zákaz

Nekoupejte se v kašnách. Bylo by to drahé

Foto archiv ber

Teplé počasí láká ke koupání v městských kašnách. Strážníci se každoročně s příchodem teplých dnů setkávají s osobami, které se snaží v kašně ovlažit nebo dokonce přímo vykoupat. Někteří se nezdráhají v těchto kašnách zchladit i své psy.

„Využívat kašnu k těmto účelům není vhodné i z důvodu, že voda není určena ke koupání a nemusí tedy splňovat hygienické podmínky. Navíc je i chemicky ošetřena a může způsobit zdravotní komplikace jak lidem, tak i zvířatům. Důrazně upozorňujeme, že na veřejných prostranstvích na celém území statutárního města Prostějova je zakázáno vstupovat do kašen nebo fontán a v těchto se koupat nebo je jinak znečišťovat," informovala komisařka Tereza Greplová. 

HHC je od středy zakázanou látkou. Hrozí pokuty i vězení

Foto Policie ČR

Látky HHC, HHC-O a THCP patří od středy 6. března 2024 na seznam návykových látek a policie k nim bude přistupovat v souladu se zákonem. Neoprávněné nakládání je tedy přestupek, nebo trestný čin. Rozhoduje přitom způsob jednání (např. prodej, držení, šíření) a množství návykové látky. Hranice mezi přestupkem a trestným činem (tedy množství větší než malé) je v případě neoprávněného přechovávání 10 gramů směsi (želé, drops, sušenky, rostlinná drť, tekutina atd.) s obsahem 1 gramu účinné látky (tedy HHC, HHCO, THCP).

„Po konzultaci se zástupci Nejvyššího státního zastupitelství bylo dohodnuto, že k těmto novým semisyntetickým kanabinoidům policie bude, s ohledem na podobné účinky a škodlivost, přistupovat stejně jako k už známému THC. Současně naši preventisté vyrazí na besedy do škol a budou o postavení této látky v rámci legislativy diskutovat se studenty, pedagogy a rodiči,“ uvedla Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí Národní protidrogové centrály SKPV PČR.

Porušili zákaz. Pili víno na zastávce

ilustrační foto městská policie

Minulé pondělí, 12. února, si strážníci při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování pravidel veřejného pořádku v okolí rybníka v Drozdovicích povšimli na zastávce MHD dvojice mužů konzumujících alkohol.

Pánové ve věku padesáti let popíjeli z plastové lahve víno na místě, kde je to vyhláškou města Prostějova zakázáno. To, že se nachází na místě, kde je konzumace alkoholu zakázaná, oba věděli. Rozpitou dvoulitrovou lahev vína strážníci mužům odebrali. „Oba pánové ve věku 50 let jsou podezřelí z přestupku. Své protiprávní jednání budou vysvětlovat u příslušného správního orgánu," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Popíjeli na schodech muzea. Skončili bez láhve a s pokutou

ilustrační foto městská policie

Teplé počasí nalákalo dvojici mužů, pohybujících se 4. února 2024 na náměstí v centru města, na doušek vína. K posezení si vybrali ale špatné místo, a tak na sebe upoutali pozornost strážců zákona, kteří dohlíželi na veřejný pořádek.

Hlídka dotyčným vysvětlila, že se nachází na místě, kde je konzumace všech alkoholických nápojů zakázána obecně závaznou vyhláškou města Prostějov. „Rozpitou láhev vína strážníci devětapadesátiletému a šestačtyřicetiletému muži odebrali. Celý případ byl oznámen správnímu orgánu," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Vychutnávali pivo. Zaplatili ho dvakrát

ilustrační foto městská policie

Ve čtvrtek si strážníci, vykonávající hlídkovou činnost zaměřenou na veřejný pořádek v centru města, před dvanáctou hodinou všimli dvou osob konzumující alkoholické nápoje. Jednalo se o čtyřicetiletou ženu a sedmatřicetiletého muže, kteří popíjeli lahvové pivo.

„Hlídka dvojici vysvětlila, že se nachází na veřejném prostranství, kde je konzumace veškerých alkoholických nápojů zakázána obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Muž i žena s hlídkou spolupracovali a celá záležitost byla vyřešena pokutou příkazem na místě," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)

Konec koupání v kašnách, vzkazuje radnice

ilustrační foto ber

Radní na svém jednání odsouhlasili přijetí nové obecně závazné vyhlášky o zabezpečení čistoty a veřejného pořádku. Město Prostějov totiž každoročně čelí neustálému problému s koupáním v kašnách nepřizpůsobivých osob, které svým jednáním narušují veřejný pořádek a znečišťují tato veřejná zařízení.

„Hlavním cílem nové vyhlášky je zakázat koupání v kašnách na veřejných prostranstvích. Tato nová vyhláška nahradí dvě stávající - Obecně závaznou vyhlášku k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, která zakazuje žebrání na určitých veřejných prostranstvích, a Obecně závaznou vyhlášku statutárního města Prostějova, která reguluje používání zábavní pyrotechniky a lampiónů štěstí (ustanovení z obou vyhlášek jsou součástí vyhlášky nové). Doufáme, že tento krok pomůže zkvalitnit pobyt v centru města nejen turistům, ale hlavně místním“, doplňuje 1.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti mu nevadil

ilustrační foto městská policie

Hlídka prostějovských strážníků řešila 25. září po dvacáté hodině na ulici Fanderlíkova zákaz konzumace alkoholu s třiapadesátiletým mužem. Ten si zakoupil dvoulitrovou plastovou láhev s vínem a po odchodu z prodejny se rozhodl jí hned vypít.

Strážníci muže upozornili, že se nachází na místě, kde je zakázána konzumace všech alkoholických nápojů obecně závaznou vyhláškou města Prostějova. Jelikož se jednalo o muže, který zákaz porušil již několikrát, byla mu rozpitá láhev na místě odebrána. „Dotyčný odmítl celou událost s hlídkou řešit. Své chování bude vysvětlovat u příslušného správního orgánu, kterému byl případ oznámen," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)

Ani tři zákazy muže neodradily od jízdy. Může jít za katr na dva roky

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinů neoprávněné užívání cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání se bude zodpovídat 31letý muž z Kroměřížska, kterého v sobotu 1. července odpoledne zastavila policejní hlídka ve vozidle Ford v obci Vrchoslavice.

Policisté zjistili, že řidič má platné hned tři zákazy řízení motorových vozidel, ten nejdelší do června 2025. Řidič se podrobil testu na omamné psychotropní látky, který měl pozitivní na amfetamin / metamfetamin. S lékařským vyšetřením spojeným s odběrem biologického materiálu ale nesouhlasil. Řidič navíc užil vozidlo bez vědomí jeho majitele. „Muži hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Nemocnice Prostějov vyhlásila zákaz návštěv

Ilustrační foto pixabay.com

Vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci v Olomouckém kraji zakázala Nemocnice Prostějov návštěvy pacientů. V této chvíli jen na dvou odděleních.

Návštěvy jsou zakázány na infekčním a neurologickém oddělení. „V případě závažného zdravotního stavu vašeho blízkého nebo jeho zhoršení, bude umožněna návštěva vždy pouze jedné osobě po předchozí telefonické domluvě s ošetřujícím lékařem, a to v době od 14 do 15:30 hodin," vzkazují zdravotníci. (red)

Řídil, i když nesmí. Chytili ho

ilustrační foto ber

Podezření ze spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání si převzal 29letý muž. Ve čtvrtek 9. září odpoledne ho policisté zastavili na ulici Okružní v Prostějově. V tom momentě řídil vůz značky Ford Focus.

Během lustrace policisté zjistili, že muž má na základě rozhodnutí Magistrátu města Prostějov uložen zákaz řízení všech motorových vozidel až do března 2022. Řidič nic nezapíral a hlídce na místě doznal, že zákaz porušil. „V případě uznání viny hrozí 29letému muži až trest odnětí svobody na tři roky," doplnila policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (red)