ZZS Olomouckého kraje

Tragédie v Jednově. Bagr narazil do seniora

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Tragická nehoda se ve čtvrtek po jedenácté hodině dopoledne stala v Jednově. Bagr zde narazil do chodce. Senior na místě zemřel.

Pracovní stroj zde srazil chodce, který utrpěl zranění neslučitelná se životem. „Podle prvotních informací si obsluha bagru zřejmě nevšimla seniora pohybujícího se za strojem. Nicméně, co přesně se na místě stalo, policisté nyní zjišťují. Veškeré okolnosti a souvislosti nehody jsou předmětem dalšího šetření,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Olomoucká záchranka otvírá dveře veřejnosti. V neděli!

Foto ZZS Olomouckého kraje

V neděli 15. května je Den linky 155. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje k této příležitosti chystá akci pro veřejnost a zve na návštěvu. V době od 9 do 13 hodin zpřístupní záložní operační středisko ve VZ v Hněvotínské ulici v Olomouci.

„V rámci této akce zpřístupníme záložní operační středisko, kde Vám naše operátorky vysvětlí, jak linka 155 funguje a co vše náš systém zahrnuje. Dále bude možné vyzkoušet i samotnou aplikaci "Záchranka". Venku v areálu heliportu poté budete moci nahlídnout do útrob sanitního vozidla a na figurínách si nacvičit první pomoc při náhlé zástavě oběhu,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (red)

Dopřejte dětem exkurzi, zvou zdravotničtí záchranáři do Olomouce

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Během minulého týdne proběhla na zdravotnickém operačním středisku a VZ Hněvotínská exkurze pro ZŠ Vítězná, Litovel.

„Žákům deváté třídy jsme ukázali ZOS, kde dostali užitečné informace, jak celá práce záchranné služby funguje, kde začíná a jak se vůbec tísňové hovory vytěžují. Následně byli přivítání na VZ Hněvotínská, kde se žáci podívali do útrob vrtulníku a sanitních vozidel, vyzkoušeli si, jaké pomůcky každodenně používáme a měli také štěstí na vzlet LZS – Kryštofa 09, který právě mířil na primární vzlet do terénu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Do cukrovaru Vrbátky letěl vrtulník. Pro popáleného muže!

Ilustrační foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

V úterý před devátou hodinou ranní došlo v cukrovaru Vrbátky k pracovnímu úrazu 33letého muže. Do nemocnice jej transportoval vrtulník.

 „Muže potřísnila při vypouštění ze zpětné klapky čerpadla horká tekutina. Utrpěl popáleniny horních končetin a části trupu,“ potvrdila PvNovinkám informace policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zraněný muž byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Brno na popáleninové centrum. (ber)

V Jeseníkách v sobotu zasahoval vrtulník. Hned dvakrát

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Vrtulník Zdravotnické záchranné služby v sobotu hned dvakrát vlétl do terénu. Oba zásahy se týkaly pádu na lyžích.

„V prvním případě zasahovaly naše posádky včetně LZS ve Ski areálu Miroslav v Lipové – lázni u malého chlapce, který při pádu na sjezdovce utrpěl poranění bérce. Po stabilizaci zdravotního stavu byl následně transportován do dětské nemocnice FN Brno Černá Pole,“ uvedl mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

Statistika záchranky za rok 2021 je úctyhodná. Zahrnuje i 18 porodů v terénu

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Jak ukázala statistika Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, rok 2021 se pro ni odehrál v úctyhodném tempu. Pět územních odborů s 345 zaměstnanci zaznamenalo 58 516 výjezdů, při kterých záchranky najely 1 593 089 kilometrů.

„K tomu musíme přičíst i 537 vzletů LZS a jejich 25.109 letových minut. 4 vzlety byly s využitím palubního jeřábu,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková. 4.522 výjezdů uskutečnila záchranka k pacientům s prokázanou nákazou Covid-19, provedla 18 porodů v terénu a také 64 transportů novorozenců v doprovodu neonatologického týmu.

Vánoční statistika zdravotníků. 94 výjezdů v rámci kraje

Foto ZZS Olomouckého kraje

Během denní vánoční směny uskutečnily posádky Zdravotnické záchranné služby v Olomouckém kraji 94 výjezdů. Během noční vánoční směny pak 60 výjezdů.

„Ihned z rána a během zbytku dopoledne řešilo operační středisko až 5 dopravních nehod a okolo 10 úrazů spojených s nočním sněžením a ledovkou na silnici,“ vypočítala mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Zdravotníci také převáželi 7 Covid pozitivních pacientů, 4x vjížděli k opilcům, stejně jako k pacientům s bolestmi břicha. 3x je volali k pacientům s poruchou vědomí, 1x k popáleninám a pouze 1x byla důvodem volání rybí kost, zapíchnutá v krku.

Prostějovští záchranáři přivedli na svět miminko. Mia se narodila na dálnici!

Foto ZZS Olomouckého kraje

Pondělní vydatnou noční směnu zakončila posádka RZP Prostějov velmi pozitivně. David a Petr přivedli na svět malou Miu.

„S miminky se tento rok “roztrhl pytel”. Překotných porodů máme na svém kontě již několik desítek. Nicméně jsou to události, které s vámi rádi sdílíme, protože dobrých zpráv není nikdy dost,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Porod v terénu proběhl v ranních hodinách na dálnici D1. „Naše ostřílená posádka – David a Petr tak během pár minut pomohli malé dívence na svět. Vše proběhlo naprosto fyziologicky, bez jakýchkoliv komplikací. Tímto přejeme hodně štěstí a zdraví jak mamince, tak miminku,“ doplnila mluvčí.

Na Hodonínsku zasahovaly sanity RZP z Olomouckého kraje

Foto ZZS Olomouckého kraje

Na pomoc ZZS JMK po čtvrtečním tornádu, které se přehnalo Hodonínskem, vyrazili i záchranáři z našeho kraje.

„V rámci vyhlášeného traumaplánu z brněnského operačního střediska byla z Olomouce vyslána na místo události 1 posádka RZP z ostré směny a dále pomocí svolávání zaměstnanců bylo mimo směnu postaveno dalších 5 sanitních vozidel se záchranáři a to z Přerova, Prostějova a 3 z Olomouce. Dostupných sil a prostředků se na místě neštěstí sešlo více než dost a naše posádky tak byly v brzkých ranních hodinách staženy zpět na své domovské základny,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová. (red)

Záchranáři absolvovali letecký výcvik s palubním navijákem

Foto ZZS Olomouckého kraje

Ve dnech 17. května až 20. května se v oblasti Beskyd, u lyžařského areálu Gruň, Staré Hamry konal výcvik leteckých záchranářů.

Ve spolupráci s leteckou záchrannou službou Moravskoslezského kraje nacvičovali za pomoci vrtulníku EC 135 techniky HHO - tzn. práce s palubním navijákem a záchrana osob z nepřístupného terénu. Záchranáři se postupně protočili po dvou skupinách, kdy vystřídali práci na laně společně s obsluhou navijáku na palubě vrtulníku.