Kosíř

Tip na sobotu. Zimní putování přes Kosíř

ilustrační foto TJ Sokol Čelechovice

Z Čelechovic do Čelechovic přes vrchol Kosíře! Tak zní název 21. ročníku Zimního putování, který můžete absolvovat tuto sobotu 22. ledna od 8:30 do 11 hodin.

Podle počasí tak můžete učinit buď pěšky, na kole, na běžkách nebo i na saních. Posezení je posléze zajištěno o 14 hodin v Hospodě u Cukrovaru. Těšit se můžete třeba na guláš či zelňačku. (red)

Kam na Nový rok? Na Kosíř!

ilustrační foto SDH Slatinky

Na vrchol hanáckého Mont Blancu se budete moci vydat i na Nový rok.

1. ledna 2022 se totiž koná už 34. ročník novoročního výstupu na Velký Kosíř. Z vrcholu si budete moci odnést turistickou známku, otevřena bude i rozhledna. K výstupu zvou hasiči ze Slatinek a turisté z TJ Sigma Lutín.  V době od 8:30 do 15 hodin je na vrcholu přichystáno občerstvení v podobě guláše, či možnost opéct si na ohni špekáčky. (ber)

Tip na neděli: S Mikulášem na Kosíř

Foto KČT Smržice

Vydejte se o víkendu na Kosíř. Zítra, v neděli 5. prosince, si tam můžete vyšlápnout s Klubem českých turistů ze Smržic za Mikulášem a čerty.

S Klubem českých turistů Smržice se na Kosíř můžete vydat v 10 hodin od Kulturního domu ve Smržicích. Připraven je tradiční výstup za Mikulášem, čertem a andělem s táborákem, opékáním buřtů a nadílkou pro nejmenší turisty. Trojice bude na Kosíři od 11 do 13 hodin a jak turisté doufají, podaří se jim dojednat s Mikroregionem Kosířsko otevření rozhledny. (ber)

Líbat se můžete pod rozhlednou na Kosíři. Otevře 1. května

Ilustrační foto ber

Už zítra otevře populární rozhledna na Kosíři. S ohledem na aktuální epidemickou situaci bude zatím vstup na rozhlednu omezen na maximálně deset lidí současně. Návštěvníci musejí mít při vstupu na rozhlednu roušky a u vstupu použít dezinfekci na ruce.

Až do 13. června bude rozhledna otevřená vždy v pátek od 14 do 19 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích od 9 do 19 hodin.

Během tohoto víkendu ještě nebude v provozu stánek s občerstvením, který začne fungovat až příští týden. Děti od 6 do 15 let za vstup zaplatí 10 korun, dospělí 30 korun.

Při vytrvalém dešti, mlze a větru je rozhledna zavřena. (ber)

Drama na Kosíři. Lékař slanil ke zraněnému z vrtulníku

Foto Zdravotní záchraná služba Olomouckého kraje

V pátek v odpoledních hodinách zasahovala letecká záchranná služba u muže, který se zranil na turistické trase ve směru na Velký Kosíř. Kvůli silným bolestem kyčle, které utrpěl po pádu na zledovatělé cestě, nebyl schopen pohybu.

„Vzhledem k nepřístupnému terénu nebyla možnost přistát přímo v blízkosti pacienta a lékař byl proto vysazen k pacientovi pomocí palubního jeřábu,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Lékař muže na místě události základně vyšetřil, podal léky proti bolesti, imobilizoval poraněnou dolní končetinu a stabilizoval zdravotní stav pacienta. Následně byli společně palubním jeřábem vyzvednuti a přepraveni na bezpečné místo. „Pacient byl po přeložení do vrtulníku transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu,“ doplnila mluvčí. (red)

Tip na výlet. Kosíř od Gabrielova

Foto ber

Zbytky feudálního statku Gabrielov nebo také Lusthos, leží na úpatí Velkého Kosíře mezi obcemi Čechy pod Kosířem a Lhota pod Kosířem. Patříval majitelům nedalekého zámku Čechy pod Kosířem.

Na Gabrielov se dostanete po asfaltové cestě, která je součástí naučné stezky, a to pěšky i na kole. Cestou si můžete odpočinout u krásně opravených božích muk.

Rozhledna na Kosíři otevře již v pátek!

ilustrační foto

Po zimní přestávce bude v pátek 12. dubna pro veřejnost otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. Otevřena bude až do poloviny června pouze o víkendech.

"Od poloviny června do poloviny září bude otevřena každý den od devíti do devíti hodin," upozornila předsedkyně Mikroregionu Kosířsko Hana Rozsypalová. Od poloviny září do konce října se z ní opět podíváte pouze o víkendech. (ber)  

Rozhledna na Kosíři je otevřena denně

ilustrační foto rozhledna Kosíř

Plánujete výlet na rozhlednu a nevíte, jaké je na Kosíři počasí, nebo jestli je otevřeno? Chcete si zde udělat speciální prohlídku? Volejte 720 120 889.

Od 1. 7. do 16. 9. 2018 je rozhledna otevřena denně v době od 9 do 19 hodin Od 17. 9. do 31. 10. od pátku do neděle v době od 14 do 17 hodin. Po zimní přestávce se znovu otevře až v červnu 2019. Vstupné je pro mládež 6-15 let deset korun, dospělí zaplatí dvacet.

Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky.

Rozhledna na Kosíři v opravě! Otevře v červnu!

ilustrační foto

Opravy rozhledny na Velkém Kosíři konečně začaly. Do kraje se z ní podíváme možná už v červnu. Rozhlednu nechal v roce 2012 postavit mikroregion Kosířsko, začátkem února 2017 byla uzavřena.

„Při jedné z kontrol nás stavební dozor upozornil, že schodiště se trochu naklání. A tím to všechno začalo,“ konstatovala předsedkyně mikroregionu Hana Rozsypalová. Následně začal spor, zda za situaci může mikroregion architekt či stavební firma. Mikroregion situaci vyřešil dohodou se stavební firmou. "Provádí se to nejdůležitější,“ doplnila Rozsypalová. Statik mikroregionu doporučil ještě posílení hlavní konstrukce věže, které si teď obce nechávají zpracovat.

Kam na Nový rok? Na Kosíř!

ilustrační foto

I když je rohledna dlouhodobě uzavřena, ostatní aktivity na Kosíři žijí. Konal se zde tradiční Mikulášský výstup a na vrchol hanáckého Mont Blancu se budete moci vydat i na Nový rok.

1. ledna 2018 se totiž koná už 31. ročník novoročního výstupu na Velký Kosíř. Z vrcholu si budete moci odnést památeční medaili, čekat vás tam bude setkání s legendárním patronem hory, Kosířanem. K výstupu zvou hasiči ze Slatinek a turisté z TJ Sigma Lutín. V době od 9 do 15 hodin je na vrcholu přichystáno občerstvení z hasičské kuchyně. (ber)