řidičák

Mladá žena pod vlivem a bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

Za volantem neměla vůbec co dělat 24letá mladá žena, kterou kontrolovala policejní hlídka na ulici Za Branou v Kostelci na Hané.

Na pokyn policistů zastavila ve večerních hodinách vozidlo Š Fabia a při kontrole se podrobila i dechové zkoušce, která byla pozitivní s hodnotami 1, 34 a 1, 37 promile alkoholu. S výsledkem souhlasila a doznala, že před jízdou pila víno a jednu dvanáctku. Policisté u řidičky provedli i orientační test na návykové látky také s pozitivním výsledkem na amfetaminy a metamfetaminy. K tomu uvedla, že před dvěma dny pervitin užila. A do třetice se zjistilo, že není ani vlastníkem žádného řidičského oprávnění.

Vyměnit řidičák si můžete online. S elektronickou identitou a datovou schránkou

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Výměnu dokladu je od června 2021 možné vyřídit přes internet – konkrétně přes Portál občana. Průkaz si řidič vyzvedne na úřadě, který si sám vybere. Kvůli pandemii vláda loni prodloužila platnost propadlých dokladů, ale stovky tisíc řidičů si je teď už musí vyměnit.

Pro přihlášení do Portálu občana, kde se o výměna žádá, je nutné mít například bankovní identitu nebo například využívat službu mojeID. To jsou prostředky, kterými při online komunikaci se státem občan prokazuje svou identitu. Další podmínkou je datová schránka. Tu je možné zřídit právě pomocí elektronické identity.

Platnost řidičských a profesních průkazů bude prodloužena o 10 měsíců

ilustrační foto Ministerstvo dopravy

Evropský parlament schválil prodloužení platnosti řidičských průkazů a průkazů profesní způsobilosti, které propadly nebo propadnou v období od 1. září 2020 do 30. června 2021, a to v rámci tzv. nařízení Omnibus II. Toto nařízení prodlužuje platnost i některých dalších dokumentů v oblasti dopravy a odkládá provádění některých pravidelných kontrol a školení. Platnost jednotlivých dokladů bude prodloužena o 10 měsíců, a to v celé Evropské unii. Po formálním schválení v Radě EU a zveřejnění v Úředním věstníku EU mohou občané nařízení využívat od 6. března 2021.

V reakci na aktuální pandemickou situaci a na základě podnětů členských států, včetně České republiky, předložila Evropská komise v lednu 2021 návrh nařízení Omnibus II, který umožní prodloužit dobu platnosti některých osvědčení, licencí a povolení a odložit některé pravidelné kontroly a školení v oblasti silniční, železniční, vnitrozemské dopravy a námořní bezpečnosti. Návrh byl následně v rámci zrychlené procedury projednáván na půdě Evropského parlamentu a Rady EU.

Utíkal před policisty. A narazil na rotvajlera

Ilustrační foto ber

V neděli před polednem řídil osmadvacetiletý muž VW Polo Plumlovskou ulicí v Prostějově, směrem k centru. Když zahlédl hlídku policistů, prudce strhl řízení a vpravo mimo komunikaci zastavil. Z vozidla vyskočil a dal se na útěk. Při tom neuzamčenou bránou vnikl na dvůr rodinného domu, kde dále pokračoval směrem do zahrady. Tam však narazil na volně puštěného psa majitele objektu.

„Konfrontaci s rotvajlerem si rychle rozmyslel a vrátil se na ulici, kde byl již rychle zadržen policisty oddělení hlídkové služby, kteří ho před pár vteřinami přiměli k útěku. Krátce po zadržení vyšel najevo důvod jeho obavy ze setkání s policisty. Rozhodnutím Okresního soudu v Olomouci a dvěma rozhodnutími Magistrátu města Prostějova mu byly totiž uloženy zákazy řízení, a to v souhrnu až do listopadu příštího roku," přidal informaci policejní mluvčí František Kořínek.

Jel dodávkou Výšovicemi bez řidičáku, ale "zfetovaný"

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu před desátou hodinou kontrolovali policisté dopravního inspektorátu v obci Výšovice dodávku značky Volkswagen a jejího sedmatřicetiletého řidiče.

Ten při kontrole policistům předložil pouze občanský průkaz a doklady od vozidla a rovnou přiznal, že má vysloven zákaz činnosti. Dalším šetřením policisté zjistili, že muž má okresními soudy ve Vyškově a v Kroměříži uloženy celkem tři zákazy řízení, a to postupně až do listopadu 2024.

Zdrogovaný řidič audi jel po Okružní bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

Když v úterý ráno před třetí hodinou zastavila policejní hlídka čtyřiceti čtyřletého muže ve vozidle Audi A6 na ulici Okružní v Prostějově, zřejmě již předvídal, že kontrola nedopadne dobře.

 

Policisté provedli prověrku v registru řidičů a ihned zjistili, že řidič nemá za volantem co dělat, protože má prostějovským soudem vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel od července letošního roku do stejného měsíce roku příštího. Hlídka provedla i dechovou zkoušku na alkohol, která byla negativní. Opačný výsledek měl ale orientační test na návykové látky, který byl pozitivní na amfetaminy/metamfetaminy a na kanabisové látky. S výzvou policistů, aby se podrobil lékařskému vyšetření, nesouhlasil.

Bez řidičáku, ale s „perníkem“

ilustrační foto Policie ČR

V úterý ve 20:30 hodin kontrolovali policisté prostějovského oddělení hlídkové služby v Okružní ulici v Prostějově osobní automobil Volkswagen Passat a jeho řidiče. 

Že měli šťastnou ruku a narazili na člověka, který za volantem nemá co dělat a ohrožuje tak ostatní, se ukázalo po provedení orientační zkoušky na přítomnost zakázaných látek. Tou u muže zjistili pozitivní výsledek na látku amphetamin/metamphetamin. Dalším problémem třiatřicetiletého muže bylo, že není držitelem řidičského oprávnění. Muž je tak pro své jednání podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu. "Za ty mu hrozí pokuta v rozsahu od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti na dobu od jednoho do dvou let.

Bez řidičáku a pod vlivem drog

ilustrační foto Policie ČR

Bez řidičského průkazu vyrazila minulý pátek do silničního provozu 31letá žena z Prostějova.

V pátek v brzkých ranních hodinách ji policisté zastavili ve voze zn. Mazda. Během silniční kontroly se řidička podrobila jak dechové zkoušce na alkohol, tak testu na drogy. "První zkouška byla negativní, druhá však vyšla pozitivně. Test byl pozitivní na látku amfetamin/metamfetamin. Lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči se 31letá řidička však odmítla podrobit. Během lustrace policisté zjistili, že 31letá žena nevlastní řidičský průkaz," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (red)

Předjížděl bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

V neděli po třinácté hodině vykonávali policisté dopravního inspektorátu hlídkovou činnost na komunikaci v obci Klenovice na Hané. Při tom se stali svědky nebezpečného manévru, při kterém osobní automobil Renault Laguna v nepřehledném úseku předjížděl jiný automobil.

Rozhodli se vůz zastavit a čekalo je překvapení.

"Po zastavení Renaultu policisté zjistili, že čtyřiatřicetiletý řidič má vysloven platný zákaz řízení a to až do února příštího roku. Pro své jednání je tak muž podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Z auta utekl, přesto bude pykat

ilustrační foto

Ve středu si prostějovští strážníci při hlídkové činnosti na Pernštýnském náměstí povšimli řidiče, o kterém věděli, že má vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. 

Porušovatel zákona sice z auta utekl, ale strážníkům nestačil.