opravy

Od pondělka začne oprava estakády. Přibydou odbočovací a připojovací pruhy

ilustrační foto ŘSD

Předpověď dobrého počasí a konec období zimní údržby umožňuje návrat stavební činnosti. Řidiče jedoucí přes Prostějov letos čeká dvojitá realizace spojená do jednoho dopravního opatření. Aby Ředitelství silnic a dálnic snížilo dopady na plynulost frekventované dopravy, provede dokončení stavby připojovacích a odbočovacích pruhů současně s opravou mostů dálnice D46.

Stavba „D46 MÚK Prostějov-střed“ a oprava „D46 Prostějov – oprava mostů D46-014..1,2“ se vzájemně prolínají, proto oba projekty proběhnou pod jednou společnou (částečnou) uzávěrou dálnice D46 přes Prostějov ve směru do Olomouce. Koordinované dopravní opatření bude rozděleno do tří etap, přičemž dálniční provoz zůstane v režimu jednoho pruhu pro každý směr.

Dvě obce na Prostějovsku mají nové silnice

Foto olkraj.cz

Pohodovou jízdu si po náročné rekonstrukci, která trvala několik měsíců, užívají řidiči v Určicích a Alojzově na Prostějovsku. Právě tyto vesnice totiž mají nové silnice. Realizace obou průtahů vyšla na desítky miliónů korun – jen Správa silnic Olomouckého kraje do nich investovala 34 miliónů.

„Další finanční prostředky uvolnily samy obce. Ty si postavily nové zastávky, chodníky nebo například parkovací stání,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana pro oblast dopravy.

Samotnou opravu průtahů vzali cestáři z gruntu. Nový je nejen asfaltový koberec, ale také podloží vozovek, které teď snese vyšší zatížení. Celý projekt byl rozdělen na dvě etapy. Vloni silničáři pracovali na silnici v Určicích, letos v Alojzově.  

Opravy chodníků budou i letos pokračovat

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Radní dávají zelenou letošnímu plánu oprav. Z chodníků by tak měla zmizet vyviklaná místa, rozbité dlaždice, popraskaný asfalt a podobné závady.

„K celoplošným opravám byly vybrány chodníky, které jsou ve špatném stavu a jsou z původní staré dlažby formátu 30 x 30 centimetrů nebo z litého asfaltu. U navrhovaných chodníků byl také současně posouzen jejich dopravní význam a frekvence pohybu chodců. Dále bylo řešeno propojení již opravených chodníků a pokračování oprav z roku 2020 nebo návaznost na realizované investiční akce města,“ informoval 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a doplnil, že na celoplošné opravy chodníků půjdou 4 miliony korun (včetně DPH).

Prostějov připravuje další opravy městského majetku

Ilustrační foto ber

Zastupitelé budou na jednání zastupitelstva schvalovat výši financí na opravy svěřených budov příspěvkových organizací  v roce 2021.

„Při konzultacích k sestavování návrhu rozpočtu byli ředitelé příspěvkových organizací vyzváni, aby předložili své návrhy na možné opravy ve spravovaných objektech, a to podle jejich vlastních priorit,“ říká primátor František Jura. Budovy tak čeká oprava chodníků, podlah, sociálních zařízení a podobně.

Plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu je schválen. Přijde na 16,6 milionu

ilustrační foto pixabay.com

Rada města Prostějova na svém posledním jednání odsouhlasila plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu spravovaného Domovní správou Prostějov, s.r.o., na rok 2021.

„Plán obsahuje opravy a údržbu - konkrétně bude docházet k opravám střech, fasád, nátěrů a maleb, oken, opravám plynoinstalace, elektroinstalace, vodoinstalace a kanalizace, opravám výtahů, a podobně, v objektech v majetku města, které organizace spravuje. Pro rok 2021 jsou celkové náklady na opravy a údržbu kalkulovány ve výši asi 16.6 milionu korun,“ uvedl 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil.

ŘSD naplánovalo dvě důležité opravy i v prostějovském regionu

ilustrační foto MMP

Ředitelství silnic a dálnic ČR prostřednictvím Správy Olomouc připravuje v letošním roce dvě důležité opravy i v prostějovském regionu.

Aktuálně probíhá přípravná fáze rekonstrukcí na dálnici D46 (v Prostějově u Vranovic), realizace by mohla započít v březnu či dubnu.

Nejdražší položkou je oprava mostu dálnice D46 přímo v Prostějově. „Předmětem prací je kompletní rekonstrukce estakády doprovázená výměnou mostního svršku, vybudováním protihlukových stěn, výměnou ložisek a celoplošnou sanací spodní stavby,“ uvedl ředitel ŘSD Olomouc Martin Smolka. Investice podle jeho slov zatím dosahuje částky zhruba 380 milionů Kč (bez DPH).

Od pondělí začínají lokální opravy dálnice D46

ilustrační foto ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic ČR naplánovalo lokální opravy povrchu dálnice D46.  Odstranění asfaltových defektů zasáhne úseky čtyřproudové komunikace spojující Vranovice a Prostějov.

 

S ohledem na povětrnostní podmínky bude od pondělí 22. června do úterý 23. června probíhat pokládka nového povrchu v poškozených částech pravého pruhu ve směru na Olomouc, a to mezi kilometry 23,567 a 27,304.

Řidiči mohou očekávat značené uzavírky pravého pruhu vždy v místech lokální opravy. Levý pruh zůstane volně průjezdný. ŘSD prosí všechny řidiče o respektování dopravního značení. (Zdroj ŘSD)

 

OBRAZEM: Prostějov, město jeřábů

Foto ber

Ještě nedávno jsme byli městem oděvů. Při včerejší jízdě Prostějovem jsme ale zaznamenali jinou skutečnost - stáváme se městem jeřábů.

Nikoli ale těch opeřených, ačkoli by se dalo říci, že jeden znak mají stejný - dlouhé krky. V ulicích jsme našli hned čtyři příslušníky technické obce. I když ten poslední je jeřáb - bonsaj. (ber)

Stoletá dáma polkne další miliony. Její balkony jsou v havarijním stavu

ilustrační foto

Oprava prostějovské radnice měla původně přijít na 22 milionů korun. Od počátku prací se ale částka navýšila o další miliony, zejména vlivem nepříliš kvalitních materiálů, i samotných stavebních prací při výstavbě budovy. Vedení radnice nyní řeší havarijní stav balkonů na vyhlídkovém ochozu věže.

„Jedná se o čtyři balkony v 8. NP - vyhlídkový ochoz na věži. ři odstranění vadných částí umělého kamene fasády byl zjištěn havarijní stav,“ sdělil redakci 1. náměstek primátorky Zdeněk Fišer. Podle stanoviska projektanta, který má redakce k dispozici, se jedná o nutnou demontáž kamenného zábradlí, odbourání poškozeného podkladního cihelného zdiva balkónů (teras), provedení ŽB věnce, zpětné usazení zrepasovaného kamenného zábradlí a doplnění konstrukcí balkonových desek a opravu fasády pod úpravou.

Zámecké schody se dočkají opravy

Foto archiv PvNovinky.cz

 

Schody do zámeckého příkopu se dočkají rekonstrukce. Město na jejich opravu uvolnilo šedesát tisíc korun.

"Renovace ocelové konstrukce schodiště byla zařazena do položky zachování a obnova kulturních památek," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.  Zámek byl kulturní památkou prohlášen v roce 1958. (red)