drogy

Řidiči zákaz nevadil. Může jít za katr na dva roky

ilustrační foto ber

Ve čtvrtek 17. května odpoledne policejní hlídky během dvou hodin zastavili 28letého řidiče vozidla Škoda, který neměl za volantem co dělat.

Řidiče před půl třetí odpoledne zastavili policisté z dopravního inspektorátu Prostějov v obci Konice. Řidič nebyl připoután bezpečnostním pásem a na zadních sedačkách seděla bez připoutání či bez použití autosedačky nezletilá osoba. Policisté při kontrole řidiče zjistili, že má roční zákaz řízení všech motorových vozidel, platný do dubna 2024. Muž měl dechovou zkoušku na alkohol negativní, zatímco test na jiné návykové látky mu vyšel pozitivní na amfetamin / metamfetamin. Motorista hlídce sdělil, že zhruba před dvěma týdny užil amfetamin.

Vyráběli a prodávali drogy v ČR i v Polsku. Mužům hrozí až 18 let za katrem

Foto PČR

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání tří mužů ve věku třicet, šestatřicet a šestačtyřicet let pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Organizovanou skupinu osob zadrželi v neděli 30. dubna 2023.

Případem se od října 2022 zabývali kriminalisté územního odboru Šumperk. V průběhu prověřování v lednu letošního roku si případ převzali krajští kriminalisté. Obvinění muži se nejméně od srpna roku 2022 do konce dubna 2023 podíleli jako členové organizované skupiny na organizaci a realizaci obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě metamfetaminu (tzv. pervitinu), a to od nákupu chemických látek, léčiv a dalších komponentů nutných k výrobě drog, přes samotnou výrobu metamfetaminu, až po jeho následnou distribuci.

REVOLUTION TRAIN zavítá do Prostějova již posedmé. Už po neděli!

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN v dubnu vyráží na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov.  Bude to již jeho sedmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo přes 400 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti.

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního vlakového nádraží na dva dubnové dny, a to v pondělí 17. 4. 2023 a v úterý 18. 4. 2023. Oba dny bude vlakový program v době od 8.00 do 14:20 hodin vyhrazen pouze pro objednané školní skupiny. Následně bude od 14:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) vlak přístupný široké veřejnosti.

Dva roky možná nesedne za volant. Kvůli drogám

Ilustrační foto MP

V pondělí dopoledne policisté dopravního inspektorátu Prostějov zastavili řidiče osobního vozidla v obci Bedihošť z důvodu překročení rychlosti v obci. Policisté řidiči naměřili rychlost 64 km/h.

„Při následné dopravní kontrole provedli u třiatřicetiletého muže zkoušku na alkohol s negativním výsledkem a test na jiné návykové látky, který měl řidič pozitivní na amfetamin, metamfetamin, kokain a opium. Motorista uvedl, že před pár dny užil pervitin. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu, ale i přes poučení policistů, odmítl. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Muži za dopravní přestupky hrozí pokuta od 25 tisíc do 50 tisíc korun a zákaz činnosti od jednoho roku do dvou let.

REVOLUTION TRAIN zavítá do Prostějova. Už po sedmé

Ilustrační foto revolutiontrain.cz

Unikátní protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN v dubnu vyráží na své tradiční jarní turné, během kterého nevynechá ani Prostějov.  Bude to již jeho sedmá návštěva v našem městě. Vloni program navštívilo přes 400 žáků prostějovských základních škol a více než stovka hostů z odborné i laické veřejnosti.

REVOLUTION TRAIN je speciálně upravená 165 metrů dlouhá vlaková souprava, v jejímž interiéru je instalována 5D projekce, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotách lidského zdraví a svobody. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.

Alkohol a drogy mohou u dětí nevratně poškodit zdraví, varují odborníci Nemocnice Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Až tisícovka dětí a mládeže v Česku každoročně končí na nemocničních odděleních z důvodu vážné otravy. Nejčastěji jde o intoxikaci léky, drogy nebo alkohol. Ty mohou způsobit jednak vážné akutní obtíže, ale také dlouhodobá nevratná poškození, a to zejména jater a mozku. Varovat děti a mládež přímo ve školách se proto rozhodla Nemocnice Prostějov. Ožehavým tématem jsou přitom i moderní formy drog, mezi které patří například dětmi často využívané, a dokonce legální nikotinové sáčky.

Alkohol i drogy jsou pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. Právě mladým ale často chybí obsáhlejší informace a osvěta. „O tom, že alkohol nebo drogy škodí, každé dítě určitě slyšelo. Obvykle je to pro ně ale jen ojedinělá informace, která je navíc mnohdy v rozporu s tím, co pozorují okolo sebe – kde je zejména konzumace alkoholu zcela běžná.

Úvod roku ve znamení drog. Celníci v Olomouckém kraji řešili hned šest případů

Foto Celní úřad pro Olomoucký kraj

Metamfetamin (pervitin), marihuanu či tablety s obsahem efedrinu, objevili celníci při kontrolách od začátku roku hned v šesti případech. Konkrétně se jednalo o města Šternberk, Olomouc, Přerov, Zábřeh, Mohelnice a také oblast Jesenicka. V jednom z případů celníkům výrazně pomohl i speciálně vycvičený služební pes, který u kontrolované osoby označil přítomnost návykové látky.

Jeden z výraznějších záchytů se odehrál minulý týden na třídě Svobody v Olomouci, kde hlídka zastavila ke kontrole tovární vůz značky BMW. V něm cestovali dva mladíci, přičemž řidič celníkům tvrdil, že pouze vyzvedl na hlavním nádraží známého, který za ním přicestoval na návštěvu z Prahy. Zdánlivě nevinná cesta se ovšem následně změnila v podezření ze spáchání trestného činu. V batohu spolujezdce bylo totiž nalezeno téměř čtvrt kila drogy známé jako marihuana.

Odmítnutím testu na drogy či alkohol se trestu nevyhnete, vzkazují řidičům policisté

ilustrační foto Policie ČR

Pokud se na cesty vydáte co by řidič, musíte dodržovat stanovená pravidla. Jedním z mnoha je zákaz řízení pod vlivem alkoholu a drog. Pokud se při silniční kontrole, nebo po dopravní nehodě, odmítnete testům podrobit, nevyhrajete.

„Řidiči, kteří odmítnou spolupracovat a nepodrobí se žádné zkoušce, si možná myslí, že na to vyzráli, ale to se mýlí. V přestupkovém řízení jim hrozí trest – zákaz řízení od 1 roku až do 2 let a také peněžitá sankce ve výši 25.000 až 50.000 Kč," sdělila PvNovinkám policejní mluvčí Tereza Neubauerová. (ber)

Zdrogovaný mládenec ujížděl policistům. Nakonec ho chytil Umpalumpa

Umpalumpa Foto PČR

Ve čtvrtek dopoledne vykonávali policisté odboru služby dopravní policie dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na dálnici D35 mezi Olomoucí a Mohelnicí. Během své činnosti se rozhodli zkontrolovat osobní motorové vozidlo značky Jeep Grand Cherokee, které sjíždělo z dálnice směrem na Unčovice. Policisté se pokusili automobil za použití majáku zastavit, načež řidič zareagoval otočením vozu, najetím zpět na dálnici a začal před nimi ujíždět směrem na Mohelnici.

Pronásledované vozidlo sjelo z dálnice u obce Mladeč, odkud pokračovalo na Nové Zámky. Po nějaké chvíli vjel řidič na lesní cestu a následně do těžko sjízdného lesního porostu, ve kterém se policistům na malou chvíli ztratil z dohledu. Zakročující policisté během krátkého okamžiku přijeli k místu, kde bylo vozidlo odstaveno, ovšem uvnitř se již nenacházela žádná osoba. Z důvodu pátrání po řidiči, popřípadě dalších spolujezdcích, se na místo dostavil policejní psovod a další hlídky.

Audi A7 neměla platnou technickou prohlídku. A řidič byl pod vlivem drog

Ilustrační foto PČR

Ve čtvrtek odpoledne prováděla hlídka dopravních policistů v Prostějově kontrolu nad bezpečností v silničním provozu, a přitom si v rámci pátrání po odcizených vozidlech všimla, že vozidlo, které jelo před nimi, nemá platnou technickou prohlídku.

Vozidlo tedy předepsaným způsobem zastavila na ulici Šafaříkova. Řidič předložil všechny potřebné doklady k vozidlu a byl vyzván k provedení dechové zkouška a orientačnímu testu na návykové látky. „První byl negativní, druhý byl pozitivní na amfetaminy a metamfetaminy," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že policisté 21letého mladíka vyzvali k odběru bio materiálu v nemocnici, kterému se dobrovolně podrobil. Událost je vedena jako přestupek proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích. (red)