říkali prostějovští "průzkumáci" při seskoku do plumlovské přehrady.

Jde o nejtěžší a nejnebezpečnější část výcviku výsadkářů. I tentokrát to ale zvládli levou zadní. (red)

Voda v přehradě nic moc. Má stále oranžového smajlíka

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 8. srpna. Podle výsledků odběrů se voda nezlepšila a stále si drží oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel "jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Má oranžového smajlíka

ilustrační foto

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 25. července. Podle výsledků odběrů se voda opět zhoršila, a tak obdržela oranžového smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu se zhoršenou jakostní (ukazatel „jakost vody" = 3). „Je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků nutné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě se zhoršila. Sprchujte se, vzkazují hygienici

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 11. července. Podle výsledků odběrů se voda zhoršila, a tak obdržela zeleného smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). „Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků vhodné se osprchovat. (ber)

Voda v přehradě má stále modrého smajlíka. Je bez vad

Foto ber

Další kontrolní odběry z Plumlovské přehrady provedli hygienici 27. června. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Voda je vhodná ke koupání (ukazatel "jakost vody" = 1). Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," vysvětlují modrého smajlíka na webu Krajské hygienické správy Olomouckého kraje hygienici.  

Odběry hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou hygienici pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V pondělí 13. června dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí třetí kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V úterý dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí druhé kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání. 

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla v tiskové zprávě mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)