děti

Nadace Agel i letos podpoří vzdělání handicapovaných dětí

ilustrační foto Nadace Agel

Pravidelně docházet do školy a radovat se ze studia navzdory svému handicapu mohou žáci Střední školy, základní školy a mateřské školy Jistota, o.p.s., která vzdělává děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami v kombinaci s různými postiženími. Nadace Agel je podporuje již šestým rokem a také letos jim přispěje částkou 50 tisíc korun na provoz speciálních automobilů, které sváží děti do školy.

„Uvědomujeme si, že jednorázová podpora je vítaná, ale větší význam má dlouhodobě poskytovat handicapovaným dětem možnost studovat a dát jim ty nejlepší předpoklady k tomu, aby se v budoucnosti osamostatnily,“ míní Veronika Dostálová, členka správní rady nadace.

Dětské hřiště vznikne v areálu TJ Sokol Čechovice

foto Magistrát města Prostějova

V Čechovicích vznikne nové dětské hřiště. Zastupitelé budou rozhodovat o financích, které radní odsouhlasili pro rekonstrukci hřiště v Čechovicích.

„Odbor rozvoje a investic zpracoval dokumentaci pro územní souhlas dětského hřiště v areálu TJ Sokol Čechovice, vše na základě podkladů a požadavků zástupců TJ Sokol Čechovice. Předpokládané finanční prostředky na vznik dětského hřiště jsou vyčísleny na 350 tisíc korun (včetně DPH),“ vysvětlil primátor František Jura.

Předmětem zakázky je vybudování venkovního dětského hřiště v areálu fotbalového hřiště TJ Sokol Čechovice.

Strážníci budou opět hlídat na přechodech

Ilustrační foto ber

Nezadržitelně se blíží konec prázdnin a s ním přichází začátek školního roku, který tentokrát připadá na úterý 1. září. V rámci dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu budou strážníci zajištovat bezpečné přecházení u základních škol a v jejich blízkosti.

Prioritou bude příchod do školy, ale také samozřejmě klidný odchod domů. Dá se očekávat velký nárůst v dopravě a větší provoz na pozemních komunikacích zejména u škol. Děti jsou myšlenkami ještě někde na prázdninách a zapomínají na pravidla bezpečného chování. Proto budou vyžadovat dopravní situace zejména ze strany řidičů motorových vozidel pozornost, předvídavost a velkou trpělivost. " V dohledech u přechodů pro chodce bude městská policie pokračovat i během celého školního roku," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Žralok se chystá na sobotní Pohádkový les

Foto plakát Spolek plumlovských nadšenců

Předposlední prázdninová sobota bude v plumlovském kempu Žralok patřit především dětem. Po celé sobotní odpoledne 22. srpna bude pro naše nejmenší otevřen Pohádkový les. Kromě toho ale děti i jejich rodiče čeká také pestrý doprovodný program.

Pohádkový les je tradiční akce s bohatým doplňkovým programem pro děti i dospělé. Zábava začne od 13:30 hodin zahájením akce, kdy se také otevře vstup do pohádkového lesa. Tam malé a velké čeká plnění různých úkolů. Vstup do lesa bude uzavřen v 17 hodin.

Tip na sobotu. Popelka na prostějovském zámku

ilustrační foto plakát

Nádvoří prostějovského zámku ožije už tuto sobotu od 15 hodin až do tmy. Děti čekají hry a soutěže, balonková show, loutkové divadlo, malování na obličej, dočasné tetování a další.

V 19 hodin začne hudebně zábavný večer s Evou Hruškovou a hosty s názvem Popelka na zámku. Vstupné je dobrovolné. (red)

Umělecko-společenské hry Ve-Le-Ba 2020 se vydařily

Foto Michal Bartoš

Na počátku července zorganizovala nezisková společnost Ve-Le-Ba v Drozdovské pile u Zábřehu letní zábavu pro děti. Tentokrát pod názvem Umělecko-společenské hry Ve-Le-Ba 2020. V letošním už 9.ročníku se organizátoři rozhodli zaměřit se trošku jiným směrem – učit děti umění.

Samozřejmě program zahrnoval i sportovní aktivity. V rámci umění se děti rozdělily do 3 skupin. Nejmenší měly workshop Tvořeníčko a ostatní buď Hudbu, nebo Malování. Mezi všemi účastníky probíhaly sportovní soutěže jako vodní bitvy, tunel s překvapením, závod na chůdách, běh o berlích a jiné. Hlavní sportovní soutěží byl závod Formule 1 a červencové „koulování“.

Přiveďte malé fotbalisty na nábor. Do TJ Haná

Foto TJ Haná

TJ Haná Prostějov pořádá po celý srpen nábor malých fotbalistů.

Děti ročníků 2012 a 2013 můžete hlásit do mladší přípravky, ročníky 2014 a mladší do minipřípravky. Na hřišti za místním nádražím na vás trenéři čekají každou středu v době od 18 do 19 hodin. (red)

Nejvíce dětí přišlo letos na svět v prostějovské porodnici v lednu

ilustrační foto

Velice plodných šest měsíců zaznamenala porodnice Nemocnice Prostějov. Zatímco loni zde přišlo v první polovině roku na svět 396 dětí, v letošním roce zapsali zdravotníci do porodních knih 441 novorozenců. Náročné období koronaviru porodnice úspěšně zvládla efektivní reorganizací do pracovních týmů.

 

Deniel, Ruslan, William, ale i Mia, Meghan, Vivien. To jsou jména některých ze 441 dětí, které přišly v prvním pololetí letošního roku na svět v Nemocnici Prostějov. Z hlediska pohlaví dominovali chlapci v počtu 232, novorozených děvčátek pak bylo 209. Ve čtyřech případech se rodiče radovali dokonce z dvojčat. „Nejvíce porodů jsme měli během ledna, sedmaosmdesát, nejméně pak v únoru a v červnu, kdy na svět přišlo shodně 64 dětí,“ sdělila Věra Tisoňová, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Prostějov.

Příběhy klokánkových dětí. Pro Haničku (5), Péťu (4) a Sáru (2) byl dětský domov to nejlepší

Ilustrační foto pixabay.com

Dva dny před štědrým dnem přivedla matka 3 dcery – Haničku pětiletou, Péťu čtyřletou a Sáru dvouletou, jelikož neměla finance a neměla s nimi kde být. Otec byl toho času v léčebně. Děti přivedla špinavé, v letních botkách, bez čepiček, rukavic. Bez jejich dokladů, bez osobních věcí, pouze kočár, který sotva jel.

 

Děti byly nachlazené. Péťa byla hodně nakrátko a zubatě ostříhaná, každý vlas jinak dlouhý a ve vláskách ošklivé krusty ekzému. Všechny měly vši. Hanička měla na noze nehet, vypadající jako dlouhý černý dráp, který ji prstík deformoval. Tety měly hodně práce, aby se holčičky daly dohromady.

Holčičky neuměly držet pastelku v ruce, neznaly základní zvířátka, barvy apod... Hanička v Klokánku začala docházet do MŠ. Protože byly velmi šikovné, postupně dohonily v dovednostech děti jejich věku.

Jedenáctiletý zloděj okradl dvanáctiletého chlapce. Chytil ho strážník

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách se na hlídku strážníků, provádějící kontrolní činnost v centru města Prostějova, obrátil dvanáctiletý hoch s tím, že byl před chvílí okraden jiným dítětem o 40 Kč. Hlídce uvedl popis a ukázal směr, kudy pachatel utíkal. 

Strážníci podezřelého ještě zahlédli. Jeden strážník se za mladým pachatelem rozběhl a pronásledoval ho. "Dotyčného zadržel o několik ulic dál. Jedenáctiletý uličník se ke krádeži peněz z batohu poškozeného přiznal. Pro podezření z trestného činu byla celá záležitost předána Policii ČR," doplnila strážník Tereza Greplová. (red)