Drozdovice

Na drozdovickém rybníku uhynuly ryby

ilustrační foto ber

Podle sdělení jednatele Moravského rybářského svazu Prostějov se jedná o jarní virémii, případně bakteriální nebo plísňové onemocnění.

„Uvedená onemocnění se v přírodě zcela běžně vyskytují. Pokud nastanou nepříznivé podmínky, jako například rychlé oteplení, které nastalo v předešlých dnech, může docházet k úhynu oslabených ryb. Členové Moravského rybářského svazu situaci sledují a uhynulé ryby postupně odstraní," upřesňuje náměstkyně pro životní prostředí Marcela Župková. (red)

Labutí pár se vrátil domů

Foto ber

Ani loňská tragédie, při které přišel o všech pět potomků, neodradila labutí pár od návratu na drozdovický rybník. Jeho hladinu brázdí od začátku března.

Vloni rodiče přišli na základě otravy botulismem o tři labuťátka, zbývající dvě uštval v Kolářových sadech volně pobíhající pes. Doufejme, že letos se zadaří a všechny své děti odchovají bělostní ptačí elegáni v klidu a pohodě. K tomu mohou výrazně přispět i ti z nás, kdo se v okolí rybník pravidelně pohybují. „Opět připomínám, aby lidé vodní ptactvo nekrmili. Potravy mají všude dost a ta lidská jim vůbec nesvědčí. Navíc je třeba nechat ptáky v klidu v době hnízdění, takže si prosím odpusťte vstup do jejich těsné blízkosti.

Porušili zákaz. Pili víno na zastávce

ilustrační foto městská policie

Minulé pondělí, 12. února, si strážníci při kontrolní činnosti a dohledu na dodržování pravidel veřejného pořádku v okolí rybníka v Drozdovicích povšimli na zastávce MHD dvojice mužů konzumujících alkohol.

Pánové ve věku padesáti let popíjeli z plastové lahve víno na místě, kde je to vyhláškou města Prostějova zakázáno. To, že se nachází na místě, kde je konzumace alkoholu zakázaná, oba věděli. Rozpitou dvoulitrovou lahev vína strážníci mužům odebrali. „Oba pánové ve věku 50 let jsou podezřelí z přestupku. Své protiprávní jednání budou vysvětlovat u příslušného správního orgánu," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Smutná zpráva: Poslední dvě labuťátka přišla o život

ilustrační foto pixabay.com

Když labutí pár letos zahnízdil na rybníku v Drozdovicích a posléze vyvedl mladé, Prostějov se tetelil štěstím. Začátkem června ale ptačí rodiče o tři ze svých dětí přišli. O to víc se starali o zbývající ptáčata, za velké pozornosti obyvatel města. I s tím je ale konec, obě labuťky v pondělí ukončily svou pozemskou pouť. Bohužel, pravděpodobně lidskou chybou.

„Městská policie byla v pondělí odpoledne telefonicky upozorněna na incident v Kolářových sadech, kde měl volně pobíhající pes honit labutě. Po příjezdu na místo byla nalezena dvě uhynulá mláďata. Protože se jedná o neznámého pachatele, případ jsme předali Policii ČR,“ sdělil PvNovinkám v pondělí odpoledne ředitel MP Prostějov Libor Šebestík.

Vydali se pytlačit. Z městského rybníka vytahali kapry!

Foto Magistrát města Prostějova

V podvečer dne 14. května vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, týkající se skupinky mužů, která loví ryby v městském rybníku v Drozdovicích. Strážníci na místě zkontaktovali tři cizince ve věku 32, 36 a 39 let.

„Muži nejprve hlídce tvrdili, že zde pouze relaxují po práci, jakoukoli protiprávní činnost popřeli. Pod tíhou důkazů, které se strážníkům podařilo na místě zajistit, se všichni tři k neoprávněnému rybolovu přiznali. Opodál hlídka nalezla i igelitový pytel, ve kterém se nacházelo 15 ks ulovených ryb," sdělila PvNovinkám komisřka Tereza Greplová s tím, že svým jednáním se pánové dopustili přestupku proti zákonu o rybářství. Na místo se dostavil zástupce hospodáře, který vyčíslil způsobenou škodu na 1000 Kč a ulovené ryby si převzal.

Obyvatele Drozdovic trápí parkování, chodníky i přechody

Foto ber

Ulice téměř v centru města, jedna z nejdelších v Prostějově. Sídlo mnoha firem a živnostníků, kde staré domy nahrazují novostavby. Přibývá aut, ale ne parkovacích míst. Chodníky už léta volají po rekonstrukci, obyvatelé po jediném přechodu. A také po úpravě zeleně. Odbory Magistrátu města na požadavky odpovídají vlažně.

„Mám problém přejít silnici. Jezdí tu hodně aut a s kočárem je to o úprku, abych se dostala k domu. Sousedka, která je seniorského věku a chodí o berlích, si stěžuje na katastrofální stav chodníků, které se navíc na jedné straně ulice v zimě vůbec neuklízí,“ sdělila PvNovinkám mladá maminka, která v lokalitě bydlí. Připomněla, že vozidla, parkující před domy, mnohdy zasahují do chodníků natolik, že se nedá projít.

Starý Prostějov. Drozdovický rybník

Foto archiv ber

Tato poměrně neznámá fotografie pochází zhruba ze 70. let minulého století.

Nabízí pohled na poněkud opomíjenou hráz rybníka, na které rostly mohutné vrby. Ty pamatuji... (ber)

Prostějovské stavby. Kaple svaté Anny

Foto SOkA

Barokní kaple svaté Anny v Drozdovicích byla postavena roku 1745 na místě bývalého morového hřbitova.

Ve 30. letech 20. století byla opravena, v roce 1936 ji podle návrhu Jano Köhlera vymaloval Jan Ježek. Fotografie pochází z téhož roku. (ber)

Bezdomovci porušili mimořádná ochranná opatření. Pili na veřejnosti

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách si strážníci provádějící dohled nad dodržováním veřejného pořádku v okolí drozdovického rybníka, povšimli trojice osob konzumujících alkohol na ulici. Skupinka byla hlídkou zkontaktována.

Jednalo se o muže bez domova ve věku 34, 47 a 62 let. Částečně upitá lahev s růžovým vínem jim byla odebrána. Svým počínáním se pánové dopustili protiprávního jednání, jelikož porušili mimořádná opatření zakazující požívání alkoholu na veřejném prostranství. "Celá záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu k dořešení. O tom byli všichni hlídkou poučeni," dodala strážník Tereza Greplová. (red)

Další vykradené auto. Tentokrát v Drozdovicích

ilustrační foto Policie ČR

Během noci na úterý se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního motorového vozidla Škoda Octavia odstaveného v ulici Drozdovice v Prostějově. 

Do auta vnikl po rozbití skleněné výplně levých předních dveří a odcizil dokladovou knížku, ve které byla platební karta a osobní doklady. Majitel škodu předběžně odhadl na více jak 6 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)