pomoc

Kraj pomůže zemím postiženým zemětřesením

Foto Olomoucký kraj

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo finanční pomoc Turecku a Sýrii – zemím, které nedávno postihlo silné zemětřesení, jež si vyžádalo desetitisícové oběti na životech. Prostřednictvím společnosti Člověk v tísni daruje na pomoc jeden milión korun.

„Člověk v tísni má s působením na Blízkém východě bohaté zkušenosti. Proto se hejtmanství rozhodlo, že právě prostřednictvím této společnosti pošle do obou postižených zemí finanční pomoc, která pomůže s odstraňováním škod po zemětřesení,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Dar schválila v pondělí 20. února krajská rada, tentýž den ho pak odsouhlasilo také krajské zastupitelstvo.

Pomozte dovézt světlo a teplo na Ukrajinu

Foto Olomoucký kraj

Už rok trvá rusko-ukrajinská válka. I přes to, že se o ní nemluví tak často jako na začátku, vojáci a obyvatelé Ukrajiny pořád zažívají těžké časy, zvláště teď v zimě. V zemi panuje mráz a mnoho oblastí je bez proudu nebo zažívá výrazné výpadky elektřiny i teplé vody. Lidé se nemohou zahřát, uvařit si jídlo nebo si posvítit. Proto vznikla sbírka Světlo pro Ukrajinu, při které dobrovolníci sbírají svíčky, které pošlou válce zkoušené zemi. Dárci je mohou nosit i do sídla Olomouckého kraje.

„Po odstrojení adventního věnce dáváme často nevyhořelé svíčky do šuplíku, s tím, že je využijeme někdy příště. Co kdyby to někdy příště bylo právě teď? Každá svíčka, kterou přinesete k nám na krajský úřad, může pomoci těm, kteří to opravdu potřebují,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Počet lidí v nouzi závislých na potravinových bankách narůstá. O pomoc se často stydí říct

ilustrační foto tesco.cz

Počet lidí v nouzi závislých na pomoci potravinových bank narůstá. Loni počet těch, kteří pomoc využili, vzrostl o třetinu. Na druhé straně ale Češi ročně vyplýtvají tisíce tun jídla, často vyhazují jídlo na hranici data spotřeby nebo ovoce a zeleninu, které jen „nevypadají hezky“.  Proti plýtvání bojují i obchodní řetězce, které potravinovým bankám nabízejí potravinové přebytky. Tesco takto v loňském roce zachránilo 1 443 tun potravin, což odpovídá 3,4 milionu porcí jídla, svou pomoc dále zesiluje a rozšiřuje.

V České republice roste počet lidí závislých na pomoci potravinových bank. Na druhé straně ale lidé i firmy vyhazují přebytečné potraviny a ročně tak vyplývají tisíce tun jídla, které by mohlo pomoci potřebným. Potravinové banky úzce spolupracují s obchodními řetězci, zhruba 85 % potravin v bankách tvoří přebytky potravin. „Největší zájem je o jogurty a další mléčné výrobky, dětské přesnídávky, maso, uzeniny, ale také konzervy a trvanlivé potraviny obecně,“ vysvětluje Jana Vlčková z Klokánku Olomouc.

Pomocná ruka působí v regionu už 24 let

Foto osruka.cz

Hlavní činností z. s. Pomocná ruka Prostějov je sociální služba osobní asistence, která je poskytována osobám se sníženou soběstačností, které potřebují pomoc při zvládání běžných činností. Podporuje a pomáhá jednotlivým uživatelům přímo v domácnostech.

„Je to komplex služeb, jejichž cílem je pomoci občanům starým, zdravotně postiženým a handicapovaným zvládnout prostřednictvím osobního asistenta úkony, které by si udělali sami, kdyby neměli jakékoliv postižení. Jde především o pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, pomoc při zajištění chodu domácnosti, zajištění stravy, nákupu. Osobní asistence umožňuje člověku plnohodnotně žít v jeho dlouhodobě přirozeném prostředí – vlastní domácnosti a přirozeně udržovat kontakty, které měl celý život a mohl o svém životě rozhodovat,“ říká ředitelka služby Miluše Hovorková.

Příběhy Znesnaze21.cz. Pomozme vozíčkářce Tereze k rehabilitacím

Foto znesnaze21.cz

Znesnáze21 je dárcovská online platforma, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. My vám přineseme několik příběhů lidí z Olomouckého kraje, kterým můžete změnit život. Druhou je Tereza.

Jmenuji se Tereza a trpím vzácným systémovým autoimunitním onemocněním a dalšími zdravotními komplikacemi, které mě přivedly právě až na vozíček. Mojí největší životní motivací je můj 2letý syn, o kterého bohužel díky mojí zdravotní kondici nezvládám pečovat, tudíž je na rodičovské dovolené můj úžasný manžel, který se stará i o mne a má tak jen velmi omezené možnosti výdělku, navíc sám dostudoval teprve v červnu. Aby se můj zdravotní stav nezhoršoval, potřebuji pravidelně rehabilitovat.

Příběhy Znesnaze21.cz. Pomozme Vladimírovi s roztroušenou sklerózou s úpravou bytu

Foto znesnaze21.cz

Znesnáze21 je dárcovská online platforma, která umožňuje vytvoření charitativní sbírky během krátkého časového úseku. Tato platforma byla vytvořena v lednu 2020 Nadačním fondem pomoci. My vám přineseme několik příběhů lidí z Olomouckého kraje, kterým můžete změnit život. Prvním je Vladimír.

Jmenuji se Vladimír, je mi 33 let a trpím roztroušenou sklerózou. Bohužel můj stav se zhoršil natolik, že jsem již ve svém věku upoutaný na invalidní vozík. Dříve jsem pracoval v gastronomii a později jsem šel do lépe placené práce ve fabrice, kde jsem ale začal pociťovat první příznaky tohoto zákeřného onemocnění – dělalo se mi často nevolno a začal jsem mít vážné motorické obtíže. Tyto příznaky nemoci ale ještě při mé první návštěvě lékaře nebyly vyhodnocené jako vážné a nepodařilo se tak stanovit diagnózu včas.

Strážníci dopravili seniorce klíče. Od zamčeného auta

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Minulou sobotu chvíli před osmou hodinou ranní se obrátila na městskou policii s žádostí o pomoc sedmdesátiletá žena. Při vystupování z vozidla zapomněla klíče v zapalování, a navíc uvnitř vozidla zůstaly osobní věci. Ke vší smůle se její vozidlo samovolně uzamklo.

Vyslaná hlídka zjistila od majitelky vozidla, kde má uložené náhradní klíče, které následně strážníci vyzvedli a dopravili k uzamčenému automobilu. „Seniorka o několik minut později převzala od hlídky rezervní klíče a do svého vozu se opět dostala," doplnil inspektor Petr Zapletal. (red)

Rád bych se ještě několik let udržel na nohou jakožto otec, říká Jan Minarčík

Foto Donio.cz

Honzovi z Prostějova je 41 let, od narození je tělesně postižený (DMO), špatně chodí. Už odmalička má motivaci žít a sportovat. V 16 letech tragicky přišel o rodiče a od 19 žije sám. Chtěl a stále dokazuje, že i člověk s hendikepem se o sebe dokáže postarat. Přesto prosí o pomoc na platformě Donio.

„Mám přítelkyni, která je také v invalidním důchodu. Spolu máme tříletou princeznu, kvůli které se chci co nejdéle udržet na nohou. Proto hledám finance na ležící tříkolku, abych mohl mít nějaký pohyb a časem ke sportu vedl i mou dceru. Mám sice obyčejnou tříkolku, ale už se na ní dost dobře neudržím, navíc je malá, takže na nějaké delší vzdálenosti bohužel není. Co bych udělal, kdyby se vybralo více peněz? Přeposlal bych je zde někomu, kdo je také potřebuje. Můj celoživotní motor je – když nemůžeš, přidej víc," říká Honza.

Pět tisíc na dítě. Do srpna, slibuje vláda

Ilustrační foto ber

Vláda rozhodla o jednorázovém příspěvku ve výši 5 tisíc korun na jedno dítě. Je určen pro domácnosti, které mají příjem do milionu korun ročně čistého. Vyplatit by se měl ideálně do srpna.

Podle ministra práce Mariana Jurečky se příspěvky týkají více než dvou milionů dětí do 18 let. Novelu nyní posoudí Sněmovna a Senát. „Zvládnout bychom to měli vyplatit v průběhu srpna tak, aby bylo možné nástup do školy pokrýt z těchto zdrojů,” doplnil ministr Jurečka.

Zda budou muset rodiče o příspěvky žádat, nebo jej bude stát vyplácet automaticky, ještě ministerstvo upřesní. (ber)

Střední škola pomáhá Ukrajině

Foto SOŠPO

Solidaritu s válkou zkoušenou Ukrajinou projevili také pedagogové a studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu. Zorganizovali materiální sbírku, kterou v pondělí předali Statutárnímu městu Prostějovu.

„Velké poděkování patří studentům, rodičům, prarodičům, učitelům a všem ostatním, kteří přispěli na dobrou věc. Mile jsem byl překvapen, kolik se toho sešlo – deky, spacáky, hygienické potřeby, zdravotní materiál, trvanlivé potraviny.... Dobrá věc se podařila,“ sdělil Marek Moudrý, ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu.  (Zdroj SOŠPO)