auto

Chtěl koupit levná auta. Přišel o 1,5 milionu

Ilustrační foto pixabay.com

Mezi další podvedené a oběti internetových podvodů se zařadil důvěřivý muž z Plumlovska. V polovině července zareagoval na zahraničním inzertním portále na nabídku prodeje vozu značky Mercedes v ceně 26 000 euro.

„Kontaktoval se s prodejcem, který ho odkázal na prostředníka prodeje, který vystupoval pod zahraničními internetovými stránkami zabývajícími se prodejem vozidel. U něho projevil zájem o koupi dalšího vozidla značky Mercedes a dvou vozidel značky Audi za celkovou částku 31 000 euro. Dodavatel mu slíbil, že vozidla bude mít k dispozici do 5. srpna. Na základě toho zaslal podvedený muž ve dvou platbách na zahraniční účet celkovou částku 57 000 euro, což je v přepočtu necelý milion a půl korun. Do stanoveného data nebyla auta doručena a s prodejcem se nebylo možné spojit.

Pamatujete? Wartburg

Foto ber

„Řídím sice auto, ale starám se jen o motorku,“ říkávali majitelé repeticích dvoutaktů, kterých se vyrobil bezmála milion.

Litrový,  kapalinou chlazený tříválec s jednokomorovým karburátorem dosahoval původně 45 koní a 100 Nm. Vůz ale vynikal snadnou ovladatelností, prostorností, víc než snadnou údržbou i slušnou spolehlivostí.

Na silnici ho můžete potkat dodnes, a to nejen na veteránských srazech. Oko redakčního fotoaparátu jej nedávno zachytilo na parkovišti v Konici.  (ber)

Couvala a přehlédla motorkáře. Sejmula ho

foto Policie ČR

V pondělí krátce před patnáctou hodinou vyjížděla 51letá řidička osobního vozidla Škoda Fabia z boční cesty (před nepřehledným vrcholem stoupání) na komunikaci III/43516 mezi obcemi Klopotovice a Věrovany.

„V daný okamžik jel od Věrovan 30letý řidič motocyklu Yamaha. Řidička vozidla při couvání nedala motocyklu přednost a střetla se s ním," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Řidič motorky byl lehce zraněn. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen provedenými dechovými zkouškami. Na vozidlech vznikla škoda za 60 000 korun. Nehodou se zabývají policisté ze služby dopravních nehod v Prostějově. (red)

Pamatujete. Nesmrtelná „ventra“ neboli „vétřieska“

Foto ber

Praga V3S, vůz původně vyráběný pro armádu (odtud i označení – vojenský třítunový speciál), oslaví za dva roky neuvěřitelné 70. narozeniny. Vyrábět se totiž začala už v roce 1953.

Vzpomněla jsem si na ni při pohledu na stavbu u jedné z prostějovských autodílen. Omšelý kabátek a stáří pragovce nic neubírají z pracovního výkonu. Stále dokáže zvednout až 8 tun a myslím, že bude pomáhat na stavbách ještě mým pravnoučatům. Díky spotřebě až 30 litrů na 100 km, rychlosti nejvíc 60 km/hod a nekomfortu jízdy stojí i tahle pevně zapatkovaná a odvádí poctivě svou práci.  

Notebook v Mercedesu přilákal o vánoční noci zloděje

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době přes noc z 25. na 26. prosince se dosud nezjištěný pachatel vloupal do osobního automobilu Mercedes-Benz, zaparkovaného ve Veleslavínské ulici v Prostějově.

Po rozbití zadního levého okna měl pachatel z vozidla odcizit textilní brašnu s notebookem Sony a plastovou hokejovou sadu značky Winnwell. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 7 200 korun. "Policisté věc šetří pro podezření ze zločinu krádež. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Zbavit auto námrazy na skle může ocet i cibule

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud jako já parkujete tuto zimu venku, často se v zimním období potýkáte s namrzlými skly. Samozřejmě, existují nejrůznější chemické přípravky, jenže co dělat, když je nemáte po ruce.  Místo pracného škrabání můžete použít metodu „lidodomo“.

Chcete-li si ráno ušetřit čas a vyhnout se škrábání zamrzlého skla, večer ho zvenku zakryjte kartonem nebo starou dekou, za pár korun si též můžete pořídit speciální clonu na čelní sklo. Ono se to dobře řekne, jenže jsme lidé zapomnětliví. A tak nám musí stačit třeba ocet. Stačí smíchat tři díly octa a jeden díl vody a naplnit tekutinou nádobu k ostřikovačům. Směs totiž dokáže námrazu rychle rozpustit. A jestli jste doma nenašli ocet, stejně tak lze použít i půlku rozkrojené cibule. Tou okno večer přetřete a ráno vás žádné zdlouhavé čištění skel čekat nebude.

Zapomněla ve dveřích auta klíče. Nepřišla o nic díky všímavosti lidí

ilustrační foto Městská policie

Minulou sobotu v odpoledních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení, které se týkalo zaparkovaného vozidla s ponechanými klíči ve dveřích. 

Na uvedené ulici v okrajové části města bylo vozidlo nalezeno a z evidence byla zjištěna provozovatelka. Na místo se po chvíli dostavil soused majitelky vozidla. Ten ji telefonicky zkontaktoval. Jelikož se žena momentálně nacházela mimo Prostějov, požádala hlídku o předání klíčů jejímu sousedovi. "Strážníci vozidlo zajistili a na její žádost klíče předali dotyčnému muži," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Motoristé pozor! Od 1. listopadu panuje na silnicích zima!

ilustrační foto

Zákon o pozemních komunikacích už pátý rok ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu obuté zimní pneumatiky. Na voze by měly být od 1. listopadu do 31. března. Musíte je mít v místech, kde je značka zimní výbava.

Ale neděste se. Přezouvat na zimní gumy nemusíte, pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.  Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení.

Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. Na Prostějovsku ji najdete mezi Stínavou a Hrochovem, Stínavou a Malým Hradiskem a Žárovicemi a Drahany. (ber)

Další vykradené auto. Tentokrát v Drozdovicích

ilustrační foto Policie ČR

Během noci na úterý se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního motorového vozidla Škoda Octavia odstaveného v ulici Drozdovice v Prostějově. 

Do auta vnikl po rozbití skleněné výplně levých předních dveří a odcizil dokladovou knížku, ve které byla platební karta a osobní doklady. Majitel škodu předběžně odhadl na více jak 6 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Zmizel party reprák. Z Felicie

ilustrační foto Sencor

Z neděle na pondělí upoutalo pozornost neznámého pachatele vozidlo Š Felicia, které nechal poškozený zaparkované na ulici Šárka v Prostějově. 

„Zlodějíček, aniž by vozidlo poškodil, vnikl dovnitř a vzal z něho party bluetooth reproduktor značky Sencor, který ho přilákal a zmizel i s ním. Majiteli vozidla a hudebního zařízení tím způsobil škodu 7 000 Kč,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že s ohledem na vyhlášený nouzový stav hrozí neznámému pachateli v případě odhalení výrazně vyšší trest, a to až osm let odnětí svobody.  (red)