vloupání

Je mu 21 let. S krádežemi má bohaté zkušenosti

ilustrační foto Policie ČR

Ještě, než nabyl plnoletosti, měl 21letý mladík opletačky se zákonem, a dokonce má již za sebou i zkušenosti s odnětím svobody. Z posledního výkonu trestu tohoto charakteru se vrátil o prázdninách a pokračoval dál ve starém a zavedeném způsobu života.

„Kriminalisté zjistili, že má prsty ve čtyřech případech krádeží, kterými způsobil celkovou škodu za necelých 25 000 Kč," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová a dodala: „V září se společně s další osobou vloupal násilím do občerstvení na ulici Západní v Prostějově. Po ohledání místa se zjistilo, že chybí televizor, horské jízdní kolo, trezor, tiskárna a nějaké potraviny. V říjnu pak ve stejný den navštívil dvakrát jednu a tu samou prodejnu drogerie na ulici Dukelská, kde strčil do kapsy dva holicí strojky a do tašky přihodil dárkovou kazetu. Z prodejny pak odešel bez zaplacení.

Vloupal se do domu. A zavraždil majitelku

ilustrační foto pohrebnictvi.cz

Kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje zahájili trestní stíhání čtyřicetiletého muže pro zvlášť závažný zločin vraždy.

Ve středu 28. července v brzkých ranních hodinách přijala policejní tísňová linka oznámení o možném vloupání do rodinného domu v olomoucké místní části Nedvězí. Po příjezdu na místo policejní hlídka při prvotním ohledání místa v jednom z pokojů našla čtyřiaosmdesátiletou majitelku bez známek života. Vše nasvědčovalo tomu, že seniorka zemřela násilnou smrtí. Případ si proto okamžitě převzali krajští kriminalisté. Provedli důkladné ohledání místa činu a zajištění stop. Podrobně analyzovali získané informace a tentýž den odpoledne zadrželi muže, kterého podezřívali ze spáchání tohoto činu.

Pokusil se vykrást dům. Měl smůlu, narazil na policistu

ilustrační foto Policie ČR

Minulý týden v odpoledních hodinách rozbil pětatřicetiletý recidivista okno neobydleného domu v obci nedaleko Prostějova. Dírou se protáhl do vnitřních prostor a začal jednat. Nashromáždil si uvnitř nalezené elektronářadí a dámské jízdní kolo, vše v hodnotě 55 000 Kč a chtěl si svůj lup odnést. Měl však smůlu, protože ho vyrušil majitel a policista v jednom.

„Zloděj příchod někoho dalšího nečekal a po krátké potyčce se dal na úprk. Nebylo mu to ale nic platné, protože byl po pár metrech dostižen a byl policistou, který měl ten den volno, zadržen. O pár minut později ho předal přivolaným kolegům, kteří si ho převezli na služebnu. Během šetření se ukázalo, že má zřejmě na svědomí i vloupání do chaty ve vedlejší obci, kde ukradl slivovici a elektronářadí v hodnotě přes 6 000 Kč," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Recidivista má na svědomí víc než 60 vloupání. Občas přibral komplice

ilustrační foto PČR

Z trestných činů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku viní prostějovští kriminalisté devětadvacetiletého muže z Prostějovska. Těchto skutků se měl podezřelý dopustit v období od srpna do října tohoto roku v Prostějově a několika obcích jihovýchodním směrem od Prostějova.

V uvedeném období se měl vloupat do 48 zaparkovaných vozidel, devíti různých provozoven a na jeden pozemek u rodinného domu. Do vozidel i provozoven vnikal většinou hrubou silou, na pozemek u rodinného domu v Bedihošti pak vnikl po překonání oplocení. Ze zahrady rodinného domu odcizil jízdní kolo, z provozoven většinou peníze a z vozidel elektroniku, oděvy, tašky či nářadí. V několika případech při vloupání nic k odcizení nenašel a do dvou vozidel a jedné provozovny se mu ani s použitím násilí proniknout nepodařilo. Výše způsobených škod byla dosud vyčíslena na bezmála 600 tisíc korun.

Během prvního nouzového stavu kradl. Během druhého porušil zákaz vycházení

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu 28. listopadu 2020 po druhé hodině v noci zahlédli policisté oddělení hlídkové služby ve Svatoplukově ulici v Prostějově neosvětleného cyklistu jedoucího po chodníku. Pro toto jednání muže podezírali z několika přestupků, včetně porušení zákazu nočního vycházení.

"Když policisté muže pokynem ze služebního vozidla chtěli zastavit, ten neuposlechl a pokusil se jim ujet. Přes opakované výzvy policistů muž stále ujížděl, a to až do ulice U Kalicha, kde ve slepé ulici už dál pokračovat nemohl, proto sesedl z kola a pokusil se utéct. Při tom však byl policisty dostižen a zadržen. Kromě výše uvedených problémů se po zadržení muži ke škodě přičetlo, že měl pozitivní test na pervitin, a že u něho policisté nalezli předměty, které mohly sloužit k trestné činnosti.

Vloupání do neobydleného domu v Čehovicích. Pachatel může sedět i osm let

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době během minulého měsíce se dosud nezjištěný pachatel vloupal do neobydleného rodinného domu v obci Čehovice.

Po násilném vniknutí pachatel dům prohledal, ale nic k odcizení nenašel a odešel s nepořízenou. "Přesto je pro svůj skutek podezřelý z trestného činu krádež ve stádiu pokusu a s ohledem na vyhlášený nouzový stav mu za něho v případě dopadení hrozí trest odnětí svobody na dva roky  až osm let. Škodu způsobenou poškozením domu  jeho majitel vyčíslil na 1 tisíc korun," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Další vykradené auto. Tentokrát v Drozdovicích

ilustrační foto Policie ČR

Během noci na úterý se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního motorového vozidla Škoda Octavia odstaveného v ulici Drozdovice v Prostějově. 

Do auta vnikl po rozbití skleněné výplně levých předních dveří a odcizil dokladovou knížku, ve které byla platební karta a osobní doklady. Majitel škodu předběžně odhadl na více jak 6 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Zloděj se vloupal do hospody. Ukradl 25 tatranek…

ilustrační foto Policie ČR

Zřejmě přes noc na neděli se vloupal neznámý pachatel do hostince v malé obci nedaleko Prostějova. Důvodem, ale asi nebyl vládní příkaz uzavřít všechny restaurace. T také se asi nejednalo o útok na EET, přestože bylo poškozeno zařízení související právě s elektronickou evidencí tržeb...

Po rozbití okna vnikl pachatel do vnitřních prostor a zde prohledal veškeré zásuvky, ze kterých odcizil set-top-box, 25 tatranek, 15 balíčků žvýkaček a 40 zapalovačů. Navíc poškodil pokladnu EET, z níž utrhl napájecí kabel. Majitel způsobenou škodu předběžně odhadl na více jak 5 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež, za který lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Zloděj se vloupal do lekárny na sídlišti Svobody. Léky ho nezlákaly

ilustrační foto ASA

Ve středu ráno přijali prostějovští policisté na lince 158 oznámení o vloupání do lékárny v Prostějově na sídlišti Svobody. Na místo přivolaná hlídka našla rozbité vstupní dveře, které pachatel poškodil betonovou dlaždicí.

Dostal se dovnitř a odnesl si nalezenou příruční pokladnu v hodnotě 4 000 Kč s finanční hotovostí 10 000 Kč. Na poškozených dveřích napáchal další čtyřtisícovou škodu. "Po pachateli vloupání pátráme a případ šetříme pro trestný čin krádež," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Straky řádí. Zaměřily se na auta

ilustrační foto Policie ČR

Dvě vloupání do osobních aut řešili v posledních dnech prostějovští policisté.

Zřejmě v noci na pondělí 12. října se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního vozidla Škoda Superb, které bylo odstavené v ulici Drozdovice v Prostějově. Do interiéru vozu se pachatel dostal po rozbití okna levých předních dveří. Z kapsy těchto dveří poté odcizil peněženku s osobními doklady, tankovacími a platebními kartami a také věrnostními a klubovými kartičkami. Škoda vzniklá odcizením věcí byla předběžně odhadnutá na jeden tisíc korun a škoda vzniklá poškozením vozu na asi 20 tisíc korun.