Kosíř

Líbat se můžete pod rozhlednou na Kosíři. Otevře 1. května

Ilustrační foto ber

Už zítra otevře populární rozhledna na Kosíři. S ohledem na aktuální epidemickou situaci bude zatím vstup na rozhlednu omezen na maximálně deset lidí současně. Návštěvníci musejí mít při vstupu na rozhlednu roušky a u vstupu použít dezinfekci na ruce.

Až do 13. června bude rozhledna otevřená vždy v pátek od 14 do 19 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 19 hodin.

Během tohoto víkendu ještě nebude v provozu stánek s občerstvením, který začne fungovat až příští týden. Děti od 6 do 15 let za vstup zaplatí 10 korun, dospělí 30 korun.

Při vytrvalém dešti, mlze a větru je rozhledna zavřena. (ber)

Drama na Kosíři. Lékař slanil ke zraněnému z vrtulníku

Foto Zdravotní záchraná služba Olomouckého kraje

V pátek v odpoledních hodinách zasahovala letecká záchranná služba u muže, který se zranil na turistické trase ve směru na Velký Kosíř. Kvůli silným bolestem kyčle, které utrpěl po pádu na zledovatělé cestě, nebyl schopen pohybu.

„Vzhledem k nepřístupnému terénu nebyla možnost přistát přímo v blízkosti pacienta a lékař byl proto vysazen k pacientovi pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Lékař muže na místě události základně vyšetřil, podal léky proti bolesti, imobilizoval poraněnou dolní končetinu a stabilizoval zdravotní stav pacienta. Následně byli společně palubním jeřábem vyzvednuti a přepraveni na bezpečné místo. „Pacient byl po přeložení do vrtulníku transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu,“ doplnila mluvčí. (red)

Tip na výlet. Kosíř od Gabrielova

Foto ber

Zbytky feudálního statku Gabrielov nebo také Lusthos, leží na úpatí Velkého Kosíře mezi obcemi Čechy pod Kosířem a Lhota pod Kosířem. Patříval majitelům nedalekého zámku Čechy pod Kosířem.

Na Gabrielov se dostanete po asfaltové cestě, která je součástí naučné stezky, a to pěšky i na kole. Cestou si můžete odpočinout u krásně opravených božích muk.

Rozhledna na Kosíři otevře již v pátek!

ilustrační foto

Po zimní přestávce bude v pátek 12. dubna pro veřejnost otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. Otevřena bude až do poloviny června pouze o víkendech.

"Od poloviny června do poloviny září bude otevřena každý den od devíti do devíti hodin," upozornila předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová. Od poloviny září do konce října se z ní opět podíváte pouze o víkendech. (ber)  

Rozhledna na Kosíři je otevřena denně

ilustrační foto rozhledna Kosíř

Plánujete výlet na rozhlednu a nevíte, jaké je na Kosíři počasí, nebo jestli je otevřeno? Chcete si zde udělat speciální prohlídku? Volejte 720 120 889.

Od 1. 7. do 16. 9. 2018 je rozhledna otevřena denně v době od 9 do 19 hodin Od 17. 9. do 31. 10. od pátku do neděle v době od 14 do 17 hodin. Po zimní přestávce se znovu otevře až v červnu 2019. Vstupné je pro mládež 6-15 let deset korun, dospělí zaplatí dvacet.

Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky.

Rozhledna na Kosíři v opravě! Otevře v červnu!

ilustrační foto

Opravy rozhledny na Velkém Kosíři konečně začaly. Do kraje se z ní podíváme možná už v červnu. Rozhlednu nechal v roce 2012 postavit mikroregion Kosířsko, začátkem února 2017 byla uzavřena.

„Při jedné z kontrol nás stavební dozor upozornil, že schodiště se trochu naklání. A tím to všechno začalo,“ konstatovala předsedkyně mikroregionu Hana Rozsypalová. Následně začal spor, zda za situaci může mikroregion architekt či stavební firma. Mikroregion situaci vyřešil dohodou se stavební firmou. "Provádí se to nejdůležitější,“ doplnila Rozsypalová. Statik mikroregionu doporučil ještě posílení hlavní konstrukce věže, které si teď obce nechávají zpracovat.

Kam na Nový rok? Na Kosíř!

ilustrační foto

I když je rohledna dlouhodobě uzavřena, ostatní aktivity na Kosíři žijí. Konal se zde tradiční Mikulášský výstup a na vrchol hanáckého Mont Blancu se budete moci vydat i na Nový rok.

1. ledna 2018 se totiž koná už 31. ročník novoročního výstupu na Velký Kosíř. Z vrcholu si budete moci odnést památeční medaili, čekat vás tam bude setkání s legendárním patronem hory, Kosířanem. K výstupu zvou hasiči ze Slatinek a turisté z TJ Sigma Lutín. V době od 9 do 15 hodin je na vrcholu přichystáno občerstvení z hasičské kuchyně. (ber)

 

Pracujeme na projektu opravy rozhledny, rádi bychom ji na jaře otevřeli, říká Rozsypalová

ilustrační foto

6. února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodla páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko. Rozhledna i nadále nebude přístupná, kiosek a ohniště jsou ale návštěvníkům k dispozici. 

Rozhledna byla uvedena do provozu 22.6.2013. Její technický stav se stal natolik závažným, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl v únoru 2017 kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření. Od té doby se táhnou neúspěšná jednání o tom, kdo za stav rozhledny může. Mikroregion už má ale jasno. "Podali jsme žalobu na zhotovitele stavby. Pracujeme také na projektu opravy rozhledny. Rádi bychom ji otevřeli na jaře příštího roku," sdělila PvNovinkám předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.

Zůstává rozhledna na Kosíři po jednání uzavřena! Co bude s kioskem?

ilustrační foto

Šestého února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodla páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko. Rozhledna i nadále nebude přístupná, kiosek a ohniště jsou ale návštěvníkům k dispozici. 

Rozhledna byla uvedena do provozu 22.6.2013. Její technický stav se stal natolik závažným, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření. "Po nedávné valné hromadě činíme patřičné kroky, o kterých budeme veřejnost včas informovat," sdělila redakci předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová. Podle jejích slov bude kiosek ve spodní části rozhledny na Velkém Kosíři v době letních prázdnin, tj. od 1. 7. 2017 do 31. 8. 2017, otevřen o víkendech a navíc i ve státní svátky 5. a 6. 7. 2017, vždy od 11 do 17 hodin.

Další jednání o rozhledně na Kosíři proběhne v pátek!

ilustrační foto

Šestého února letošního roku byla z technických důvodů uzavřena rozhledna na Velkém Kosíři. O jejím dalším osudu rozhodne páteční valná hromada Mikroregionu Kosířsko.

Rozhledna byla uvedena do provozu 22. června 2013. Za dva a půl roku provozu na její vrchol vystoupaly tisíce lidí. To se ale projevilo na jejím technickém stavu. Je natolik závažný, že Mikroregion Kosířsko, který ji provozuje, rozhodl kvůli bezpečnosti návštěvníků o jejím uzavření.   

"O tom, co s rozhlednou bude dál, rozhodne valná hromada. Ta se bude konat tento pátek," sdělila redakci předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová.