cyklistika

Tufo Pardus: Prostějovský víkend na silnicích

Foto Tufo Pardus

Uplynulý víkend se závodníci Tufo Pardus Prostějov představili hned v několika silničních závodech. Tým mužů absolvoval dva jednorázové závody UCI v Polsku GP Nasielsk - Serock a GP Wyszków. Mládežníci se ve dvou skupinách postavili na start Slovenského poháru v Dudincích a Krupině, druhá skupina startovala v závodech UCI GP West Bohemia v Plzni.

V polském kraji Mazowsze se konaly dva závody kategorie 1.2 UCI a dospělému týmu se v nich dařilo velmi dobře. První závod se jel již v pátek a do hlavního úniku se zapojil Richard Holec, který vybojoval 11. místo. Dobrý výsledek předvedl také Marek Jelínek s 26. místem.

Cyklobus vyjede na trasu Prostějov – Protivanov. O provoz se postará ARRIVA

ilustrační foto FTL

V minulosti oblíbenou trasu cyklobusu Prostějov – Protivanov budou její příznivci moci opět využívat. Radní vycházejí z kladného ohlasu veřejnosti, a proto podpořili záměr provozovat cyklobus i v tomto roce. Cyklobus budou moci lidé využívat na autobusových linkách 780434 Prostějov – Buková – Protivanov a 780432 Prostějov – Protivanov – Boskovice.

„Letos by zmíněný provoz měl fungovat od konce dubna do 2. 10. 2022, vše v souladu s provozem cyklobusů u společnosti ARRIVA autobusy a.s.,“ uvedla náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. „Poskytneme dopravci finanční příspěvek – přes 42 tisíc korun – pokrývající zvýšenou spotřebu pohonných hmot, zvýšené náklady na řidiče (např. manipulace s jízdními koly), zajištění rezervačního systému a režijní náklady související se zajištěním cyklobusů.

První cyklobus vyjede už na Velký pátek!

ilustrační FTL

Cyklobus vyjede na trať Prostějov – Rozstání – Jedovnice již tento pátek 15. dubna. Hojně využívaná přeprava přijde město na zhruba 230 tisíc korun.

Linku bude opět provozovat společnost FTL – First Transport Lines, a.s., která je jako jediná držitelem licence na provozování autobusové linky na požadované trase a dále disponuje autobusovým přívěsem s potřebnou kapacitou kol (min. 40 kol). "Splňuje i další požadavky, jako například možnost nákupu jízdenek předem buď v informační kanceláři, nebo přes internet,“ vysvětlila náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková. (red)

Krajská koncepce cyklodopravy řeší místní cyklostezky i výchovu cyklistů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Olomouckém kraji si letos stanovila řadu cílů a všechny se soustřeďují na jediné – nabídnout cyklistům bezpečnější a pohodlnější jízdu regionem. Řešit se budou regionální stezky i dálkové trasy.

„Velkým přínosem je práce cyklokoordinátora, který zodpovídá za koncepčnost všech kroků, které kraj v oblasti cyklodopravy podniká. A podařilo se zároveň vytvořit pracovní skupinu pro rozvoj cyklistiky, která už také předložila zajímavé výsledky,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, územní plánování a rozvoj venkova.  

Nevíte, kam na kole? Jeseníky a nově i Šumpersko lákají na cyklookruhy!

Foto olkraj.cz

Již šestadvacet cyklistických okruhů mají turisté k dispozici na severu Olomouckého kraje, po deseti v Jeseníkách a šestnáct na Šumpersku. V rámci projektu YES cyklo si mohou lidé na Šumpersku vybrat z náročnějších tratí i vyloženě odpočinkových tras, které dohromady měří stovky kilometrů.

„Olomoucký kraj se snaží budování nových cyklotras podporovat, a je to případ i tohoto projektu, na který hejtmanství přispělo částkou čtyři sta tisíc korun,“ uvedla k novým cyklookruhům Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Na financování akce se letos kromě hejtmanství podílelo také město Šumperk, Svazek obcí údolí Desné a Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Realizátorem projektu se stala obec Rapotín.

Šlapku si šláplo 451 cyklistů. Nejstaršímu je 91 let!

Ilustrační foto https://www.smrzice.cz/

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Sobota patřila ve Smržicích tradiční akci, Smržické šlapce. Na start závodu se v devíti kategoriích ostavilo 451 účastníků.

Matyáš Koblížek mistrem Evropy v eliminaci. Daniel Babor přidává bronz ve scratchi

Foto Tufo Pardus

Druhý závodní den mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v nizozemském Apeldoornu přinesl obrovskou radost českým barvám, ale také prostějovskému klubu TUFO PARDUS Prostějov!

Matyáš Koblížek vybojoval titul juniorského mistra Evropy ve vylučovacím závodě. Daniel Babor bral bronz ve scratchi kategorie U23. Gabriela Bártová ještě po pádu ve vylučovacím závodě přidala sedmé místo mezi juniorkami. O evropské vavříny bojoval ve sratchi Daniel Babor a byl odměněn bronzovým kovem.

Evropský šampionát pokračuje dalšími disciplínami ještě i dnes.

Mistrem ČR v silničním závodě kategorie U23 je Daniel Babor. Zlato putuje do Prostějova

Foto Tufo Pardus

Ve slovenských Tlmačích se uskutečnil závod mistrovství ČR pro závodníky kategorie do 23 let. TUFO PARDUS Prostějov nastupoval do závodu s cílem bojovat o medaile.  Vzhledem k profilu tratě se jako vhodná jevila sázka na spurtéra Daniela Babora. Ten také zabodoval! Skvěle hlídal úniky Filip Řeha.

Mistrovský závod byl vypsán na 164 kilometrů rozdělených do pěti zvlněných okruhů o délce 32 kilometrů. Závod se konal, jak je již tradicí, společně s mistrovstvím Slovenska, což rozšiřuje startovní pole a boj o dva mistrovské tituly. Svou roli má také v taktickém pojetí závodu.

Ve čtvrtek odstartuje v Prostějově Sazka Tour. A uzavře náměstí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Už 5. srpna v 13:30 odstartuje z náměstí T. G. Masaryka v Prostějově 1. etapa špičkového závodu SAZKA TOUR. Celkem 150 kilometrů budou muset absolvovat závodníci, než se dostanou do Uničova. Přijďte se na odstartování závodu podívat!

Letošní trasa celého závodu SAZKA Tour bude 671,5 km dlouhá s převýšením 9925 m a je situována do regionů Olomouckého, Moravskoslezského, Pardubického a Zlínského kraje. Pojedou se čtyři etapy. První etapa dlouhá 150,8 km startuje ve čtvrtek v Prostějově a končí v Uničově. V pátek se jede 203,4 km z Olomouce až na Pustevny. Sobotní třetí etapa z Moravské Třebové na Dlouhé stráně měří 143,2 km a závěrečná etapa začínající v Šumperku finišuje v neděli navečer ve Šternberku je dlouhá 174,1 km.

MČR ve sprinterských disciplínách – 23 cenných kovů na krku prostějovských!

ilustrační foto SKC Prostějov

Prostějovský klub byl organizátorem letošního MČR ve sprinterských disciplínách. Nad závodem převzal patronát místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Vojtěch Pikal. Domácí mládežníci využili znalosti velodromu a na krk si zavěsili fenomenálních 23 cenných kovů! Absolutorium si zaslouží kadetka Patricie Müllerová, která nenašla přemožitelku v žádné disciplíně a získala pro sebe a TUFO PARDUS Prostějov čtyři mistrovské tituly.

Přesný výčet získaných cenných kovů vypadá opravdu velkolepě. A podtrhuje ho i rozdělení podle cenných kovů. Ze získaných 23 medailí je 13 zlatých, 7 stříbrných a 3 byly z bronzového kovu.

Bez zaváhání prošla třídenním maratonem závodů Patricie Müllerová, která získala celkem 4 mistrovské tituly a potvrdila tak opět svůj velký talent a nadání vítězit. V kadetkách ještě velmi dobře závodila Karolína Richterová, která získala dva bronzy a společně s Patricií a Eliškou Grulichovou zlato v team sprintu.