železnice

Další tragédie. Na kolejích mezi Prostějovem a Olomoucí zemřel člověk

Ilustrační foto HZS

Na železniční trati mezi Olomoucí a Prostějovem v sobotu krátce po poledni osobní vlak srazil a usmrtil člověka. Podle policie šlo zřejmě o sebevraždu.

„Kolem půl jedné došlo ke srážce osoby s vlakem na trati č. 301 mezi Olomoucí a Prostějovem. Při střetu s vlakem na místě zemřel muž ve středních letech. Nic nenasvědčuje cizímu zavinění," uvedl mluvčí policie Libor Hejtman. Ve vlaku cestovalo 50 osob a nikdo z nich nebyl zraněn.

Nehoda se stala mezi stanicemi Olomouc-hlavní nádraží a Blatec. Provoz vlaků mezi Olomoucí a Blatcem byl obnoven v sobotu odpoledne. Rychlíky mezi Olomoucí a Nezamyslicemi jezdily odklonem přes Přerov a nezastavovaly v Prostějově. (red)

Prostějovem profuněla kouřící Rosnička

Foto ber

Je temně zelená a na čele jí září rudá hvězda. Dokáže svištět až devadesátkou, což je při její váze (112 tun) a stáří (68 let), úžasný výkon. Konstrukčně patří k nejdokonalejším parním lokomotivám u nás. Jmenuje se Rosnička a v sobotu vezla i milovníky dráhy z Prostějova.

V rámci Muzejní noci totiž otevřel své brány i depozitář Muzea Českých drah v Olomouci a Rosničku, parní lokomotivu řady 464.202, vyslal na cestu do Prostějova a také Domašova nad Bystřicí. Pro milovníky dráhy to byl jedinečný zážitek, mohli se, mimo jiné, podívat i do kabiny strojvedoucího. 

Kraj přispěje na provoz historických vlaků. Podpoří i Hurvínka

Foto Olomoucký kraj

Ačkoli Olomoucký kraj patří mezi regiony, na jejichž tratích jezdí nejmodernější vlakové jednotky, nezapomíná hejtmanství ani na historii železniční dopravy. Celkem 80 tisíc korun uvolní kraj na provoz historických vlaků mezi stanicemi Kojetín a Tovačov. Peníze obdrží Kroměřížská dráha, která provoz veteránů zajišťuje.

„Kroměřížská dráha vypravuje historické vlaky v rámci turisticky velmi atraktivních událostí. Letos půjde například o Hanácké léto nebo velmi oblíbený výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. Proto jsme se rozhodli na provoz historických vlaků přispět,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Historické mašinky už letos vypravila Kroměřížská dráha například o svátcích 1. a 8. května. Spolek má v péči i motorový vůz z roku 1955 známý jako Hurvínek. Ten dosahuje maximální rychlosti 60 kilometrů za hodinu a vyrobili ho ve Studénce.

Pozor na vlakovou výluku. Bude mezi Prostějovem a Nezamyslicemi

ilustrační foto ber

Kvůli výluce nebudou na železniční trati 301 mezi Prostějovem a Nezamyslicemi ve čtvrtek a v pátek po většinu dne jezdit vlaky. Provoz bude přerušen po oba dny vždy mezi 8 a 18 hodinami, kdy bude Správa železnic v tomto úseku provádět stavební práce. Zajištěna je náhradní autobusová doprava.

„Během výluky budou všechny vlaky ve vyloučeném úseku nahrazeny autobusy náhradní dopravy. Ty budou z důvodu odlišné jízdní doby po silničních komunikacích jezdit podle výlukového jízdního řádu," uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Výlukový jízdní řád mají cestující k dispozici ve všech stanicích a zastávkách, které jsou v tomto úseku výluky. Informace jsou dostupné také na webu Českých drah. (red)

Škoda za 100 000 Kč. Vandal zničil drážní tlumivku

ilustrační foto Policie ČR

Neznámý pachatel v přesně nezjištěné době od začátku března do nedělního oznámení na ulici Šlitrova, Prostějov – Vrahovice na železniční trati na 82,4 km poškodil kabel a tlumivku.

„Pachatel položil kabel od tlumivky na kolej a projíždějící vlak tento kabel přejel a vyškubl z tlumivky. Tím způsobil škodu za 5 000 Kč na kabelu a 100 000 Kč na tlumivce, která se škubnutím pohnula," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že škoda vznikla Správě železnic. (red)

Spadl i s invalidním vozíkem na kolejích. Zachránil ho strážník

ilustrační foto pixabay.com

Nelehkou situaci zažil muž pohybující se na invalidním vozíku, 14. dubna při přejíždění železničního přejezdu na Vrahovické ulici. V okamžiku, kdy se chtěl dostat přes koleje, se i s invalidním vozíkem převrátil a zůstal ležet na zemi.

„Celé situace si povšiml strážník, který v tu dobu místem zrovna projížděl a vykonával kontrolní činnost jako autohlídka. Ležícímu muži ihned pomohl. Usadil ho zpět na invalidní vozík a odvezl ho do bezpečí mimo železniční přejezd. Při pádu se muž naštěstí nijak nezranil," doplnila komisařka Tereza Greplová. Za poskytnutou pomoc strážníkovi poděkoval. (red)

Drážní hasiči cvičili záchranu osoby zasažené elektrickým proudem

Foto Správa železnic

Jednotka hasičů Správy železnic z Přerova si vyzkoušela záchranu osoby, která se nacházela na železničním vagonu pod trolejovým vedením a zasáhl ji elektrický proud. Cvičení se uskutečnilo v areálu tamní stanice.

Hlavním cílem cvičení bylo prověřit připravenost a akceschopnost jednotky při záchraně osoby, která zůstala zraněná na střeše vagonu po zásahu elektrickým proudem. Tuto událost nahlásil svědek na tísňovou linku operačního střediska.

Tip na víkend. Olomoucké rozloučení s legendárními Tornády a otevřený depozitář ČD

Foto Jan Šnábl

Na české železnici končí další typ legendárních vlaků. Elektrické jednotky řady 460 ze sedmdesátých let přezdívané jako „Pantograf" nebo „Tornádo" se s veřejností oficiálně rozloučí už tento víkend v Olomouci. Pro železniční fanoušky je od pátku 19. dubna do neděle 21. dubna 2024 připraven bohatý rozlučkový program včetně otevření depozitáře ČD muzea.

České dráhy o tomto víkendu oficiálně ukončí provoz poslední staré elektrické jednotky a cestujícím v Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou sloužit už jen moderní, klimatizované a bezbariérové vlaky CityElefant nebo RegioPanter. Všichni zájemci tak budou mít o tomto víkendu jedinečnou a poslední oficiální příležitost svézt se s posledními jednotkami řady 460. "Jeden z vlaků se v neděli vydá do železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově a poslední jednotky v Olomouci zasáhnou do provozu už jen jako výpomoc v případě nedostatku nových vlaků RegioPanter.

Na železnici se konala mezinárodní kontrolní akce 24-BLUE RAD

ilustrační foto Policie ČR

V termínu od 8. do 14. dubna 2024 proběhla i na území Olomouckého kraje mezinárodní kontrolní akce s názvem 24-BLUE RAD, která cílí na kontroly vlakových nádraží a jejich bezprostředního okolí, na odstavné nádražní plochy, na kontrolu mezinárodních a vnitrostátních vlaků, na nelegální migraci, pátrání po hledaných osobách, ale i na předcházení majetkové trestné činnosti v okolí železnic (krádeže, sprejerství apod.).

V širším kontextu policisté v rámci této bezpečnostní akce dohlíželi na dodržování zákazu vstupu a vjezdu na železniční přejezdy, jsou-li tato zařízení v činnosti, na překročení rychlostních limitů na železničních přejezdech, riskantní vstupy do kolejiště apod.

Další střet auta s vlakem. U Smržic

Foto Správa železnic

U Smržic došlo ve středu po poledni ke střetu osobního auta s vlakem. Na místo vyrazili drážní hasiči. Jednalo se o úsek Kostelec na Hané – Prostějov místní nádraží. Pro cestující byla zajištěna náhradní autobusová doprava.

Kvůli střetu auta s osobním vlakem byl provoz na trati číslo 306 na zhruba 2 hodiny zastaven. Podle prvotních informací se nehoda obešla bez zranění. „Cestu vlaku zkřížilo auto na přejezdu,” uvedl mluvčí drážních hasičů Martin Kavka. Podle svědků nehodu způsobil řidič v seniorském věku, který vjel přímo pod vlak. (ber)