Nový rok

První prostějovské miminko roku 2023 uvítali představitelé města

Foto MMP

Primátor města Prostějova František Jura společně s 1. náměstkyní Miladou Sokolovou ve středu poblahopřáli a předali dárky od města rodičům prvního letošního prostějovského miminka.

Tím se stala Viktorie Kořínková. Na svět přišla 1. ledna ve 22:52 hod. Ke gratulaci se připojujeme! (red)

Prvním miminkem roku 2023 je Anička. Narodila se po půlnoci ve Šternberku

Foto Nemocnice Šternberk

V porodnici Nemocnice Šternberk přivítali v 00:08 Aničku, která je tak zřejmě prvním letošním novorozencem v Olomouckém kraji, ale i v České republice.  Prostějov na své první dítko stále čeká.

O minutu později se v Praze narodila Timea. Přišla na svět v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí neděli v 00:09 hodin.

 „Anička váží 2,7 kg a měří 45 centimetrů. Doma v Jívové na Olomoucku se na ni těší dvouletý bratříček,“ sdělil PvNovinkám mluvčí Agelu Adam Knesl.

Podle jeho slov Prostějov ještě v 10,15 hodin na své první miminko čekal. „Právě jsem mluvil s vrchní sestrou a zatím se žádný příchod nového človíčka nerýsuje,“ doplnil. (ber)

Silvestrovská noc proběhla bez větších problémů, hlásí policisté

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Policisté vyjížděli v Olomouckém kraji k několika případům hořících kontejnerů a nebezpečnému zacházení s pyrotechnikou.

„Ve zvýšené míře jsme zaznamenali spory mezi osobami pod vlivem alkoholu a také případy spojené s rušením nočního klidu. Z vážnějších případů řešíme dvě noční loupeže. Na linku 158 jsme od večerních 18:00 do ranních 06:00 hodin přijali 121 oznámení, z nichž bylo 6 dopravních nehod, které se obešly bez vážnějších následků," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Tip na Nový rok. Ohňostroj v Olomouci

Foto plakát

Olomouc opět čekají oslavy příchodu nového roku. Příznivci světelných efektů na večerní obloze se mohou 1. ledna v 18 hodin těšit na klasický ohňostroj. Vedení města se rozhodlo pro tradiční termín i podobu novoročních oslav. Ohňostroj se odehraje v areálu Korunní pevnůstky.

Prostory pro pyrotechnické efekty nabídne tentokrát Korunní pevnůstka. Světelné efekty, které bude na obloze možné sledovat necelých deset minut, doprovodí hudební podkres. V prvním dějství zazní píseň hudební formace Abba se skladbou Happy New Year. Druhé hudební dějství bude patřit skupině Queen a jejich lyrické skladbě A Winter‘s Tale. A v samotném finále budou hrát Disturbed skladbu Sound of Silence. Formát ohňostroje bude podobný tomu, který lidé naposledy viděli při říjnových oslavách výročí vzniku Československa. A bude stát za to, slibují organizátoři.

Tip na Nový rok. Výšlap na Kosíř

Foto SDH Slatinky

Tak jako každý rok i letos se bude konat novoroční výstup na Velký Kosíř, který pořádá Oddíl turistiky TJ Sigma Lutín ve spolupráci se SDH Slatinky.

 I letos, v rámci 35. ročníku výstupu, na návštěvníky čeká v době od 8,30 do 15 hodin vládce hory Kosířan, stejně jako občerstvení.

V loňském roce na vrchol zavítalo a medaili si vyzvedlo 1854 návštěvníků. (ber)

Tip na víkend. Pohádková ZOO Olomouc nabízí i večerní prohlídky

foto ZOO Olomouc

Zoologická zahrada je otevřená každý den v roce. I o Vánocích. Zvířata jsou k vidění téměř všechna, dokonce i ta, která se v horkých letních měsících skrývají.

Děti se v ZOO podívají nejen za Andělem Páně, ale i za čerty, s nimiž žerty rozhodně jsou a děti se jich jistojistě nemusí bát, či za Popelkou. Kromě ztvárnění pohádek nechybí ani výzdoba areálu. To vše až do 1. ledna roku 2023.

Stejně jako oblíbené večerní vánoční prohlídky, na které není potřeba rezervace, ani zvláštního příplatku. „Večerní vánoční prohlídky probíhají v zahradě několikátou zimu. Je to takový náš dárek pro návštěvníky jako poděkování za přízeň po celý rok," dodává ředitel zoo Radomír Habáň.

Kde nenakoupíte? Silvestr a Nový rok v obchodech

Ilustrační foto pixabay.com

Jak bude mít na Silvestra a na Nový rok otevřeno Kaufland, Lidl, PENNY a další velké řetězce.  Ze zákona budou na Nový rok uzavřeny, na Silvestra s ale jejich prodejní doba liší. Prohlédněte si náš přehled.

Na Silvestra si v Kauflandu nakoupíte do 18 hodin večer. Řetězec PENNY bude mít na Silvestra otevřeno do 17 hodin, prodejny Lidl budou otevřeny od 7 hodin ráno do 17 hodin odpoledne.

Na Silvestra bude většina prodejen Albert otevřená do 18 hodin. Výjimku tvoří některé hypermarkety, zpravidla ty z obchodních center. Konkrétní časy najdete na stránkách řetězce Albert.

V Tescu nakoupíte po celý den až do 17:00 hodin, v Bille pak do 17 hodin.

Čínský Nový rok v OC Haná Olomouc. Zjistěte, co vás letos čeká!

Foto ochana.cz

Čínský Nový rok začíná 1. února 2022 a skončí 21. ledna 2023. Tygr, který v tu dobu vládne, je řazen mezi vodní živly. Rok Tygra bude podle předpovědi pro všechna zvířata čínského horoskopu velmi hektickým a energetickým obdobím.

Všichni budou potřebovat hodně sil, aby zvládli zkoušky a výzvy, které v roce 2022 přijdou. Na pozitivní úrovni však čínský horoskop a rok Tygra symbolizují determinizmus, spontánnost a novost.

Rok Tygra je časem, kdy i navzdory nepříznivým okolnostem budeme schopni čerpat z dynamiky (všechno půjde velmi rychle) a našeho nadšení.

Přijďte od 1. února do 6. března na pohodlné nákupy do OC Haná, zastavte se u velkoplošných cedulí a objevte, co si pro vás nový rok připravil v oblasti financí, zdraví, kariéry nebo vztahů.

Co se změnilo v dopravě pro rok 2022

ilustrační foto Policie ČR

Od Nového roku začaly platit změny v rámci novely zákona o silničním provozu a zákona o pozemních komunikacích. Připravili jsme krátký souhrn.

Městská a obecní policie může na místě pokutovat přestupky související s neoprávněným užitím vyhrazeného jízdního pruhu. Cílem je zamezit blokování cest, které jsou určeny autobusům hromadné dopravy, ta­xíkům či policejním, hasičským a záchranářským vozidlům.

Za neoprávněné parkování na místě vyhrazeném pro invalidy nebo zneužití parkovacího průkazu pro tyto osoby dostanete vedle pokuty dva body v bodovém hodnocení řidičů.

První výjezd roku 2022 absolvovali hasiči už osm minut po půlnoci

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Profesionální i dobrovolné jednotky v průběhu posledních hodin, zaměřeno na Silvestr, tedy oslavy posledního dne roku 2021 a opakem toho prvního dne v novém roce zasahovali již u 31 událostí. První výjezd roku 2022 byl na linku 112 tísňového volání oznámen v 00:08, a to požár papírových krabic od zábavní pyrotechniky. V aktuálním součtu mají hasiči v Olomouckém kraji na kontě již 9 výjezdů.

Většinou šlo o zahoření kontejnerů či popelnic. Výjimkou zásahů běžných dnů i dnes nejsou i technické pomoci například na spadený strom či otevření bytu v součinnosti s PCŘ (zabouchnutý byt). Podobný scénář s událostí mají hasiči i posledního dne roku 2021. Za zmínku stojí zahoření pergoly krátce před 23 hodinou v obci Doloplazy anebo zahoření elektroinstalace (zásuvky) v Olomouci místní části Neředín.