Kostelec na Hané

Babí léto v Kostelci s Ještěrem. Už v úterý

ilustrační foto Muzeum a galerie Prostějov

Petr Bezruč by ve středu 15. září oslavil sto padesáté čtvrté narozeniny. V Červeném domku v Kostelci na Hané si jej Muzeum a galerie v Prostějově připomene už o den dřív, a to celodenní akcí nazvanou Babí léto s Bezručem.

V úterý 14. září si příchozí mohou, po vzoru Petra Bezruče, vyzkoušet výplaz na Lysou horu, nachystané budou i kreativní dílničky nebo komentované prohlídky, které budou odpoledne, vždy v celou hodinu. „Příchozím vysvětlíme také to, proč se Bezručovi přezdívalo „Starý Ještěr.“ A právě v souvislosti s tímto oslovením, jsme do Kostelce pozvali i chovatele Martina Rokose ze Zlína, který s sebou přiveze varana, chameleona, gekončíky nebo agamu vousatou a podělí se s námi o zkušenosti s chovem těchto zajímavých zvířat. Srdečně všechny zveme,“ uvedl Filip Gregor, kurátor sbírky Petra Bezruče.

Má zákaz na 32 měsíců. Přesto řídil

foto Policie ČR

Od července letošního roku nesmí za volant motorových vozidel 63letý muž, protože mu byl Okresním soudem v Prostějově vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel pro všechny skupiny.

„Nicméně nebral ohled na trest, který mu má skončit až v březnu roku 2023, dál jezdil ve vozidle, a přitom byl zastaven hlídkou v Kostelci na Hané. Dechovou zkouškou se nepotvrdilo, že by před jízdou popíjel alkohol. Pokračovat v jízdě mu policisté zakázali a následně se bude zodpovídat z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," uvedla k případu policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Mladá žena pod vlivem a bez řidičáku

ilustrační foto Policie ČR

Za volantem neměla vůbec co dělat 24letá mladá žena, kterou kontrolovala policejní hlídka na ulici Za Branou v Kostelci na Hané.

Na pokyn policistů zastavila ve večerních hodinách vozidlo Š Fabia a při kontrole se podrobila i dechové zkoušce, která byla pozitivní s hodnotami 1, 34 a 1, 37 promile alkoholu. S výsledkem souhlasila a doznala, že před jízdou pila víno a jednu dvanáctku. Policisté u řidičky provedli i orientační test na návykové látky také s pozitivním výsledkem na amfetaminy a metamfetaminy. K tomu uvedla, že před dvěma dny pervitin užila. A do třetice se zjistilo, že není ani vlastníkem žádného řidičského oprávnění.

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Jatka na jatkách. Ženu zranil skot

Ilustrační foto pixabay.com

V pátek v dopoledních hodinách došlo k úrazu pracovnice jatek v Kostelci na Hané. Ženu středního věku při pracovním procesu srazil dobytek.

„Na místo události byla vyslána rychlá lékařská pomoc z Prostějova. Po příjezdu výjezdové skupiny na pracoviště došlo k ošetření pacientky, která po poražení dobytkem utrpěla zhmoždění ramene. Poranění doprovázela i nevolnost společně s bolestmi hlavy a krční páteře,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová s tím, že záchranáři proto imobilizovali pacientce páteř krčním límcem a zajistili žilní vstup k nutné aplikaci léků a infúzních roztoků.

Červený domek P. Bezruče lze navštívit už jen v říjnu

Foto olkraj.cz

Muzeum a galerie v Prostějově otevřela v květnu tohoto roku po patnácti letech opět expozici Petra Bezruče v Červeném domku v Kostelci na Hané.

„Vzhledem k tomu, že expozice je pouze sezónní, dovolujeme si Vás upozornit, že možnost navštívit ji máte už pouze tento měsíc. S koncem října se dveře domku pro veřejnost uzavřou a bude možné jej navštívit opět zase od dubna roku 2021. Současně Vás upozorňujeme, že oproti původně avizované otevírací době od 13:00 do 18:00 hodin, bude provoz v měsíci říjnu pouze od 13:00 do 17:00 hodin,“ uvedlo Muzeum Prostějovska.

Když je vnuk recidivista, měla by být babička opatrnější

Ilustrační foto pixabay.com

Z přečinu krádež podezírají policisté sedmatřicetiletého muže z Prostějova.

"Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit v srpnu tohoto roku tím, že v bytě své jednaosmdesátileté babičky v Kostelci na Hané odcizil finanční hotovost tisíc korun a zlatý řetízek s medailonkem. Poškozené tím způsobil škodu přesahující 9 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. Protože byl podezřelý muž v minulosti již pro majetkovou trestnou činnost odsouzen, hrozí mu za toto jednání trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. (red)

Červený domek v Kostelci na Hané má svou turistickou známku

Foto MGP

I expozice Petra Bezruče v Červeném domku v Kostelci na Hané se dočkala své turistické známky.

„O tom, že se jedná o atraktivní místo, svědčí skutečnost, že se hlasováním sběratelů dostala do výroby“, uvedla Soňa Provazová, ředitelka muzea a galerie v Prostějově, příspěvkové organizace, pod kterou Červený domek v Kostelci na Hané spadá. „Turistickou známku si zájemci mohou zakoupit jak přímo v Kostelci, tak i v pokladně muzea a galerie Špalíček. Cena je 40,- korun“, doplnila ředitelka.

Známka byla vydána pod číslem 2647 a nechybí k ní ani turistická nálepka, která je za cenu 15,- Kč. (red)

 

Další servisní stojan instaloval Roman Hájek v Kostelci

Foto FB

V pořadí třetí veřejný servisní stojan BikeGarage instaloval Roman Hájek v Kostelci na Hané na oblíbené zahrádce a posezení Zahrádka Depo.

Tyto stojany už najdou cyklisté také U Dudka v Krasicích a U Maříků na Hloučele. „Další se právě chystají,“ vzkazuje Roman. Připraven je i na případná poškození. “Myslím, že je to slušně zabezpečené. Ale počítám i s nejhorším. Ale to mě stejně nezastaví a dám to zpět do pořádku.“ (ber)

Pozor, cyklostezka v Kostelecké bude uzavřena!

Ilustrační foto MMPv

Od úterý 12.  května začne úplná uzavírka části cyklostezky mezi Prostějovem a Kostelcem na Hané, z důvodu realizace stavby „II/366 Prostějov – přeložka silnice“, která souvisí s výstavbou obchvatu města. Tato uzavírka potrvá až do 30.  června 2021.

 

Uzavřené místo bude možné objet po následující objízdné trase: na cyklostezce směr Kostelec na Hané u pekařství odbočit přes železniční přejezd na ulici Za Kosteleckou a pokračovat po silnici 366 k odbočce na Smržice - silnice 449. Ihned za železničním přejezdem odbočit vlevo a napojit se na stávající cyklostezku směr Kostelec na Hané. (red)