cyklistika

Michal pojede pro život. Sbírka Pomáháme ON|KOLO|GICKÝM pacientům pomůže i Dětské klinice FN Olomouc

Foto znesnaze21.cz

Život se někdy nevyvíjí podle našich představ. Michal o tom ví své. Ve třech letech mu byl diagnostikován Wilmsův tumor, poměrně vzácný ledvinový nádor postihující především děti předškolního věku. Na poslední chvíli, díky Michalově přirozené houževnatosti a vůli nevzdávat se, díky péči lékařů a sester, díky shodě příznivých náhod a obrovské dávce štěstí, podstoupil Michal operaci, která mu dala druhou šanci k životu.

Vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, stal se vášnivým sportovcem a trenérem v jím založené posilovně Činkárna Olomouc. Jako poděkování lékařům a sestrám v českých nemocnicích se rozhodl vyhlásit ve spolupráci s Olomoučané sbírku pro vybrané dětské kliniky, přičemž jednou z nich je Dětská klinika FN Olomouc. A jako důkaz, že i vyléčení onkologičtí pacienti mohou dosáhnout velkých věcí, pojede 24 hodin nonstop na spinningovém kole a pokusí se tak zdolat český rekord.

Venkovní značení kol bude pokračovat ve středu

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý proběhlo značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek, které strážníci uskutečnili u kina Metro 70. Za příznivého počasí v době od 15 do 18 hodin strážníci označili jízdní kolo 32 majitelům.

Mobilní značení pro veřejnost bude realizováno ještě jednou, a to ve čtvrtek 14. září v Kolářových sadech u hvězdárny. Čas pro případné zájemce bude opět stejný – od 15 do 18 hodin.

Při mobilním značení není nutné objednání předem. Zájemci o tuto službu stačí vyčkat na místě, ale musí mít občanský průkaz, vhodné jsou i doklady o koupi jízdního kola nebo jiného dopravního prostředku. Kdo nemá doklad, vyplní na místě čestné prohlášení, jakým způsobům svůj dopravní prostředek získal. (red)

Sazka Tour pojedou týmy z World Tour, zastaví se také v Prostějově

foto Magistrát města Prostějova

Dvaadvacet týmů včetně dvou z World Tour přijede na Sazka Tour, nejprestižnější silniční cyklistický závod na českém území, který se pojede od 4. do 7. srpna převážně na Olomoucku a v Moravskoslezském kraji.

Sazka Tour bude mít čtyři etapy na Olomoucku, po Moravskoslezském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském kraji s několika vrchařskými a sprinterskými prémiemi. První etapa (4. srpna) povede z Uničova do Prostějova, druhá má start v Olomouci a cíl na Pustevnách, ve třetí části pojedou cyklisté z Moravské Třebové na Dlouhé stráně, finále vede ze Šumperka do Šternberka. Ve městech je v den závodu potřeba počítat s uzavírkami center a s průběžnými uzavírkami na trati, kudy cyklisté pojedou.

Tufo Pardus: Prostějovský víkend na silnicích

Foto Tufo Pardus

Uplynulý víkend se závodníci Tufo Pardus Prostějov představili hned v několika silničních závodech. Tým mužů absolvoval dva jednorázové závody UCI v Polsku GP Nasielsk - Serock a GP Wyszków. Mládežníci se ve dvou skupinách postavili na start Slovenského poháru v Dudincích a Krupině, druhá skupina startovala v závodech UCI GP West Bohemia v Plzni.

V polském kraji Mazowsze se konaly dva závody kategorie 1.2 UCI a dospělému týmu se v nich dařilo velmi dobře. První závod se jel již v pátek a do hlavního úniku se zapojil Richard Holec, který vybojoval 11. místo. Dobrý výsledek předvedl také Marek Jelínek s 26. místem.

Cyklobus vyjede na trasu Prostějov – Protivanov. O provoz se postará ARRIVA

ilustrační foto FTL

V minulosti oblíbenou trasu cyklobusu Prostějov – Protivanov budou její příznivci moci opět využívat. Radní vycházejí z kladného ohlasu veřejnosti, a proto podpořili záměr provozovat cyklobus i v tomto roce. Cyklobus budou moci lidé využívat na autobusových linkách 780434 Prostějov – Buková – Protivanov a 780432 Prostějov – Protivanov – Boskovice.

„Letos by zmíněný provoz měl fungovat od konce dubna do 2. 10. 2022, vše v souladu s provozem cyklobusů u společnosti ARRIVA autobusy a.s.,“ uvedla náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. „Poskytneme dopravci finanční příspěvek – přes 42 tisíc korun – pokrývající zvýšenou spotřebu pohonných hmot, zvýšené náklady na řidiče (např. manipulace s jízdními koly), zajištění rezervačního systému a režijní náklady související se zajištěním cyklobusů.

První cyklobus vyjede už na Velký pátek!

ilustrační FTL

Cyklobus vyjede na trať Prostějov – Rozstání – Jedovnice již tento pátek 15. dubna. Hojně využívaná přeprava přijde město na zhruba 230 tisíc korun.

Linku bude opět provozovat společnost FTL – First Transport Lines, a.s., která je jako jediná držitelem licence na provozování autobusové linky na požadované trase a dále disponuje autobusovým přívěsem s potřebnou kapacitou kol (min. 40 kol). "Splňuje i další požadavky, jako například možnost nákupu jízdenek předem buď v informační kanceláři, nebo přes internet,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. (red)

Krajská koncepce cyklodopravy řeší místní cyklostezky i výchovu cyklistů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji si letos stanovila řadu cílů a všechny se soustřeďují na jediné – nabídnout cyklistům bezpečnější a pohodlnější jízdu regionem. Řešit se budou regionální stezky i dálkové trasy.

„Velkým přínosem je práce cyklokoordinátora, který zodpovídá za koncepčnost všech kroků, které kraj v oblasti cyklodopravy podniká. A podařilo se zároveň vytvořit pracovní skupinu pro rozvoj cyklistiky, která už také předložila zajímavé výsledky,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova.  

Nevíte, kam na kole? Jeseníky a nově i Šumpersko lákají na cyklookruhy!

Foto olkraj.cz

Již šestadvacet cyklistických okruhů mají turisté k dispozici na severu Olomouckého kraje, po deseti v Jeseníkách a šestnáct na Šumpersku. V rámci projektu YES cyklo si mohou lidé na Šumpersku vybrat z náročnějších tratí i vyloženě odpočinkových tras, které dohromady měří stovky kilometrů.

„Olomoucký kraj se snaží budování nových cyklotras podporovat, a je to případ i tohoto projektu, na který hejtmanství přispělo částkou čtyři sta tisíc korun,“ uvedla k novým cyklookruhům Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Na financování akce se letos kromě hejtmanství podílelo také město Šumperk, Svazek obcí údolí Desné a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Realizátorem projektu se stala obec Rapotín.

Šlapku si šláplo 451 cyklistů. Nejstaršímu je 91 let!

Ilustrační foto https://www.smrzice.cz/

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Matyáš Koblížek mistrem Evropy v eliminaci. Daniel Babor přidává bronz ve scratchi

Foto Tufo Pardus

Druhý závodní den mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v nizozemském Apeldoornu přinesl obrovskou radost českým barvám, ale také prostějovskému klubu TUFO PARDUS Prostějov!

Matyáš Koblížek vybojoval titul juniorského mistra Evropy ve vylučovacím závodě. Daniel Babor bral bronz ve scratchi kategorie U23. Gabriela Bártová ještě po pádu ve vylučovacím závodě přidala sedmé místo mezi juniorkami. O evropské vavříny bojoval ve sratchi Daniel Babor a byl odměněn bronzovým kovem.

Evropský šampionát pokračuje dalšími disciplínami ještě i dnes.