zdraví

Jablečný ocet. Všestranný pomocník nejen při hubnutí

Ilustrační foto pixabay.com

Existuje několik potravin, které nám pomáhají s hubnutím, a jednou z nejúčinnějších je jablečný ocet. Můžeme ho užívat pravidelně a dlouhodobě. Stačí dodržovat jen pár pravidel a kýžené výsledky se dostaví.

Zdraví prospěšné účinky jablečného octa jsou známé už tisíce let. Jednou z důležitých informací je, že snižuje hladinu cukru v krvi.

Jablečný ocet se vyrábí fermentačním procesem a tradiční výroba trvá asi měsíc. Kyselina octová je jeho hlavní aktivní složkou a tvoří zhruba 5–6 %. Jedna polévková lžíce (15 ml) jablečného octa má asi 3 kalorie a neobsahuje žádné sacharidy.

Projekt radí dětem i učitelům, jak se vyrovnat s anorexií i falešnými vzory

ilustrační foto internet

Netradiční preventivní projekt, který interaktivní dramatickou formou pomáhá dětem vyrovnat se s poruchami příjmu potravy i falešnými vzory, vyráží na spanilou jízdu po základních školách v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Tento týden se zastavil v ZŠ Edvarda Valenty v Prostějově, kde si žáci nanečisto vyzkoušeli prostřednictvím vlastního prožitku popasovat se s poruchami příjmu potravy a okolnostmi s tím spojenými.

„Program na prevenci zdravotních problémů v dětském věku umožní předcházet poškozování vlastního zdraví. Tematicky čerpá z příběhů o nezdravé touze po štíhlosti a o přijímání falešných vzorů. Edukační část programu se zaměří na způsoby rozpoznání příznaků a vyhledání pomoci, pomůže dětem v bezpečné rovině pochopit rizika spojená s poruchami příjmu potravy a učí jim předcházet,“ vysvětlila manažerka Magdaléna Strejčková ze Sdružení D Olomouc, které projekt připravilo.

Na náměstí TGM vyroste nová prodejna zdravé výživy

Foto ber

 

Rada města schválila pronájem nebytových prostor na nám. T. G. Masaryka 7. Jedná se o přízemní prodejnu v jižní části centrálního náměstí, kde bude nově prodejna zdravé výživy.

Záměr vyhlásila Rada města 1. dubna tohoto roku. „Na vyhlášený záměr pronájmu necelých 60 metrů čtverečních se přihlásil jediný zájemce, který na tomto místě hodlá otevřít prodejnu zdravé výživy a zemědělských produktů,“ uvedli na tiskovce představitelé radnice. Protože se zájemce ozval jako jediný, rada na doporučení Domovní správy akceptovala jeho nabídku měsíčního nájemného ve výši 18.500 korun, byť výše nájmu posledního nájemce činila 20 833 Kč/měsíc. (red)

Prostějovská odbornice varuje: Cukrovka vám může vzít nohu

ilustrační foto

 

Diabetes neboli cukrovka začíná být stále větší hrozbou nejen ve světě, ale i u nás. Podle nejnovějších statistik touto chorobou trpí už 760 tisíc obyvatel České republiky.

Cukrovka je nevyléčitelná, ale léčitelná. Lékaři o ní ne nadarmo říkají, že je jako neosedlaný kůň - člověk, který ji zvládne, dokáže žít plnohodnotný život. Mnozí pacienti ale nemoc podceňují a ona se jim „odmění“ po svém. „Ještě pořád se setkávám s lidmi, kteří kvůli diabetu končí na dialýze, oslepnou, přijdou o nohy při amputaci nebo zemřou,“ konstatovala Lenka Prokopová z Edukačního centra pro diabetiky Nemocnice Prostějov.

Cukrovku mám od šesti let

První léčivá pyramida v Prostějově, kdo nevěří, ať tam běží…

ilustrační foto

V centru města se objevila takzvaná léčivá pyramida. Její energetické účinky mají údajně pomáhat našemu zdraví. Nad tím jestli skutečně mohou odbourat potíže, můžeme polemizovat. Smysl tohoto zařízení přiblížil autor pyramidy, Vladimír Böhm.

Takzvaná pyramidální energie je známá od časů starých Egypťanů. Odborníci ji postupně zkoumají a co se o ní doposud ví je to, že má harmonizovat energetický stav člověka.

„Pokud je zdravotní problém, půlhodinový pobyt v pyramidě člověka energeticky harmonizuje. To, co je poškozeno se pomalu vrací do původního stavu,“ říká o údajných účincích autor čtyřmetrové stavby Vladimír Böhm.

Celá věc poněkud zavání tajemnem, můžete uvést nějaké příklady, kde mají tyto účinky pomáhat nebo už dokonce pomohly?

Až moje nemoc mi otevřela oči!

ilustrační foto

Jak se stravovat a jak správně žít? Jak vyzrát na choroby, na něž je klasická medicína krátká? O problematice zdravého životního stylu bude podrobně informovat přednáška, kterou si mohou lidé vyslechnout v pondělí 17. června, od páté hodiny odpolední, v Národním domě. Ochutnávku toho o čem bude řeč, nabídl přednášející lékař Bohuslav Macháň.

Celostní medicíně se věnuji dva roky. Přivedla mě k ní moje nemoc. Nejprve mi nepomohly "klasické" léky a postupy lékařství. Začal jsem pomoc hledat v přírodě. Zjistil jsem, že jsem si o chorobu "koledoval". Zpětně uznávám, že jsem se k sobě choval strašně. Za osmdesát procent nemocí si podle celostní medicíny můžeme sami! Civilizační choroby ohrožují každého, od narození. Člověk se narodí nahý, mokrý a hladový. Pak se věci začnou zhoršovat.

Principy celostní medicíny je nutné aplikovat už při plánování početí dítěte

Evropský den melanomu – bezplatné vyšetření znamének využili i Prostějované

Sluneční záření může být i nebezpečné. Ilustrační foto

14. květen je vyhlášen Evropským dnem melanomu. Tento den mohou zájemci využít bezplatného vyšetření kůže a zabránit tak možnosti vzniku zhoubného nádoru. Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, se v letošním roce připojila k Evropskému dni melanomu už ve středu 9. května. Lékaři prostějovské nemocnice vyšetřili zdarma znaménka 154 zájemcům, kteří navštívili kožní ambulanci. K dalšímu podrobnějšímu vyšetření lékaři odeslali celkem 18 pacientů.

Počet lidí s rakovinou kůže rok od roku stoupá. Jen za posledních třicet let vzrostl v České republice počet nemocných více než čtyřikrát. „Lidé, kteří mají mateřská znaménka a bojí se, aby se časem nezměnila na zhoubný nádor, tady mohou svůj problém bezplatně zkonzultovat. Mohou přijít bez předchozího objednání i bez doporučení jiných lékařů,“ řekla primářka kožního oddělení prostějovské nemocnice MUDr. Marcela Rozkošová s tím, že melanom sice nepatří mezi časté kožní nádory, ale o to více je nebezpečný. 

Stane se cvičení v přírodě hitem?

Místostarostové v akci: Ivana Hemerková zkouší za dohledu kolegy Zdeňka Fišera cvičební stroje, Aleně Raškové je viditelně zima

V pondělí 16. ledna bylo slavnostně otevřeno vícegenerační hřiště či venkovní posilovna v Kolářových sadech. Zařízení je první svého druhu na území Prostějova, zdaleka však nebude poslední. Radnice má v úmyslu zřídit podobné posilovny i v jiných lokalitách.  

Inspiraci ke zřízení venkovní posilovny našla místostarostka Ivana Hemerková v Brně. Nápad zaujal vedení města a myšlenka se v krátké době přetavila ve skutečnost. Realizace přišla město na 410 tisíc korun. Vhodný prostor se našel v areálu Kolářových sadů nedaleko sídliště Svobody. Po nezbytných terénních úpravách bylo nainstalováno pět cvičebních strojů, které napomáhají posilovat dolní i horní končetiny, pas i celkovou pohyblivost. Procvičují rovnováhu, koordinaci pohybu, slouží k posílení svalových partií trupu, břicha, beder i pánve.

Kouření: zlozvyk a přežitek

Kouření je v dnešní době velmi rozšířené. Některým lidem pomáhá v překonávání stresu a dalších psychických problémech, jiní se takto lépe začleňují do společnosti. U většiny kuřácké populace jde však o nutnost, bez které by snad ani nemohli začít svůj den.