drogy

„Perník“ dostal trojici za mříže! Hrozí jim až osmnáctileté tresty!

Foto PČR

V polovině listopadu 2022 kriminalisté z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zadrželi organizovanou skupinu osob, která se podílela na závažné drogové trestné činnosti na Prostějovsku. Členům organizované skupiny hrozí až 18leté tresty odnětí svobody.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání tří osob, dvou mužů ve věku 29 a 35 let a 43leté ženy. Starší z mužů pochází z Kroměřížska, mladší muž a žena z Prostějovska. Všichni byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Obvinění se měli protiprávního jednání dopustit tím, že nejméně od počátku roku 2022 do poloviny listopadu 2022 se jako členové organizované skupiny vědomě podíleli na organizaci a obchodu s chemikáliemi potřebnými k nelegální výrobě metamfetaminu (tzv. pervitinu).

Běhal po ulicích v tričku a bos. Byl zdrogovaný

ilustrační foto MP

Desátého listopadu chvíli před polednem vyjížděla hlídka prostějovských strážníků prověřit oznámení o muži, který se má na veřejném prostranství pohybovat bez oblečení. Strážníci v nahlášené lokalitě nalezli bosého muže, oblečeného jen v tričku s krátkým rukávem.

„Hned při prvním kontaktu bylo z chování dotyčného zcela evidentní jeho ovlivnění návykovou látkou. Komunikace s ním byla velice obtížná a navíc chtěl zasahující hlídce z místa utéct. Na zákonné výzvy nereagoval, a proto byl za pomocí donucovacích prostředků spoután. Následně byl Policií ČR proveden u muže test na přítomnost návykových látek, a to s pozitivním výsledkem na Pervitin a THC. Přivolaná posádka Záchranné služby rozhodla po vyšetření o převozu do nemocnice v Prostějově za asistence hlídky městské policie,“ informoval inspektor Petr Zapletal.

V Krasické se střílelo! Oběti naštěstí žádné, policie si ale smlsla na konopí

ilustrační foto PČR

V sobotu před 7:00 hodinou ranní policisté na lince 158 přijali oznámení o střelbě na ulici Krasická v Prostějově. Na místo ihned vyjely dvě hlídky a psovod, které zkontrolovaly okolí a spojily se s oznamovatelem, který uvedl, že mělo dojít ke střelbě v jednom z domů na uvedené ulici. Nezávisle na něm potvrdil další svědek, že zaslechl také rány, ale nedokázal stoprocentně identifikovat, zda šlo o střelbu.

"Hlídka zkontaktovala obyvatele domu, kde mělo ke střelbě dojít, ale všichni byli pořádku. Při úkonech, které prováděla v souvislosti s vyloučením jakékoli újmy na zdraví nebo životě osob, byly v domě nalezeny rostliny připomínající konopí seté částečně usušené i rostlé. Ty byly zajištěny a budou zaslány k odbornému zkoumání, na základě výsledků pak bude stanovena právní kvalifikace," odpověděla na dotaz redakce policejní mluvčí Miluše Zajícová.      

Zdrogovaného řidiče zastavily až prostřelené pneumatiky!

ilustrační foto PČR

Ne zcela běžnou službu zažili v úterý policisté z obvodního oddělení Konice na Prostějovsku. Hlídka provádějící běžnou hlídkovou činnost zahlédla v protisměru jedoucí terénní vozidlo značky Suzuki směřující od obce Štarnov na Přemyslovice. Auto přitáhlo pozornost policistů tím, že mu chyběly registrační značky a mělo poškozené čelní sklo.

Na první pohled bylo zřejmé, že vozidlo nesplňuje stanovené podmínky pro bezpečnou jízdu v silničním provozu, proto se hlídka rozhodla ihned vozidlo zastavit a zkontrolovat. Na signál k zastavení však řidič nereagoval a snažil se ujet. Policisté proto využili zákonného oprávnění použít zbraň a několikrát varovně vystřelili, ale bezvýsledně. Ujíždějícího řidiče zastavili až mezi obcemi Pěnčín a Čechy pod Kosířem po zásahu do pneumatik. „Výzvu k opuštění vozidla řidič ignoroval, proto jeden z policistů zakročil, podezřelého muže oknem vytáhl ven a nasadil mu pouta.

Motorkář bez řidičáku u sebe měl drogy a pistoli. Hrozí mu až 10 let vězení

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu večer policisté kontrolovali motocyklistu na ulici Velkomoravská v Olomouci a nestačili se divit. Motocykl značky Kawasaki řídil 44letý muž se zákazem řízení, nedovoleně ozbrojen a s drogami u sebe.

„Muž policejní hlídku zaujal na první pohled. Měl totiž na motorce registrační značku vyrobenou z kusu kartonu. Policisté záhy podle VIN kódu zjistili, že stroj nemá sjednané povinné pojištění a technická kontrola mu uplynula v červenci loňského roku. Řidič se při kontrole odmítl podrobit testu na jiné návykové látky i lékařskému vyšetření. Policisté dále zjistili, že muž má do října 2024 Okresním soudem v Olomouci uložen zákaz řízení všech motorových vozidel. Policisté u řidiče našli i krátkou střelnou zbraň s náboji ráže 9 mm vč. průkazu zbraně, ale na jméno jiné osoby.

Policejní úlovek. Zdrogovaný řidič vezl pytel marihuany

ilustrační foto PČR

V neděli navečer zastavila policejní hlídka na ulici Za Olomouckou v Držovicích jednatřicetiletého řidiče ve vozidle Š Octavia, u kterého provedla orientační test na návykové látky, který byl pozitivní na canabisové látky.

„Při kontrole auta policisté uvnitř našli igelitový pytel, ve kterém se nacházelo cca 650 g marihuany. Dále tam objevili digitální váhu, skleněnku a krabičku s nepatrným množstvím marihuany. Podezřelý s policisty spolupracoval a tyto věci dobrovolně vydal,“ popsala policejní mluvčí Miluše Zajícová. V současné době je případ v prověřování a muž je podezřelý z trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. (red) 

Celníci v Olomouckém kraji zadrželi léky k výrobě drog

Foto celní zpráva

Velké množství tablet léků STOP Cold s obsahem pseudoefedrinu, které jsou zneužívány k výrobě drog zajistili celníci v Olomouckém kraji, když prováděli běžnou kontrolní činnost na Jesenicku.

Příslušníci z oddělení mobilního dohledu prováděli minulou středu kontrolní činnost ve městě Štíty. Krátce po čtrnácté hodině zastavili v rámci namátkové kontroly osobní automobil s českou poznávací značkou. Po zastavení automobilu přistoupila hlídka ke kontrolovanému vozidlu a zahájila celní kontrolu.

Ujížděl před policisty, naboural a pokoušel se utéct. Byl zdrogovaný

Foto PČR

Zastavit a zkontrolovat osobní vozidlo VW Golf s 31letým řidičem se ve čtvrtek 5. května kolem dvacáté hodiny rozhodli policisté z prostějovského oddělení hlídkové služby projíždějící ve služebním vozidle ulicí Barákovou v Prostějově. Řidič však na výzvu dávanou zapnutým zvukovým výstražným zařízením doplněným výstražným světlem nereagoval, naopak zvyšoval rychlost a snažil se policistům ujet.

"V důsledku rychlé a agresivní jízdy však při odbočování do ulice Milíčovy přejel do protisměru, dostal smyk, ve kterém vyjel mimo silnici a narazil do zděného oplocení u jednoho z domů. Poté z vozu vyskočil a začal utíkat, ale daleko nedoběhl. Hlídka jej dostihla na Náměstí spojenců a zajistila," uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová s tím, že řidič se policistům na místě doznal, že se obával silniční kontroly, protože během dne požil alkoholický nápoj. Domníval se, že by při dechové zkoušce „nadýchal“. Dechová zkouška ale měla negativní výsledek.

Policejní honička skončila v polích u Dětkovic. Zdrogovaný řidič se pokusil utéct

ilustrační foto PČR

V úterý 26. dubna před sedmnáctou hodinou chtěla policejní hlídka zastavit a zkontrolovat řidiče osobního vozidla Citroen na ulici Anenská v Prostějově. Na majáky a nápis STOP vyzývající k zastavení, ale 25letý řidič nereagoval a začal ujíždět směrem k ulici Krasická, dál směrem na Seloutky až do obce Dětkovice. U jednoho z místních domů vyjel na lesní cestu, kde po jízdě do kopce zastavil a dal se na útěk. 

"Na výzvy policistů opět nereagoval a dál pokračoval v útěku. Daleko se nedostal, policisté ho rychle dostihli a za pomoci donucovacích prostředků, bez újmy na zdraví, ho omezili na svobodě. Byl u něho proveden orientační test na návykové látky, který vykázal pozitivní hodnoty na amfetamin a metamfetamin. Vzhledem k tomu, že řidič jevil známky zdravotní indispozice, byla mu na místo přivolána záchranná služba, která ho převezla do nemocnice, kde se podrobil vyšetření a odběru biologického materiálu.

Do Prostějova míří protidrogový vlak. Už po šesté!

foto Magistrát města Prostějova

Šest stříbrných "obrněných" vagónů = 4 kinosály, 8 interaktivních místností a v nich příběh, jak snadné je propadnout drogám a jak těžké je se závislosti zbavit. Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží na dva dubnové dny – ve čtvrtek 28. dubna a v pátek 29. dubna.

Takzvaný protidrogový vlak REVOLUTION TRAIN opět vyráží na jarní turné a již pošesté zastaví i v Prostějově. Jde o speciálně upravenou a vybavenou stříbrnou vlakovou soupravu, v jejímž interiéru návštěvníci projdou 5D projekcí, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí“.