koupání

Voda v přehradě se zhoršila. Sprchujte se, vzkazují hygienici

ilustrační foto ber

Další kontrolní měření kvality vody v Plumlovské přehradě provedli hygienici 11. července. Podle výsledků odběrů se voda zhoršila, a tak obdržela zeleného smajlíka.

Ten značí, že jde o vodu vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi (ukazatel „jakost vody" = 2). „Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ uvedla mluvčí KHS Olk Markéta Koutná. Po vykoupání je tak podle hygieniků vhodné se osprchovat. (ber)

Druhá kontrola vody v Plumlovské přehradě. Podle hygieniků je v pořádku

Foto ber

V pondělí 13. června dělali olomoučtí hygienici letos v pořadí třetí kontrolní odběry vody Plumlovské přehrady. Výsledky ukázaly, že voda je v pořádku, vhodná ke koupání.

„Na základě laboratorních rozborů, provedených na pláži U Vrbiček na Plumlovské přehradě lze hodnotit vodu jako vhodnou ke koupání na stupni jedna, což znamená, že voda je nezávadná," uvedla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

Hygienici hodnotí jakost vody a výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V odběrech budou pokračovat po celou letní sezonu. (ber)

Voda v Plumlovské přehradě je v pořádku, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

V pondělí odebírali pracovníci hygienické stanice vzorky vody z Plumlovské přehrady. Voda je podle výsledků rozboru čistá, žádné zdravotní problémy lidem při koupání nehrozí.

„Můžeme konstatovat, že se jedná o vodu vhodnou ke koupání. Jedná se o nezávadnou vodu s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská.

Tak vzhůru do vody! (ber)

Konec koupání v přehradě. Voda má červeného smajlíka

Ilustrační foto ber

V pondělí odebrali hygienici další vzorky z plumlovské přehrady. Dnes uvedli, že voda je svou kvalitou na stupni čtyři, tedy nevhodná ke koupání.  Kvalita vody je zhoršená hlavně kvůli zvýšenému výskytu sinic.

Podle ředitelky Odboru hygieny obecné a komunální Evy Čehovské by plavcům mohly hrozit zdravotní potíže. Od alergických reakcí na kůži až po žaludeční potíže, pokud by došlo k polknutí vody.

Zhoršení kvality vody v nádrži hygienici poprvé ohlásili po měření z 10. srpna. Tehdy ji označili stupněm tři, stejně, jako po měření z 28. srpna. (ber)

V přehradě jsou sinice, hlásí hygienici

Ilustrační foto ber

Od hygieniků si po měření z 10. srpna vysloužila plumlovská přehrada žlutého smajlíka. Ten signalizuje zhoršenou kvalitu vody. Nádrži opět vládnou sinice.

"Doporučujeme lidem, by se po koupání osprchovali," uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Vzorky hygienici odebírali v pondělí, výsledky jim přišly ve čtvrtek. 

Voda v přehradě je opět v pořádku!

Ilustrační foto ber

Zatímco odběry vody z plumlovské přehrady, které udělali hygienici 13. července, milovníky koupání nepotěšily, o týden později je vše jinak. Voda je už opět v pořádku.

Po vyhodnocení předchozího odběru dala hygiena vodě žlutý smajlík. Ten označil vodu v nádrži za zhoršenu.  Sinice v nádrži nebyly, za to se v ní objevil vodní květ. Problémem byly leklé ryby.

Po odběru 20. července je voda opět bezproblémová a vhodná ke koupání. (ber)

Dnes je Evropský den koupání v řekách

Ilustrační foto pixabay.com

Právě dnes slavíme Evropský den koupání v řekách. Tento poněkud netradiční svátek se koná po celé Evropě vždy druhou neděli v červenci a oslavuje zlepšující se čistotu vody v evropských řekách.

Zároveň však také upozorňuje na problémy spojené s ochranou vod. Pokud se i přes nepřízeň počasí rozhodnete připojit k tisícům Evropanům, zanořte se v neděli do vody, navštivte říční plovárny nebo se někde na vhodném místě prostě vykoupejte. Voda je tam studenější než v aquaparku, ale bez chlóru a davu lidí.

A mimochodem, i Hloučela je řeka!  (ber)

Náš tip: Kde si na Prostějovsku dobře zaplavete?!

Foto zelec.cz, kovalovice.cz, strazisko.cz, ber, nezamyslice.cz

 

Mimo Plumlovské přehrady, prostějovského aqvaparku či koupaliště ve Vrahovicích nabízí region Prostějovska ještě několik míst, kde se můžete osvěžit, zaplavat si či se věnovat vodním hrátkám. PvNovinky vám dnes poradí, kam se vydat.

Koupaliště Nezamyslice

Návštěvu tohohle ráje na jihu Prostějovska si zcela jistě nenechte ujít. Jednak kvůli prostředí, které je skutečně krásné, druhak kvůli naprosto lidovému vstupnému. No a nesmíme zapomenout na další klad –blízkost vynikající restaurace, kde se kvalitně a rovněž za slušnou cenu, najíte. Otevřeno je při hezkém počasí denně od 10 do 19 hodin, dospělí zaplatí za vstup 40 korun, děti do 15 let pak 20.

Koupaliště Stražisko

Pozor, noční koupání ve Vrahovicích! Už dnes!

Foto ber

Dnes od půl deváté je koupaliště TJ Sokol ve Vrahovicích otevřeno všem milovníkům nočního koupání.

Akce začíná v 19.30 hodin, vstup je 30 korun. "Bude i muzika," slibují pořadatelé. Hezké pokoupáníčko! (ber)   

Koupaliště Stražisko dnes zahajuje sezonu. Vstup je zdarma!

ilustrační foto obec Stražisko

 

Potěšující zpráva pro všechny milovníky koupání přináší obec Stražisko. V pátek 13. června zahajuje sezonu a pro tento den je vstup zdarma!

V pátek na zahájení bude otevřeno od 12 do 20 hodin, od soboty bude otevřeno klasicky od 9 do 22 hodin. Vstupné pro dospělé je 60,-Kč/den, odpolední od 15 hodin 40,-Kč a večerní od 19 hodin 30.-Kč. Děti zaplatí za den 20 korun, odpolední koupání od 15 hodin stojí 15.-Kč a  večerní od 19 hodin 10.-Kč. Děti do 10 let mají vstup zdarma. Koupaliště má i parkoviště, za celý den vás auto přijde na 30 korun a kolo na pět korun.

Příjemné koupání ! (red)