ZZS Olomouckého kraje

Elektromobil neuspěl. Novým vozem olomoucké záchranky je třílitrový šestiválec

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje započala obměnu vozidel v setkávacím systému Randez vous (RV). Jako první přišla na řadu základna na Hněvotínské ulici v Olomouci, kde bylo 1. listopadu 2023 uvedeno do provozu nové vozidlo Volkswagen Touareg 3.0 TDI 170 kW 4MOT V6 s 231 koňskými silami pod kapotou.

Nové vozidlo nahradí v provozu starší Volkswagen Touareg 3.0 TDI V6 z roku 2013, který záchranářům bez problémů sloužil po dobu deseti let. „Už se zdálo nemožné, že by v dnešní době Green Dealu, malých spalovacích motorů o nízkých objemech a v době rozvoje elektromobility bylo ještě reálné na ZZS pořídit sanitní vozidlo se skutečným motorem,“ říká Drahomír Sigmud, hlavní sestra ZZS Olomouckého kraje.

Zachránili jste nám život, děkovali zdravotníkům bývalí pacienti

Foto ZZS Olomouckého kraje

Během jediného dne přišli na Výjezdovou základnu ZZS OLK Hněvotínská hned dva pacienti s obrovským poděkováním za záchranu života.

Je druhý srpnový den a v odpoledních hodinách dostávají posádky RV a RZP OL výzvu pod naléhavostí N1 s indikací: sražený chodec – dítě. „Jelikož se tato nehoda stala pár metrů od naší výjezdové základny, jsme na místě ihned. Shodou okolností se u této události nachomýtl náš kolega mimo službu, takže ihned zahájil první pomoc. Jednalo se o malé dítě, které bylo po srážce s vozidlem odhozeno o několik metrů dále od osobního automobilu. Chlapec byl v bezvědomí, gaspoval, po adekvátní první pomoci se poté při příjezdu našich posádek probírá do neklidu, pláče.

Po střetu dvou aut zemřel jeden z řidičů

Ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Krátce po sobotní půlnoci došlo na komunikaci I/48 u obce Polom na Přerovsku k tragické dopravní nehodě dvou osobních motorových vozidel.

„Podle prvotních informací měl vjet 41letý řidič vozidla Volkswagen z dosud nezjištěných příčin do protisměru, kde se střetl s protijedoucím osobním vozem značky BMW, za jehož volantem seděl o patnáct let mladší řidič. Při dopravní nehodě utrpěl řidič automobilu Volkswagen zranění, kterým na místě, i přes veškerou snahu záchranářů, podlehl.

 Nikdo další zraněn nebyl," doplnila policejní mluvčí Petra Vaňharová. Způsobená hmotná škoda byla předběžně vyčíslena přes 1 milion korun. (red)

Kraj převzal dalších pět nových sanitek. Jedna bude jezdit v Prostějově

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj pokračuje ve zkvalitňování zdravotních služeb. Po nedávném otevření nové výjezdové základny v Kojetíně převzalo hejtmanství v úterý 3. října dalších pět moderních sanitek, určených pro Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje (ZZS OK).

„Sanitní vozidla v rámci kraje zamíří na výjezdové základny do Olomouce, Prostějova, Přerova, Zábřehu, a právě na už zmíněnou novou výjezdovou základnu v Kojetíně, kde nahradí dosluhující sanitní vozidla. Pět nově pořízených sanitek přišlo celkem na dvacet miliónů korun,“ popsal Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

V Bulharské se postřelil muž!

Ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

V úterý odpoledne přistál na hřišti ZŠ Horák vrtulník letecké záchranné služby. Jak se PvNovinkám podařilo zjistit, do nemocnice vzápětí transportoval postřeleného muže!

„V jednom z bytů v Bulharské ulici došlo k vážnému střelnému poranění muže, který byl letecky transportován do FN Olomouc," sdělila redakci policejní mluvčí Miluše Zajícová. Jak dodala, předběžně bylo vyloučeno, že by na jeho zranění měla podíl další osoba. (ber)

2. Mistrovství ČR řidičů ZZS vyneslo kraji dvě medaile!

Foto Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

V sobotu 16. září se v areálu Barum v Otrokovicích konalo 2. Mistrovství ČR řidičů Zdravotnické záchranné služby. Soutěžilo v něm 27 borců ze všech ZZS ČR ve 4 disciplínách – slalom, jízda na přesnost, test z pravidel silničního provozu a výměna pneumatiky.

Gratulujeme i všem ostatním kolegům z jiných krajů, ať už byli na bedně či nikoliv – bylo to boží a vy všichni jste byli maximálně profesionální, kolegiální a za každé situace s úsměvem na rtech, prostě PARTA! A o tomhle tato práce vždycky byla, je a bude,“ vzkázala mluví ZZS Olomouckého kraje Lucie Mikisková spolu s poděkováním Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje, p.o. a Zlínskému kraji, díky kterým soutěž proběhla. (red)

Zdravotníci se v srpnu opět zapotili

Ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Letní prázdniny jsou za námi a Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje bilancuje. Vydala statistiku za měsíc srpen.

Záchranka vyjela celkem 43x k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem, 251x ke kolapsovým stavům, 14x k popáleninám, 80x k dopravním nehodám. „Měli jsme 2 x výjezd k tonutí a jednou jsme vyjížděli k pacientovi s poraněním páteře v souvislosti se skokem do vody. V 9 případech jsme ošetřovali pacienty po pádu z koloběžky a ve dvou po pádu z koně,“ vypočítala mluvčí záchranky Lucie Mikisková. Telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace (TANR) byla prováděna v 25 případech, letecká záchranka zasahovala 75x.

U Blatce srazil vlak člověka. Spoje do Prostějova stály

Ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Doprava na trati mezi Olomoucí a Blatcem stála. Vlak v úterý kolem 10 hodiny srazil osobu na přejezdu ve Slavoníně. Na místě zemřela.

„Došlo ke střetu s osobou na přejezdu P7597,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová, podle které nemá přejezd u rybníka Hamrys závory. „Mohu potvrdit, že rychlík srazil na přejezdu chodce, ten na místě zemřel. Naše posádka provedla ohledání těla,“ dodala mluvčí olomoucké záchranky Lucie Mikisková.

Pro cestující byla zajištěna náhradní autobusová doprava v úseku mezi Olomoucí, Prostějovem a Nezamyslicemi. Provoz na trati 301 byl zastaven do 12 hodin. (ber)

Na D46 u Prostějova přistával vrtulník. Kvůli nehodě

Ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Dálnice D46 u Prostějova byla po nehodě v neděli odpoledne ve směru na Olomouc přibližně hodinu uzavřena. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému, přistával tam i vrtulník. Dva lidé při nehodě utrpěli zranění, jedno je středně těžké a jedno lehké.

Dálnice byla podle informací ŘSD dočasně uzavřena mezi exitem 21 Prostějov-jih a exitem 23 Prostějov-centrum. Řidiči neprůjezdný úsek objížděli přes Prostějov. Záchranáři na místě ošetřili dva lidi, a to řidiče jednoho z havarovaných aut a jeho spolujezdkyni. „Mladý řidič byl v péči Letecké záchranné služby. Došlo tam k rotaci auta, snad i přes střechu, takže měl značné pohmožděniny na horních i dolních končetinách. Utrpěl i poranění hlavy.

Zdravotničtí záchranáři bilancují červenec 2023. Měli přes 5 tisíc výjezdů!

Ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

První měsíc prázdnin je za námi, a i za tu „chvíli“ se toho na naší – vaší straně odehrálo více než dost. Dokazuje to statistika častých a zároveň typicky letních indikací, kterými se v červenci zabývala Zdravotnická záchranná služba v Olomouckém kraji.

Celkem 36x vyjížděli záchranáři k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem, 5 x k tonutí a 246 x ke kolapsovým stavům – jde celkový souhrn, ne jen těch, spojených s horkými letními dny. „Deset výjezdů jsme měli kvůli popáleninám, 8 výjezdů k pacientům po pádu z koloběžky a 4 k pádům z koně,“ informovala mluvčí záchranky Lucie Mikisková s tím, že v 35 případech byla poskytnuta telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace (TANR).

U dopravních nehod zdravotníci zasahovali v 83 případech, vrtulník LZS pak vzlétl v červenci 89krát.