vloupání

Vloupání do chatky přijde až na osm let

Ilustrační foto: P ČR

Z neděle na pondělí neznámý pachatel poškodil oplocení zahrady v Prostějově na ulici Plumlovská a dostal se na pozemek s postavenou dřevěnou chatkou.

Do objektu se dostal po vypáčení dveří a odcizil z ní televizor a kávovar. Na zahradě přibral ještě dvousetmetrovou hadici včetně spojek a zahradu s takto získaným úlovkem opustil. Majiteli způsobil celkovou škodu na poškození i odcizení ve výši 16 tisíc korun.  "Událost šetříme pro trestné činy krádež a porušování domovní svobody, za který s ohledem na nouzový stav hrozí pachateli v případě odhalení trest odnětí svobody až na osm let," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Zloději se vloupali hned do dvou aut. V centru města

ilustrační foto PČR

Hned dva případy vloupání do zaparkovaných vozidel řeší od pátku prostějovští policisté. K oběma došlo v centru města. 

V pátek 22. února 2019 kolem půlnoci se v Lutinovově ulici v Prostějově dosud nezjištěný pachatel vloupal do osobního automobilu typu Volkswagen Golf. "Pravděpodobnou pohnutkou k tomuto jednání byl zřejmě batoh na zadním sedadle vozidla. Rozbití skleněné výplně levých zadních dveří a zmocnění se batohu pak bylo pravděpodobně otázkou několika málo vteřin. S batohem jeho osmnáctiletá majitelka přišla i o peněženku s kartou pojištěnce, sluchátka a svazek klíčů s čipem pro vstup do školy. Celkem žena způsobenou škodu vyčíslila na 1 500 korun.

Vloupání do obecního úřadu

ilustrační foto

Přes noc ze 4. na 5. září 2018 se dosud nezjištěný pachatel vloupal do objektu obecního úřadu obce na Prostějovsku. 

"Pachatel po násilném překonání zamknutých vnějších dveří v objektu poškodil i troje dveře vnitřní. Tím si sjednal přístup do celého objektu. Objekt prohledal a odcizil z něho dámské jízdní kolo značky Liberta, mobilní telefon značky Nokia a razítko obecní mateřské školy. Škoda způsobená odcizením věcí byla předběžně vyčíslena na dva tisíce korun. Na dalších dvacet tisíc korun byla vyčíslena škoda způsobená poškozením objektu.

Vloupání do bytu přišlo na jedenáct tisíc

ilustrační foto PČR

V dosud přesně nezjištěném čase v době od pondělního odpoledne do úterních ranních hodin dne 15. května 2018 se dosud nezjištěný pachatel vloupal do bytu v Družstevní ulici v Prostějově. Do bytu ve zvýšeném přízemí domu pachatel vnikl přes balkon po rozbití okna.

"Následně celý byt prohledal a odcizil z něho notebook značky Asus. Výše způsobené škody byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun na poškozeném okně a na 500 korun odcizením notebooku," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci, přečinu porušení domovní svobody a přečinu krádež. V případě dopadení a odsouzení pachateli tohoto skutku za přečin krádež hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. (red)

 

 

Z vloupání do auta jsou podezřelí tři mladíci

ilustrační foto PČR

V neděli 1. října 2017 kolem druhé hodiny po poledni došlo na parkovišti ve Školní ulici v Prostějově ke vloupání do osobního automobilu typu Ford Galaxy. Pachatele k činu motivovala v přihrádce dveří řidiče viditelně umístěná pánská peněženka.

"Zmocnit se jí pak bylo dílem okamžiku, což pachatelé učinili po rozbití skleněné výplně dveří. S peněženkou její osmačtyřicetiletý majitel přišel i o osobní doklady včetně zbrojního průkazu, platební karty a finanční hotovosti 1 200 korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že provedeným šetřením policisté obvodního oddělení Prostějov1 jako podezřelé z tohoto skutku ustanovili tři muže ve věku 20 až 23 let. Ti policistům, vzhledem ke své již rozsáhlé dřívější trestné činnosti, nejsou neznámi.

Rekreační objekty si před zimou zabezpečte, vzkazují policisté

ilustrační foto PČR

S přicházejícím sychravým podzimním počasím nastává období zakončení zahrádkářských prací a „zazimování“ sezónních rekreačních objektů. V zimě své objekty nenavštěvujeme tak často, jako v letním období. Pachatelé krádeží vloupáním si rádi vybírají především odlehlé, nedostatečně zabezpečené objekty, které jsou zároveň dobře přístupné. Majitelé rekreačních chat a chalup by proto měli dbát na řádné a účinné zabezpečení svého majetku. Pozornost by měli věnovat také zabezpečení prostor přilehlých k rekreačnímu objektu, jako jsou různé kůlny, přístavky a garáže. Obzvlášť pokud jsou nuceni v nich skladovat cennější věci. V případě delší nepřítomnosti však doporučujeme odvézt cenné věci do bezpečí.

Přestože policisté v rámci své činnosti provádějí kontroly rekreačních oblastí a navazují neformální vztahy s chalupáři, není v jejich silách uhlídat všechny objekty. Proto doporučují udržování dobrých sousedských vztahů. Při pobytu na chalupě nebuďte neteční, věnujte pozornost svému okolí a pohybu neznámých osob a vozidel. Vaše svědectví může být důležitým vodítkem pro práci policistů.

Rady pro správné zabezpečení rekreačních objektů:

Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky.

Odpoledne recidivistů. Přestupek, dvě vloupání, zadržení a nocleh v policejní cele

ilustrační foto

V neděli 10. září 2017 měli prostějovští policisté plno práce. Se dvěma mladými muži. 

Krátce před třináctou hodinou obdrželi prostějovští policisté oznámení o dvou mladících, kteří mají na silnici mezi obcemi Výšovice a Žešov poškozovat silniční plastové patníky. Vyslaná hlídka na místě zajistila dva muže ve věku 25 a 26 let. Ohledáním místa policisté dále zjistili, že muži poškodili celkem pět patníků. Věc zadokumentovali a tato bude po vyčíslení způsobené škody pro podezření z přestupku proti majetku k dořešení předána příslušnému správnímu orgánu.

Vloupali se do několika aut! Chytili je strážníci

ilustrační foto ber

Desátého července v brzkých ranních hodinách přijali prostějovští strážníci oznámení o dvou mladících, kteří rozbili okno u zaparkovaného vozidla. Vyslaná hlídka po příjezdu na místo viděla dva utíkající muže. 

"Strážnici se je vydali pronásledovat a při tom vyrozuměli další hlídky o trase útěku. O dvě ulice dále se podařilo pachatele vypátrat, schovávali se mezi zaparkovanými vozidly. Druhou hlídkou bylo zjištěno, že tři vozidla mají rozbité okno a za vozidly ve křoví se nachází jízdní kolo, batoh, sada nářadí v kufříku. Po cestě, kudy mladíci utíkali, se našly doklady od vozidel," uvedl strážník Petr Zapletal. Hlídka oba pachatele vyzvala, aby setrvali na místě, protože celá událost bude oznámena Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Vloupání do čerpací stanice přišlo na 120 tisíc!

ilustrační foto

Dosud nezjištěný pachatel se přes noc ze soboty na neděli 28. května vloupal do prodejny benzínové čerpací stanice v obci na Němčicku.

Pachatel do objektu vnikl po násilném překonání vstupních dveří. "Objekt následně prohledal a odcizil z něho finanční hotovost ve výši 1 500 korun, stírací losy v hodnotě bezmála 50 tisíc korun, dálniční známky v hodnotě 17 300 korun, různé autodoplňky, cigarety, cukrovinky a dva odpadkové koše s logem firmy Algida. Poškozená společnost škodu vyčíslila na celkem 122 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež.

Vloupání do rekreační chaty na Plumlovské přehradě přijde až na dva roky

ilustrační foto

V době od poloviny dubna do současnosti se dosud nezjištěný pachatel vloupal do rekreační chaty v lokalitě u Plumlovské přehrady. Způsobil majiteli škodu za bezmála 40 tisíc korun.

Pachatel při vniknutí do chaty poškodil prosklenou verandu, kovovou mříž a vstupní dveře. Z chaty poté odcizil čtyři obrazy – reprodukce děl Jana Zrzavého, sadu montážních klíčů GOLA, elektrický vařič, dvě stará rádia a dvě lahve alkoholu. Svým činem pachatel způsobil škodu předběžně vyčíslenou na 37 tisíc korun. "Za přečin krádež a přečin porušování domovní svobody pachateli tohoto skutku v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)