historické jízdy

Kraj přispěje na provoz historických vlaků. Podpoří i Hurvínka

Foto Olomoucký kraj

Ačkoli Olomoucký kraj patří mezi regiony, na jejichž tratích jezdí nejmodernější vlakové jednotky, nezapomíná hejtmanství ani na historii železniční dopravy. Celkem 80 tisíc korun uvolní kraj na provoz historických vlaků mezi stanicemi Kojetín a Tovačov. Peníze obdrží Kroměřížská dráha, která provoz veteránů zajišťuje.

„Kroměřížská dráha vypravuje historické vlaky v rámci turisticky velmi atraktivních událostí. Letos půjde například o Hanácké léto nebo velmi oblíbený výlov Hradeckého rybníka v Tovačově. Proto jsme se rozhodli na provoz historických vlaků přispět,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Historické mašinky už letos vypravila Kroměřížská dráha například o svátcích 1. a 8. května. Spolek má v péči i motorový vůz z roku 1955 známý jako Hurvínek. Ten dosahuje maximální rychlosti 60 kilometrů za hodinu a vyrobili ho ve Studénce.

Tip na víkend. Olomoucké rozloučení s legendárními Tornády a otevřený depozitář ČD

Foto Jan Šnábl

Na české železnici končí další typ legendárních vlaků. Elektrické jednotky řady 460 ze sedmdesátých let přezdívané jako „Pantograf" nebo „Tornádo" se s veřejností oficiálně rozloučí už tento víkend v Olomouci. Pro železniční fanoušky je od pátku 19. dubna do neděle 21. dubna 2024 připraven bohatý rozlučkový program včetně otevření depozitáře ČD muzea.

České dráhy o tomto víkendu oficiálně ukončí provoz poslední staré elektrické jednotky a cestujícím v Čechách, na Moravě a ve Slezsku budou sloužit už jen moderní, klimatizované a bezbariérové vlaky CityElefant nebo RegioPanter. Všichni zájemci tak budou mít o tomto víkendu jedinečnou a poslední oficiální příležitost svézt se s posledními jednotkami řady 460. "Jeden z vlaků se v neděli vydá do železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově a poslední jednotky v Olomouci zasáhnou do provozu už jen jako výpomoc v případě nedostatku nových vlaků RegioPanter.

Tip na sobotu. Depozitář muzea Českých drah a jízda historickým Hurvínkem

Ilustrační foto Josef Vendolský

Už dnes, v sobotu 23. března se letos poprvé mohou zájemci svézt historickým vlakem. U příležitosti konání veletrhu For Model 2024 na výstavišti Flora vyjedou mezi olomouckým hlavním nádražím a Řepčínem historické vlaky sestavené z legendárních historických motoráčků M 131.1 "Hurvínek". Vlaky budou zastavovat také na zastávkách Olomouc město a Olomouc-Nová Ulice, odkud je to pár kroků do místa konání výstavy. Své brány v sobotu otevře také olomoucký depozitář ČD Muzea.

Zvláštní vlaky, na kterých budou nasazeny motorové vozy Hurvínek, budou odjíždět z Olomouce hl. n. v 09:30, 11:30, 13:30 a 15:30, zpět z Olomouce-Řepčína se budou vracet v 09:57, 11:57, 13:57 a 15:57. Kapacita těchto vlaků bude omezena, prodej jízdenek bude zajištěn pouze ve vlaku. Jednosměrná jízdenka pro cestující 15 let a starší bude stát 70 korun, pro děti od 6 do 15 let pak 40 korun," říká tiskový mluvčí ČD Filip Medelský.

Tip na víkend: Do Olomouce na mezinárodní setkání legendárních „Bobin“

Foto https://www.cdnostalgie.cz/

Nepropásněte v mnoha ohledech výjimečnou a neopakovatelnou událost. Od 11. do 13. srpna se v Olomouci koná sraz nejstarších elektrických lokomotiv pro stejnosměrný napájecí systém 3000 V řady E 499.0, tedy legendárních „Bobin“.

Akce připomene 70. výročí od vyrobení první z nich a 65. výročí od vyrobení poslední, tedy sté Bobiny pro ČSD. Připraven je pestrý doprovodný program včetně jízd zvláštních vlaků. V pátek 11. srpna se můžete svézt z Prahy do Olomouce protokolárním rychlíkem.

Program by měl odstartovat již v pátek 11. srpna odpoledne, kdy se všechny zúčastněné lokomotivy sjedou do Olomouce, aby se společně představily zájemcům o fotografování. K vidění budou stroje ze sbírek Českých drah a také ze Slovenska a od soukromých majitelů.

Tip na soboty. Letní výletní vlaky mezi Kroměříží, Chropyní a Tovačovem

Ilustrační foto kmdraha.cz

O letních sobotách jsou opět, v pořadí už pátý rok po sobě, zavedeny pravidelné výletní vlaky mezi Kroměříží, Kojetínem, Tovačovem a Chropyní. Díky významné podpoře přilehlých měst, firem a také Olomouckého kraje tedy zůstáváme věrni konceptu „Hanáckého léta na kolejích".

Spoji Hanáckého léta na kolejích se budete moci svézt každou sobotu o letních prázdninách, tedy od 1. července 2023 do 2. září 2023 (včetně). V tyto dny bude otevřeno i železniční muzeum v Kroměříži a to vždy v čase od 9:00 do 17:00.