řidičák

Senior bez řidičáku si vyjel autem na nákup

ilustrační foto ČT

Ve čtvrtek v odpoledních hodinách vyjížděli strážníci do okrajové části Prostějova kde se dle telefonického oznámení měl pohybovat muž ve vozidle bez řidičského oprávnění.

Strážníci při prověřování skutečného stavu věci zanedlouho spatřili přijíždějící podezřelý automobil, který jeho řidič zaparkoval na parkovišti před domem. Při zjišťování totožnosti vyšlo najevo, že devětaosmdesátiletý muž má již tři roky odebrán řidičský průkaz. Navíc bylo zjištěno, že vozidlo, které řídil, nemá platnou STK. "Hlídka si na místo vyžádala příjezd Policie ČR. Policisté si celou záležitost převzali k dalšímu šetření," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Řidič vjel na parkoviště policejní služebny, aby se vymočil

ilustrační foto Policie ČR

Nerozumně si počínal 52letý řidič vozidla Audi, který jel minulý pátek odpoledne po dálnici D35 z Olomouce na Ostravu. Na 283. km sjel z dálnice a místo na čerpací stanici vjel na parkoviště před policejní budovu dálničního oddělení Kocourovec, u které zastavil. Poté z vozidla vystoupil a vymočil se na trávu u služebny.

Mezitím se za mužem vydala policejní hlídka a u řidiče provedla dopravní kontrolu. Při ní zjistila, že muž nemá za volantem co dělat. "Vloni mu totiž Okresní soud v Bruntále uložil za dopravní nehodu s alkoholem dvouletý zákaz řízení všech motorových vozidel na území České republiky. Cizinec uvedl, že se vracel z Rakouska domů a o uloženém zákazu řízení věděl. Nyní mu hrozí za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Motorkář bez řidičáku u sebe měl drogy a pistoli. Hrozí mu až 10 let vězení

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu večer policisté kontrolovali motocyklistu na ulici Velkomoravská v Olomouci a nestačili se divit. Motocykl značky Kawasaki řídil 44letý muž se zákazem řízení, nedovoleně ozbrojen a s drogami u sebe.

„Muž policejní hlídku zaujal na první pohled. Měl totiž na motorce registrační značku vyrobenou z kusu kartonu. Policisté záhy podle VIN kódu zjistili, že stroj nemá sjednané povinné pojištění a technická kontrola mu uplynula v červenci loňského roku. Řidič se při kontrole odmítl podrobit testu na jiné návykové látky i lékařskému vyšetření. Policisté dále zjistili, že muž má do října 2024 Okresním soudem v Olomouci uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. Policisté u řidiče našli i krátkou střelnou zbraň s náboji ráže 9 mm vč. průkazu zbraně, ale na jméno jiné osoby.

Polovinu zákazu měl za sebou. Risk se mu nevyplatí

ilustrační foto Policie ČR

Trest odnětí svobody až na dvě léta hrozí 46letému řidiči za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Ve čtvrtek ráno jej policejní hlídka zastavila ve vozidle Mitsubishi v ulici Za Olomouckou v Prostějově. „Policisté při dopravní kontrole zjistili, že muž má Okresním soudem v Prostějově uložen osmnáctiměsíční zákaz řízení motorových vozidel, platný do prosince 2022," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Od nehody ujel. Nesmí totiž řídit

foto Policie ČR

V úterý odpoledne narazil 29letý řidič s vozidlem Mazda zezadu do jiného vozidla značky Peugeot Boxer, jehož řidič zastavil na kruhovém objezdu z důvodu situace v silničním provozu. Nehoda se stala ve směru od čerpací stanice Benzina směrem na ulici Konečná v Prostějově. Řidič Mazdy nezastavil a dál pokračoval směrem na Držovice, kde ho až na čerpací stanici dohnal poškozený řidič.

„Jeho spolujezdec ihned po střetu kontaktoval policii a oznámil, co se stalo. Vzápětí se na místo dostavila přivolaná hlídka, která u obou provedla dechovou zkoušku s negativním výsledkem. U podezřelého řidiče provedla i orientační test na návykové látky se stejným výsledkem. Důvodem nezastavení řidiče Mazda po nehodě bylo zřejmě to, že má platný zákaz řízení všech motorových vozidel, a to až do listopadu roku 2027," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Hmotná škody na vozidlech byla předběžně stanovena na 30 000 Kč.

Nepoučitelný mládenec. Jezdí dál i přes zákaz

ilustrační foto Policie ČR

Podezřelým ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je 19letý mladík z Prostějovska.

Jako řidiče osobního motorového vozidla jej ve čtvrtek 23. prosince odpoledne na silnici mezi obcemi Protivanov a Bousín zastavila a kontrolovala policejní hlídka. „Během kontroly policisté zjistili, že mladík má od října letošního roku rozhodnutím správního orgánu vyslovený zákaz řízení všech motorových vozidel, a to na jeden rok," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová s tím, že za výše uvedený trestný čin lze dle trestního zákoníku uložit trest odnětí svobody až na dvě léta. (red)

Řídil, i když nesmí. Chytili ho

ilustrační foto ber

Podezření ze spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání si převzal 29letý muž. Ve čtvrtek 9. září odpoledne ho policisté zastavili na ulici Okružní v Prostějově. V tom momentě řídil vůz značky Ford Focus.

Během lustrace policisté zjistili, že muž má na základě rozhodnutí Magistrátu města Prostějov uložen zákaz řízení všech motorových vozidel až do března 2022. Řidič nic nezapíral a hlídce na místě doznal, že zákaz porušil. „V případě uznání viny hrozí 29letému muži až trest odnětí svobody na tři roky," doplnila policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (red)

Má zákaz na 32 měsíců. Přesto řídil

foto Policie ČR

Od července letošního roku nesmí za volant motorových vozidel 63letý muž, protože mu byl Okresním soudem v Prostějově vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny.

„Nicméně nebral ohled na trest, který mu má skončit až v březnu roku 2023, dál jezdil ve vozidle, a přitom byl zastaven hlídkou v Kostelci na Hané. Dechovou zkouškou se nepotvrdilo, že by před jízdou popíjel alkohol. Pokračovat v jízdě mu policisté zakázali a následně se bude zodpovídat z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," uvedla k případu policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Mladá žena pod vlivem a bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

Za volantem neměla vůbec co dělat 24letá mladá žena, kterou kontrolovala policejní hlídka na ulici Za Branou v Kostelci na Hané.

Na pokyn policistů zastavila ve večerních hodinách vozidlo Š Fabia a při kontrole se podrobila i dechové zkoušce, která byla pozitivní s hodnotami 1, 34 a 1, 37 promile alkoholu. S výsledkem souhlasila a doznala, že před jízdou pila víno a jednu dvanáctku. Policisté u řidičky provedli i orientační test na návykové látky také s pozitivním výsledkem na amfetaminy a metamfetaminy. K tomu uvedla, že před dvěma dny pervitin užila. A do třetice se zjistilo, že není ani vlastníkem žádného řidičského oprávnění.

Vyměnit řidičák si můžete online. S elektronickou identitou a datovou schránkou

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Výměnu dokladu je od června 2021 možné vyřídit přes internet – konkrétně přes Portál občana. Průkaz si řidič vyzvedne na úřadě, který si sám vybere. Kvůli pandemii vláda loni prodloužila platnost propadlých dokladů, ale stovky tisíc řidičů si je teď už musí vyměnit.

Pro přihlášení do Portálu občana, kde se o výměna žádá, je nutné mít například bankovní identitu nebo například využívat službu mojeID. To jsou prostředky, kterými při online komunikaci se státem občan prokazuje svou identitu. Další podmínkou je datová schránka. Tu je možné zřídit právě pomocí elektronické identity.