Drozdovice

Prostějovské stavby. Kaple svaté Anny

Foto SOkA

Barokní kaple svaté Anny v Drozdovicích byla postavena roku 1745 na místě bývalého morového hřbitova.

Ve 30. letech 20. století byla opravena, v roce 1936 ji podle návrhu Jano Köhlera vymaloval Jan Ježek. Fotografie pochází z téhož roku. (ber)

Bezdomovci porušili mimořádná ochranná opatření. Pili na veřejnosti

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách si strážníci provádějící dohled nad dodržováním veřejného pořádku v okolí drozdovického rybníka, povšimli trojice osob konzumujících alkohol na ulici. Skupinka byla hlídkou zkontaktována.

Jednalo se o muže bez domova ve věku 34, 47 a 62 let. Částečně upitá lahev s růžovým vínem jim byla odebrána. Svým počínáním se pánové dopustili protiprávního jednání, jelikož porušili mimořádná opatření zakazující požívání alkoholu na veřejném prostranství. "Celá záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu k dořešení. O tom byli všichni hlídkou poučeni," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

Další vykradené auto. Tentokrát v Drozdovicích

ilustrační foto Policie ČR

Během noci na úterý se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního motorového vozidla Škoda Octavia odstaveného v ulici Drozdovice v Prostějově. 

Do auta vnikl po rozbití skleněné výplně levých předních dveří a odcizil dokladovou knížku, ve které byla platební karta a osobní doklady. Majitel škodu předběžně odhadl na více jak 6 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Straky řádí. Zaměřily se na auta

ilustrační foto Policie ČR

Dvě vloupání do osobních aut řešili v posledních dnech prostějovští policisté.

Zřejmě v noci na pondělí 12. října se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního vozidla Škoda Superb, které bylo odstavené v ulici Drozdovice v Prostějově. Do interiéru vozu se pachatel dostal po rozbití okna levých předních dveří. Z kapsy těchto dveří poté odcizil peněženku s osobními doklady, tankovacími a platebními kartami a také věrnostními a klubovými kartičkami. Škoda vzniklá odcizením věcí byla předběžně odhadnutá na jeden tisíc korun a škoda vzniklá poškozením vozu na asi 20 tisíc korun.

Starý Prostějov versus současný stav

Foto SOkA

Název Drozdovice pochází z původně samostatné vesnice, kterou představitelé Prostějova koupili v r. 1516 a připojili k městu. Pojmenování Drozdovská ulice se užívalo již v 16. století, pouze v letech 1881-1926 to byla Anenská ulice – podle kaple U sv. Anny.

Podoba původní typické vesnické zástavby přízemních domků kolem silnice je patrná dodnes. Za první republiky zde bylo jen 80 popisných čísel, z toho osm hospod. V rohovém domě s Určickou ulicí je tradiční hostinec U Rybáře, v dalším podobném podniku U Zavadilky se zachovala původní kuželna. V původním stavení čp. 89 fungovaly od r. 1903 říční lázně.(ber)

Město kvete

Foto ber

Po sakurách v Prostějově vykvétají další stromy a keře, mimo jiné šeříky.

Jeden keř, rostoucí na začátku Drozdovic, jsme nedokázali identifikovat. Poradíte, co je zač? (ber)

Obrazem: V Drozdovicích se kácela májka

Foto efry, ber

Obnovenou tradici stavění máje si v Drozdovicích připomněli letos už po sedmé. Vyšňořená májka padla dnes po půl jedné za přítomnosti několika stovek lidí. A dokonce vydržela i láhev slivovice, schovaná v koruně vyšňořené krasavice.

Akci pořádal Spolek na obnovu starých zvyků, který byl v Drozdovicích založen už v roce 1945. "My se snažíme staré tradice obnovovat a udržovat. Stavění májky a následně její kácení je jednou z akcí, která od nepaměti vždy patřila k Drozdovicím,“ řekl hlavní pořadatel Pavel Makový. 

Návštěvníky potěšilo dobré pivo, klobásky, lidová muzika i možnost svézt se na žebřiňáku, taženém statným hnědákem. Děti  navíc čekala řada soutěži i možnost vyhoupnout se do sedla.

Částečná uzavírka v ulici Drozdovice

ilustrační foto internet

Až do poloviny května musejí řidiči počítat s dopravním omezením v ulici Drozdovice. Důvodem je výstavba parkoviště.

„Ve dnech 14.3.2016 až 15.5.2016 bude částečně uzavřena ulice Drozdovice u parkoviště Anenská v Prostějově. Důvodem je stavba parkoviště,“upozorňuje magistrát. (red)

Přestřižení pásky u rybníka doprovázel křik nespokojence

slavnostní otevření
slavnostní otevření

O tom, že i pouhé znovuotevření rybníka může být plné adrenalinu, se dnes přesvědčili všichni, kteří se na tuto akci do Drozdovic vypravili. Slavnostního ukončení revitalizace chovné nádrže se zúčastnili jak představitelé města a firmy, která zde práce prováděla, tak i zdejší obyvatelé. Spokojenost byla na všech stranách, jen jednomu z místních lidí se odvedená práce nelíbila. Neváhal si došlápnout na primátora.

Více než pět set let starý rybník v Drozdovicích, vznikl v roce 1460, je v novém. Nádrž o ploše 1,4 hektaru dnes slavnostně znovuotevřeli jak zástupci radnice, tak i lidé z firmy, která měla revitalizaci na starosti.

Drozdovický rybník zahajuje!

ilustrační foto

A je to tady! Rybník v Drozdovicích si zítra prožije svůj pomyslný křest. V devět hodin dopoledne bude zahájen provoz revitalizované nádrže.

Všechno v novém! To je opravený rybník v Drozdovicích, který zítra dopoledne začne znovu fungovat.

„Rybáři, kteří se slavnostní akce zúčastní, z kádí vypustí první kapry. Jsou to mladé ryby, asi roční. Postupně se sem budou navážet další kousky,“ informovala nás náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Půlroční oprava nádrže přišla městskou kasu na téměř pět milionů korun.

Budeme u toho a připravíme fotoreportáž. (kaa)

Ilustrační foto: archiv