tornádo

Krajská charitativní akce vynesla statisíce korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Více než dvě stě tisíc korun vynesla charitativní akce, kterou zorganizovalo hejtmanství na podporu tornádem poničených památek v Jihomoravském kraji. Jde o peníze, jež lidé v průběhu posledního červencového víkendu zaplatili v muzeích, galeriích a památkách na území našeho regionu.

„Vybralo se celkem 209 tisíc korun. Rád bych poděkoval všem lidem, kteří se do charitativní akce zapojili. Peníze půjdou konkrétně na opravu poničené galerie v Hodoníně,” uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Nejde o jedinou pomoc, kterou hejtmanství do sousedního kraje pošle – přímo z rozpočtu zamíří do nejvíce postižených obcí finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun a nedávno hejtman zprostředkoval dodávku stavebního řeziva, které jižní Moravě po řádění tornáda zoufale chybělo. (Zdroj olkraj.cz)

Zastupitelstvo města Prostějova schválilo dar pro jižní Moravu. Pošle 1,5 milionu

ilustrační foto HZS Jmk.

Na úterním jednání schválili prostějovští zastupitelé uzavření darovací smlouvy s Jihomoravským krajem, jejímž předmětem je poskytnutí peněžního daru ve výši 1.500.000 Kč na pomoc se zmírněním škodlivých následků na zdraví, majetku a životním prostředí obcím zasaženým ničivým tornádem.

Pro bylo všech 27 přítomných zastupitelů. „Jsem rád, že jsme se všichni shodli na souhlasném stanovisku a peníze budeme moci odeslat. Kdo rychle dává, dvakrát dává,“ přidal poděkování za vstřícnost primátor František Jura.    

Není to poprvé, kdy Prostějov poskytuje finanční pomoc postiženým krajům či městům. Finančně přispěl při povodních, peníze město poslalo i do Prešova, kde v prosinci 2019 vybuchl panelový dům. (ber)

Zastupitelé se sejdou v úterý. Mimořádně, kvůli podpoře poničených obcí na jižní Moravě

ilustrační foto ber

Pětadvacáté zasedání Zastupitelstva města Prostějova, mimo schválený harmonogram, proběhne v úterý dne 13. 7. 2021 od 10 hodin v jednací síni radnice v Prostějově.

Na programu budou mít zastupitelé důležité body, mezi nimi poskytnutí finanční pomoci obcím postiženým ničivým tornádem.

Schvalovat budou rovněž smlouvu o poskytnutí dotace na projekt Rekonstrukce velké tělocvičny na ZŠ E. Valenty v Prostějově, smlouvu o poskytnutí dotace na projekt Novostavba objektu Ekocentra Iris v Prostějov a dotace pro Zdravotnickou záchrannou službu OlK. (red)

Kaufland a Lidl společně darovaly 10 milionů lidem zasaženým tornádem

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Společnost Kaufland a Lidl patřící do skupiny Schwarz neprodleně darovaly celkově částku 10 000 000 Kč na pomoc lidem zasaženým ničivým tornádem. Obě společnosti také poskytly dva kamiony humanitární pomoci a jsou v přímém kontaktu s krizovým štábem.

Kaufland finanční pomoc ve výši 5 000 000 Kč daruje prostřednictvím veřejné sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu, se kterým dlouhodobě spolupracuje. Lidl darovanou částku poskytne Diecézní charitě Brno. Dar bude transparentně přerozdělen lidem v oblastech, které ve včerejších večerních hodinách zasáhlo ničivé tornádo.

„Obě společnosti v současné chvíli zjišťují také situaci svých zaměstnanců a jsou připraveny jim nabídnout individuální pomoc,“ doplnila mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl. (red)

 

Chcete pomoci lidem na jižní Moravě? Dobrovolníci se již mohou hlásit

ilustrační foto

Jihomoravský kraj hledá dobrovolníky, kteří pomohou s odstraňováním škod po tornádu. Chcete pomoci? Máte možnost. Dodržujte ale prosím následujících pět zásad - jedině tak bude vaše pomoc efektivní.

1. Nahlaste se v infocentru

Spojte se s místními nebo se nahlaste v infocentru ve středu obce.

2. Zaparkujte mimo obec

Vezměte spolujezdce, z odstavných ploch už běžte pěšky.

3. Nevozte materiální pomoc

Kromě nářadí pro sebe.

4. Dodržujte bezpečnost

Při práci i pohybu v obci. Mějte pevnou obuv, pracovní oblečení, rukavice.

5. Nevolejte starostům

Mají teď úplně jiné starosti. (Zdroj olkraj.cz)

Na Hodonínsku zasahovaly sanity RZP z Olomouckého kraje

Foto ZZS Olomouckého kraje

Na pomoc ZZS JMK po čtvrtečním tornádu, které se přehnalo Hodonínskem, vyrazili i záchranáři z našeho kraje.

„V rámci vyhlášeného traumaplánu z brněnského operačního střediska byla z Olomouce vyslána na místo události 1 posádka RZP z ostré směny a dále pomocí svolávání zaměstnanců bylo mimo směnu postaveno dalších 5 sanitních vozidel se záchranáři a to z Přerova, Prostějova a 3 z Olomouce. Dostupných sil a prostředků se na místě neštěstí sešlo více než dost a naše posádky tak byly v brzkých ranních hodinách staženy zpět na své domovské základny,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová. (red)

Hasiči z Olomouckého kraje vyjeli pomoci obyvatelům obcí poničených tornádem

Foto HZS Olomouckého kraje

Na pomoc obyvatelům na jižní Moravu, kterou zasáhlo ve čtvrtek večer ničivé tornádo, míří také profesionální a dobrovolní hasiči z Olomouckého kraje.

Na základě požadavků jihomoravských hasičů byl vytvořen z každého kraje odřad, tedy speciálně složená skupina hasičů a techniky pro záchranné a likvidační práce. Z našeho kraje na místo vyrazil v pátek po 15. hodině.