auto

Přijela na koncert. Kde zaparkovala auto neměla ponětí

Ilustrační foto ber

Minulý pátek krátce po desáté hodině večer se na strážníky s neobvyklou prosbou o pomoc obrátila žena. Její požadavek spočíval v nalezení automobilu.

Oznamovatelka si přijela do Prostějova užít koncert, který probíhal na ulici Komenská v kulturním domě. Své vozidlo zaparkovala někde na ulici a do místa koncertu došla pěšky. „Jelikož paní nebyla místní, nemohla po ukončení koncertu najít ulici, kde své auto ponechala. Za pomocí hlídky se tento nelehký úkol podařil. Vozidlo stálo zaparkované na Havlíčkové ulici," informovala komisařka Tereza Greplová. (red)

Radní odmítli dědictví. Tentokrát to byly Leninovy sáně

Ilustrační foto avtoexport

Už po druhé v krátké době řešili prostějovští radní dědictví. V obou případech město vystrojilo pohřeb mužům, po kterých zůstal majetek zanedbatelné hodnoty. Poprvé to bylo pole v exekuci a staré holínky, nyní zase starý vůz sovětské výroby.  Obě dědictví radní odmítli.

V rámci dědického řízení měl městu připadnut vůz značky Moskvič. Srdce leckterého milovníka veteránů by z představy vlastnictví takové rarity, které se přezdívalo Leninovy saně, zaplesalo, radní se ho ale vzdali. „Jde o to, že k vozidlu nejsou žádné doklady, což by nebyl zas až tak velký problém. Jenže nikdo netuší, kde se nachází a zda ještě vůbec existuje," komentoval rozhodnutí Rady náměstek Jiří Pospíšil. (ber)

Pamatuje? Škoda Octavia

Foto Škoda Auto

Typové označení OCTAVIA se v nabídce automobilky ŠKODA poprvé objevilo před 63 lety, v lednu 1959. Latinský výraz ‚octavia‘ znamená osmá, tehdy se jednalo o osmý model značky vzniklý po druhé světové válce.

První dvoudveřové automobily ŠKODA OCTAVIA začaly z výrobní linky hlavního závodu v Mladé Boleslavi sjíždět v lednu 1959. Pod kapotou byl spolehlivý řadový čtyřdobý čtyřválec 1,1 l / 29,4 kW, který přes čtyřstupňovou převodovku poháněl zadní kola. Největší rychlost činila 110 km/h, spotřeba pak 7,7 l benzinu na 100 km.

O vozy modelové řady OCTAVIA byl ve světě velký zájem, na rozdíl od států s tržním hospodářstvím však českoslovenští zákazníci potřebovali ke koupi zvláštní poukaz.

Tak kdopak jste ji měli doma? (ber)

Škoda Auto slaví 30 let od spojení s koncernem Volkswagen. První stvořily Felicii

ilustrační foto auto.cz

V sobotu oslavila mladoboleslavská automobilka Škoda auto 30 let od spojení s německým koncernem Volkswagen. Někdejší předlužená a stagnující firma se 16. dubna 1991 stala čtvrtou značkou koncernu. Kterou škodovkou jste jezdili, či jezdíte vy?

Ekonomicky silného partnera, který zachová tradiční značku Škoda, považovanou za české národní stříbro, začala vláda hledat v roce 1990. Původně se o škodovku zajímalo 24 investorů, nakonec se vláda rozhodovala mezi šesti nejvážnějšími a do finále postoupily dva. Než se rozhodlo o posledních dvou – Renault a Volkswagen, tak jich bylo zhruba šest. Mezi nimi General Motors, Citroen, BMW a dokonce Mercedes Benz.  O tom, že se partnerem mladoboleslavské automobilky stane VW, rozhodla česká vláda 9. prosince 1990.

Zapomínáme klíče i auta

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Většina z nás pořád někam spěchá nebo musí být v určitý čas na předem sjednané schůzce. Pokud cokoli děláme ve velké rychlosti je jasné, že na řadu přijdou chyby. Během uplynulého týdne vyjížděli strážníci ke čtyřem nezabezpečeným osobním vozidlům. Trojice majitelů zapomněla klíče od vozidla v zámku u dveří ze strany řidiče.

„Velké překvapení čekalo na hlídku v jednom případě. Vozidlo bylo nastartované, klíče ponechané v zapalování a uvnitř vozidla nebo v jeho okolí se vůbec nikdo nezdržoval. Strážníci všechna nezajištěná auta uzamkli a pro jejich majitele nechali na viditelném místě vzkaz, kde si mohou klíče od automobilu vyzvednout. Ověření v databázi, zda vozidla nejsou nahlášena jako kradená, bylo u všech negativní," uvedl strážník Petr Zapletal.

Nechal klíče ve dveřích auta. Díky kolemjdoucímu o nic nepřišel

ilustrační foto ber

V úterý těsně po šestnácté hodině vyjížděli prostějovští strážníci prověřit telefonické oznámení, které se týkalo zaparkovaného vozidla. Majitel pravděpodobně ve spěchu od svého auta odešel, ale klíče zapomněl v zámku dveří ze strany řidiče.

Hlídka z evidence zjistila vlastníka automobilu, kterého se pokusila kontaktovat bohužel neúspěšně. Vozidlo strážníci zabezpečili a ponechali na něm vzkaz, kde jsou klíče uloženy. Po hodině se dostavil majitel na služebnu městské policie a klíče od vozidla si převzal. „Díky všímavosti občanů nebylo z interiéru vozidla nic odcizeno a pětapadesátiletý muž tak ušetřil spoustu starostí," uvedl strážník Petr Zapletal. (red)

Chtěl BMW. A přišel o statisíce

ilustrační foto bmw.cz

Téměř o čtvrtmilionu korun neznámý pachatel od července do srpna letošního roku připravil 74letého muže z Olomoucka. Seniora zaujal inzerát prodeje vozidla BMW X6 z Francie za necelých 9 000 EUR.

„Zájemce pod příslibem dovozu objednaného vozu, převedl ze svého účtu v několika splátkách celou částku předem na různé zahraniční účty. Do dnešního dne se však zaplaceného vozidla nebo vrácených peněz nedočkal a věc přišel ohlásit policistům," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Ti zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest. (red)

Lipka dostala nové vozidlo

foto Magistrát města Prostějova

Desítky prostějovských firem se složily na pořízení dalšího vozidla pro organizaci Lipka.  V rámci projektu „Sociální automobil" na něj přispělo 50 tisíci i město Prostějov.

„Je to velmi potřebný projekt. V dnešní době, kdy řada firem už nemá takové finanční rezervy, tak já osobně velice oceňuji, že se našlo tolik prostějovských podnikatelů, kteří na pořízení automobilu přispěli. Město Prostějov tuto inciativu vítá a není to poprvé, co jsme nákup sociálního vozidla podpořili," uvedla při předání auta náměstkyně Alena Rašková. (red)

Odtahy aut pokračují. Ve čtvrtek z ulic města zmizela hned čtyři

Foto OSÚMM

Ve čtvrtek byla z ulic Prostějova – po marné výzvě majitelům – odtažena čtyři vozidla s propadlou STK po dobu více jak šest měsíců.

Odtažen byl Fiat Punto z ulice J. Lady, VW Golf z parkoviště na ul. Mathonova, Renault Clio z parkoviště na sídlišti E. Beneše a Fiat Bravo, stojící na ulici Dolní.

„Pracovníkům magistrátu Odboru správy a údržby majetku města se za spolupráce Městské policie Prostějov podařilo při řešení této problematiky dohledat majitele vozidel. Zhruba ze 70 vozidel s propadlou STK jich v ulicích zůstává asi 27,“ doplnil Odbor správy a údržby majetku města. (red)

Zaplatila 150 000 korun. Ale auto stále nemá

ilustrační foto Policie ČR

V polovině října se 28letá žena ze Šternberska snažila koupit auto přes k tomu určenou skupinu na sociální síti. Kontaktoval ji muž, který se nabídl, že jí s výběrem i nákupem vozu pomůže. Podle stanovených požadavků našel mladé ženě odpovídající vůz za částku téměř 9 000 euro. Cena měla zahrnovat náklady na dovoz, přihlášení vozidla a případný servis.

„Důvěřivá žena se vším souhlasila a začátkem listopadu mu v několika platbách poslala 150 000 korun. Problémy začaly až ve chvíli, kdy jí měl muž osobně dovézt smlouvu o dovozu vozidla. Ženu informoval, že má pokažené auto, a proto nemůže přijet. Když se začala zajímat, jak to vypadá s jejím autem, tak jí napsal, že došlo k nějakým komplikacím, a potřeboval by půjčit 150 000 korun. Tvrdil jí, že auto, které si vybrala, nakonec dostane se slevou nebo úplně zadarmo. S prosbou však nepochodil, žena mu peníze nepůjčila.