turistika

Cyrilometodějská stezka nabízí stovky kilometrů nezapomenutelných zážitků

ilustrační foto Olomoucký kraj

Cyrilometodějská stezka, jejíž část prochází také Olomouckým krajem, získala certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. Ta jí zaručuje vysoký standard kvality, mezinárodní přesah a propojení míst se zajímavým příběhem.

„Certifikaci Cyrilometodějské stezky vnímám jako velký úspěch a přínos pro celou Moravu. Kromě zdůraznění zásadního kulturního a náboženského rozměru odkazu věrozvěstů sv. Konstantina a Metoděje je zde také rozměr současný – stezka umožní setkávání lidí se společnými historickými a kulturními kořeny,“ uvedl Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Cyrilometodějská stezka mapuje příběh Konstantina a Metoděje i jejich žáků, popisuje vznik slovanské kulturní identity, který se začal psát v 9. století a pokračuje dodnes.

Smržické vandr bude letos pouze pro pěší turisty!

Foto Klub českých turistů

Smržické vandr se letos uskuteční 22. května. Na trasy v okolí Velkého Kosíře se ale vydají pouze pěší turisté.

„Smržické vandr děláme jen pro pěší turisty. Jednak kvůli rozvrtaným silnicím a cyklostezkám v okolí, ale hlavně kvůli tomu, aby se nám tady v dnešní době nesjížděly tak velké davy cyklistů," uvedl Zdeněk Balcařík z pořádajícího Klubu českých turistů Smržice

Smržické vandr se uskuteční v sobotu 22. května. Start a registrace je tradičně mezi sedmou a desátou ranní ve sportovním areálu Smržice. Pro účastníky bude vyznačeno pět tras, od pěti do padesáti kilometrů. (ber)

Hlasujte v anketě Turistické novinky 2020. Třeba pro Zoo Olomouc či hrad Helfštýn

Foto kudyznudy.cz

Rok 2020 je z pohledu dovolených jiný než ty předchozí. Optimistickou zprávou jsou četné novinky v turistické nabídce regionů. Portál Kudy z nudy vybral 20 nejzajímavějších novinek.  Můžete si vybrat "favorita" pro další výlet a také hlasovat v anketě.

Domácí turistika letos přináší řadu nových možností.

Tip na výlet. Resort Hrubá Voda

Foto Hrubá Voda

Resort Hrubá Voda patří už několik let mezi oblíbenou výletní destinaci zejména pro rodiny s dětmi. Nachází se zhruba dvaadvacet kilometrů od Olomouce, v údolí řeky Bystřice pod strmými kopci Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku. Najdete zde vše, co je třeba k relaxaci.

 

Rodina si zde užije zábavu při minigolfu, nechybí ani víceúčelové hřiště, na kterém se dá hrát tenis, volejbal i kopaná. Všechny sportovní pomůcky návštěvníkům zapůjčí na recepci hotelu. Nejmenší návštěvníci ocení Dětský park skřítka Hrubíka, který nabízí nejen pískoviště a prolézačky, ale také opičí strom a malý vodní svět, který je příjemným osvěžením v letních měsících. Ve vodním hřišti děti poznají, jak se chová voda při průtoku stavidly, vodními mlýnky a korytem. Kromě malých stavidel ve vodním světě mohou navštívit i podzemní bludiště, které hlídá skřítek Permoník.

Jízdu Olomouckým krajem si teď vychutnáte. Doslova

ilustrační foto mapa

Vede venkovskou krajinou a nabízí nevšední gurmánské zážitky. Zbrusu nová cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole omámí turisty vůní a chutí tvarůžků i originálních syrečkových produktů, cyklisty zláká kvalitní čokoládou, zmrzlinou, vynikajícími ovčími sýry a řadou dalších podomácku vyrobených pochoutek.

„Cyklotrasa tvoří okruh dlouhý 91 kilometrů. Start i cíl je v Zábřehu na vlakovém nádraží, kde je také půjčovna kol Českých drah. Trasa je však variabilní a každý si ji může zcela přizpůsobit svým zájmům a možnostem. V terénu trasu najde podle žlutých značek s jejím názvem,“ řekla Jitka Macháčková, manažerka Mikroregionu Mohelnicko.

Cyklotrasa nabízí třináct zastávek. Kromě sportovního výkonu a chuťového i čichového požitku, čeká cyklisty safari s hospodářskými zvířaty, sonda do místní historie a tradic nebo krásné výhledy do krajiny.

5. výstup na Chlum. Již 8. května

ilustrační foto

Vážení přátelé vysokohorské turistiky, tak jako 4 roky nazpět, tak i letos vystoupí skupina nejotrlejších na horu Chlum (...412 m./n.m.), tyčící se nad hanáckou rovinou. Výstup se uskuteční 8. května.

Oproti minulému roku, na přání horalů z přilehlých obcí Seloutek a Plumlova, je možné odstartovat i z míst na přiložené mapě. "Čas je společný asi ve 14 hodin. U chaty bychom se mohli setkat kolem 15. hodiny. Kdo přijde první, začne rozdělávat oheň a ostatní se postupně přidají. Opečeme si špekáčky nebo něco podobného, seznámíme se s novými účastníky, společně se vyfotíme a potom vyrazíme všichni na vrchol Chlumu. Tam se každý zapíše do kroniky, kterou si nosíme sebou, a pokochá se pohledem na šírnou Hanou.

Napomohou informační cedule v ulicích získat turisty?!

Foto Josef Dekastello

 

V nedávné době mne zaujalo v regionálních tiskovinách několik úvah zabývajících se hledáním příčin poklesu počtu dnů pobytu návštěvníků našeho města.

Obvykle si odpověď zjednodušujeme konstatováním, že v Prostějově je asi málo turisticky a historicky významných zajímavostí. Jejich prezentace přímo v ulicích by však byla vítaným doplňkem turistického servisu, podobně jako například informace o vhodném ubytování, stravování či možnostech volnočasových aktivit. Sama absence informačních tabulí není jedinou příčinou úbytku turistů, ale to jsou už jsou jiné problémy.

Slavnostní zahájení lázeňské sezóny bude ve Slatinicích tento víkend

ilustrační foto plakát

 

Lázeňskou sezónu otevírají Lázně Slatinice jako první v republice 28. března. Od 14 hodin vás čeká bohatý kulturní program, občerstvení a zábava pro děti i dospělé. Těšit se jako tradičně můžete na příjezd čtyřspřeží Muzea historických kočárů Václava Obra doprovázené hulány.

Program začne ve 14:30 hodin vystoupením dětí, představí se hudební skupina 2+1, čtyřspřeží přiveze kočovné divadlo EQUIPAŽ a večer se lázeňský dům Morava roztočí ve víru tance. Akci provází výstava obrazů Akademie MaDaMi, zdobení kraslic, pletení košíků, malování na obličej a děti se mohou těšit na soutěže a hry. Lázeňský jarmark pak nabídne suvenýry, ručně vyráběné pralinky, cibulády, svíčky, šperky, přírodní kosmetiku, královskou medovina a  perníčky. „K chuti přijdou koláče, perníčky, pikantní bůček v bramboráku, pivo, limo,“ zvou organizátoři. (ber)

Milovníci turistiky vyrazí v sobotu na Smržické vandr

Pěšky i na kole vyrazí milovníci přírody na trasy turistické akce Smržické vandr.

Klub českých turistů Smržice pořádá v sobotu 19. května osmý ročník tradiční akce Smržické vandr. 

Pro milovníky pěší turistiky i cyklisty jsou stejně jako každý rok pečlivě připraveny trasy podle zdatnosti účastníků. Vloni se zúčastnilo rekordních 1.470 účastníků, bude ten letošní ročník úspěšnější? Největší turistická akce v regionu má start v areálu nového sportovního a kulturního centra ve Smržicích od 7 do 10 hodin. Každý účastník obdrží před startem plánek trasy a startovní kartu. Pak už vyrazí na vybranou trasu – pro pěší turisty jsou možnosti na 14, 24, 28, 40 a 52 kilometrů podle zdatnosti, pro vyznavače pedálů jsou vytyčeny trasy zvlášť pro horská kola a MTB.