krev

Letecká záchranná služba vozí na palubě vrtulníku plnou krev

Foto ZZS Olomouckého kraje

Krev – nenahraditelná a nejdůležitější tělní tekutina a tkáň. Olomoucká letecká záchranka je jednou ze čtyř v celé České republice, která vozí na palubě vrtulníku plnou krev.

Každé ráno vyzvedne výjezdová skupina na transfúzním oddělení speciální, na dálku kontrolovaný box, ve kterém je uložená jedna jednotka plné krve 0- (tedy typ krve, kterému se říká „univerzální dárce“). Díky ní tak zvyšujeme v terénu šanci na přežití těžce zraněným osobám.

Město Prostějov odmění dárce krve. Dárkovými kartami a poukázkami

ilustrační foto pixabay.com

Radní na svém jednání schválili rozpočtové opatření ve výši 153.700 Kč, které půjdou ve prospěch dárců krve.

Počty odběrů              Počet kusů

160 odběrů KŘÍŽ – PRVNÍ TŘÍDY       10 ks

120 odběrů KŘÍŽ – DRUHÉ TŘÍDY      15 ks

 80 odběrů KŘÍŽ – TŘETÍ TŘÍDY       20 ks

 40 odběrů ZLATÁ PLAKETA         40 ks

 20 odběrů STŘÍBRNÁ PLAKETA       70 ks

 10 odběrů BRONZOVÁ PLAKETA      80 ks

Strážníci darovali krev i během prázdnin

Foto Magistrát města Prostějova

Dárců krve není nikdy dost, a proto se i prostějovští strážníci připojili k výzvě hematologicko-transfuzního oddělení prostějovské nemocnice a chodili darovat krev v průběhu prázdninových měsíců.

Jelikož je řada osob, které tuto nenahraditelnou tekutinu potřebují, strážníci chodí darovat pravidelně během celého kalendářního roku. „Darováním krve může dárce získat dobrý pocit, že se někomu jinému podařilo zachránit život. Připojit se k dárcům a přispět může každý člověk, který nemá zdravotní omezení,“ přidal za strážníky výzvu inspektor Petr Zapletal. (red)

Zlaté kříže pro dárce krve. Zástupci hejtmanství předali ocenění

Foto Olomoucký kraj

Za pravidelné darování nejcennější tekutiny obdrželi lidé z celého Olomouckého kraje Zlaté kříže Českého červeného kříže (ČČK). Za hejtmanství jim je ve středu 14. června v Klášterním hradisku v Olomouci předali hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a náměstek pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

 „Chtěl bych vám poděkovat za sebe, celý náš kraj, ale i za všechny pacienty, kterým vašimi činy zachraňujete život. Pomáháte druhým opakovaně, nezištně a bez nároku na odměnu, to si zaslouží obdiv,“ řekl hostům v sále hejtman Josef Suchánek. Ocenění si převzalo téměř sto dárců, kteří za svůj život darovali krev už po osmdesáté. Celkem však tohoto počtu odběrů dosáhlo v loňském mnohem více dárců, a to 210. Z toho 173 mužů a 37 žen. V Olomouci z tohoto počtu darovalo krev 109 lidí, v Přerově 25, v Šumperku 53, v Prostějově 16 a v Hranicích 4.

Darujte krev, prosí Nemocnice Prostějov

Foto Nemocnice Prostějov

Transfúzní oddělení prostějovské nemocnice zoufale potřebuje krev všech krevních skupin. Nejvíce chybí A-, B-, AB- a 0-.

„Prosíme dárce krve, aby se objednávali k odběru telefonicky nebo emailem,“ vzkazují zdravotníci s tím, že dárce plazmy odebírají po předchozím objednání dle zavedených pravidel. (red)

Prostějovská transfúzka postrádá krev!

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Transfúzní stanice Nemocnice Prostějov nutně potřebuje krev. A prosí dárce o pomoc.

„Potřebujeme všechny krevní skupiny ale především A-, B-, AB- a 0-.,“ vzkazuje primář hematologicko-transfuzního oddělení Štefan Repovský.

Zároveň jménem personálu prosí dárce krve, aby se objednávali k odběru telefonicky nebo emailem. Na oddělení bude možný vstup pouze s respirátorem třídy FFP2. (ber)

Darujte krev, inspiruje Filip Donee

Foto FN Brno

Rok 2012 byl pro Filipa Donee osudný. Tragickou nehodou přišel o levou dolní končetinu. Leteckou záchrannou službou byl převezen do Fakultní nemocnice Brno, kde mu zdravotníci poskytli špičkovou odbornou lékařskou, ošetřovatelskou a fyzioterapeutickou péči. Během léčby mu bylo podáno 26 transfuzních přípravků. Do nemocnice se vrací stále, tentokrát jako dárce krve.

„Když se řekne Fakultní nemocnice Brno, vždy to ve mě vyvolá vděčnost za záchranu života a vzpomínky na báječný personál. Byl to impulz začít chodit pravidelně darovat krev, abych dnes mohl pomoci zachránit život někomu, kdo to bude potřebovat stejně, jako jsem to potřeboval já před 8 lety,“ říká.

Dárců je stále nedostatek, nejen v Brně, ale i v Nemocnici Prostějov.  Třeba vás příběh Filipa inspiruje. (red)

Číšník mu nedovolil nalévat vlastní slivovici. V baru pak létala facka, lahev i tekla krev

ilustrační foto Městská policie

Strážníci řešili ve středu o půl desáté večer incident, který se odehrál mezi obsluhou a zákazníkem v baru poblíž centra Prostějova. Devětadvacetiletý muž s sebou přinesl láhev slivovice.

„Tu chtěl nalévat hostům, kteří seděli u stolu. Obsluhou byl upozorněn, aby vlastní alkohol nenaléval zákazníkům. Provozovatelka, která později dorazila na místo, se mu nejprve snažila vysvětlit, že není vhodné nalévat hostům přinesený alkohol z domu. Ani tohle upozornění však nebral vážně. Žena se naštvala a uštědřila mu klasickou facku. Reakce byla okamžitá a velice překvapující.

Nemocnice Prostějov odmění dárce na Světový den dárců krve

Foto Nemocnice Prostějov

Čtrnáctý červen patří tradičně všem lidem, kteří darují bezplatně svou krev, aby tak pomáhali jiným. V tento den totiž slavíme Světový den dárců krve, k jehož oslavám se opět připojuje i Nemocnice Prostějov, která nabídne dárcům krve a krevních složek v tento den drobné odměny. Všichni dobrovolní dárci krve si budou moci pozornost vyzvednout v pondělí 14. června od 6 do 8 hodin.

„Světový den dárců krve je určitá forma poděkování všem lidem, kteří pomáhají zachraňovat životy druhých. My jsme vděčni za každého jednoho dárce, a v současné době, kdy je i vlivem pandemie koronaviru dárců zoufalý nedostatek, to platí dvojnásob. Na naše dárce proto určitě nezapomínáme ani o jejich svátku,“ říká Milena Lukešová, vedoucí lékařka hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Prostějov.

Očkování proti covid-19 komplikuje situaci na transfúzní službě. Potřebuje dárce!

Foto Nemocnice Prostějov

Nedostatek dárců krve v souvislosti s očkováním proti koronaviru řeší aktuálně transfúzní služby napříč Českem. Výjimkou není ani hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Prostějov, kde mnohé dárce krve musí po očkování vyřadit z odběru i na celý měsíc. Další zájemci pak nemohou darovat krev kvůli tomu, že jsou koronavirem přímo nakaženi, nebo kvůli cestování do zahraničí – zejména pak do rizikových zemí, kde hrozí vyšší riziko nákazy koronavirem.

Největší část dárců krve je nyní omezena v darování kvůli očkování proti koronaviru. „Na základě doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je stanoven odstup sedmi až osmadvaceti dnů od vakcinační dávky. V případě mRNA vakcín, tedy Pfizer a Moderna, a proteinových vakcín, což je Novavax a Sanofi, je to zmíněný týden.