děti

Ukrajinských dětí je v prostějovských školách 120, říká náměstek Krchňavý

ilustrační foto pixabay.com

Jednatřicet dětí v mateřských školách, 89 na základních. To je současný počet ukrajinských školáků v prostějovských vzdělávacích ústavech. Podle náměstka primátora Jana Krchňavého zatím s novými školáky žádné problémy nebyly.

„Nabídli jsme jako město pomocnou ruku ukrajinským rodinám, které zamířily před válečným konfliktem do Prostějova. Zahrnuta je i možnost umístění dětí do mateřských a základních škol,“ uvedl Krchňavý. Na webu města je pravidelně aktualizován počet volných míst. Těch je nyní v MŠ 10, v ZŠ 249, město ale deklaruje, že je připraveno kdykoli kapacitu navýšit. Školákům rovněž zajistilo do konce školního roku bezplatné obědy. 

Pět tisíc na dítě. Do srpna, slibuje vláda

Ilustrační foto ber

Vláda rozhodla o jednorázovém příspěvku ve výši 5 tisíc korun na jedno dítě. Je určen pro domácnosti, které mají příjem do milionu korun ročně čistého. Vyplatit by se měl ideálně do srpna.

Podle ministra práce Mariana Jurečky se příspěvky týkají více než dvou milionů dětí do 18 let. Novelu nyní posoudí Sněmovna a Senát. „Zvládnout bychom to měli vyplatit v průběhu srpna tak, aby bylo možné nástup do školy pokrýt z těchto zdrojů,” doplnil ministr Jurečka.

Zda budou muset rodiče o příspěvky žádat, nebo jej bude stát vyplácet automaticky, ještě ministerstvo upřesní. (ber)

Tip na víkend. For Model v Olomouci zaplní dva pavilony

Ilustrační foto Flora Olomouc

Funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika, drony či loutky vyrobené v 3D tiskárně. To bude mimo jiné od pátku 18. do neděle 20. března k vidění na Výstavišti Flora na 20. ročníku interaktivní výstavy For Model.

Už teď jsou na webu Výstaviště Flora Olomouc k dostání online vstupenky za zvýhodněnou cenu. Levnější jsou oproti prodeji přímo na místě jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi. Právě pro ně je For Model jako stvořený. Na akci dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů, jejich zaměření je velmi široké. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony.

Superhrdina Nehoďáček pomůže v krizových situacích

foto Policie ČR

Maskot Nehoďáček bude součástí vybavení policejních vozů vyjíždějících k dopravním nehodám. Šest tisíc plyšových hraček poskytl Tým silniční bezpečnosti Policii ČR v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova, aby alespoň trochu odpoutaly pozornost nejmenších účastníků nehod od nepříjemných zážitků a pomohly překonávat stres.

Dopravní nehoda je mimořádná, často velmi stresující, událost. Zejména k dětským účastníkům nehod proto policisté, ale i ostatní zasahující, přistupují tak, aby bylo způsobené trauma co nejmenší. „V roce 2021 zemřelo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích v České republice 9 dětí, 79 dětí bylo zraněno těžce, 1 709 lehce, 8 dětí bylo usmrceno ve vozidlech jako spolujezdci, 1 dítě zemřelo při nehodě jako chodec. Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění. Přítomnosti dětí při těchto nepříjemných událostech nelze zabránit.

Kde probíhá očkování dětí od 5 do 11 let

ilustrační foto Olomoucký kraj

Stejně jako v celé České republice, tak i v Olomouckém kraji byla v předvánočním období zahájena vakcinace dětí ve věku 5 až 11 let proti onemocnění covid-19. Pilíř očkování této věkové kategorie obyvatelstva by měly postupně vytvořit ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. Všichni dotčení lékaři byli k zahájení vakcinace vyzváni, jejich zapojení do očkovací kampaně však zřejmě bude postupné.

Pro zájemce z řad rodičů a zákonných zástupců uvádíme, že v případě zájmu mohou děti nechat očkovat také v nemocnicích na území kraje. Konkrétně se jedná o Fakultní nemocnici Olomouc, Nemocnici Prostějov, Nemocnici Přerov a Nemocnici Šumperk. Očkování dětí v těchto nemocnicích neprobíhá na stávajících očkovacích místech pro dospělé, ale v jiných určených prostorách.

V Prostějově se za uplynulý rok narodilo 740 dětí. Rodily zde i covid pozitivní maminky

ilustrační foto nemocnice Prostějov

Eliška, Julie, Viktorie, Jakub, Dominik či Štěpán. To jsou nejčastější jména některých ze 740 dětí, které přišly v loňském roce na svět v Nemocnici Prostějov. Hned pětkrát přitom zdravotníci pomáhali na svět dvojčatům. Roku 2021 v celkovém součtu kralovaly holčičky, prvním dítětem roku 2022 byl ale chlapec.

V roce 2021 v prostějovské nemocnici přicházely na svět častěji holčičky, kterých se narodilo 387. Oproti tomu chlapců bylo pouze 353. Celkem zdravotníci přivedli na svět 740 dětí a hned pětkrát se zde narodila dvojčátka. Nejplodnějším měsícem byl přitom únor, během kterého se narodilo hned 75 dětí.

Nejmenší miminko narozené v roce 2021 v prostějovské porodnici vážilo pouhých 1440 gramů, největší pak mělo rovných 5 kilo. V roce 2021 v Nemocnici Prostějov hned dvakrát rodily také covid-pozitivní rodičky.

Příběhy klokánkových dětí. Matka se raději věnovala prostituci než dětem

Ilustrační foto pixabay.com

Do Klokánku své malé děti přivedla jejich babička. Když zazvonila u hlavní brány, nevěřily sociální pracovnice tomu, že jsou to její vnoučata. Ženě totiž nebylo od pohledu více než čtyřicet let. Obě děti přitom vypadaly, že by už měly chodit do školy.

„Žena přivedla děti celkem čtyři. Dvě z nich ale nechtěla, prý se o ně stará na přání jejich maminky a tatínka. Jenže má svých starostí dost a nemůže si je doma nechat,“ vypráví klokánčí tety. „Když chtěl Klokánek zavolat sociálku, odmítla. Vzala zbylé dvě děti za ruku a zkrátka odešla. A tak jsme dvě opuštěné a vyděšené děti vzaly dovnitř a začaly jsme je seznamovat s Klokánkem.“

Tip na výlet. Pohádková ZOO Olomouc

foto ZOO Olomouc

Přijďte zjistit, jak ZOO Olomouc sluší vánočně pohádkový kabát, v areálu na vás čeká čtveřice českých pohádek.

„V areálu návštěvníky, věříme, potěší instalace, které se letos rozrostly o scény z předních českých vánočních pohádek. Inspirovali jsme se zájmem návštěvníků u Večera duchů a snažili se vytvořit pohádky tak, aby se návštěvníci cítili jako jejich součást a vznikly pro ně fotokoutky. Kupříkladu s čertem v houpacím křesle s demižonem v ruce bych měnil hned," uvádí s úsměvem pracovník marketingového oddělení Milan Kořínek.

Příběhy klokánkových dětí. Nevlastní sourozenci nám plivali do jídla, teta se strýcem nám oholili hlavy, říká Alenka

Ilustrační foto pixabay.com

Celkem sedm dětí bylo přijato do Klokánku na žádost jejich tety. Ta se o ně starala společně se svými šesti dětmi, protože jejich rodiče skončili ve vězení. Jenže rodina dostala výpověď z bytu a najít najednou bydlení pro patnáct osob nebylo snadné. Proto nevlastní děti umístila teta do Klokánku a slíbila jim, že se pro ně vrátí. Po čase se ale ukázalo, že to je přesně to, čeho se sourozenci bojí. Nejstarší Alenka klokánčím tetám vysvětlila proč.

Na první pohled bylo jasné, že něco není v pořádku. Všech sedm dětí totiž do Klokánku přišlo s dohola ostříhanou hlavou. Prý měly vši a strýc je proto zbavil vlasů. To nesla nejhůř právě Alenka, která měla předtím vlasy do půl pasu. Postupně vyšlo najevo, že se dětem u tety se strýcem vlastně vůbec nelíbilo. Musely uklízet po nevlastních sourozencích, pomáhat s domácími pracemi. Často jim také nevlastní rodiče napsali omluvenku, aby nešly do školy a staraly se místo toho o domácnost.

Znuděné děti demolovaly altán ve Smetanových sadech i jeho okolí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Děti se ke konci prázdnin pravděpodobně nudily, a tak se rozhodly zpestřit dlouhou chvíli. Zvolily ale špatnou zábavu.

Svojí aktivitou upoutaly minulou sobotu pozornost strážníka, který obsluhoval kamerový systém. Ten si po třetí hodině odpoledne všiml trojice dětí, která poškozovala dlažbu u altánku ve Smetanových sadech. „Vyslaná hlídka zjistila, že výtečníci rozebrali část chodníku a poté dlažební kostky házeli na strop altánu. Snažili se srazit klíče, které tam byly zavěšeny, i když nebyly jejich majitelé. Dále bylo zjištěno, že jedno z dětí nohou několikrát koplo do odpadkového koše a tím došlo k jeho vyvrácení.