přehrada

Staré Prostějovsko: Plumlovská přehrada

Foto čtenář

Plumlovská přehrada na říčce Hloučele patří k nejstarším přehradním nádržím v celém povodí řeky Moravy. O stavbě bylo rozhodnuto po rozsáhlých povodních počátkem 20. století.

Stavbu povolilo prostějovské hejtmanství již v roce 1911 a na základě schváleného projektu byla budována v letech 1913–1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921–1932. Dlouhé období výstavby zapříčinila mimo válečných událostí také zvýšená opatrnost dodavatele, který měl na paměti tragické protržení přehrady na Bílé Desné v roce 1916. Své sehrály i nepříznivé hydrometeorologické podmínky, které opakovaně a na dlouho přerušovaly stavební práce. Do trvalého provozu byla nádrž nakonec uvedena v roce 1936.

Plumlovský drak nabídne svezení dětem. Zdarma

Ilustrační foto ber, zakii

Plumlovský drak 2020, kultovní dračí lodě, vyjedou v rámci Dne přehrady v sobotu 22.srpna.

"Součástí akce, která zahrne závody kategorie Firmy a Sport, je závod "O pohár primátora", připomněl hlavní organizátor Petr Zakopal. Na přehradě se můžeme těšit i na finále ZAKI CUP 2020. Akce začíná na pláži U Vrbiček v 8 hodin.

"Budeme vozit na lodích děti zdarma, a to každou celou hodinu od 11 do 17 hodin," doplnil Zakopal. Na akci bude zdarma i skákací hrad a skákací tyče. Den přehrady finančně podpořilo i město Prostějov. (ber)

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)

Vodu z přehrady zkoumala hygiena. Drží si dobrou modrou!

Ilustrační foto ber

V pondělí vyrazili k plumlovské přehradě opětně hygienici, aby provedli v pořadí třetí letošní kontrolu kvality vody. Zajímalo je především množství sinic. A přehrada si udržela modrého smajlíka. 

V loňském roce si přehrada od hygieniků vysloužila modré smajlíky, značící vodu vhodnou ke koupání, až do 18. srpna.  Pak museli hygienici přehradu ocejchovat žlutým smajlíkem, který značil zhoršenou kvalitu vody. V posledním srpnovém týdnu ji pak označili červeným smajlíkem za natolik znečištěnou, že nebyla vhodná ke koupání. (ber)

Vrátí se na přehradu diskotéky? Někteří se toho bojí...

ilustrační foto

Poslední práce probíhají v těchto dnech na rekonstrukci hráze plumlovské přehrady. Při zajištění ochrany před vandaly a především před vjezdem aut sáhlo Povodí Moravy po instalaci bezpečnostních kamer.

Na obou koncích hráze byly již osazeny nové zákazové dopravní značky a podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové budou mít na hráz přístup pouze vozidla povodí, příslušných obcí a bezpečnostních složek. „O instalaci kamer jednáme,“ potvrdila Gabriela Tomíčková.

V těchto dnech se dokončuje oprava budovy hrázného a také poměrně nebezpečné schodiště podél výpusti. Další práce probíhají ještě na pláži U Valáška.

Hráz Plumlovské přehrady stále zavřena!

Foto ber

 

Hráz plumlovské přehrady je pro veřejnost stále uzavřena.

Jak jsme se ale přesvědčili ve středu dopoledne, zábrany i nadále neslouží svému účelu.  Po koruně hráze se tentokrát ovšem pohybovali pouze pracovníci dodavatelských firem, kteří dokončovali montáž zábradlí u věže. Doufejme tedy, že Povodí Moravy se stavbu podaří otevřít do konce tohoto týdne, aby se o dušičkovém víkendu veřejnost konečně mohla oficiálně pokochat dokončeným dílem. (ber)

Zakázané ovoce chutná vždycky nejlíp

ilustrační foto

 

"Zdá se vám, že lidi respektují zákaz vstupu na hráz plumlovské přehrady? Byla by to pravda, pokud by náhodou tyhle fotografie nevznikly ve čtvrtek dopoledne," napsal nám čtenář Petr. 

Vyfotil ale hlavně nedokonalost zábran -   touto dírou se při tiskové konferenci před několika týdny protáhl generální ředitel Povodí Moravy i hejtman Olomouckého kraje. Příklady táhnou, zdá se. Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové ale budou zábrany odstraněny a hráz zpřístupněna v nejbližších dnech. "Počítáme s dobou maximálně do středy," řekla PvNovinkám.

Na hráz se stále nesmí!

Foto David Ř.

 

Včera jsme zveřejnili fotografii týkající se zábradlí na Plumlovské přehradě. Zaslal nám ji spolu s komentářem jeden z našich čtenářů. S dotazem, jak to s instalací zábradlí na koruně hráze vypadá, jsme se obrátili, jak jsme slíbili, na mluvčí Povodí Moravy Gabrielu Tomíčkovou. Dnes přinášíme její vyjádření, které mimo jiné obsahuje vzkaz všem návštěvníkům přehrady. Vstup na hráz je stále zakázán!

„Na jednotlivou fotku detailu se nedá reagovat. Nelze určit, v jaké fázi montáže zábradlí byla pořízena a zda uvedená zdánlivá nerovnost už nebyla odstraněna. Navíc je potřeba brát v úvahu, že materiál bude za různých teplot pracovat a jednotlivé díly tedy nemohou doléhat na těsno, ale potřebují tzv. dilatační pole. Stavba jako taková je ve zkušebním provozu a pokud na nějaké nedostatky narazíme, budeme je reklamovat u dodavatele,“ sdělila redakci mluvčí.

Oprava hráze přehrady spolkla 136 milionů. Viděli jste zábradlí?

Foto David

 

Konečné práce na hrázi přehrady finišují. Jak se ale zdá, není všechno zlato, co se třpytí. Důkazem je fotografie, kterou nám zaslal jeden z čtenářů, pan David.

"Už jste viděli, jakým způsobem je provedena oprava hráze na Plumlovské přehradě? Je to křivé na všechny strany! Někdo by se na to měl podívat," připsal k zaslanému snímku.

Děkujeme za podnět a dotaz s fotografií odesíláme Povodí Moravy. (red)