výzva

Výzva 10 000 kroků je opět zde!

Foto plakát

Nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu přichází s výzvou 10 000 kroků, která je pro všechny. Zařaďte chůzi nebo běh mezi své každodenní činnosti a pojďte s námi cestou ke zdraví.

Cílem projektu je motivovat k pravidelné aktivitě vykonané po svých vlastních nohou, a to alespoň po dobu jednoho měsíce. Už jen pravidelný záznam a sledování aktivity nám pomůže lépe porozumět našim pohybovým návykům.

Výzva 10 000 kroků pracuje s magickou hranicí deseti tisíc, což zhruba odpovídá 7,5 kilometru. Ve skutečnosti však stačí mnohem méně kroků, aby byl organismus odolnější. Důležitější než objem je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí.

Odstraňte vrak Mercedesu, vyzývá vlastníka Magistrát

Foto Magistrát města Prostějova

Magistrát města Prostějova, Odbor správy a údržby majetku města vyzývá vlastníka odstaveného vozidla tovární značky Mercedes, modré barvy, RZ: nezjištěna, k jeho odstranění z pozemku p.č. 7977, v k.ú. Prostějov, na zpevněné ploše na ulici Vrahovická v Prostějově, naproti čerpací stanice PRIM, a to nejpozději do 1 měsíce od zveřejnění této výzvy na úřední desce.

Odstavený Mercedes se na parkovišti nachází minimálně od 2. srpna 2023. Z důvodu, že odstavené vozidlo je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a nachází se mimo pozemní komunikace v místě, kde může poškodit či ohrozit životní prostředí nebo zdraví lidí/ na veřejně přístupném místě, kde narušuje vzhled obce, lze mít oprávněně za to, že se jedná o vozidlo, u něhož došlo ke skončení jeho životnosti.

Historicky největší česká výzva do pohybu na sdílených kolech je tady! Zapojte se!

Foto nextbike.cz

Červnovou výzvu Nextbike odstartoval 1. června a během ní se pokusí společně se svými uživateli najezdit 3 miliony minut na sdílených kolech.

„Jde o výzvu, která má ve svém důsledku ulevit ovzduší ve městech, veřejnému prostoru, a také pomoci našemu zdraví. Do skalních výkonů motivuje soutěžící atraktivními cenami, kterým symbolicky vévodí víkend v mecce udržitelné mobility Kodani,“ uvádí organizátoři akce.

Nextbike, který „jezdí“ také v Prostějově, provozuje bikesharing už ve 25 českých městech s flotilou přes 5 tisíc sdílených kol/ekol. Od roku 2019 se na jejich kolech uskutečnilo více než 5 milionů výpůjček.

Do iniciativy Zachraň hospodu se zapojily i prostějovské podniky

ilustrační foto výzva

Do iniciativy Zachraň hospodu se zapojilo týden po ostrém spuštění 2031 podniků, 3000 lidí jim přispělo zakoupením voucheru sedmi miliony korun. Podpořených podniků je zatím 730, informovali i organizátoři kampaně z Českého svazu pivovarů a sladoven.

V Prostějově jsou do iniciativy zapojeny zatím tři podniky, Restaurace Jadran, Hostinec Na Tylovce a Restaurace Šárka.

Podpořit je můžete na webu https://www.zachranhospodu.cz/, kde si do příslušného podniku zakoupíte voucher v libovolné hodnotě. Peníze za voucher putují obratem příslušnému podniku, kde jej můžete, po uvolnění provozu, uplatnit.

Nominovat ale můžete i další podniky. (ber) 

Dáte půst? Startuje dnes!

ilustrační foto ber

Facebookem se šíří výzva, která vybízí k tomu, aby se člověk po dobu čtyřiceti dní vzdal jakékoliv neřesti. Může to být třeba čokoláda, tučné jídlo, alkohol, počítačové hry, kouření nebo sex. Není to nic nového, výzva má kořeny v křesťanství a jako velikonoční půst ji zná snad každý.

Postní období odstartovalo právě dnes, a to na popeleční středu, a dává smysl i v současnosti. Mnoho lidí ho využívá k očištění organismu a přípravě na jaro i zbytek roku. Po zimě, kdy nás organismus nutí jíst spíše tučná jídla a lenošit doma, se tělo potřebuje "přepnout" na jarní stravu. Navzdory svému pojmenování neznamená půst totální hladovku. Křesťané se zdržovali masa, stále ale měli jídlo plné vitamínů, minerálů a vlákniny.

Tak co si ode dneška na čtyřicet dnů odpustíte vy? (ber)

 

Policie prosí o pomoc.

ilustrační foto

 

Dne 14. října po šestnácté hodině došlo mezi Lutínem a Hněvotínem k dopravní nehodě osobního vozidla Fiat Punto. Byla při ní těžce zraněna dvaačtyřicetiletá řidička. Policie hledá svědky nehody.

Žena jedoucí ve směru od Lutína najela při průjezdu levotočivou zatáčkou částečně na pravou krajnici. „Vůz dostal smyk a skončil v příkopu,“ popsal nehodu policejní mluvčí Josef Bednařík s tím, že závada na vozidle nebyla zjištěna.

K řádnému prošetření celé dopravní nehody žádá policie svědky události, kteří by byli schopni podat informace, aby se přihlásili na telefonním čísle DI Olomouc 974 766 251 nebo lince 158. (red)

Znáte tuto ženu? Pomozte ji identifikovat!

ilustrační foto Policie ČR

 

Do redakce PvNovinek přišla žádost o spolupráci při zjištění totožnosti pachatelky majetkové trestné činnosti. 

"Dne 13. 4. 2013 v ranních hodinách provedla výběr hotovosti z bankomatu na ulici Dolní náměstí v Olomouci šestatřicetiletá žena z obce na Olomoucku. Peníze si však z výdejního okýnka zapomněla odebrat. Kolem 8.56 hodin přišla k automatu neznámá žena, která si přivlastnila zapomenuté peníze. Jednalo o částku ve výši 5 tisíc korun. Pomocí kamerového záznamu jsme zajistili fotografie podezřelé ženy", požádala o pomoc Marie Štrbáková z Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje.   

Sídliště bude bez vody, připravte se na to!

ilustrační foto

Přerušení dodávek pitné vody čeká na velkou část obyvatel sídliště E. Beneše a přilehlých ulic. Příští úterý kohoutky vyschnou už ráno od osmi hodin. Odstávku vody si vyžádalo napojení nového potrubí na stávající vodovodní síť.

Obyvatelé sídliště a přilehlých ulic se musí připravit na komplikace s dodávkou vody. Omezení se dotkne jak sídliště E. Beneše, tak ulice E. Valenty. Bez dodávky vody bude také Elektro Spáčil a Dům služeb.

„Obyvatelé budou zásobováni z náhradního zdroje vody, přistavíme cisterny s vodou,“ slíbila mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Podle jejího upřesnění odstávka vody začne ráno v osm hodin. Kohoutky budou opět funkční po druhé odpolední.

Které domy budou bez vody?