pomoc

Kluci Dostálovi hledají pomoc. Davidovi a Ivovi těžce onemocněla maminka

ilustrační foto FB David Dostál

Iva a Davida znám skoro tři desítky let. Tehdy jsem se poprvé setkala s jejich maminkou, která pracovala jako asistentka postiženého chlapečka. V té době ji nenapadlo, že se svými dvěma potomky bude řešit daleko horší onemocnění. Oba mají spinální svalovou atrofii, jsou upoutáni na invalidní vozíky a plně odkázáni na pomoc druhých. Teď přišla další rána, maminka leží už třetí týden v nemocnici s covid-19 a její stav je velmi vážný. Bratři se obrátili s prosbou o pomoc na sociální sítě.

„Ještě tak před měsícem by mě vůbec nenapadlo, že tenhle příběh budu teď psát. Všechno se to začalo před více jak 37 roky, ale vše podstatné se vlastně smrsklo do posledních tří týdnů. Po roce hrozeb totiž Covid dostal i nás. A to úplně na kolena, mamku musela odvézt záchranka a již třetí týden leží na plicní ventilaci v umělém spánku. Šance na uzdravení určitě jsou, ale zároveň nám bylo řečeno, že se může stát i to nejhorší. To je realita, my ale věříme, že se nám mamka vrátí domů!,“ píše David.

O úhradu respirátorů lze požádat na Úřadu práce

Ilustrační foto pixabay.com

V souvislosti vládou vyhlášeným mimořádným opatřením k nošení ochranných prostředků dýchacích cest Ministerstvo práce a sociálních věcí zpřístupnilo mimořádnou okamžitou pomoc (MOP COVID-19) na jejich zakoupení. Nutné je, aby lidé, kteří potřebují při tomto výdaji podpořit, požádali o tuto dávku Úřad práce ČR.

V rámci poskytování dávky MOP COVID-19 se uznává na náklady na ochranné prostředky dýchacích cest částka ve výši 500 Kč na osobu na jeden měsíc. Vše je možné zařídit elektronickou cestou, žádost o MOP COVID-19 lze nalézt na webových stránkách https://www.mpsv.cz/…19V žádosti v položce „Za jakým účelem žádáte o MOP“ je možné mj.

Klub svobodných matek pomáhá samoživitelům v nouzi. A rozdává respirátory

Foto ber

Nezisková organizace zaměřená na podporu rodičů samoživitelů a jejich dětí Klub svobodných matek vznikla v roce 2017. Poskytuje rodinám samoživitelů finanční, materiální a odbornou právní pomoc. Klub v minulém týdnu rozdal 20 tisíc respirátorů, dalších 30 tisíc rozdá v tomto. Mimopražským žadatelům je posílají přes Zásilkovnu.

Doba covidová se se stále častěji podepisuje na životech těch nejmenších. Tátové a mámy, kteří své děti živí sami, se dostávají do finanční pasti. Nemají peníze na nájmy, základní potřeby a často ani na jídlo. Právě jim je určena pomoc Klubu svobodných matek.  

Navýšení nájemného a pachtovného o míru inflace se nekoná

ilustrační foto ber

Město Prostějov nebude letos navyšovat nájemné ani pachtovné o míru inflace (index spotřebitelských cen) vyhlašovanou Českým statistickým úřadem za uplynulý kalendářní rok, a to u všech nájemních a pachtovních smluv na užívání a požívání majetku ve vlastnictví Statutárního města Prostějova (zejména pozemků a nebytových prostor).

„V rámci většiny takto uzavřených nájemních a pachtovních smluv je smluvně sjednána možnost každoročního navyšování nájemného a pachtovného o míru inflace. Tuto možnost jsme ovšem v letech 2010 až 2019 ani jednou nevyužili. Jedním z důvodů pro nenavyšování nájemného a pachtovného v předchozích letech byla skutečnost, že v rámci Programového prohlášení Rady města Prostějova jsme se zavázali, že v oblasti hospodaření města nebude při pronájmu městských nebytových prostor uplatňováno navyšování nájmů o míru inflace.

Podzimní sbírka pro ježky trvá do konce listopadu

ilustrační foto ber

Pokud vám není lhostejný osud nalezených malých či zraněných ježků v záchranné stanici, můžete se opět zapojit do podzimní sbírky pro ježky a další zvířecí obyvatele záchranné stanice v Němčicích nad Hanou.

Nalezení malí ježci se potřebují před zimním spánkem dostatečně vykrmit. „Proto každoročně vyhlašujeme sbírku potravin pro tyto i další obyvatele stanice. Nosit můžete především krmení pro kočky (kapsičky, konzervy, granule),“ vypočítala Eva Zatloukalová. Vše můžete odevzdat v Ekocentru Iris do 30. listopadu každé úterý a čtvrtek od 13 do 16 hodin. (ber)

 

 

Liberační balíček pomůže firmám a živnostníkům

ilustrační foto

Ministerstvo financí s ohledem na složitou situaci řady daňových poplatníků prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další. Zároveň vyzvalo podnikatele a živnostníky, aby v případě potřeby využívali stávajících možností, které jim nastavení daňového systému přináší.

Zásadní novinkou je odložení daňových povinností těm podnikatelům, jejich činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením. Podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, mají nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. Stačí, aby Finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem.

Jedná se o tyto obory:

Pomozme společně lidem v nouzi, vyzývá Tesco

Foto TESCO.cz

Všechny obchody Tesco – hypermarkety, supermarkety i expresy – až do konce srpna 2020 provozují speciální sběrná místa za pokladnami, do kterých mohou zákazníci darovat trvanlivé potraviny.

Tato velká komunitní akce v ČR navazuje na mimořádný potravinový dar v hodnotě 4 500 000 Kč, které Tesco poskytlo potravinovým bankám během dubna až května 2020, aby rychle pomohlo překlenout kritické období v mnohých rodinách.

Nyní chce Tesco umožnit i svým zákazníkům zapojit se do pomoci lidem v blízkém okolí. Darovat můžete rýži a těstoviny, trvanlivé potraviny, olej, mléko, omáčky, cukr, mouku, sůl, džemy, nakládané okurky, konzervy, luštěniny, kávu a dětskou výživu.

Kraj pomůže rodinám dětí s neurologickým onemocněním. Přispěje na jejich rehabilitaci

ilustrační foto Olomoucký kraj

Osm set tisíc korun rozdělil Olomoucký kraj mezi dvě organizace, které na území regionu pomáhají rodičům dětí s dětskou mozkovou obrnou. Symbolické šeky předal ve čtvrtek zástupcům obou sdružení náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

 

„Rehabilitace dětí, které trpí dětskou mozkovou obrnou a jinými neurologickými onemocněními, je nesmírně nákladná. Příspěvkem z krajského dotačního titulu chceme pomoci jejich rodičům, aby mohli svým potomkům zajistit potřebnou péči,“ řekl náměstek Horák

Asociace rodičů dětí s dětskou mozkovou obrnou a přidruženými neurologickými onemocněními, která je jedním z příjemců krajské dotace, použije peníze na úhradu rehabilitačních pobytů nemocných dětí.

Policistovi vzala záplava manželku. Kolegové založili sbírku

Foto Křesťanská policejní akademie

Bleskové záplavy, které zasáhly v noci na pondělí 8. června 2020 některé obce na Šumpersku a Uničovsku, doslova během okamžiku převrátily naruby životy stovek lidí. Bohužel, neobešly se ani bez obětí na životech. Nejvíce postiženou obcí je Šumvald a jeho místní část Břevenec. 

 A právě v Břevenci nespoutaný živel krutě zasáhl do života policisty Petra Večeři a jeho dvou dětí. Poklidný večer v rodinném kruhu se rázem zvrátil v tragédii. Přišli o to nejdražší, co měli, Petr o manželku a děti o mámu. Do jejich domu vtrhla záplavová vlna, která s sebou vzala vše, co jí stálo v cestě a bohužel strhla s sebou i Petrovu manželku. Voda s bahnem během několika vteřin zaplavila celé přízemí domu až po strop a nešťastná žena neměla šanci na přežití.

Axiom Brewery bude rozdávat pivo. Speciální edice poputují do nemocnice i hospodským

Foto Axiom Brewery

V nejbližších dnech prostějovský pivovar Axiom Brewery zlahvuje 1000 kusů piva se speciální etiketou True Heroes – věnovanou zdravotníkům, doktorům, sestřičkám, saniťákům, údržbářům a všem zaměstnancům Nemocnice Prostějov. Piva následně daruje nemocnici jako poděkování za nasazení v době pandemie.

 

„Korona krize měla na pivovarnictví velký finanční dopad, i přesto se majitelé rozhodli tento krok udělat,“ říká ředitel pivovaru Jan Horák.