zdraví

Lékárna bude fungovat i o Velikonocích

ilustrační foto

Krajský úřad Olomouckého kraje zajistil ve spolupráci s Okresními sdruženími lékárníků o Velikonočním pondělí–18. dubna – lékárenskou pohotovostní službu v každém okrese Olomouckého kraje.

Podle dostupných informací bude v uvedených dnech většina lékáren zavřená. V Prostějově bude otevřena Lékárna Centrum zdraví ve Vodní ulici, a to v době od 9 do 13 hodin. „Vzhledem k omezené otevírací době lékáren doporučujeme občanům, aby si včas zajistili dostatečné množství pravidelně užívaných léků," připomíná kraj. (ber)

Zdravé batáty můžete pěstovat na zahradě

Ilustrační foto pixabay.com

Batáty neboli sladké brambory jsou hlízy rostliny s názvem povijnice jedlá. Patří do čeledi svlačcovitých a její domovinou jsou tropické oblasti Ameriky.  Jsou chutné a skvěle oživí váš jídelníček, a příznivě působí na lidské zdraví.

Snižují hladinu cholesterolu v krvi, obsahují velké množství vitamínů A, C a B6 i spoustu vlákniny, a navíc mají vyšší nutriční hodnotu než brambory.  A také pomáhají při hubnutí.

Batáty jsou běžně dostupné v obchodech, málokdo ale ví, že je můžeme pěstovat i v našich podmínkách. Pěstují se velmi podobně jako brambory – stačí nechat vyklíčit výhonky z hlíz a na přelomu května a června je zasadit. Jen pozor na to, že musí být dostatečně hluboko v půdě.

Liči. Sladké a zdravé exotické ovoce vám zkrášlí obývák

Ilustrační foto pixabay.com

Malé ovoce s tvrdou slupkou a sladkou chutí, které je plné živin a vitaminů. Možná jste ho doposud v obchodech přehlíželi. Podle nás ale rozhodně stojí za vyzkoušení! Liči má vynikající sladkou chuť, díky které se používá do hlavních jídel, dezertů, marmelád a sirupů.

Liči se pěstuje především v Číně, Indii, Vietnamu, Taiwanu a dalších subtropických oblastech. Zde se i hojně využívá v kuchyni, ať už při přípravě hlavních jídel nebo dezertů. Malé oválné ovoce má červenou, tvrdou slupku, která je hrubá, téměř až pichlavá. Po jejím oloupání (jde to velmi lehce) se dostanete k bílé až jemně nažloutlé dužině, která na první ochutnání zaujme svou šťavnatostí. Uprostřed plodu je pak hnědé, nejedlé semeno.

Celerový detox vyčistí ledviny, ochrání srdce a uleví kloubům

Ilustrační foto pixabay.com

Celerová výzva spočívá v tom, že po dobu sedmi dní každé ráno vypijete na lačno šťávu z řapíkatého celeru. Výsledkem má být očista organismu, získání nové energie nebo léčení nemocí. Řapíkatý celer je plný vitamínů, minerálů a dalších látek, které jsou pro naše tělo prospěšné. Obsahuje 18 aminokyselin a vitamíny C, K a draslík. Jeho součástí jsou také prospěšné flavonidy.

Díky svému složení zvyšuje psychickou i fyzickou aktivitu, má dobrý vliv na nervový a kardiovaskulární systém, pomáhá jako dezinfekce při chronických zánětech, léčí trávicí poruchy, má močopudné účinky a snižuje vysoký krevní tlak.

Nať o velikosti 13 cm obsahuje jen 3 kalorie. Je tedy oblíbenou součástí různých jídelníčků na hubnutí. Když se ale celer odšťavňuje, ztrácí vlákninu, která právě způsobuje, že se dříve cítíte sytí.

Pozor na vánoční stromek. Může vám způsobit alergii

Ilustrační foto pixabay.com

Aspergillus, Penicillium, Cladosporium a padesát dalších. To jsou plísně, které výzkumníci našli na 23 vzorcích vánočních stromečků. Pokud se vám tedy na Vánoce pravidelně zhoršuje zdravotní stav, zde je pravděpodobný viník.  Živý vánoční stromeček!

Aspergillus, Penicillium a Cladosporium nejsou jedinými plísněmi, které na vánočním stromečku mohou hodovat, ale patří mezi ty nejčastější. Plíseň Aspergillus (česky kropidlák) může potrápit zejména jedince se sníženou imunitou. Penicillium neboli štětičkovec, ze kterého se vyrábí penicilin, může zapříčinit u některých lidí alergickou reakci a Cladosporium velmi často způsobuje kožní potíže.

Záchranáři jsou na pokraji sil. Nepřetěžujte je zbytečně

ilustrační foto ZZS OLK

Stávající covidová situace je neúprosná, proto bylo nutné posílit řady i v Zdravotnické záchranné službě. Od 1.prosince je v Olomouci přidána do výjezdové činnosti skupina RZP do denní směny a spolu s ní také posíleno zdravotnické operační středisko navíc o jednoho operátora do denní směny.

„Zajištění provozu je velice náročné, protože i v našich řadách jsou nemocní kolegové a personální obsazení služeb je už, stejně jako v okolních nemocničních zařízeních, na hraně svých kapacit. Prosíme, volejte záchrannou službu opravdu v akutních případech,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Věročka se o výzvě 10 000 kroků dozvěděla z internetu. A došla k úspěchu

Foto https://www.desettisickroku.cz/

Nejlepší účastnicí říjnové Výzvy 10 000 kroků se st ala prostějovská Věra Hájková. Ušla neuvěřitelných 1371 kilometrů. V republikovém pořadí ji předčila jen jediná žena, a to o pouhých 34 kroků!

„O výzvě jsem se dozvěděla od své kamarádky Lentilka89 a protože jsem už chodila od května, kdy jsem dostala darem chytré hodinky, tak jsem se do toho pustila taky. Strašně mě bavilo překonávat sama sebe a posouvat si stále svoje limity,“ říká úspěšná chodkyně, která je momentálně v domácnosti. V červenci byla na operaci ramene a až chůze velkých vzdáleností jí pomohla s léčbou. „Doktorka mi pak ve srandě říkala, že snad bude muset ostatním pacientkám předepisovat, aby každý den chodily alespoň 50000 kroků.

Nejlepší účastnicí říjnové Výzvy 10 000 kroků je prostějovská Věra Hájková. Ušla 1371 kilometrů

Foto spolek Partnerství pro městskou mobilitu

Skončila říjnová Výzva 10 000 kroků. Akci na celorepublikové úrovni organizoval spolek Partnerství pro městskou mobilitu, naše město se do projektu opět aktivně zapojilo pod záštitou pana primátora Františka Jury. Organizačně Výzvu za Prostějov zajišťovalo Sportcentrum – DDM Prostějov.

Do celorepublikové akce se celkem aktivně zapojilo 6 500 účastníků a společně jsme v říjnu ušli 1,5 milionu kilometrů. Za Prostějov to byla vzdálenost 41 686 km. Překonali jsme tímto výkonem i délku rovníku a zlepšili dubnový výsledek o 18 705 km.  Aktivně se zapojilo 147 prostějovských účastníků a 10 týmů.

Jablečný ocet. Všestranný pomocník nejen při hubnutí

Ilustrační foto pixabay.com

Existuje několik potravin, které nám pomáhají s hubnutím, a jednou z nejúčinnějších je jablečný ocet. Můžeme ho užívat pravidelně a dlouhodobě. Stačí dodržovat jen pár pravidel a kýžené výsledky se dostaví.

Zdraví prospěšné účinky jablečného octa jsou známé už tisíce let. Jednou z důležitých informací je, že snižuje hladinu cukru v krvi.

Jablečný ocet se vyrábí fermentačním procesem a tradiční výroba trvá asi měsíc. Kyselina octová je jeho hlavní aktivní složkou a tvoří zhruba 5–6 %. Jedna polévková lžíce (15 ml) jablečného octa má asi 3 kalorie a neobsahuje žádné sacharidy.

Projekt radí dětem i učitelům, jak se vyrovnat s anorexií i falešnými vzory

ilustrační foto internet

Netradiční preventivní projekt, který interaktivní dramatickou formou pomáhá dětem vyrovnat se s poruchami příjmu potravy i falešnými vzory, vyráží na spanilou jízdu po základních školách v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Tento týden se zastavil v ZŠ Edvarda Valenty v Prostějově, kde si žáci nanečisto vyzkoušeli prostřednictvím vlastního prožitku popasovat se s poruchami příjmu potravy a okolnostmi s tím spojenými.

„Program na prevenci zdravotních problémů v dětském věku umožní předcházet poškozování vlastního zdraví. Tematicky čerpá z příběhů o nezdravé touze po štíhlosti a o přijímání falešných vzorů. Edukační část programu se zaměří na způsoby rozpoznání příznaků a vyhledání pomoci, pomůže dětem v bezpečné rovině pochopit rizika spojená s poruchami příjmu potravy a učí jim předcházet,“ vysvětlila manažerka Magdaléna Strejčková ze Sdružení D Olomouc, které projekt připravilo.