nemocnice

Darujte krev, inspiruje Filip Donee

Foto FN Brno

Rok 2012 byl pro Filipa Donee osudný. Tragickou nehodou přišel o levou dolní končetinu. Leteckou záchrannou službou byl převezen do Fakultní nemocnice Brno, kde mu zdravotníci poskytli špičkovou odbornou lékařskou, ošetřovatelskou a fyzioterapeutickou péči. Během léčby mu bylo podáno 26 transfuzních přípravků. Do nemocnice se vrací stále, tentokrát jako dárce krve.

„Když se řekne Fakultní nemocnice Brno, vždy to ve mě vyvolá vděčnost za záchranu života a vzpomínky na báječný personál. Byl to impulz začít chodit pravidelně darovat krev, abych dnes mohl pomoci zachránit život někomu, kdo to bude potřebovat stejně, jako jsem to potřeboval já před 8 lety,“ říká.

Dárců je stále nedostatek, nejen v Brně, ale i v Nemocnici Prostějov.  Třeba vás příběh Filipa inspiruje. (red)

Agresivního Maďara eskortovali policisté z nemocnice rovnou na záchytku

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu po dvaadvacáté hodině se čtyřiatřicetiletý muž v prostějovské nemocnici dopustil hrubého jednání vůči zdravotnickému personálu, který se mu snažil pomoct. Zdravotníkům se muže nepodařilo uklidnit, a proto na místo museli přivolat policisty.

„Ve verbálním napadání pacient pokračoval i za přítomnosti policistů a navíc nadávkami zasypal i je. Protože muž neuposlechl výzev, musel být policisty zajištěn. Následnou dechovou zkouškou u maďarského státního příslušníka změřili hodnotu 3,00 ‰ alkoholu v dechu," informoval policejní mluvčí František Kořínek. Z důvodu ochrany jeho i okolí muže k vystřízlivění umístili do protialkoholní záchytné stanice. Pro své jednání je muž nyní podezřelý z přestupků proti občanskému soužití a proti veřejnému pořádku. (red)

V Nemocnici Prostějov je osm desítek pacientů s COVID 19

Ilustrační foto Nemocnice LT

S nákazou COVID 19 je v prostějovské nemocnici hospitalizováno 81 pacientů, 12 z nich je ve vážném stavu. V úterý to PvNovinkám sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Ne všichni jsou z prostějovského regionu. Podle mluvčí si nemocnice v případě zaplněných kapacit vypomáhají, a tak se v Prostějově léčí i pacienti z jiných okresů. (ber)

Navštivte příbuzné v nemocnicích i sociálních službách. Pokud to povolí

Ilustrační foto pixabay.com

Od dnešního dne povolila Vláda ČR za přesně definovaných podmínek návštěvy v nemocnicích, zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Návštěvy musí mít negativní test na covid-19 a respirátor třídy FFP2, další podmínky se můžete dočíst na https://koronavirus.mzcr.cz/. Pokud zdravotnické zařízení ze závažných důvodů nemůže dodržet nebo kontrolovat dodržování těchto podmínek, může povolení návštěv odložit. Jinými slovy tedy momentálně závisí na každém zařízení, zda se rozhodne návštěvy povolit nebo nikoli. (red)

Kaplanku v prostějovské nemocnici koronavirus nezastavil

Foto Nemocnice Prostějov

Poskytování duchovní péče v Nemocnici Prostějov nezastavila ani koronavirová epidemie. S ohledem na situaci však bylo nutné některé podmínky upravit.

Nemocniční kaplanka Martina Studýnková pracuje v duchovní službě v Nemocnici Prostějov již pět let. Asi ne každý si dokáže pod pojmem duchovní služba něco představit. „Jedná se o rozhovory, naslouchání, povzbuzení, četbu z Bible, modlitby, doprovázení na bohoslužby konané v nemocnici, zajišťování svátostí a návštěvu kněze, všechno dle přání toho, komu je tato služba poskytována.

V prostějovské nemocnici se připravují na případnou druhou vlnu koronavirové infekce

Foto Nemocnice Prostějov

Stavební práce, nákup nové techniky i posílení týmu. Tak vypadá aktuální situace v Laboratoři lékařské mikrobiologie OLM Nemocnice Prostějov, která se připravuje na případnou podzimní druhou vlnu koronavirové epidemie. Laboratoř by se tak mohla stát součástí páteřní sítě laboratoří vyšetřujících lidský koronavirus SARS-CoV-2.

Dnes již bývalý sklad Laboratoře lékařské mikrobiologie OLM v prostějovské nemocnici musel ustoupit novým požadavkům na speciální místo pro příjem a zpracování vzorků k vyšetření koronaviru pomocí PCR. „Práce už začaly a potrvají do září. Chceme mít hotovo co nejdříve, ať jsme s předstihem připraveni na podzimní vlnu,“ sdělil Pavel Špunar, hlavní správce Středomoravské nemocniční a.s., pod kterou spadá také Nemocnice Prostějov.

Nemocnice Prostějov poděkuje dárcům krve

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

K oslavě Světového dne dárců krve se opět připojí i Nemocnice Prostějov. Světový den dárců krve se od roku 2003 slaví každoročně 14. června, ale datum letos připadá na neděli, proto prostějovská nemocnice poděkuje dárcům nejcennější tekutiny za jejich nezištnou pomoc hned následující den.

Vzhledem ke stále nutnosti dodržování bezpečnostních opatřeních letos zvolilo transfúzní oddělení komornější oslavu, která proběhne v pondělí 15. června. Všichni příchozí dostanou za své dobrovolnictví sladké poděkování v podobě čokolády a malé překvapení. Zváni jsou jak pravidelní dárci, tak i prvodárci.

Běžci věnovali onkologickému oddělení Nemocnice Prostějov sedmatřicet tisíc korun

foto Nemocnice Prostějov

Slatinická sedmička - tak se jmenoval charitativní závod pro onkologicky nemocné pacienty, který už napotřetí proběhl v areálu Lázní Slatinice. Celkový výtěžek z běžecké akce, který činí sedmatřicet tisíc korun, poputuje na onkologické oddělení Nemocnice Prostějov, kde zpříjemní pobyt vážně nemocným pacientům.

„Slatinická sedmička je Memoriál mé kamarádky Šárky Krčkové, která v předloňském roce podlehla onkologickému onemocnění. Chtěla jsem alespoň takto pomoci vážně nemocným pacientům a zdravotníkům, kteří o ně pečují,“ vysvětlila hlavní organizátorka závodu Jaroslava Šlahařová a dodala, že závodu se každoročně účastní dospělí i děti a na jeho organizaci se podílí obyvatelé Slatinic, dobrovolní hasiči a v neposlední řadě také Lázně Slatinice.

Nemocnice hledá nové dárce krve!

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Krev je nepostradatelnou součástí léčby v medicíně a denně zachraňuje životy. Bohužel dárců krve je neustále nedostatek. Starší odcházejí a mladých nepřibývá. Nemocnice Prostějov, která je členem skupiny AGEL, proto připravila pro všechny prvodárce, kteří přijdou na transfúzní stanici Nemocnice Prostějov darovat krev nebo plazmu, mimořádné losování o rodinné vstupné do Pevnosti poznání v Olomouci.

„Starší dárci krve odcházejí a mladí bohužel nepřicházejí. Každoročně přitom celorepublikově odejde zhruba deset procent dárců. Snažíme se proto oslovit zejména mladé prvodárce, kteří by nám ideálně mohli pomoci rozšířit základnu pravidelných aktivních dárců. Věřím, že interaktivní muzeum by pro tyto mladé dárce mohlo být zajímavou motivací,“ říká MUDr. Jiří Šlézar, vedoucí transfúzní stanice Nemocnice Prostějov.

Jarmark v nemocnici

ilustrační foto archiv PvNovinky.cz

Druhého prosince se ve vestibulu Nemocnice Prostějov uskuteční třetí ročník akce VÁNOČNÍ BAZAR NADACE AGEL.

„Přijďte se seznámit s tím, jak naše nadace pracuje a pomáhá, a při této příležitosti nakupte vánoční dárky pro své blízké. Tímto krokem navíc pomůžete druhým a přispějete na dobročinné účely,“ zve nadace. V nabízeném zboží najdete kromě velkého množství různých předmětů opět i několik „perliček" v podobě drobností podepsaných našimi nejlepšími tenisty. Výtěžek z prodeje poputuje na dobročinné účely. (red)