auto

Notebook v Mercedesu přilákal o vánoční noci zloděje

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době přes noc z 25. na 26. prosince se dosud nezjištěný pachatel vloupal do osobního automobilu Mercedes-Benz, zaparkovaného ve Veleslavínské ulici v Prostějově.

Po rozbití zadního levého okna měl pachatel z vozidla odcizit textilní brašnu s notebookem Sony a plastovou hokejovou sadu značky Winnwell. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 7 200 korun. "Policisté věc šetří pro podezření ze zločinu krádež. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Zbavit auto námrazy na skle může ocet i cibule

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud jako já parkujete tuto zimu venku, často se v zimním období potýkáte s namrzlými skly. Samozřejmě, existují nejrůznější chemické přípravky, jenže co dělat, když je nemáte po ruce.  Místo pracného škrabání můžete použít metodu „lidodomo“.

Chcete-li si ráno ušetřit čas a vyhnout se škrábání zamrzlého skla, večer ho zvenku zakryjte kartonem nebo starou dekou, za pár korun si též můžete pořídit speciální clonu na čelní sklo. Ono se to dobře řekne, jenže jsme lidé zapomnětliví. A tak nám musí stačit třeba ocet. Stačí smíchat tři díly octa a jeden díl vody a naplnit tekutinou nádobu k ostřikovačům. Směs totiž dokáže námrazu rychle rozpustit. A jestli jste doma nenašli ocet, stejně tak lze použít i půlku rozkrojené cibule. Tou okno večer přetřete a ráno vás žádné zdlouhavé čištění skel čekat nebude.

Zapomněla ve dveřích auta klíče. Nepřišla o nic díky všímavosti lidí

ilustrační foto Městská policie

Minulou sobotu v odpoledních hodinách vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení, které se týkalo zaparkovaného vozidla s ponechanými klíči ve dveřích. 

Na uvedené ulici v okrajové části města bylo vozidlo nalezeno a z evidence byla zjištěna provozovatelka. Na místo se po chvíli dostavil soused majitelky vozidla. Ten ji telefonicky zkontaktoval. Jelikož se žena momentálně nacházela mimo Prostějov, požádala hlídku o předání klíčů jejímu sousedovi. "Strážníci vozidlo zajistili a na její žádost klíče předali dotyčnému muži," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)

Motoristé pozor! Od 1. listopadu panuje na silnicích zima!

ilustrační foto

Zákon o pozemních komunikacích už pátý rok ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu obuté zimní pneumatiky. Na voze by měly být od 1. listopadu do 31. března. Musíte je mít v místech, kde je značka zimní výbava.

Ale neděste se. Přezouvat na zimní gumy nemusíte, pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.  Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení.

Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. Na Prostějovsku ji najdete mezi Stínavou a Hrochovem, Stínavou a Malým Hradiskem a Žárovicemi a Drahany. (ber)

Další vykradené auto. Tentokrát v Drozdovicích

ilustrační foto Policie ČR

Během noci na úterý se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního motorového vozidla Škoda Octavia odstaveného v ulici Drozdovice v Prostějově. 

Do auta vnikl po rozbití skleněné výplně levých předních dveří a odcizil dokladovou knížku, ve které byla platební karta a osobní doklady. Majitel škodu předběžně odhadl na více jak 6 tisíc korun. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které lze dle trestního zákoníku uložit mimo jiné trest odnětí svobody na dvě léta až osm let," doplnila policejní mluvčí Marie Šafářová. (red)

Zmizel party reprák. Z Felicie

ilustrační foto Sencor

Z neděle na pondělí upoutalo pozornost neznámého pachatele vozidlo Š Felicia, které nechal poškozený zaparkované na ulici Šárka v Prostějově. 

„Zlodějíček, aniž by vozidlo poškodil, vnikl dovnitř a vzal z něho party bluetooth reproduktor značky Sencor, který ho přilákal a zmizel i s ním. Majiteli vozidla a hudebního zařízení tím způsobil škodu 7 000 Kč,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že s ohledem na vyhlášený nouzový stav hrozí neznámému pachateli v případě odhalení výrazně vyšší trest, a to až osm let odnětí svobody.  (red)

Straky řádí. Zaměřily se na auta

ilustrační foto Policie ČR

Dvě vloupání do osobních aut řešili v posledních dnech prostějovští policisté.

Zřejmě v noci na pondělí 12. října se vloupal zatím neznámý pachatel do osobního vozidla Škoda Superb, které bylo odstavené v ulici Drozdovice v Prostějově. Do interiéru vozu se pachatel dostal po rozbití okna levých předních dveří. Z kapsy těchto dveří poté odcizil peněženku s osobními doklady, tankovacími a platebními kartami a také věrnostními a klubovými kartičkami. Škoda vzniklá odcizením věcí byla předběžně odhadnutá na jeden tisíc korun a škoda vzniklá poškozením vozu na asi 20 tisíc korun.

Ztratilo se nářadí. Z dodávky

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době přes noc ze 3. na 4. října 2020 se dosud nezjištěný pachatel vloupal do dodávky značky Renault, zaparkované v Myslbekově ulici v Prostějově. 

Do vozidla pachatel vnikl po rozbití zadní skleněné výplně betonovou dlaždicí. Z vozidla pak odcizil vrtačku a vrtací a bourací kladivo značky Narex a bourací kladivo značky Hilti. Poškozenému řemeslníkovi odcizením nářadí způsobil škodu vyčíslenou na 22 tisíc korun. Škoda způsobená poškozením automobilu dosud vyčíslena nebyla. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu krádež. "Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

I téměř bezcenná věc zapomenutá v autě může přilákat zloděje

ilustrační foto Policie ČR

Že vozidlo není trezor a trocha obezřetnosti může lecčemus zabránit, se ve středu na vlastní kůži nepříjemně přesvědčili manželé z Norské ulice v Prostějově. 

"Na zadním sedadle své Fábie zaparkované na parkovišti před domem totiž ponechali malý rybářský prut s navijákem a tašku od notebooku. Před třetí hodinou v noci zřejmě ona taška přivábila pozornost dosud nezjištěného zloděje, který v touze se jí zmocnit neváhal rozbít okno vozu. Tašku i s prutem z vozidla odcizil, ale když zjistil, že pro něho valnou cenu nemají, vyhodil je do popelnice v nedaleké Myslbekově ulici," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že hodnota odcizených a posléze vyhozených věcí byla vyčíslena na 400 korun.

Nezamkl auto, přišel o všechno

ilustrační foto Policie ČR

V dosud přesně nezjištěné době přes noc z neděle na pondělí využil dosud nezjištěný pachatel trestuhodné neopatrnosti třiatřicetiletého muže z Prostějova. Ten ve svém Volkswagenu, zaparkovaném večer v Plumlovské ulici ponechal peněženku a automobil navíc neuzamkl.

"Když se ráno k vozidlu vrátil, zjistil, že mu tam chybí peněženka, dva nabíjecí kabely k telefonu a dioptrické sluneční brýle. S peněženkou přišel i o osobní doklady, platební kartu a finanční hotovost bezmála 3 tisíce korun. Celkem způsobenou škodu pak vyčíslil na bezmála 10 tisíc korun," uvedl k prvnímu případu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že policisté věc šetří pro podezření z přečinu krádež a přečinu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za ty pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.