auto

Řidič zapomněl klíče od vozidla ve dveřích

ilustrační foto Městská policie

V pondělí ve večerních hodinách se na linku 156 prostějovských strážníků obrátila žena s tím, že si v odpoledních hodinách všimla u vozidla zaparkovaného před jejím domem, klíčů ve dveřích.

„Oznamovatelka vozidlo uzamkla a ponechala za stěračem vzkaz pro zapomětlivého řidiče. Ten se však do večerních hodin pro klíče nedostavil, proto žena požádala o pomoc strážníky," uvedla komisařka Tereza Greplová s tím, že hlídce se podařilo řidiče dohledat, jelikož bydlel nedaleko. Šestačtyřicetiletý muž se vzápětí dostavil na místo a klíče si od všímavé nálezkyně převzal. (red)

Z místa dopravní kontroly už nemusíte odjet. Kvůli nezaplaceným pokutám

ilustrační foto Policie ČR

Od počátku loňského roku, od 1. ledna 2022, vešel v účinnost zákon č. 418/2021 Sb., kterým se novelizoval zákon o Policii České republiky, zákon o Celní správě České republiky, zákon o obecní policii a zákony související. Policisté a celníci získali s příchodem této novelizace nové oprávnění vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pravomocné pokuty za dopravní delikty. Již více než rok platící oprávnění umožňuje také zadržet registrační značky nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou v případě, že nedoplatek nebude na místě uhrazen.

CEPAN, neboli centrální evidence pohledávek a nedoplatků, představuje významný nástroj pro vymáhání povinností přestupce. V prvním roce provozu, kdy policisté mohli uplatňovat toto oprávnění, prováděli kontroly ve společných hlídkách s Celní správou ČR. Zavedení nového oprávnění vedlo ke zvýšení výběru nedoplatků. Od 1. 1. 2022 došlo u Celní správy ČR k navýšení výběru nedoplatků při kontrolách na komunikacích z 6 tisíc případů a 11, 9 mil. Kč v roce 2021 na 8 tisíc a 16 mil. Kč v roce 2022, což představuje nárůst více než 30 %.

Audi A8 přepadl vandal. Škoda za půl milionu

Foto Policie ČR

Od středy evidují prostějovští policisté případ, který kvalifikovali jako poškození cizí věci.  Vandal poničil luxusní Audi, odstavené u Olšan.

„Krátce před 11:00 hodinou nás prostřednictvím linky 158 kontaktoval oznamovatel s tím, že v úterý v nočních hodinách zanechal vozidlo Audi A8 zaparkované na krajnici slepé ulice v obci Olšany u Prostějova nedaleko sjezdu a nájezdu na dálnici D46. Když se následující den dopoledne k autu vrátil, zjistil, že je značně poškozené a je samá díra," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že neznámý pachatel po sobě zanechal spoušť, protože po celé karoserii, včetně střechy, udělal díry a rýhami „ozdobil“ světla.

ŘSD radí, jak nahradit škodu způsobenou závadou na vozovce

ilustrační foto pixabay.com

Ředitelství silnic a dálnic ČR od zimy do jara eviduje zvýšené množství výtluků a podobných vad svěřených komunikací. Každoroční nerovnosti způsobují okolní vlivy doprovázené škodlivými změnami teplot. Noční mrazy či sněžení přes den střídané sluncem a teplotními šoky přispívají k rozpadu povrchů vozovek, které operativně opravuje smluvená údržba.

Pracovníci ŘSD ČR i externí údržby téměř denně projíždí dálnice a silnice I. třídy a v rámci kontrolní činnosti dochází k pečlivé evidenci nerovností. Některé vady jsou na místě opraveny, větší plochy poruch čeká rozsáhlejší rekonstrukce. Navzdory neustálé přítomnosti pracovníků v terénu dochází k menším nehodám ve formě proražených pneumatik, zkřivených disků kol apod. Majitel vozidla může požádat Ředitelství silnic a dálnic ČR o náhradu škody způsobené nerovností, výmolem, výtlukem a jinou závadou na vozovce.

Město zakoupí vozidlo na alternativní pohon

Foto Škoda auto

Město Prostějov vlastní od roku 2020 dva elektromobily Škoda Citigo. Nyní se tento vozový park rozroste o jedno auto.

„Jedná se o dvě starší vozidla, která mají kratší dojezdovou vzdálenost, a z tohoto důvodu byla využívána pouze k jízdám po městě Prostějově či na krátké vzdálenosti. Roční nájezd těchto již dříve pořízených elektrovozidel je tedy nižší. V případě nového elektrovozidla bude dojezdová vzdálenost delší,“ vysvětlil primátor Prostějova František Jura.

Jak doplnil, pořízení nového elektromobilu vyjde na částku 948 tisíc korun. Jeho nákup podpoří dotace ve výši 330 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí ČR v rámci Národního plánu obnovy, která byla městu již udělena. (red)

Na Peugeotu způsobil vandal škodu za 58 tisíc

Foto Policie ČR

V neděli ráno přijali policisté oznámení o poškození vozidla Peugeot Expert, které bylo přes noc odstavené na parkovišti v Prostějově na ulici Skálovo náměstí.

Vandal za pomoci nezjištěného předmětu udělal vrypy o různých délkách na kapotě, dveřích, blatníku a nákladovém prostoru. „Majiteli vozidla tím způsobil výše uvedenou předběžnou škodu a ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestního činu poškození cizí věci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Starý Prostějov. Wikovky

Foto archiv ber

Dnešní snímek pochází z roku 1932 a zachycuje tovární dvůr prostějovské firmy Wikov.

Seřazeny jsou tu vozy, které odjížděly na soutěž spolehlivosti Moravou. Všimněte si, jaký je vzhledový rozdíl mezi auty, která byla zkonstruována v průběhu pouhých 4 let. První je aerodynamický Wikov z roku 131, zvaný Kapka, poslední pak Wikov faeton 7/28 z oku 1928. Nádhera, viďte. (ber)

Odtahy vozidel v Prostějově pokračují

Foto Magistrát města Prostějova

Aktuálně byly odtaženy čtyři automobily: Dacia RZ 3M7 2968 z ulice Žeranovská, Mazda RZ 1B6 7352 z ulice Lužická, Škoda Octavia RZ 6J4 5152 z ulice Tovární a Škoda Octavia 3M4 9249 z ulice Brandova.

„Tato vozidla dlouhodobě a v rozporu se zákonem zabírají místo na veřejných komunikacích. S odtahy jsme započali předloni a budeme v tom pokračovat. Pokud si majitelé vozidla po zaplacení nákladů za odtah a skladování do tří měsíců nevyzvednou, přistoupí město k jejich prodeji formou veřejné dražby," říká náměstek primátora Jiří Pospíšil. (red)

Na Hondě se vyřádil vandal. Škoda je v desítkách tisíc

ilustrační foto Policie ČR

Kdo poškodil vozidlo odstavené v oploceném areálu zemědělského družstva v Čechovicích, prověřují policisté z Prostějova, kteří na uvedené místo vyjeli na základě oznámení poškozeného.

Ten v pondělí dopoledne přišel k vozidlu značky Honda Accord a našel ho v zuboženém stavu s rozbitým čelním, bočním a zadním oknem. Poškozeny byly také přední dveře a loketní opěrka uvnitř vozidla. Škodu si předběžně vyčíslil na 40 300 Kč. „Událost jsme zadokumentovali a šetříme ji pro trestný čin poškození cizí věc," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Boxer přilákal zloděje

Ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek oznamovatel v Prostějově na ulici Šárka neuzamčené vozidlo značky Peugeot Boxer a vykládal z něho lešení. Toho využil neznámý lapka, který nepozorovaně ze sedadla spolujezdce ukradl pánskou tašku.

Poškozený přišel o hotovost 20 Kč, 10 euro, osobní doklady a další drobnosti. V tašce měl i platební kartu, kterou ihned zablokoval před možným zneužitím. Poškozenému odcizením věcí vznikla celková škoda necelých 1 300 Kč. „Případem se zabývají prostějovští policisté a šetří ho pro trestné činy krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)