kola

Léto je v Prostějově na růžové cyklovlně vlně

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Letní měsíce a krásné počasí přály i bikesharingu. V srpnu sdílená Rekola zaznamenala více než 18 000 výpůjček z celkových 73 000 od začátku provozu.

„To je nádherné číslo a já jsem nesmírně ráda, že si Prostějované sdílená kola takto oblíbili. Sama jsem zaznamenala spoustu pozitivních ohlasů. Prostějov totiž vždycky byl městem cyklistů a dá se říct, že i díky sdíleným kolům se k těmto svým kořenům vrací,“ chválí využití sdílených kol 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Strážníci ukončili sedmou etapu značení jízdních kol

ilustrační foto

V úterý 5. září a ve čtvrtek 7. září uskutečnili za pomocí externího stanoviště městské policie značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek.

Pro zájemce o značení syntetickou DNA byla připravena pětice strážníků, a to u kina Metra 70 a následně v Kolářových sadech u hvězdárny. Značení probíhalo vždy od 15 do 18 hodin. Vzhledem k tomu, že bylo příznivé počasí, využilo této služby více jak 50 osob. „Forenzní značení pro veřejnost bude realizováno i v roce 2024. Během sedmi etap bylo Městskou policií Prostějov označeno celkem 1484 předmětů," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Mobilní značení pro veřejnost začne 5. září

Foto Magistrát města Prostějova

Sedmá etapa značení jízdních kol bude pokračovat, a to v úterý 5. 9. 2023. V tento den budou mít cyklisté, kteří pojedou okolo kina Metra 70 šanci nechat si označit a zaregistrovat do celostátní evidence své jízdní kolo, koloběžku nebo kompenzační pomůcku.

 Strážníci zde pro případné zájemce budou připraveni v době od 15:00 – 18:00 hodin. Značení bude probíhat v modrém stanu městské policie, na zpevněné ploše před kinem Metro 70. Poslední značení se pro zájemce uskuteční dne 7. 9. 2023 v Kolářových sadech (u Hvězdárny) opět ve stejný čas od 15 :00 do 18:00 hodin.

Bike Garage Prostějov instaloval další veřejný servisní stojan pro kola. A nabízí další

Foto FB Bike Grage

Roman Hájek, majitel Bike Garage Prostějov nainstaloval v minulých dnech veřejný servisní stojan pro kola. Tentokrát na Kolibu v Plumlovské ulici.

„Je na něm multiklíč s imbusy, montérpáčky na sundání pláště, centrklíč, nýtovačka řetězu, pumpa a balíček lepeni. Tak třeba někoho zachrání,“ vzkazuje Roman a přidává potěšující zprávu: „Kdyby někdo chtěl na letní zahrádku, do hospody atd. stejný stojan, mám vyrobené ještě 3 kusy. Minulé roky jsem je dával zdarma, tento rok je mám za 3 tisíce kus, což jsou v podstatě výrobní náklady.“

V minulosti Roman stojany instaloval u Hostince „U Dudka“ v Krasicích, na Hanáckých stezkách a u Maříků. (ber)

V červnu bude pokračovat značení jízdních kol, vzkazují strážníci

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Městská policie Prostějov v rámci Programu prevence kriminality ve městě Prostějově bude v měsících červen a červenec pokračovat v sedmé etapě značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA. Pro zájemce je tato služba zdarma. Značit se bude každé pondělí a středu na služebně Městské policie Prostějov v době od 8:00 do 11:00 a od 12:00 do 16:00 hod. V letošním roce bude označeno 150 kol.

Značení je určeno nejen pro obyvatele města Prostějova, ale i okresních obcí. "V případě zájmu je třeba se objednat přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova, který je již aktivní nebo kontaktovat Skupinu prevence telefonicky na čísle 582 402 261. S sebou je nutné přinést očištěné jízdní kolo, občanský průkaz, doklad o nabytí jízdního kola, popř. je možné jej na místě nahradit čestným prohlášením," informovala komisařka Tereza Greplová a doplnila, že značení nelze provádět za deštivého počasí. 

Růžová Rekola rozšiřují parkovací zóny. Hned o šest stanovišť

ilustrační foto ber

Společnost Rekola Bikesharing v Prostějově přidává nové parkovací zóny, kde si lze kola půjčovat a vracet. Po měsíci provozu je tak uživatelům k dispozici více než 65 stanovišť a 140 kol.

Uživatelé růžového bikesharingu mohou nově zaparkovat u restaurace Monte Garden, u obchodu Argos Elektro na ulici Plumlovská, v blízkosti ZUŠ Prostějov na ulici Kravařova, u dětského hřiště na ulici Třešňová, u Státního okresního archivu nebo v reálu Občerstvení u Abrahámka.

Prostějov zaplavila růžová kola! Svezete se na nich půl hodiny zdarma

Foto ber

Ve středu měla na prostějovském hlavním náměstí premiéru růžová kola. Česká firma Rekola Bikesharing jich do města poslala na 140. První půlhodina zápůjčky je zdarma!

„Každé z nich má své vlastní jméno, které odkazuje k městu, ve kterém jezdí. V Prostějově se tak můžete projet třeba na kolech Otto Wichterle, Edmund Husserl nebo Jiří Wolker, která nesou jména slavných místních rodáků," uvedl za společnost Lukáš Větříšek s tím, že nápadná růžová barva kol má své opodstatnění – je na komunikaci viditelnější.  

Do ulic zamíří už v příštím týdnu růžová kola!

Foto Rekola

Od 1. března v Prostějově spustí provoz oblíbené služby sdílených jízdních kol česká firma Rekola Bikesharing. Používání bikesharingu ve městech v posledních letech raketově roste. Kolo totiž představuje efektivní a udržitelný způsob městské dopravy. Je to jednoduché, rychlé a pohodlné.

Stáhněte si aplikaci a můžete vyrazit

Provozování bikesharingu má nového dodavatele

Ilustrační foto ber

V Prostějově oblíbené sdílení kol bude cyklistům k dispozici i v následujících letech. Novinkou bude nový provozovatel této služby. O provozování systému veřejného sdílení jízdních kol se v letech 2023–2024 postará firma REKOLA Bikesharing s.r.o., Praha. Rozhodli o tom, po řízení na koncesi malého rozsahu, na svém posledním jednání radní města Prostějova.

„Předmětem koncese je poskytování služeb – provozování systému veřejného sdílení jízdních kol. Součástí je i provozování aplikace podporující provoz systému vypůjčování kol dodavatelem, který bude vlastníkem sdílených jízdních kol. Celkem se bude jednat o sdílené užívání 140 jízdních kol (nejméně 140 kol v provozu v každém okamžiku) a provozování

Historicky největší česká výzva do pohybu na sdílených kolech je tady! Zapojte se!

Foto nextbike.cz

Červnovou výzvu Nextbike odstartoval 1. června a během ní se pokusí společně se svými uživateli najezdit 3 miliony minut na sdílených kolech.

„Jde o výzvu, která má ve svém důsledku ulevit ovzduší ve městech, veřejnému prostoru, a také pomoci našemu zdraví. Do skalních výkonů motivuje soutěžící atraktivními cenami, kterým symbolicky vévodí víkend v mecce udržitelné mobility Kodani,“ uvádí organizátoři akce.

Nextbike, který „jezdí“ také v Prostějově, provozuje bikesharing už ve 25 českých městech s flotilou přes 5 tisíc sdílených kol/ekol. Od roku 2019 se na jejich kolech uskutečnilo více než 5 milionů výpůjček.