cyklistika

Cyklobusy zahajují víkendové jízdy. Už zítra!

foto FTL

Dopravci FTL – First Transport Lines, a.s. a ARRIVA MORAVA a.s., ve spolupráci s městem Prostějovem, opět připravili pro jaro a léto 2021 tradiční linky cyklobusů.

Provoz cyklobusů bude pouze o víkendech a svátcích, a to v období od 17. dubna do 28. září 2021 (Provoz cyklobusu může být omezen dle protiepidemiologických opatření vlády ČR – aktuální informace o omezení budou k dispozici na www.ftl.cz).

Na mistrovství republiky vybojoval Babor pět medailí, z toho tři zlaté!

Foto SKC Prostějov

Za velmi přísných hygienických opatření proběhlo ve dnech 8. až 10. února MČR na dráze v Praze Motole. Muži měli v programu třídenního klání disciplíny omnium, stíhací závody jednotlivců i družstev a závody vylučovací a bodovací. Daniel Babor se stal největší hvězdou národního šampionátu, když vybojoval pět mistrovských medailí, z čehož byly tři zlaté.

První den programu obstarala olympijská disciplína omnium. Cyklistický čtyřboj ovládl suverénně Daniel Babor, když zvítězil ve všech disciplínách. Na pátém místě se pak ještě umístil Filip Řeha.

Druhý den mistrovského klání, byly v programu dvě disciplíny. Jako první stíhací závod jednotlivců a v podvečer pak bodovací závod. I když stíhačka není zrovna oblíbenou disciplínou Daniela Babora, přesto se mu podařilo vybojovat bronzovou medaili. V kontaktním bodovacím závodě už však opět jasně kraloval a oblékl další mistrovský dres.

Prostějovský cyklista Babor republikovým mistrem v bodovacím závodě

Foto skcpv

Daniel Babor je zatím nejúspěšnějším jezdcem na pražském mistrovství republiky v dráhové cyklistice. Všechny tři starty mu přinesly medaile, druhý titul získal jednadvacetiletý jezdec v bodovacím závodě.

Babor po zisku zlata z omnia a bronzu ze stíhačky jednotlivců nezaváhal ani v bodovacím závodu. Ačkoliv se na prostějovského cyklistu tlačili jezdci z Dukly Praha, Baborovi žádný zásadní moment neutekl. Zachytil i klíčový nástup Nikolase Pietruly.

"Když jsme dojeli tu rundu s Pietrulou, tak hlavně v ten moment jsem tam zůstal a pak se snažil, aby mě neudolali," uvedl Babor pro Českou televizi.  V celkovém součtu někdejší juniorský mistr světa porazil právě Pietrulu o 19 bodů.

Gratulujeme! (red)

 

V bulharském Plovdivu proběhlo elitní ME na dráze s Danielem Baborem na startu tří disciplín

Foto Tufo Pardus

Elitní mistrovství Evropy bylo dalším vrcholným podnikem v dráhové cyklistice, které v letošním komplikovaném roce proběhlo. TUFO PARDUS Prostějov mělo na dráze v Plovdivu svého zástupce Daniela Babora, který se také postaral o nejlepší výsledek vytrvalecké části české reprezentace.

I když do posledních chvil visel nad organizací ME v Plovdivu otazník, nakonec se vedení UEC (Evropská cyklistická Unie) a bulharští pořadatelé rozhodli důležitý šampionát uspořádat. Daniel Babor dostal od reprezentačního kouče Milana Kadlece důvěru hned ve třech disciplínách, a tak měl program ME slušně našlapaný. ME Dan zahájil startem ve vylučovacím závodě a po opravdu dobrém výkonu mu bylo odměnou páté místo.

Gabriela Bártová vicemistryní Evropy! Dva zástupci TUFO PARDUS Prostějov na dráhovém mistrovství Evropy

Foto SKC Pv

Ve dnech 8.až 13. října se uskutečnilo na velodromu v italské Fiorenzuole mistrovství Evropy pro závodníky kategorie juniorů a do třiadvaceti let. V reprezentačního výběru se představili také dva zástupci TUFO PARDUS Prostějov a dařilo se jim velmi dobře. Gabriela Bártová si veze stříbrnou medaili za vylučovací závod a Daniel Babor skončil se svým reprezentačním kolegou Petrem Kelemenem na skvělé, i když pro sportovce nepopulární čtvrté příčce v madisonu.

Letošní rok je z důvodu koronavirové nákazy velmi složitý a velmi komplikovaně vznikala i organizace letošního ME. Nakonec se realizace ME ujala zkušená skupina organizátorů letních šestidenních v italské Fiorenzuole. Mladí dráhaři tak nakonec mohli svést bitvy o evropské medaile.

Prostějovský klub byl zastoupen juniorkou Gabrielou Bártovou a Danielem Baborem, který reprezentoval v kategorii do 23 let. Oba dosáhli na skvělé výsledky!

Tým TUFO PARDUS Prostějov získal čtyři pódiová umístění v ČP na silnici

Foto SKCPV

Český pohár na silnici pro rok 2020 je minulostí. Kompletní sérii mají za sebou jak mládežnické kategorie v Techniserv Cupu, tak i muži v nejvyšší soutěži ve Škoda Cup. Prostějovští závodníci získali celkem čtyři pódiová umístění.

Zatím co mládežníkům obstaral poslední závod domácí nejvyšší soutěže na silnici tradiční pořadatel v Kyjově, mužské finále se podobně jako v loňském roce jelo v Mladé Boleslavi, městě hlavního sponzora soutěže, automobilky ŠKODA.

Prostějovské juniorky Tufo Pardus se blýskly na silničním Mistrovství České republiky

Foto Tufo Pardus

Do Prostějova zásluhou juniorek Gabriely Bártové a Anety Lochmanové putují dvě bronzové medaile. V mužích byl nejúspěšnější Karel Tyrpekl, který obsadil mezi elitou 14. příčku. Všichni bodovali na Mistrovství České republiky v silniční cyklistice, které se konalo v Mladé Boleslavi.

Program domácího šampionátu zahájily ve čtvrtek individuální časovky, do kterých odstartovaly kategorie juniorek, žen, mužů do 23 let a mužů elite. Na startu byly v prostějovských barvách dvě zmíněné juniorky, žena Naďa Voráčová a v mužích U23 debutovali Bruno Stoček a Filip Řeha.

Na cenný kov, konkrétně bronz, v boji proti chronometru dosáhla Gabriela Bártová, která ukazuje stabilní výkonnost po celou sezónu. Od stříbra ji přitom dělily pouhé čtyři vteřiny.

Prostějovský velodrom přivítá světové hvězdy dráhové cyklistiky

ilustrační foto plakát

Čtyři dny plné soubojů závodníků ze všech koutů světa v Prostějově se blíží. Už 25. srpna odstartuje dvoudenní mezinárodní dráhový mítink GP ČSC Velká cena Olomouckého kraje, na který pak od 28. 8. volně naváže tradiční zlatý hřeb léta GP Prostějov – Memoriál Otmara Malečka.

Ještě před nedávnem nebylo jisté, zda se obě akce uskuteční. Pořadatelé však do poslední chvíle pracovali na všech přípravách a do poslední chvíle doufali, že se další překážka nevyskytne.

Prostějovští cyklisté uspěli v mezinárodní konkurenci

Foto SKCPV

V uplynulém týdnu se závodníci Tufo Pardus Prostějov postavili na start hned několika závodů. Část týmu odcestovala na tradiční jednorázový polský závod Memorial Henryka Lasaka, Tomáš Bárta oblékl reprezentační dres, když byl nominovaný na etapový závod Czech Tour, a mládež sbírala medaile v rámci dalšího dílu silničního ČP.

Jednorázový závod Memorial Henryka Lasaka v Polsku letos výjimečně nebyl zařazen do kalendáře UCI, konkurence se však sešla neméně kvalitní jako v předchozích ročnících. Z prostějovských závodníků se na start postavila sestava ve složení Bruno Stoček, Maxim Müller, René Smékal, Filip Řeha, Daniel Babor, Karel Tyrpekl a Marek Dolníček. Pořadatelé si pro letošek připravili novinku v podobě zcela jiné trati, která byla dle slov sportovního ředitele Michala Mráčka velmi náročná: „Trať byla diametrálně odlišná od předešlých let.

V Prostějově odstartovala II. etapa soutěže CZECH TOUR 2020

Foto MMP

Nad touto etapou významné mezinárodní sportovní akce, která dnes míří do Uničova, přebral záštitu primátor města Prostějova František Jura.

„V soutěži je opravdová světová špička. Z World Tour týmů se účastní například Bahrain McLaren, Sunweb, Jumbo Visma, Bora Hansgrohe a Michelton Scott,“ vybral namátkou Jura. Tak kvalitní konkurence v České republice totiž ještě nezávodila.

„II. etapa z Prostějova do Uničova měří 193,4 kilometru. Cyklisté projížděli města jako je Kostelec na Hané, Konice, Loštice a Litovel. Popřál jsem této etapě klidný průběh a žádné úrazy,“ uvedl při startu primátor.