pomoc

Památky pomohou památkám. Prostřednictvím Olomouckého kraje

ilustrační foto olkraj.cz

Charitativní akci, jejímž cílem je přispět na obnovu tornádem poničené galerie v Hodoníně, spustí již brzy Olomoucký kraj. Veškeré vstupné, které o víkendu 31. července až 1. srpna vyberou krajské příspěvkové organizace – jako jsou například muzea či galerie, půjde na pomoc právě do Hodonína.

„Odhadujeme, že se bude jednat o částku v řádech statisíců korun. Chci poděkovat všem lidem, kteří poslední červencový víkend naše příspěvkové organizace navštíví, a pomohou tak lidem, které postihla nevídaná přírodní katastrofa,“ řekl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu.

Nejde o jedinou pomoc, kterou hejtmanství do sousedního kraje pošle – přímo z rozpočtu zamíří do nejvíce postižených obcí finanční dar v celkové výši 400 tisíc korun a nedávno hejtman zprostředkoval dodávku stavebního řeziva, které jižní Moravě po řádění tornáda zoufale chybí.

Ve Stražisku se pro jižní Moravu vyplavalo 13 tisíc!

ilustrační foto FB

V sobotu 17. července se na koupališti ve Stražisku uskutečnila akce Plaveme pro jižní Moravu. Vybralo se 12 910 korun!

„Děkujeme všem příznivcům, že přišli a akci podpořili. I přes nepřízeň počasí vás přišlo hodně a vybralo se krásných 12 910 korun. Tuto částku obec ještě doplní a pošle potřebným. Děkujeme i těm, kteří přišli jen na pivo, ale přesto přispěli na dobrou věc," uvedla starostka Markéta Dvořáková s tím, že není vyloučeno, že akci během prázdnin ještě zopakují. (ber)

 

Na jih Moravy zamířila materiální pomoc z pily v Ptenském Dvorku

foto Olomoucký kraj

Tři kamiony latí a bočních desek vypravila pila Javořice, která působí v Ptenském Dvorku na Prostějovsku, do jihomoravských obcí zasažených tornádem. Celkem sto dvacet kubíků řeziva na střešní konstrukce pomůže při opravách domů v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hruškách. Kontakt pile zprostředkoval hejtman Josef Suchánek.

 „Vážím si pomoci privátních dárců. Pile jsme rádi hned na samém počátku pomohli s kontaktem na postižené obce. V rámci skupiny hejtmanů máme možnosti, jak se rychle zorientovat a zorganizovat pomoc, což bylo bezprostředně po událostech na jižní Moravě velmi důležité. Olomoucký kraj pomáhá i prostřednictvím záchranářů, hasičů a finančních darů. Je to celý balíček pomoci, který jsme poskytli,“ uvedl hejtman.

Město Prostějov posílá na jižní Moravu dřevo k opravám

ilustrační foto Lesy města Prostějova

Vedení města Prostějova přistoupilo k dalším krokům vedoucím k pomoci lidem zasaženým živelnou katastrofou. Po sbírce, jejíž konkrétní obsah si obce samy vyžádaly a potravinové pomoci, na jižní Moravu putovalo dřevo potřebné na opravy poničených domů.

„Poslali jsme do obce Hrušky takzvaný nepeněžní dar, kterým je 8 377 m3 stavebního řeziva. Dřevo bylo postupně rozvezeno k jednotlivým poničeným domům.  Věříme, že toto bezúplatné dodání stavebního materiálu pomůže lidem k opravám jejich bydlení,“ informoval 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a jak doplnil, nezbývá než věřit, že k podobné katastrofě již nikdy nedojde. (red)

Hasiči z Olomouckého kraje vyjeli pomoci obyvatelům obcí poničených tornádem

Foto HZS Olomouckého kraje

Na pomoc obyvatelům na jižní Moravu, kterou zasáhlo ve čtvrtek večer ničivé tornádo, míří také profesionální a dobrovolní hasiči z Olomouckého kraje.

Na základě požadavků jihomoravských hasičů byl vytvořen z každého kraje odřad, tedy speciálně složená skupina hasičů a techniky pro záchranné a likvidační práce. Z našeho kraje na místo vyrazil v pátek po 15. hodině.

Strážník pomohl kolabující seniorce

ilustrační foto

V sobotu v dopoledních hodinách při vykonávání dohledu u očkovacího centra v Komenského ulici zaujala strážníkovu pozornost paní seniorského věku. Žena byla nakupovat v trhu a při cestě domů se jí udělalo nevolno. Posadila se na betonovou zídku před vchodem do kulturního domu.

Z jejího chování bylo zřejmé, že její zdravotní stav není v pořádku. Strážník k ní ihned přistoupil a poskytl první pomoc. Dále požádal kolemjdoucí osoby, aby přivolali zdravotnický personál očkovacího centra. Ten přispěchal ochotně na pomoc a paní byla s použitím nemocničního vozíku převezena dovnitř a uložena na zdravotnické lůžko. Po poskytnutí první pomoci byla následně přivolána Zdravotnická záchranná služba, která převezla dotyčnou do prostějovské nemocnice a předala do péče lékařů,“ uvedl strážník Petr Zapletal. (red)

Neskutečná Elinka. Pomozme tříleté bojovnici!

Foto MČ

V únoru 2018 se Markovi Čáslavkovi a Vendule Konečné narodila holčička Elisabeth. Z roztomilého miminka, které rostlo v blonďatou krasavici, měli radost nejen rodiče. V lednu 2020 přišel šok, který do jejich života vnesl spoustu žalu, bolesti a pláče. A víru, že vše se v dobré obrátí. Elinka onemocněla leukémií, se kterou bojuje dodnes.

Víc než rok a půl tráví více ve Fakultní nemocnici v Praze – Motole, než doma v Prostějově. Nejrůznější vyšetření, sondy, transplantace kostní dřeně. S tím spojená spousta bolesti, která by byla moc i pro dospělého člověka. S tím vším musí bojovat teprve tříletá holčička… Má jediné štěstí, na blízku jsou jí stále rodiče. Marek a Pavla se při pobytech v nemocnici střídají. Každodenní trápení své dcery prožívají velmi těžce.

Město opět pomůže provozovatelům živností

ilustrační foto radnice

Rada města Prostějova rozhodla o poskytnutí další peněžité pomoci (daru) ve výši do 15 tisíc Kč pro zmírnění dopadů krizového opatření v souvislosti s epidemií COVID-19 provozovatelům živností, kterým byl zakázán maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v době trvání nouzového stavu v období od ledna do března 2021.

„Opatření, která šla napříč celou republikou, silně zasáhla do podnikání živnostníků. Proto jsme se rozhodli pomoci,“ uvedl primátor František Jura s tím, že tentokrát půjde na konta žadatelů celkem 111 tisíc korun. Od dubna tohoto roku byla radními odsouhlasena peněžitá pomoc ve výši 2,7 milionu korun. (red)

Prostějovský výrobce pružin posílá pomoc do Indie

Foto HŽP

Pomoc v těžkých časech poskytla společnost HŽP z Prostějova svému indickému obchodnímu partnerovi. Výrobce listových a šroubových pružin posílá do Indie přenosný přístroj, koncentrátor kyslíku Zen-O v hodnotě 50 tisíc korun.

„Právě proto, že Česká republika patřila před nedávnem k jedné z nejpostiženějších zemí pandemií covid-19, považujeme za naprosto přirozené pomoci v nouzi těm nejpotřebnějším,“ říká generální ředitel společnosti Petr Vaněk.

Vedení firmy chtělo podle něj naplnit slova Mahátma Gándhí: „Když se vytratila veškerá naděje, když nikdo nepřichází na pomoc a krásy života vyprchaly, zjišťuji, že pomoc přece přichází, i když nevím jak a odkud.“

Program „Bertík pomáhá 2022“ otevřel příjem žádostí. Rozdělí 4 miliony korun

Foto Albert.cz

Tradiční charitativní program Nadačního fondu Albert na podporu volnočasových a vzdělávacích aktivit pro děti ze sociálně ohroženého prostředí rozdělí i letos čtyři miliony korun. Přijímání žádostí právě odstartovalo. Organizace se mohou hlásit do 10. června. V září pak zákazníci obchodů Albert vyberou úspěšné projekty ze svého okolí. Oblíbené hlasování bude již tradičně probíhat pomocí žetonků „Bertíků“.

Program „Bertík pomáhá“ už dvacátým druhým rokem podporuje charitativní projekty zaměřené na vzdělávání a rozvoj dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Za tuto dobu pomohl už stovkám tisíců dětí. „Organizace mají o program tradičně velký zájem. Loni se jich přihlásilo na 130. Na konkrétních příbězích dětí vidíme, kam se posouvají a co jim podpora Bertíků dává.