cyklistika

Nový cyklobus sveze zájemce do Bouzova

Ilustrační foto FTL a.s.

Necelý měsíc chybí do začátku prostějovské cyklobusové sezony. Milovníci kol se mohou těšit na novinku, kterou je trasa z Prostějova do Bouzova se zastávkou na olomoucké Tržnici.

Prostějovský dopravce FTL – First Transport Lines, a.s vyjede už 8. dubna, a to na dvou tratích. Z Prostějova do Bouzova přes Olomouc, Sobáčov a Mohelnici bude jezdit každou sobotu až do 30. září letošního roku.

Jízdy na druhé trase z Prostějova do Jedovnice zahájí 7. dubna. Každou neděli a o svátcích bude cyklobus jezdit až do 1. 10. 2023.

Mládež TUFO PARDUS Prostějov absolvovala společný tréninkový kemp v Prostějově

ilustrační foto

Mládežnický tým prostějovského klubu se sešel ke čtyřdennímu tréninkovému srazu. Náplň tréninku byla multisportovní kdy mimo jízdy na horských kolech mládežníci běhali, posilovali a jezdili na běžkách. V době, kdy je třeba zvažovat všechny výdaje, se jeví jako velmi prozíravé vybudování zázemí na prostějovském velodromu. Zde mají mladí sportovci zajištěno ubytování, posilovnu, místnosti pro jízdu na trenažerech a do Jeseníků na běžky je také příznivá vzdálenost. Zde je na místě znova poděkování statutárnímu městu Prostějov a Olomouckému kraji, díky jejichž pomoci se vše podařilo vybudovat.

Pro mladé cyklisty je v zimním období pro jejich rozvoj nutné kombinovat více forem tréninkové zátěže. A to byla také náplň prvního tréninkové srazu, pro který mládežníci využili zázemí prostějovského velodromu. V tréninkových jednotkách se vystřídaly zátěže v běhu, jízdy na horských kolech, posilovna, běžecké lyžování a došlo i na fotbálek, kdy se hřištěm stala plocha velodromu. S výjimkou běžeckého lyžování, kam se museli mladí sportovci přemístit klubovými minibusy se trénink odehrával v Prostějově a jeho okolí.

Dofoukejte kola a promažte přehazovačky. Kraj podpoří cyklodopravu

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj letos šlápne do pedálů – a to doslova. Na podporu cyklistů totiž vyčlení milióny korun. A zdaleka nepůjde jen o stavbu nových cyklostezek. Krajská koncepce cyklodopravy má totiž mnohem širší záběr.

„Zhruba půl miliónem korun letos podpoří kraj autobusové linky, které umožňují přepravu kol. Zaměříme se také na cykloturistiku, pomocí cyklodopravy chceme propojit náš kraj se sousedními regiony a například i s Polskem,“ vysvětlil Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy a sportu.

Všemi vyjmenovanými plány a záměry, ale i mnoha dalšími, se zabývá schválená koncepce cyklodopravy v Olomouckém kraji. Pokud jde o populární stavbu cyklostezek, hejtmanství na ně letos uvolní jedenáct miliónů korun.

Michal pojede pro život. Sbírka Pomáháme ON|KOLO|GICKÝM pacientům pomůže i Dětské klinice FN Olomouc

Foto znesnaze21.cz

Život se někdy nevyvíjí podle našich představ. Michal o tom ví své. Ve třech letech mu byl diagnostikován Wilmsův tumor, poměrně vzácný ledvinový nádor postihující především děti předškolního věku. Na poslední chvíli, díky Michalově přirozené houževnatosti a vůli nevzdávat se, díky péči lékařů a sester, díky shodě příznivých náhod a obrovské dávce štěstí, podstoupil Michal operaci, která mu dala druhou šanci k životu.

Vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, stal se vášnivým sportovcem a trenérem v jím založené posilovně Činkárna Olomouc. Jako poděkování lékařům a sestrám v českých nemocnicích se rozhodl vyhlásit ve spolupráci s Olomoučané sbírku pro vybrané dětské kliniky, přičemž jednou z nich je Dětská klinika FN Olomouc. A jako důkaz, že i vyléčení onkologičtí pacienti mohou dosáhnout velkých věcí, pojede 24 hodin nonstop na spinningovém kole a pokusí se tak zdolat český rekord.

Venkovní značení kol bude pokračovat ve středu

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý proběhlo značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek, které strážníci uskutečnili u kina Metro 70. Za příznivého počasí v době od 15 do 18 hodin strážníci označili jízdní kolo 32 majitelům.

Mobilní značení pro veřejnost bude realizováno ještě jednou, a to ve čtvrtek 14. září v Kolářových sadech u hvězdárny. Čas pro případné zájemce bude opět stejný – od 15 do 18 hodin.

Při mobilním značení není nutné objednání předem. Zájemci o tuto službu stačí vyčkat na místě, ale musí mít občanský průkaz, vhodné jsou i doklady o koupi jízdního kola nebo jiného dopravního prostředku. Kdo nemá doklad, vyplní na místě čestné prohlášení, jakým způsobům svůj dopravní prostředek získal. (red)

Sazka Tour pojedou týmy z World Tour, zastaví se také v Prostějově

foto Magistrát města Prostějova

Dvaadvacet týmů včetně dvou z World Tour přijede na Sazka Tour, nejprestižnější silniční cyklistický závod na českém území, který se pojede od 4. do 7. srpna převážně na Olomoucku a v Moravskoslezském kraji.

Sazka Tour bude mít čtyři etapy na Olomoucku, po Moravskoslezském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském kraji s několika vrchařskými a sprinterskými prémiemi. První etapa (4. srpna) povede z Uničova do Prostějova, druhá má start v Olomouci a cíl na Pustevnách, ve třetí části pojedou cyklisté z Moravské Třebové na Dlouhé stráně, finále vede ze Šumperka do Šternberka. Ve městech je v den závodu potřeba počítat s uzavírkami center a s průběžnými uzavírkami na trati, kudy cyklisté pojedou.

Tufo Pardus: Prostějovský víkend na silnicích

Foto Tufo Pardus

Uplynulý víkend se závodníci Tufo Pardus Prostějov představili hned v několika silničních závodech. Tým mužů absolvoval dva jednorázové závody UCI v Polsku GP Nasielsk - Serock a GP Wyszków. Mládežníci se ve dvou skupinách postavili na start Slovenského poháru v Dudincích a Krupině, druhá skupina startovala v závodech UCI GP West Bohemia v Plzni.

V polském kraji Mazowsze se konaly dva závody kategorie 1.2 UCI a dospělému týmu se v nich dařilo velmi dobře. První závod se jel již v pátek a do hlavního úniku se zapojil Richard Holec, který vybojoval 11. místo. Dobrý výsledek předvedl také Marek Jelínek s 26. místem.

Cyklobus vyjede na trasu Prostějov – Protivanov. O provoz se postará ARRIVA

ilustrační foto FTL

V minulosti oblíbenou trasu cyklobusu Prostějov – Protivanov budou její příznivci moci opět využívat. Radní vycházejí z kladného ohlasu veřejnosti, a proto podpořili záměr provozovat cyklobus i v tomto roce. Cyklobus budou moci lidé využívat na autobusových linkách 780434 Prostějov – Buková – Protivanov a 780432 Prostějov – Protivanov – Boskovice.

„Letos by zmíněný provoz měl fungovat od konce dubna do 2. 10. 2022, vše v souladu s provozem cyklobusů u společnosti ARRIVA autobusy a.s.,“ uvedla náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. „Poskytneme dopravci finanční příspěvek – přes 42 tisíc korun – pokrývající zvýšenou spotřebu pohonných hmot, zvýšené náklady na řidiče (např. manipulace s jízdními koly), zajištění rezervačního systému a režijní náklady související se zajištěním cyklobusů.

První cyklobus vyjede už na Velký pátek!

ilustrační FTL

Cyklobus vyjede na trať Prostějov – Rozstání – Jedovnice již tento pátek 15. dubna. Hojně využívaná přeprava přijde město na zhruba 230 tisíc korun.

Linku bude opět provozovat společnost FTL – First Transport Lines, a.s., která je jako jediná držitelem licence na provozování autobusové linky na požadované trase a dále disponuje autobusovým přívěsem s potřebnou kapacitou kol (min. 40 kol). "Splňuje i další požadavky, jako například možnost nákupu jízdenek předem buď v informační kanceláři, nebo přes internet,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. (red)

Krajská koncepce cyklodopravy řeší místní cyklostezky i výchovu cyklistů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji si letos stanovila řadu cílů a všechny se soustřeďují na jediné – nabídnout cyklistům bezpečnější a pohodlnější jízdu regionem. Řešit se budou regionální stezky i dálkové trasy.

„Velkým přínosem je práce cyklokoordinátora, který zodpovídá za koncepčnost všech kroků, které kraj v oblasti cyklodopravy podniká. A podařilo se zároveň vytvořit pracovní skupinu pro rozvoj cyklistiky, která už také předložila zajímavé výsledky,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova.