silnice

V Říční čeká na řidiče past

Foto čtenář

Ulice Říční v Prostějově je v posledních měsících velmi frekventovaná. Nejen ze strany motoristů, ale i rekonstrukcí a oprav, které v ní byly či budou, provedeny. Bohužel, kaz na kráse se najde.

„V zatáčce mezi garážemi a plotem restaurace je neupravený terén. Před pár dny jsem se zde potkal s dodávkou, která mě vytlačila mimo vozovku a já jsem na autě prorazil gumu. Když jsem se šel podívat, co bylo příčinou, našel jsem nejen vzpříčenou dlaždiči, ale i pozůstatky po uřezaném kovovém sloupku. Bylo by třeba tyhle věci opravit," poslal do redakce fotografie čtenář Pavel.  

Které silnice na okrese projdou rekonstrukcí?

ilustrační foto olkraj.cz

Olomouckému kraji se podařilo získat výraznou podporu investic do komunikací II. a III. třídy. Státní fond dopravní infrastruktury letos do regionu pošle více než 225 miliónů korun. Peníze jsou určeny pro silnice ve vlastnictví Olomouckého kraje, o které se stará správa silnic.

Správa silnic Olomouckého kraje je připravena letos pokračovat také v investičních akcích, na které přispívá Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. K těm patří další etapa rekonstrukce silnice II/448 Laškov – Kandia.

„Pokračovat budou také již dříve zahájené akce, mezi které se počítá například rekonstrukce průtahů obcemi Určice a Alojzov,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Zácha. (ber)

Město uvažuje o propojení Plumlovské s Kosteleckou

ilustrační foto ber

Po Tiché z Domamyslic k biokoridoru Hloučela míří denně mimo stovek vozidel i chodci, běžci a cyklisté. Pro tyto skupiny účastníků silničního provozu patří mezi nejohroženější. Nejinak je tomu i v tomto úseku, kde citelně chybí stezka. Město uvažuje o jejím vybudování.

„V souvislosti s probíhající výstavbou Severního obchvatu se zpracovává studie proveditelnosti (do konce roku 2020) pro tzv. Severozápadní kvadrant – uvažované propojení mezi kruhovým objezdem Plumlovská, Domamyslice a Kosteleckou ul. směr Severní obchvat.

Kraj opravil na Prostějovsku další silnici. Mezi Ptením a Holubicemi

foto Olomoucký kraj

V uplynulých dnech skončila rekonstrukce silnice mezi obcemi Ptení a Holubice na Prostějovsku. Opravy více než kilometr dlouhého úseku přišly na zhruba sedmnáct miliónů korun. Peníze získal kraj z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury.

 

„Silnice v této části Prostějovska patří mezi ty, které jsou výrazně zatížené nákladní dopravou. To platí i pro cestu mezi Ptením a Holubicemi. Oprava už byla skutečně nezbytná,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Rekonstrukcí prošel průtah Holubicemi i silnice vedoucí do Ptení. Stavební firma v obci vyměnila obrusnou vrstvu a upravila nezpevněné krajnice. V úseku mezi vesnicemi pak proběhly práce, jejichž výsledkem je obnovený povrch vozovky.

Z Laškova po hranice okresu Olomouc po novém

foto Olomoucký kraj

Čtyři měsíce trvala druhá etapa rekonstrukce silnice z osady Kandia, místní části obce Laškov na Prostějovsku, po hranice s olomouckým okresem. Opravy se dotkly nejen jednoho z mostů za vesnicí, ale také úseku vozovky, který navazuje na už hotovou část u obce Ludéřov.

„Správa silnic Olomouckého kraje zahájila projekční přípravu stavby v roce 2016. S ohledem na skutečnost, že obec Laškov chystá vybudování kanalizace, jsme opravy rozdělili na několik částí,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jan Zahradníček.

Už loni v prosinci tak byl uveden do provozu zrekonstruovaný úsek mezi Laškovem a jeho místní částí Kandia. Kromě komunikace tu stavební firma opravovala také most, který byl v havarijním stavu.

Silnice Prostějov Mořice bude otevřena! Zítra!

ilustrační foto ber

Slavnostní otevření komunikace "II/433 Prostějov - Mořice" se uskuteční  6. září 2018 v 10 hodin. Motoristům tak ustane složité objíždění úseku, který byl uzavřen v březnu letošního roku. Součástí rekonstrukce byl i most přes D46.

Rekonstrukce celé komunikace v délce více než jedenácti kilometrů je krajskou investicí, která byla v plánu několik let. Celkově přišla na bezmála 208 milionů korun, z toho 176 milionů půjde z dotací IROP. (ber)

Díra v silnici na Vrahovické zeje pořád

Foto ber

Na nebezpečně propadlý výkop v křižovatce Vrahovické a Říční ulice v Prostějově redakci minulý týden upozornil jeden z čtenářů. Magistrát na otázku, jak s ním bude naloženo, reagoval rychle. Výkop měl být zasypán. Ježe problém je zpátky. 

"Výkop v silnici prováděla specializovaná firma z důvodu přeložky plynovodu a vodovodu. Výkopek v silnici bude dle sdělení odboru správy a údržby majetku města dosypán a bude pravidelně kontrolován a dosypáván, než bude rozhodnuto o rozsahu opravy mostu," odpověděla 23. července mluvčí radnice Jana Gáborová.

O tom, jak často je výkop kontrolován a dosypáván, svědčí znovuobnovená díra a štěrk rozsypaný po velká části komunikace. Magistrátu se zeptáme, jak to tedy s kontrolou je. (ber)

OBRAZEM: Brodek trápily uzavírky. Stály za to

Foto Jiřího Malíček

Stavební práce v Císařské ulici v Brodku u Prostějova probíhaly několik měsíců a výrazně omezily dopravní obslužnost v městysi.

Akce měla dva investory. Správa silnic Olomouckého kraje se postarala o silnici, městys zajistil obruby kolem pozemní komunikace a úpravy okolního terénu. Jak to teď v Brodku vypadá, můžete vidět na fotografiích Jiřího Malíčka. (red)

OBRAZEM: Obyvatelé Fanderlíkovy se oprav zřejmě dočkají

Foto čtenář

 

Před nedávnem PvNovinky informovaly o stížnostech obyvatel domů 39- 41 ve Fanderlíkově ulici v Prostějově, které  se týkají stavu komunikace a chodníku. Pozemek ale není města, nýbrž družstva GALAXIT z Brodku u Konice. Magistrát se i přesto pokusí zjednat nápravu.

„K chodníku a komunikaci na ul. Fanderlíkova č. 39-41 sdělujeme, že současný stav nově prošetříme. Zároveň prověříme možnosti případné lokální opravy chodníku a komunikace nebo jiné možnosti domluvy s vlastníkem,“ sdělila dnes redakci mluvčí magistrátu Jana Gáborová. (ber)

Problém Havlíčkova: Buď padnou stromy, nebo bude pěkná silnice!

ilustrační foto MMP

 

Na stav chodníků a komunikace v Havlíčkově ulici si dlouhodobě stěžují chodci i motoristé. Zatímco chodníky se rekonstruují, o opravu silnice se vede boj. Jádrem pudla jsou stromy.

„Pokud se začne silnice rekonstruovat, všechny buky půjdou pryč. Jejich kořeny sahají už dnes pod vozovku, takže by došlo k takovému poškození, že by stejně nepřežily,“ konstatovala náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Náměstek Zdeněk Fišer je stejného názoru. „Komunikace by se musela výškově sjednotit s chodníkem a travnatým pásem, což by vyžadovalo odstranění vrstev hlíny. Komunikace by ale rekonstrukci potřebovala,“dodal.