potraviny

Obchody v Česku stahují z prodeje výrobky Kinder. A varují zákazníky před konzumací!

Foto FB Kinder

Pokud jste v posledních dnech koupili v Kauflandu, Albertu nebo Lidlu nějakou čokoládu výrobce Ferrero z řady Kinder, zpozorněte! Výrobce ohlásil závadné šarže, které se teď stahují z prodeje, ale bohužel se už dostaly do oběhu, a tak závadné cukrovinky můžete mít doma i vy.

Ferrero v jiných zemích spolupracuje s lokálními úřady pro bezpečnost potravin na možném spojení s několika hlášenými případy salmonely. Proto se z preventivních důvodů rozhodla společnost v České republice a na Slovensku dobrovolně stáhnout vybrané šarže některých výrobků Kinder z prodeje.

Výrobce na svých stránkách informuje o stažení těchto produktů:

Kinder Schoko-Bons White 200 g

Kinder Schoko-Bons 300 g, 200 g, 125 g, 46 g

Lapkové měli napilno. Brali alkohol, potraviny i sladkosti

foto Magistrát města Prostějova

Třikrát během pondělního dopoledne vyjížděli strážníci do prostějovských supermarketů řešit drobné krádeže. Předmětem zájmu nepoctivých nakupujících byl alkohol, sladkosti a potraviny.

 Po vstupu na prodejnu se pachatelé pokusili ukrýt vybrané věci do tašky nebo bundy a následně projít pokladní zónou bez zaplacení. Nedůvěryhodné chování vždy upoutalo pozornost ochranky, která je za pokladnami zastavila. „Dva případy vyřešili strážníci uložením pokuty příkazem na místě a jeden přestupek proti majetku byl oznámen správnímu orgánu,“ informoval strážník Petr Zapletal. (red)

Afrodiziaka mezi potravinami. Na Valentýna jezte jahody, ryby či chřest

Ilustrační foto pixabay.com

Den svatého Valentýna u nás není sice tak rozšířený jako v zahraničí, využít ho coby záminku k romantické večeři ovšem nikdy není na škodu. Letos máte navíc ideální příležitost připravit si valentýnské menu v pohodlí domova. Poradíme vám nejlepší potraviny pro dobrou náladu a sexuální apetit.

K přípravě pokrmů pro váš zamilovaný večer je nejlepší zvolit takové potraviny, které jsou považovány za přírodní afrodiziaka. Posilují totiž produkci serotoninu (hormonu dobré nálady) v těle a navozují pocit uvolnění. Zvyšují také produkci dopaminu, který zase odbourává stres. Patří sem ryby a mořské plody, mnohé druhy ovoce, zeleniny i pikantní koření.

Ryby a mořské plody obsahují kromě jiných cenných látek omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro zdraví, ale i pro navození romantické nálady.

Sklad Potravin U Modrého lva zavřela inspekce

Foto potravinynapranyri.cz

Potraviny U Modrého lva v Pernštýnském náměstí v Prostějově navštívili v pondělí pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem byl výskyt trusu hlodavců, výskyt mrtvých hlodavců. Provozovna nebyla zabezpečená před pronikáním škůdců a byly zde neklamné stopy po jejich působení a výskytu.

„Uzavřena pouze část provozovny – prostory skladu potravin a úklidová místnost. Provozovna jakožto celek uzavřena nebyla,“ upozorňuje inspekce na stránce potravinynapranyri.cz. (red)

Potraviny, které vás v zimě spolehlivě zahřejí. Patří k nim luštěniny i plísňový sýr

Ilustrační foto pixabay.com

Na podzim a v zimě byste do svého jídelníčku měli zařadit vydatné a výživné potraviny, mezi které ve zkratce patří především houby, luštěniny, oříšky, ovesné vločky, vejce, hovězí maso nebo koření jako skořice, chilli, zázvor či hřebíček. Všechny tyto potraviny navíc obsahují řadu cenných vitamínů a minerálů a jejich konzumací prospějete i svému zdraví.

Mezi zimní potraviny, které vás zahřejí, patří:

Koření jako zázvor, skořice, badyán, kardamom, hřebíček, muškátový oříšek, kurkuma či pepř, hořčice a chilli, červené a tučnější maso a vnitřnosti – hovězí, vepřové, jehněčí, ledvinky, játra, ovčí a kozí sýr (i mléko), plísňový sýr, sušené ovoce, datle či med, luštěniny a ořechy (vlašské, kaštany), křen, pórek, pastinák, cibule, česnek nebo růžičková kapusta.

Vraťte nám mini klobásky, vzkazuje Tesco

Foto TESCO

V obchodech Tesco se prodávaly pikantní mini klobásky s chilli, ve kterých byla zjištěna přítomnost bakterie Salmonely. Prodejce je okamžitě stáhl z trhu. Pokud jste v posledních dnech kupovali Tesco Pepperoni Hot, pak zbystřete! Výrobek v žádném případě nekonzumujte a vraťte ho zpět do nejbližší prodejny Tesco, kde vám za něj vrátí peníze.

Při preventivních kontrolách bylo zjištěno, že výrobek Tesco Pepperoni Hot může být kontaminován Salmonelou. Konkrétně se jedná o Tesco Pepperoni Hot 100 g, EAN 5051007129534, šarže 21286058 s datem spotřeby 25. 1. 2022. Vzhledem k tomu, že uvedený výrobek se prodával v prodejnách společnosti Tesco, je možné výrobky vrátit na oddělení informací. Na základě řádně uplatněné reklamace Vám bude ihned vrácena kupní cena tohoto výrobku. (red)

Bedýnky z Lidlu šetří jídlem

Foto lidl.cz

Společnost Lidl pokračuje ve svém dlouhodobém směřování k udržitelnosti. Od pondělí 15. listopadu si mohou zákazníci ve všech 283 prodejnách zakoupit za symbolickou cenu 25 Kč bedýnky plné ovoce a zeleniny, které mají za cíl snížit plýtvání jídlem. Mezi takto prodávaný sortiment patří také květiny.

Bedýnky jsou umístěny v prostoru za pokladnami a dle situace doplňovány po celý den. Zákazník zaplatí při svém nákupu a pak si už jen bedýnku vezme. „Spočítali jsme, že když půjdeme tímto směrem, zachráníme za rok více než 3 800 tun ovoce a zeleniny. Stejnou zprávu bychom bedýnkami rádi předali našim zákazníkům, aby se nad hospodařením s potravinami také zamýšleli, a pomohli tak aktuální situaci posunout tím správným směrem,” komentuje projekt tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Zemědělské družstvo Vícov prodávalo přesolené špekáčky

Foto potravinynapranyri.cz

Inspektoři Státní veterinární správy se vydali do prodejny Zemědělského družstva Vícov v Lešanech. A našli tam nejakostní špekáčky.

„Ve výrobku Špekáčky lešanské byl zjištěn vyšší obsah soli, než je deklarováno na etiketě. Zjištěno bylo 2,42 g/100 g, výrobce uvádí obsah soli 1,8g/100 g,“ uvedli inspektoři. (red)

V Lidlu na Újezdě našla inspekce plesnivé chleby

Foto SZPI

Prodejnu Lidl v Prostějově na Újezdě navštívili pracovníci Státní zemědělské a potravinářské kontroly. A našli zde nebezpečné chleby z Polska.

„Balviten gluten free BRIOCHE jsme vyhodnotili jako nebezpečnou potravinu kvůli okem viditelným koloniím plísní. Ty byly pod neporušeným obalem na povrchu potraviny. Ta se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,“ uvádí inspektoři na webu potravinynapranyri.cz s tím, že potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti.

Výrobcem je Balviten Sp.z.o.o, Katowice. (Zdroj SZPI)

Inspektoři uzavřeli sklad prodejny potravin v Domamyslicích

Foto SZPI

Potraviny u Maxíka, které v Prostějově v Domamyslické ulici provozuje Dien  Dao Duy, navštívili 4. června inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. A uzavřeli sklad.

Důvodem uzavření skladu potraviny byl výskyt trusu hlodavců a stopy po působení a výskytu hlodavců, uvádí SZPI na stránce Potravinynapranyri.cz. 8. června ráno byl sklad stále uzavřen. (Zdroj SZPI)