železnice

Mašinka od nádraží už má nový kabátek, vzkazují z Lužné

Foto František Kaplan

Historická lokomotiva, která byla roky umístěná na podstavci před vchodem do prostějovského hlavního nádraží, dostala nový domov v roce 2017. Jediný zachovaný exemplář této řady lokomotiv je umístěn v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka, kde ho zrestaurovali. V expozici bude k vidění už letos, sdělil PvNovinkám František Kaplan.

Malá, původně lokálková lokomotiva, byla vyrobenou v roce 1889. Po ukončení provozu na veřejné síti sloužila ještě v cukrovaru v Bedihošti. Stroj absolvoval svou poslední jízdu v roce 1968. Poté lokomotivu určenou k sešrotování zrenovovali v sedmdesátých letech nadšení železničáři.

Přejezd u myší díry bude opraven do měsíce

Foto ber

Jak PvNovinky informovaly, přejezd u tzv. "myší díry" ve Vrahovicích je od 15. února bez signalizace. Ta bude opravena do 30 dnů, takže v přilehlé části Prostějova ještě nějakou dobu uslyšíme nezvyklé časté houkání lokomotiv.

15. února na přejezdu došlo ke střetu osobního auta s vlakem.  Škoda nevznikla jen na vozidle a lokomotivě, ale také na zabezpečovacím zařízení a je odhadnuta na 5 milionů korun. 

Správa železnic letos dovybaví přejezdy na Prostějovsku

Foto SŽ

Správa železnic pokračuje ve zvyšování bezpečnosti na železničních přejezdech. Letos plánuje upravit dalších 200 přejezdů s předpokládanou částkou téměř 2 miliardy korun. Na Prostějovsku některé z nich vybaví zařízením na přenos informací do mobilní aplikace.

Přenosem informace o výstraze uživatelům mobilní aplikace bude doplněn přejezd P6543 v Prostějově v ulici Pod Kosířem, kde jsou instalována světla se závorami. V Prostějově to budou dále přejezdy P7587 hlavní nádraží, P7588 Vrahovická, P7589 myší díra, P7590 Vrahovice a P7591.

„V Kostelci na Hané budou touto technologií vybaveny přejezdy P6550 u benziny, P6552 před Bílovicemi a P7655 na Smržické ulici. Dále pak přejezd P6555 ve Zdětíně a P7583 v Bedihošti,“ sdělila PvNovinkám mluvčí Správy železnic Nela Friebová. (ber)

Vlak na přejezdu u Štěpánova srazil člověka. Muž na místě zemřel

ilustrační foto pozary.cz

Na železniční trati nedaleko Olomouce v neděli odpoledne rychlík srazil a usmrtil člověka. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, informaci potvrdila policie.

Tragédie se stala ve 14:52 mezi Štěpánovem a Stření na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací a závorami .Podle Policie ČR šlo o čtyřiapadesátiletého muže. “Příčinu vyšetřujeme, s největší pravděpodobností to bylo bez cizího zavinění," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. 

Provoz mezi olomouckým hlavním nádražím a Štěpánovem musel být přerušen, několik vlaků nejelo. V úseku Olomouc hlavní nádraží - Červenka byla zavedena náhradní kyvadlová autobusová doprava. Po osmnácté hodině byl provoz na trati obnoven. (ber)

Olomoucký kraj dočasně omezí i vlakovou dopravu. Od pondělí

Ilustrační foto ber

Zhruba o sedm procent méně vlaků vyjede od pondělí 30. března na tratě v Olomouckém kraji.

Redukce spojů, která souvisí se současným nouzovým stavem a opatřeními vlády, potrvá až do odvolání. Dopravce nevypraví především posilové soupravy, jimiž děti cestovaly do škol a zpět.

„Jedná se o dočasné opatření. Jakmile mimořádná situace v souvislosti s koronavirem skončí, drážní doprava se vrátí do běžného režimu,“ uvedl Jan Zahradníček, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast dopravy.

Výluka na železnici Olomouc – Prostějov

ilustrační foto

Z důvodu pravidelného servisu železnice, kterou provádí Správa železniční dopravní cesty jako provozovatel, dojde v termínu 12. až 15. března k výluce železniční dopravy mezi stanicemi Olomouc a Prostějov. České dráhy zajistí náhradní autobusovou dopravu.

Ve dnech 12. až 15. a 27. března 2012 vždy od 7.30 do 17.30 hodin bude probíhat výluka v úseku Olomouc hlavní nádraží – Prostějov hlavní nádraží na trati 301 Olomouc – Nezamyslice. Všechny vlaky budou nahrazeny autobusovou dopravou a rychlíky a spěšné vlaky budou souběžně vedeny odklonem přes Přerov. Po dobu výluky bude platit výlukový jízdní řád, proto České dráhy vyzývají cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost při plánování cesty po této trati.