pomoc

Dny dobrovolnictví začínají. Zapojte se a pomozte v Prostějově a okolí!

Foto plakát

Hledáte smysluplnou náplň volného času, chcete dělat něco užitečného a zároveň získat nové zkušenosti? Pak se zapojte do Dnů dobrovolnictví, které se konají od 25. do 28. dubna 2024.

Jedná se o celostátní akci, která má za cíl propagovat dobrovolnictví a oslovit širokou veřejnost s nabídkou dobrovolnických aktivit. Pokud vás láká pomáhat druhým, ať už v oblasti péče o seniory, ochrany životního prostředí, práce s dětmi, trávení volného času s lidmi se zdravotním znevýhodněním nebo v jiných oblastech, Dny dobrovolnictví jsou ideální příležitostí, jak si vyzkoušet, co dobrovolnictví obnáší. A třeba se rozhodnete pomáhat dlouhodobě.

Martina onemocněla ALS. Pomozme

Foto znesnaze21.cz

Pětačtyřicetiletá Martina z Horního Štěpánova je maminkou dvou dcer ve věku 9 a 14 let. V roce 2021 jí lékaři sdělili krutý verdikt v podobě vážného onemocnění ALS, které způsobuje degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Celé její rodině se tak převrátil život naruby. Nemoc se začala projevovat bolestí rukou a špatnou artikulací. V současné době je již Martina plně invalidní, odkázána na vozík a 24hodinovou péči své rodiny.

Martina se nevzdává a společně se svými nejbližšími se snaží s tímto zákeřným onemocněním bojovat. V roce 2022 podstoupila aplikaci kmenových buněk do páteře. Díky této metodě se podařilo zmírnit agresivní průběh nemoci. Martina je však stále odkázána na celodenní asistenční péči.

Potraviny se budou sbírat už v sobotu!

Foto sbirkapotravin.cz

Jedna z největších republikových dobročinných akcí se blíží. Sbírka potravin, jejíž jarní termín připadá na sobotu 13. dubna, se uskuteční i v Prostějově. Lidé mohou nakoupit potraviny a drogerii pro potřebné během celého dne od 8 do 18 hodin.

Sbírka potravin se koná dvakrát do roka a jejími hlavními organizátory jsou potravinové banky. Ty pomáhají charitativním a neziskovým organizacím ve svém okolí. Mezi konečné příjemce potravinové pomoci patří opuštění senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova, handicapování a spousta dalších lidí, kteří se ocitli v nouzi. I v letošní jarní sbírce je zapojeno celé široké spektrum obchodních řetězců. Ve většině prodejen najdou lidé dobrovolníky v zelených zástěrách, kteří poradí, co nakoupit, a také od nakupujících zboží vyberou do košíků.

Pomoc stařence přivolal soused

ilustrační foto městská policie

Ve čtvrtek krátce po půlnoci vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení, ve kterém volající muž uvedl, že jeho sousedka upadla v bytě a nemůže se sama zvednout.

Na uvedeném místě strážníky čekal oznamovatel, který se seniorkou hovořil telefonicky. Bylo zjištěno, že klíče od jejího bytu nikdo jiný nemá. Na místo byli přivoláni hasiči, kteří byt otevřeli. "Uvnitř bytu se na zemi nacházela osmasedmdesátiletá seniorka, která byla uložena zpět do postele. Při pádu nedošlo ke zranění, lékařské ošetření žena nepožadovala," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Strážníci pomohli starému pánovi. Ruka se mu zasekla v posteli

ilustrační foto městská policie

V pátek před třetí hodinou ranní se na prostějovské strážníky prostřednictvím linky 156 obrátila zoufalá žena. Prosil o pomoc manželovi, kterému se zasekla ruka ve dřevěném obložení postele.

K netradičnímu případu byla vyslána hlídka. „Strážníci osmdesátiletému muži ve svízelné situaci pomohli a ruku mu z obložení postele vyprostili. Senior tak mohl opět v klidu spát," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Strážníci pomáhali nemohoucí stařence. Spadla z postele

ilustrační foto městská policie

V neděli pět minut před půlnocí se na prostějovské strážníky prostřednictvím linky 156 obrátila žena s prosbou o vyslání hlídky na pomoc při zvednutí její maminky.

„Třiadevadesátiletá žena upadla z postele a oznamovatelka ji sama nemohla zvednout. Strážníci pomohli seniorku umístit zpět do postele. Její pád se obešel bez zranění, lékařskou péči žena nepotřebovala," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Kraj nově pomůže s řešením dluhů. O dotaci žádali poskytovatelé sociálních služeb

ilustrační foto pixabay.com

Olomoucký kraj v lednu, kdy se pravidelně otevírá většina dotačních programů, nabídl zcela novou možnost podpory. O peníze na dluhové poradenství však nežádaly fyzické osoby, obce či příspěvkové organizace, ale poskytovatelé sociálních služeb, kteří se zaměřují na odborné sociální poradenství a terénní programy, kteří se věnují právě i problematice dluhového poradenství.

„Jedná se o něco, co tu v krajské dotační politice ještě nebylo. Uvědomujeme si totiž, že odborná pomoc je důležitá a mnohdy nezbytná. A aby jí mohli lidé kvalitně zřizovat, potřebují na to peníze. Proto jsme nově na podporu dluhového poradenství v kraji vyčlenili tři milióny korun,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Poskytovatelé služeb dluhového poradenství mohou finance využít na provoz své činnosti a její propagaci, na vybavení prostor, odbornou podporu zaměstnavatelů nebo financování dalších potřebných výdajů.

Charita Konice vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc rodině, které shořel dům

Foto plakát

V pondělí 29. ledna vyjeli koničtí hasiči k požáru nízké budovy v ulici Zádvoří. To ještě netušili, jaký je bude čekat šok. Hořel totiž dům jejich kamaráda, dlouholetého člena SDH a výjezdové jednotky Květoše Hanáka. Ten v domě žije spolu s manželkou Janou a dvěma syny. Oheň zničil první patro domku vše, o v něm bylo. Charita Konice zřídila na pomoc rodině veřejnou sbírku.

„Ihned po příjezdu jsme se zapojili do hasebních prací s profesionální jednotkou z Konice, která již byla na místě. Po malé chvilce dorazily další dobrovolné jednotky z Přemyslovic a Hvozdu. Požár vznikl v prvním patře domu, kde se nacházely dva dětské pokoje, sociální zařízení a šatna. Požár zničil místnosti a všechen majetek, který se v patře nacházel," popsali na svém FB profilu hasiči společně s prosbou o pomoc rodině. Ta bude finanční prostředky potřebovat především na zajištění opravy domu, nutné vybavení, školní potřeby a osobní věci.

Nadační fond Férové dětství pro znevýhodněné i talentované děti působí i v Olomouckém kraji

Foto plakát

Nadační fond Férové dětství působí od roku 2021 po celé ČR, tedy i v regionu Olomouckého kraje. Zaměřuje se na podporu sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí, jejichž rodiny se ocitly v nepříznivé situaci. Podporuje ale i talentované děti, kterým rodinné zázemí neumožňuje rozvoj jejich zjevného talentu. Obrátit se na ně může kdokoliv, kdo je motivovaný svou situaci zlepšit a chce na ní aktivně pracovat. Jejich snahou je pomoci rodině tak, aby se znovu neocitla ve stejné nepříznivé situaci.

Podporu znevýhodněných dětí je vnímána ze dvou stran. Na jedné straně je dítě se svými potřebami. Na straně druhé je celý rodinný celek, který se ocitl v nepříznivé situaci. Ta negativně ovlivňuje naplňování potřeb dětí a naopak, potřeby dětí jsou někdy tak náročné, že se rodina dostane do situace, kdy už nemá možnost je dále hradit.

Výdejna potravinové pomoci se těší velkému zájmu

Foto ber

První týden fungování má za sebou prostějovská Výdejna potravinové pomoci. Podle ředitele Azylového centra Jana Kallu se těší velkému zájmu potřebných.

„Výdejna je určena pro ty, kteří se ocitnou ve složité životní situaci a potřebují potravinovou pomoc. Jsou to zejména maminky s dětmi, rodiny, senioři, osoby registrované na ÚP a další," vypočítal s tím, že trvanlivé potraviny, které výdejna nyní poskytuje, pochází z programu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ (POMPO). "Je financován z prostředků Evropské unie," doplnil Kalla. Jak dodal, časem k nim přibydou i potraviny ze zásob Potravinové banky.