paliativní péče

Kraj podpoří paliativní péči

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj rozhodl o rozdělení finanční podpory organizacím, jež poskytují některou z forem paliativní péče. Ta se zaměřuje na lidi, kteří jsou v poslední fázi života a trpí vážnou nebo nevyléčitelnou nemocí.

„V rámci pěti dotačních titulů Programu na podporu poskytovatelů paliativní péče rozdělíme více než osm a půl miliónu korun. O tuto sumu se podělí celkem osmnáct institucí, mezi kterými jsou nemocnice, oblastní charity a další poskytovatelé zdravotních služeb,“ upřesnil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Na paliativní péči půjde téměř 10 miliónů korun

Foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj bude letos výrazně investovat do podpory paliativní péče. Starost o lidi s těžkým onemocněním v terminálním stadiu života podpoří hejtmanství hned pěti dotačními tituly. Kraj má zpracovanou koncepci paliativní péče, ze které při plánování svých kroků vychází.

„Z dotačních titulů půjdou peníze na podporu poskytovatelů lůžkové péče, domácí paliativní péče a také na vzdělávání lékařů a nelékařských pracovníků, kteří paliativu zajišťují,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Krajská rada schválila dotační tituly, ve kterých je zhruba 10 miliónů korun. Hejtmanství klade důraz hlavně na domácí péči, aby lidé mohli strávit poslední okamžiky života důstojně mezi svými blízkými.

Paliativní péče dokáže prodloužit délku dožití o 24 %. Nemocnice Prostějov se zapojila do projektů k jejímu rozvoji

Foto Nemocnice Prostějov

Mnoho lidí má paliativní péči spojenou výhradně se závěrem života. Starost o umírající je bezesporu klíčovou součástí paliativní péče, ale její záběr je mnohem širší. I pacienti procházející kurativní léčbou mohou mít významný prospěch z paliativního přístupu. Není náhoda, že řada odborných společností doporučuje, aby byla paliativní péče integrována do standardního léčebného procesu u chronických pacientů v pokročilé fázi nemoci. Paliativní péče začíná v momentě diagnózy a končí podporou příbuzných či blízkých osob během zármutku.

I když některá onemocnění neumíme vyléčit, neznamená to, že pro pacienty již nemůžeme nic udělat, řekli si v nemocnici v Prostějově. Zapojili se do řady projektů, jejichž cílem byl rozvoj poskytování paliativní péče v nemocnicích, a které byly podporovány Ministerstvem zdravotnictví ČR, případně Nadačním fondem Abakus či Olomouckým krajem. Průzkumy ukazují, že ze všech pacientů v nemocnicích je v každém okamžiku cca 30 % takových, kteří před sebou mají méně než rok života.

Do podpory paliativní péče půjdou milióny korun

ilustrační foto Olomoucký kraj

Velký důraz přikládá Olomoucký kraj podpoře paliativní péče. Starost o umírající osoby nebo lidi v terminálním stádiu nemoci má proto v regionu vysokou úroveň. Letos si ji udrží. Hejtmanství uvolní na podporu paliativní péče necelých sedm miliónů korun.

„Nejvíce peněz půjde na podporu poskytovatelů, kteří zajišťují domácí paliativní péči. Téměř každý člověk chce totiž strávit poslední dny svého života doma v blízkosti rodiny,“ vysvětlil Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Poskytovatelé domácí paliativní péče mohou získat celkem čtyři milióny korun. Zařízení, která nabízí stejné služby, ale v systému lůžkové péče, mohou počítat s částkou dva a půl miliónu korun.

Paliativní ambulance v prostějovské nemocnici ulehčuje vážně nemocným lidem podzim života

Ilustrační foto pixabay.com

Důstojně a dle svých přání mohou prožít závěr života pacienti v terminálním stádiu nemoci a ti, kteří chtějí dožít v rodinném kruhu v klidu domova. Oporu pacientům i jejich rodinám poskytuje paliativní ambulance na oddělení hemodialýzy v Nemocnici Prostějov. Jejím hlavním cílem je plán péče, zaléčení symptomů a v neposlední řadě porozumění nemoci jak pacientem, tak i jeho rodinou. Služba má za sebou první rok fungování a zájem o ni dokládá péče o desítky pacientů. Paliativní péče nabízí lékařům i pacientům účinné řešení tam, kde už ani vysoce odborná medicína nic nezmůže. Důležité však je znát přání pacienta.

„Mým cílem je o paliativní ambulanci informovat všechny lékaře, kteří mohou s námi navázat spolupráci v péči o jejich pacienty,“ říká Eva Rozmánková, primářka oddělení hemodialýzy Nemocnice Prostějov. Ambulantní paliativní tým tvoří lékař, zdravotní sestra, sociální pracovnice, klinický farmakolog a kaplan. Stejně jako mnoho jiných služeb i v tomto případě museli všichni aktivně reagovat na dobu koronavirové pandemie. Zavedli proto možnost vzdálené on-line komunikace s pacientem prostřednictvím aplikace Skype.