nemocnice

FN Olomouc obnoví letecké transporty novorozenců v ohrožení života

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

V Olomouci se asi po deseti letech vrátí k leteckým transportům při záchraně života novorozenců.

Díky patří vedení Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje a Olomoucký kraj za zabezpečení inkubátoru ve vrtulníku a zejména pak firmě ATE, provozovateli letecké záchranné služby v Olomouci.

„Přiložené fotky jsou z dubna 2004, kdy jsme letěli do Jeseníku. Tehdy s námi létal jiný provozovatel,“ doplnil primář Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci, senátor Lumír Kantor. (ber)

Paliativní péče dokáže prodloužit délku dožití o 24 %. Nemocnice Prostějov se zapojila do projektů k jejímu rozvoji

Foto Nemocnice Prostějov

Mnoho lidí má paliativní péči spojenou výhradně se závěrem života. Starost o umírající je bezesporu klíčovou součástí paliativní péče, ale její záběr je mnohem širší. I pacienti procházející kurativní léčbou mohou mít významný prospěch z paliativního přístupu. Není náhoda, že řada odborných společností doporučuje, aby byla paliativní péče integrována do standardního léčebného procesu u chronických pacientů v pokročilé fázi nemoci. Paliativní péče začíná v momentě diagnózy a končí podporou příbuzných či blízkých osob během zármutku.

I když některá onemocnění neumíme vyléčit, neznamená to, že pro pacienty již nemůžeme nic udělat, řekli si v nemocnici v Prostějově. Zapojili se do řady projektů, jejichž cílem byl rozvoj poskytování paliativní péče v nemocnicích, a které byly podporovány Ministerstvem zdravotnictví ČR, případně Nadačním fondem Abakus či Olomouckým krajem. Průzkumy ukazují, že ze všech pacientů v nemocnicích je v každém okamžiku cca 30 % takových, kteří před sebou mají méně než rok života.

Kde probíhá očkování dětí od 5 do 11 let

ilustrační foto Olomoucký kraj

Stejně jako v celé České republice, tak i v Olomouckém kraji byla v předvánočním období zahájena vakcinace dětí ve věku 5 až 11 let proti onemocnění covid-19. Pilíř očkování této věkové kategorie obyvatelstva by měly postupně vytvořit ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. Všichni dotčení lékaři byli k zahájení vakcinace vyzváni, jejich zapojení do očkovací kampaně však zřejmě bude postupné.

Pro zájemce z řad rodičů a zákonných zástupců uvádíme, že v případě zájmu mohou děti nechat očkovat také v nemocnicích na území kraje. Konkrétně se jedná o Fakultní nemocnici Olomouc, Nemocnici Prostějov, Nemocnici Přerov a Nemocnici Šumperk. Očkování dětí v těchto nemocnicích neprobíhá na stávajících očkovacích místech pro dospělé, ale v jiných určených prostorách.

Od nového roku doporučují praktici silným kuřákům bezplatný screening plic

ilustrační foto pixabay.com

Od prvního ledna praktičtí lékaři ve svých ordinacích cíleně oslovují silné kuřáky ve věku 55 až 75 let, kteří kouří minimálně dvacet cigaret denně, a posílají je k plicním lékařům a na vyšetření CT. Screening by se měl týkat zhruba půl milionu lidí. Jeho cílem je zachytit včasná vyléčitelná stádia onemocnění a zároveň zvýšit povědomí o rakovině plic v souvislosti s kouřením.

Konkrétně půjde o návštěvu pneumologa se základním vyšetřením včetně vyšetření funkce plic, nabídnutí intervence pro odvykání kouření s případným odesláním do centra pro odvykání kouření a poslání na screeningové CT vyšetření plic. Plicní lékaři by se měli při kontrole zaměřit i na jiné chronické plicní nemoci, zejména na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a na plicní fibrózy.

Chmaták kradl v nemocnici

Ilustrační foto pixabay.com

Skříňka číslo 17 na jednom z oddělení prostějovské nemocnice se stala ve středu dopoledne předmětem zájmu neznámého chmatáka. Navíc byl velmi pohotový a zneužil platební kartu, která se nacházela mezi odcizenými věcmi ještě, než ji stačil okradený senior zablokovat.

„Po vypáčení zámku pachatel ukradl starému muži bundu a pokrývku hlavy a taky batoh. Poškozený přišel o mobilní telefon, klíče od vozidla a bytu, peněženku s doklady, platební kartu a finanční hotovost 60 Kč. Za pomoci platební karty se mu podařilo 5x nakoupit v prodejně s potravinami. Celkovou škodu, kterou napáchal, si poškozený vyčíslil na necelých 10 000 Kč. Prostějovští policisté po pachateli krádeže nyní pátrají," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nemocnice Prostějov ruší antigenní testování!

Ilustrační foto pixabay.com

Z důvodů vážné epidemiologické situace je Nemocnice Prostějov nucena od pondělí 18. 11. zrušit antigenní testování.

Na odběrovém místě bude nadále možné využít PCR test (indikovaný pacient lékařem, samoplátce, samoplátce expres). (red)

Pro návštěvy v nemocnici platí zpřísněná pravidla!

ilustrační foto FN Brno

Lidé, kteří nyní chtějí navštívit pacienty v Nemocnici Prostějov, musí dodržovat nejen platná hygienická nařízení, ale i zpřísněná pravidla pro návštěvy, aby se minimalizovalo riziko přenosu nachlazení, chřipky nebo koronaviru.

Návštěva je možná max. 2 osobám po dobu 15 minut v době od 14:00 do 17:00 hod. za níže uvedených podmínek: Osoba navštěvující pacienta absolvovala nejdéle 7 dní před návštěvou PCR test nebo 72 hodin před návštěvou antigenní test na přítomnost viru COVID-19 s negativním výsledkem a doloží o tom doklad. Osoba navštěvující pacienta se prokáže dokladem o prodělání onemocnění COVID-19, uplynula u ní doba izolace a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než 180 dní. "O zákazu návštěv v tuto chvíli neuvažujeme," uvedl mluvčí nemocnice Adam Knesl.

Darujte krev, inspiruje Filip Donee

Foto FN Brno

Rok 2012 byl pro Filipa Donee osudný. Tragickou nehodou přišel o levou dolní končetinu. Leteckou záchrannou službou byl převezen do Fakultní nemocnice Brno, kde mu zdravotníci poskytli špičkovou odbornou lékařskou, ošetřovatelskou a fyzioterapeutickou péči. Během léčby mu bylo podáno 26 transfuzních přípravků. Do nemocnice se vrací stále, tentokrát jako dárce krve.

„Když se řekne Fakultní nemocnice Brno, vždy to ve mě vyvolá vděčnost za záchranu života a vzpomínky na báječný personál. Byl to impulz začít chodit pravidelně darovat krev, abych dnes mohl pomoci zachránit život někomu, kdo to bude potřebovat stejně, jako jsem to potřeboval já před 8 lety,“ říká.

Dárců je stále nedostatek, nejen v Brně, ale i v Nemocnici Prostějov.  Třeba vás příběh Filipa inspiruje. (red)

Agresivního Maďara eskortovali policisté z nemocnice rovnou na záchytku

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu po dvaadvacáté hodině se čtyřiatřicetiletý muž v prostějovské nemocnici dopustil hrubého jednání vůči zdravotnickému personálu, který se mu snažil pomoct. Zdravotníkům se muže nepodařilo uklidnit, a proto na místo museli přivolat policisty.

„Ve verbálním napadání pacient pokračoval i za přítomnosti policistů a navíc nadávkami zasypal i je. Protože muž neuposlechl výzev, musel být policisty zajištěn. Následnou dechovou zkouškou u maďarského státního příslušníka změřili hodnotu 3,00 ‰ alkoholu v dechu," informoval policejní mluvčí František Kořínek. Z důvodu ochrany jeho i okolí muže k vystřízlivění umístili do protialkoholní záchytné stanice. Pro své jednání je muž nyní podezřelý z přestupků proti občanskému soužití a proti veřejnému pořádku. (red)

V Nemocnici Prostějov je osm desítek pacientů s COVID 19

Ilustrační foto Nemocnice LT

S nákazou COVID 19 je v prostějovské nemocnici hospitalizováno 81 pacientů, 12 z nich je ve vážném stavu. V úterý to PvNovinkám sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Ne všichni jsou z prostějovského regionu. Podle mluvčí si nemocnice v případě zaplněných kapacit vypomáhají, a tak se v Prostějově léčí i pacienti z jiných okresů. (ber)