děti

Hledám muzikanty mezi nejmenšími. A moc mě to baví, říká Adéla Micková

Foto archiv Adély Mickové

Hudba ovlivňuje člověka nejrůznějšími způsoby. Příjemná zklidní, veselá zvedne náladu, rychlá změní vnímání času, monotónní znervózní…. Pro rozvoj hudebního cítění je nutné s hudbou začít již v raném věku. K tomu přispívá organizace Yamaha hudební programy. A ta v podobě pobočky, vedené Adélou Mickovou, míří do Prostějova. Adélku jsme požádali o krátký rozhovor.

Jak jsi k Yamaha hudebním programům přišla?

Hudební programy Yamahy v Olomouci jsem objevila díky svým dvěma synům (8 a 11 let).  S oběma jsem navštěvovala lekce od Robátek po První krůčky k hudbě. V Olomouci jsem 4 roky působila jako lektorka a časem získala nadšení v tomto světě dětí a hudby tvořit. A proto jsem se rozhodla obeznámit se svou činností i prostějovské rodiče a děti.

Chystáš nějaké ukázkové lekce, aby případní zájemci věděli, do čeho jdou?

Ti na víkend: Zábavné odpoledne U Rockyho

ilustrační foto plakát

Zábavné letní odpoledne, nejen pro rodiče a děti, bude připraveno v úžasném prostředí občerstvení  U Rockyho u akvaparku už tuto neděli 31. července od třinácti hodin.

Podle organizátorů čeká na malé i velké návštěvníky spousta aktivit, netradičních sportů, ukázka zásahu hasičů či malování na obličej. K využití bude i laserová střelnice a skákací hrad! Vstup na všechny atrakce bude zdarma. Pro soutěžící děti má být připravena řada cen, pro dospěláky zase po šesté hodině zahraje živá hudba – Sláva band. (red)

Kytičková víla vás uvítá v botanické zahradě

Foto Iris

Ekocentrum IRIS připravilo na červenec samoobslužnou hravou stezku pro všechny generace, a to v Botanické zahradě Petra Albrechta. Stezka nazvaná kytičková víla měla původně skončit už o uplynulém víkendu. Je však prodloužena až do 30. července.

„Na žádost zaměstnankyň botanické zahrady prodlužujeme naši samoobslužnou stezku Kytičková víla. Možná, že některé rostliny už odkvetly, ale poučit i pobavit se můžete i tak," uvádějí pracovníci ekocentra IRIS. (red)

Plyšový Kryštůfek opět pomáhá

Foto ZZS Olomouckého kraje

S dětskými pacienty se během posledních dvou měsíců doslova roztrhl pytel. V terénu je kolikrát pro záchranáře těžké naladit se na stejnou vlnu s dětským pacientem – často pláčou, bojí se, mají bolesti a vyhledávají pouze náruč maminky. Je pro ně tak velkou pomocí plyšový Kryštůfek záchranář, který funguje i jako ruční maňásek a je tak možné zapůsobit na dítě trochu z jiné strany. Dětským pacientům většinou zajiskří oči a hračku si ihned osvojí a přitulí. „My tak díky ní získáme dětskou důvěru a spolupráce je na světě,“ říká mluvčí ZZS Olk Lucie Mikisková.

Na první fotce můžete vidět malého Tonnyho, který doma na své plastové motorce „nezvládl řízení“, upadnul na plastovou krabičku, která se rozbila a střepy z ní ho pořezaly na kořeni nosu. Chlapec byl zprvu neklidný a velice plačtivý, ale po vydání hračky se ihned utišil a záchranáři tak mohli bolístku bez problému ošetřit.

U Mohelnice havaroval autobus plný dětí

Foto HZS Olomouckého kraje

Dopravní nehodu osobního auta a autobusu řešily v úterý odpoledne složky Integrovaného záchranného systému na dálnici D35 u Mohelnice. V autobuse cestovalo takřka padesát dětí společně s doprovodem, v péči zdravotníků skončily dvě osoby. Dálnice ve směru na Mohelnici byla asi tři hodiny uzavřená.

Autobus se podle informací webu Policie České republiky střetl s osobním autem krátce po 14. hodině. Cestovalo v něm 46 dětí a 4 dospělí lidé. „Hasiči zajistili místo nehody a zabezpečili protipožární opatření. Dětem pak poskytli pitný režim. Dalším krokem je odtah vozidla a přesun autobusu mimo komunikaci, aby se mohl zprovoznit jeden jízdní pruh,“ uvedla Lucie Balážová, tisková mluvčí HZS Olomouckého krajek. (ber)

V neděli je Den otců. Nezapomeňte!

Ilustrační foto pixabay.com

Den otců připadá na třetí červnovou neděli, letos tedy na 19. června.

Na nápad oslavit svého tátu přišla roku 1910 Američanka Sonora Smart Doddová, která tímto činem chtěla vzdát hold svému ovdovělému otci Williamovi Smartovi, který pečoval o ni a další čtyři sourozence.

Postupně se svátek rozšířil do desítek zemí světa. I když u nás Den otců není příliš zaveden, proč si na tatínky nevzpomenout? Vždyť slavíme Den matek a dětí, ale na otce se zapomíná.... Jestliže nevíte, jak svátek oslavit, vyrazte třeba do zoologické zahrady, na zámek, koncert nebo si společně zasportujte! (red)

Tip na víkend. Dětský den v ZOO Olomouc

Foto ZOO Olomouc

ZOO Olomouc chystá na první červnový víkend celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží a pohádkových bytostí, které mají co dočinění se zvířaty.

 „Děti nám mohou pomoci sehnat ty správné ingredience pro čarodějnické lektvary, uděláme si pořádek v pohádkové říši mezi čarodějnicemi a čaroději, s vodníkem si náležitě zarybaříme, vypereme s ním prádlo, u čertů si zaskáčeme v pytli, pokusíme se rozpoznat kůže lesních zvířat, Sněhurce a jejím trpaslíkům pomůžeme poskládat rozbité obrázky. Těší se na vás nejen zvířata, ale tentokrát i pohádkové bytosti. Fotokoutky budou na každém stanovišti," zve Lucie Skřipská z marketingového oddělení zoo Olomouc.

Ukrajinských dětí je v prostějovských školách 120, říká náměstek Krchňavý

ilustrační foto pixabay.com

Jednatřicet dětí v mateřských školách, 89 na základních. To je současný počet ukrajinských školáků v prostějovských vzdělávacích ústavech. Podle náměstka primátora Jana Krchňavého zatím s novými školáky žádné problémy nebyly.

„Nabídli jsme jako město pomocnou ruku ukrajinským rodinám, které zamířily před válečným konfliktem do Prostějova. Zahrnuta je i možnost umístění dětí do mateřských a základních škol,“ uvedl Krchňavý. Na webu města je pravidelně aktualizován počet volných míst. Těch je nyní v MŠ 10, v ZŠ 249, město ale deklaruje, že je připraveno kdykoli kapacitu navýšit. Školákům rovněž zajistilo do konce školního roku bezplatné obědy. 

Pět tisíc na dítě. Do srpna, slibuje vláda

Ilustrační foto ber

Vláda rozhodla o jednorázovém příspěvku ve výši 5 tisíc korun na jedno dítě. Je určen pro domácnosti, které mají příjem do milionu korun ročně čistého. Vyplatit by se měl ideálně do srpna.

Podle ministra práce Mariana Jurečky se příspěvky týkají více než dvou milionů dětí do 18 let. Novelu nyní posoudí Sněmovna a Senát. „Zvládnout bychom to měli vyplatit v průběhu srpna tak, aby bylo možné nástup do školy pokrýt z těchto zdrojů,” doplnil ministr Jurečka.

Zda budou muset rodiče o příspěvky žádat, nebo jej bude stát vyplácet automaticky, ještě ministerstvo upřesní. (ber)

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.