cyklistika

OBRAZEM: Němčickem prosvištěla cyklojízda

Foto ber

Tradiční jízdu Němčickem na kole uspořádal tamější mikroregion v sobotu 9. září. Na start se v sedmnácti členských obcích mikroregionu, a nejen v nich, postavila minimálně tisícovka účastníků. Cíl byl na fotbalovém hřišti v Dobromilicích, kde všechny čekal sportovní a kulturní program, hry pro děti a bohaté občerstvení.

Start byl stanoven jednotně na 9 hodin ráno. Pak už bylo na každém cyklistovi, jakou trasu zvolí a které vesnice navštíví. „Na vybranou měli všichni, trať mohli přizpůsobit svému věku i fyzickým možnostem," potvrdila PvNovinkám starostka Dobromilic Hana Žondrová. V samotném cíli se zaregistrovalo podle jejích slov 911 účastníků, bylo jich ale mnohem víc. „Někdo jel jen pro radost, jinému se nechtělo čekat na tombolu a vyhlášení výsledků," doplnila starostka. Ceny si odváželi i nejstarší účastníci, 80letý cyklista a o tři roky mladší cyklistka. 

Ručně malovaná cyklomapa Prostějovska je k mání v Turistickém informačním centru

Foto Magistrát města Prostějova

Přívětivá podzimní předpověď počasí přeje cyklistice. Pokud podnikáte své cyklotoulky právě na Prostějovsku a na vašich výpravách nechybí děti, malované cyklomapy vás jistě potěší.

Malovaná mapa je krásným uměleckým dílem, které je přesně kartograficky zpracováno a obohaceno o ručně malované zajímavosti a dominanty. Každá malovaná mapa je unikátní, podkladový obraz vzniká několik měsíců centimetr po centimetru a na celkovém zpracování mapy se podílí řada profesionálů.

Šlapka šlápla do pedálů už po pětadvacáté!

Foto Zdenek Balcařík

Sobota patřila ve Smržicích velkému svátku. Tradiční Smržická šlapka, kterou pořádá tamější Klub českých turistů, totiž slavila pětadvacetiny. Opět nabídla cyklistům řadu tras, z nichž nejdelší byla 176 kilometrů dlouhá cesta na Praděd.

„Letos jsme pro cyklisty, kteří si s námi čtvrtstoletí přijeli užít, nachystali úplně nové trasy, které vedly oproti loňským víc na severozápad přes lázně Slatinice a do okolí Kladek a Konice. Tradiční kontrolní stanoviště na Velkém Kosíři a na Běleckém Mlýně na nich ale nechyběly,“ uvedl za KČT Zdenek Balcařík.

Asfaltový chodník uvnitř velodromu projde rekonstrukcí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města projednala a doporučuje zastupitelstvu schválit dotaci SKC Prostějov ve výši 390 tisíc korun na rekonstrukci cyklistického asfaltového chodníku uvnitř velodromu.

„Cyklistický asfaltový chodník uvnitř velodromu ve tvaru oválu slouží pro nezbytné rozjetí před závody a vyjetí cyklistů po závodech. Chodník je příčně rozpraskán po celé šíři chodníku a celkově je značně poškozen. Jednalo by se o klasický asfaltový chodník s podložím písek, kamenná drť a kvalitní asfaltový chodník odolný vysokým teplotám. Chodník propojuje dlážděné cyklistické boxy po obou stranách, ve kterých jsou umístěni cyklisté po dobu závodu,“ popsal náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Hasiči radí. Nepřeceňujte své síly při turistice ani na kole

Foto HZS

 

Brzdovou páku si vrazil do stehna ve středu odpoledne sedmiletý chlapec u Lipové-lázní na Jesenicku. Při sjíždění trailů na Lipovských stezkách nezvládl poslední zatáčku a při pádu z kola se v něm nešťastně zaklínil. Na místě mu rychle a šetrně pomohli jeseničtí hasiči a záchranáři. V polovině prázdnin jsme podobně pomáhali po pádu z kola zraněnému bajkerovi na Rychlebských stezkách. Právě Jeseníky či Rychlebské hory s vyhlášenou sítí trailů lákají cyklisty, elektrocyklisty i turisty v našem kraji nejvíce. 

Vydávají se stále častěji do těžce přístupných míst, z nichž je v případě zranění složitý transport. Proto jsou naše jednotky vysílány k zásahům, při nichž spolupracují se zdravotnickou záchrannou službou a s Horskou službou a často z velice složitého terénu pacienty transportují. Ročně jde o desítky podobných událostí.

Cyklistická Czech Tour odstartovala v Prostějově!

Foto Magistrát města Prostějova

Čtvrtek 27. července se nejen pro Prostějovany stal svátkem cyklistiky. V našem městě odstartoval prestižní závod – Czech Tour. Lahůdkou letošního ročníku je bezesporu účast takové cyklistické hvězdy, jakou je čtyřnásobný vítěz Tour de France, Chris Froom.

Osmatřicetiletý Froome přijíždí s týmem Israel-Premier Tech, v němž je jedním ze sportovních ředitelů René Andrle, současný trenér české reprezentace. Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France vyhrál Chris Froom, rodák z Nairobi, v letech 2013, 2015, 2016 a 2017, letos se však do osmičlenné nominace svého týmu na Tour de France nevešel. Chris je ikonou cyklistiky a jeho účast na Czech Tour je jedinečnou příležitostí pro naše fanoušky vidět ho v Česku.

Prostějov bude na konci července hostit mládežnické MČR na dráze

Foto plakát

Ve dnech 28. až 30. července se na prostějovském velodromu uskuteční mládežnické MČR ve vytrvalostních disciplínách. Děvčata a chlapci z kategorie žák, kadet a junior budou bojovat o medaile v disciplínách scratch, bodovací závod, stíhací závod jednotlivců a družstev.

Přijďte podpořit nejen domácí mladé cyklisty v nejdůležitějším závodu domácí části sezóny. Občerstvení bude zajištěno přímo na ploše velodromu.

„Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji, bez jejichž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat,“ vzkazují cyklisté. (red)

 

Jesenické cyklotrasy nově míří na Staroměstsko

Foto Olomoucký kraj

Hned na začátku prázdnin mohou cyklisté vyzkoušet nově vyznačené cyklotrasy na severu Olomouckého kraje. Zavedou je do Hanušovic, Starého Města a Dolní Moravy. Jde o pokračování úspěšného projektu YEScyklo. Vyznačeno už bylo 230 kilometrů cyklotras, které tvoří jedenáct okruhů.

„Jedná se už o pátou etapu projektu, jehož cílem je pokrýt Jeseníky kvalitními cyklotrasami. Hejtmanství letos na rozšíření a zkvalitnění jesenických cyklotras uvolnilo téměř půl miliónu korun,“ zdůraznil Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj.

Unikátní cyklopřívěs vyrazí na cesty už v sobotu!

Foto Olomoucký kraj

První červencovou sobotu vyrazí v 7:05 z olomouckého autobusového nádraží autobus, který zapřáhne vozík pro dvacet kol, a to včetně těch elektricky poháněných. Olomoucký kraj rozjíždí na léto linku do Jeseníků, která usnadní cyklistům přepravu a poznávání regionu.

„Jsem velmi rád, že jsme se do projektu cyklobusu pustili. Kladně hodnotím, že je vozík jednoduchý na manipulaci. Navíc umožňuje bezpečnou přepravu i pro elektrokola, a to bez rizika odření a jiného poškození,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Bike Garage Prostějov instaloval další veřejný servisní stojan pro kola. A nabízí další

Foto FB Bike Grage

Roman Hájek, majitel Bike Garage Prostějov nainstaloval v minulých dnech veřejný servisní stojan pro kola. Tentokrát na Kolibu v Plumlovské ulici.

„Je na něm multiklíč s imbusy, montérpáčky na sundání pláště, centrklíč, nýtovačka řetězu, pumpa a balíček lepeni. Tak třeba někoho zachrání,“ vzkazuje Roman a přidává potěšující zprávu: „Kdyby někdo chtěl na letní zahrádku, do hospody atd. stejný stojan, mám vyrobené ještě 3 kusy. Minulé roky jsem je dával zdarma, tento rok je mám za 3 tisíce kus, což jsou v podstatě výrobní náklady.“

V minulosti Roman stojany instaloval u Hostince „U Dudka“ v Krasicích, na Hanáckých stezkách a u Maříků. (ber)