potraviny

Zemědělské družstvo Vícov prodávalo přesolené špekáčky

Foto potravinynapranyri.cz

Inspektoři Státní veterinární správy se vydali do prodejny Zemědělského družstva Vícov v Lešanech. A našli tam nejakostní špekáčky.

„Ve výrobku Špekáčky lešanské byl zjištěn vyšší obsah soli, než je deklarováno na etiketě. Zjištěno bylo 2,42 g/100 g, výrobce uvádí obsah soli 1,8g/100 g,“ uvedli inspektoři. (red)

V Lidlu na Újezdě našla inspekce plesnivé chleby

Foto SZPI

Prodejnu Lidl v Prostějově na Újezdě navštívili pracovníci Státní zemědělské a potravinářské kontroly. A našli zde nebezpečné chleby z Polska.

„Balviten gluten free BRIOCHE jsme vyhodnotili jako nebezpečnou potravinu kvůli okem viditelným koloniím plísní. Ty byly pod neporušeným obalem na povrchu potraviny. Ta se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvádí inspektoři na webu potravinynapranyri.cz s tím, že potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti.

Výrobcem je Balviten Sp.z.o.o, Katowice. (Zdroj SZPI)

Inspektoři uzavřeli sklad prodejny potravin v Domamyslicích

Foto SZPI

Potraviny u Maxíka, které v Prostějově v Domamyslické ulici provozuje Dien  Dao Duy, navštívili 4. června inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem uzavření skladu potraviny byl výskyt trusu hlodavců a stopy po působení a výskytu hlodavců, uvádí SZPI na stránce Potravinynapranyri.cz. 8. června ráno byl sklad stále uzavřen. (Zdroj SZPI)

Gurmáni pozor! Na náměstí T. G. Masaryka bude italský trh!

Ilustrační foto pixabay.com

Ve dnech 17. až 22. května, tedy již od pondělí, se na náměstí T. G. Masaryka – v předprostoru muzea – uskuteční italský trh.

Vyroste zde 6–8 stánků, které budou nabízet typické italské produkty jednotlivých regionů, např. olivy, těstoviny, sýry, chléb aj. Provozní doba stánků bude od 9 do 20 hodin.

Přijďte ochutnat! (red)

Nedoceněná petržel. Pomáhá očím, srdci i žaludku

ilustrační foto

Tuto skvělou bylinku, která se používá k ozdobení pokrmů, byste nikdy neměli nechat ležet na okraji talíře. Ve skutečnosti totiž může být tou nejvýživnější součástí pokrmu.  Kořen petržele obsahuje vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovou, z minerálních látek vápník, hořčík, draslík a fosfor.

 V léčebných dávkách (nebo při pravidelné konzumaci) snižuje krevní tlak, čistí trávicí trakt a zlepšuje trávení, je užitečný při nemocech ledvin a rozrušování ledvinových kamenů. Díky vyššímu obsahu vitamínu A, beta-karotenu a favonoidů, zeaxantinu a luteinu je nať vhodná pro posílení zraku a oční nemoci, jako je šeroslepost, záněty zrakového nervu či slábnutí zraku.

Zákazníci Kauflandu nakoupili pro lidi v nouzi 53 tun potravin. Řetězec přidal 171 tun

Foto Kaufland.cz

Kaufland myslí na lidi v nouzi, a proto se v sobotu znovu zapojil do celonárodní potravinové sbírky. Zákazníci v jeho 55 prodejnách nakoupili pro opuštěné seniory, matky samoživitelky, rodiny v krizi, lidi s handicapem a bez domova celkem 53 tun jídla a drogerie.

„Vzhledem k tomu, že bylo jarní kolo sbírky zrušeno, vyslyšeli jsme výzvu potravinových bank a darovali jsme letos již 171 tun potravin. Nyní se naši zákazníci postarali o dalších 105 525 porcí jídla, za což jim patří obrovský dík,“ řekla Renata Maierl, tisková mluvčí Kauflandu.

Aplikace pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací

ilustrační foto

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu „Kam s ním“ totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům.

„Od úterý 13.října potravinové banky ve všech regionech přijímají nevyužité zásoby potravin od všech stravovacích zařízení (zejména jídelny, menzy, velké restaurace). Minimální množství k odvozu je 20 kg. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity. Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem.

Potravinářská inspekce zakázala potravinu s anabolickým steroidem!

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila úřední kontrolou nebezpečný doplněk stravy Brawn Nutrition TREN, dietary supplement, 90 caps – v balení 90 kapslí a s označením data minimální trvanlivosti: Exp 01.22.

Analýza v akreditované laboratoři SZPI prokázala v kapslích přítomnost nepovolené látky 4,9-estradien-3,17-dion, také známé pod názvem Dienedion. Jde o syntetický, anabolicko-androgenní steroid. Analýza uvedenou látku zjistila v množství 28 606 miligramů na kilogram (mg/kg).

Vzhledem k prokázání přítomnosti anabolického steroidu nelze uvedený doplněk stravy považovat za bezpečný a inspekce proto uložila prodejci, aby jej v souladu s evropským nařízením 178/2002 neprodleně stáhnul z distribuce a informoval své odběratele.

Potravinářská inspekce varuje před želé cukrovinkami s rizikem zadušení zejména u dětí

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek. Zaprvé jde o „New Choice Tropical Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg (15,2 g x 66 kusů – minipohárky), datum minimální trvanlivosti: 28.05.2021, vyrobeno ve Vietnamu“ a zadruhé o „New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg (15,2 g x 66 kusů – minipohárky), datum minimální trvanlivosti: 08.05.2021, vyrobeno ve Vietnamu".

Na etiketě obou potravin bylo ve složení mimo jiné uvedeno, že potraviny obsahují přídatnou látku s označením E 425, známou také jako Konjac flour, která se získává z kořene trvalky Amorphophallus konjac rostoucí v Asii.

Potravinářská inspekce varuje před zmrazeným kuřecím masným výrobkem se salmonelou

Foto SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele před nebezpečnou potravinou „Kuřecí kuličky na jižanský způsob, 61642 Southem Fried Chicken Popsters, krájená kuřecí prsa ze spojovaných kusů masa obalované na jižanský způsob, k dopečení, hluboce zmrazeno, datum minimální trvanlivosti: 15.05.2021, šarže: L: 13620, původ kuřecího masa: Polsko, vyrobeno v Polsku".

Laboratorní rozbor potvrdil v potravině přítomnost bakterií rodu Salmonella, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.

Inspektoři SZPI vzorek odebrali v maloobchodní provozovně Iceland Czech a.s., Leopoldova 2138/16, Praha. Dle průvodní dokumentace je dodavatelem potraviny do ČR společnost Iceland International Limited HSBC. Prodejce závadnou šarži na základě výzvy již stáhnul z tržní sítě.

„SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.