Valentýn

Afrodiziaka mezi potravinami. Na Valentýna jezte jahody, ryby či chřest

Ilustrační foto pixabay.com

Den svatého Valentýna u nás není sice tak rozšířený jako v zahraničí, využít ho coby záminku k romantické večeři ovšem nikdy není na škodu. Letos máte navíc ideální příležitost připravit si valentýnské menu v pohodlí domova. Poradíme vám nejlepší potraviny pro dobrou náladu a sexuální apetit.

K přípravě pokrmů pro váš zamilovaný večer je nejlepší zvolit takové potraviny, které jsou považovány za přírodní afrodiziaka. Posilují totiž produkci serotoninu (hormonu dobré nálady) v těle a navozují pocit uvolnění. Zvyšují také produkci dopaminu, který zase odbourává stres. Patří sem ryby a mořské plody, mnohé druhy ovoce, zeleniny i pikantní koření.

Ryby a mořské plody obsahují kromě jiných cenných látek omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro zdraví, ale i pro navození romantické nálady.

Inspirace pro dámy. Valentýnská kytice pro muže

Ilustrační foto pixabay.com

Darovat kytici není jen výsadou mužů. Třeba na Valentýna můžete svého drahého potěšit kyticí zcela mužskou. Nabízíme vám několik inspirací, které pány zcela jistě potěší. 

Květy můžete nechat komponovat třeba s doutníky, bonbony, čokoládovými či skutečnými penězi, ale i kvalitní uzeninou. Pánům uděláte radost dárkem a vy se budete těšit z krásné dekorace. (ber)

Staré Prostějovsko. Svatý Valentýn

Foto ber

Svátek svatého Valentýna, zkráceně Valentýn, se slaví každý rok 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. 

Jestlipak víte, kde stojí tato krásná barokní socha svatého Valentina, patrona zamilovaných? Jestli tipujete Kostelec na Hané, je to správně.  Pokud víte, že se na Prostějovsku ještě někde nachází socha tohoto svatého muže, dejte nám vědět. (ber)

Staré Prostějovsko. Svatý Valentýn

Foto ber

Svátek svatého Valentýna, zkráceně Valentýn, se slaví každý rok 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. 

Jestlipak víte, kde stojí tato krásná barokní socha svatého Valentina, patrona zamilovaných? Jestli tipujete Kostelec na Hané, je to správně.  Pokud víte, že se na Prostějovsku ještě někde nachází socha tohoto svatého muže, dejte nám vědět. (ber)

Valentýna můžete zítra oslavit na rozhledně

Foto Mikroregion Kosířsko

Nejen pro zamilované bude den před svatým Valentýnem otevřena rozhledna na Velkém Kosíři. V neděli 13. února bude mimořádně otevřena od 10 hodin.

„Milenci se můžou políbit na čerstvém vzduchu, a ještě udělat něco pro svoje zdraví," konstatovali organizátoři z Mikroreginu Kosířsko. Pokud si dáte říct a vyšlápnete všech 158 schodů, budete se moci pokochat pohledem do kraje z 25metrové výšky. A dole vás bude čekat valentýnské překvapení. (ber)

Valentýnské razítko je opět k dispozici na poště v Milostíně

Foto Česká pošta

Stejně jako v předchozích letech nabízí Česká pošta možnost vyjádřit city své lásce či ostatním milovaným lidem po pošťácku. Na milostínské poště na Rakovnicku bude letos už po dvacáté možné od 8. do 14. února orazit pohlednici či obálku příležitostným razítkem připomínajícím Svátek všech zamilovaných, který připadá tentokrát na pondělí 14. února. Autorem toho letošního s motivem zámečku ve tvaru srdce je známý a oblíbený výtvarník Jiří Slíva.

A jak otisk razítka získat? Postup zůstává stejný, jako v předchozích letech. Zájemci, ať už zamilovaní či sběratelé, mohou poslat valentýnské přání s údaji adresáta a známkou vloženou do ofrankované obálky na adresu Pošta Milostín, 270 05. Tam valentýnku v uvedených dnech orazítkují a pošlou uvedenému adresátovi. Od roku 2002 si takto zpestří vztah tisíce zamilovaných, vždy razítkem s novým námětem.

Palírna U Zeleného stromu nabízí valentýnský koktejl

foto Palírna U zeleného stromu

Svátek všech zamilovaných proběhne letos velmi netradičně, což je skvělou záminkou na to, přistoupit k němu více kreativně a překvapit svou drahou polovičku třeba podomácku namíchaným koktejlem. Recepty nabízí prostějovská Palírna U Zeleného stromu.

Tak si dejte třeba sex na pláži, neboli Sex on the beach. Na sladký drink, který vám připomene první polibek, potřebujete 4 cl Hanácké vodky, 4 cl pomerančového džusu, 3 cl Grenadiny, plátek pomeranče nebo třešně na ozdobu.

Šejkr naplňte z 3/4 ledem a přidejte vodku s džusem. Promíchejte vlijte do sklenice. Poté pomocí krouživého pohybu nalijte Grenadinu. Drink brčkem lehce promícháme odspodu, čímž nám vznikne hezký přechod barev. Na ozdobu použijte měsíček pomeranče a můžete vychutnávat!

Darujte krev na Valentýna v páru

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Valentýnský odběr krve v Nemocnici Prostějov nabídne speciální odměnu pro dárce, kteří přijdou v páru

Transfuzní stanice Nemocnice Prostějov chystá na pondělí 15. února akci s názvem „Valentýnský odběr krve“. Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžeme druhým dát, je darovat nejcennější tekutinu ‒ krev.

Valentýnský odběr má v Nemocnici Prostějov již svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Také letos zájemci jsou pro účastníky Valentýnského odběru krve připraveny dárky. Jedná se o sladkost od Ferrero Raffaello. Dárci, kteří přijdou v páru, se pak mohou těšit na láhev vína.

Do valentýnské soutěže se zapojilo přes pět desítek dárců

ilustrační foto

Takové množství dárců krve Nemocnice Prostějov dlouho nezažila. Darovat nejcennější tekutinu přišlo celkem 56 dárců, kteří se zapojili do soutěže o poukaz na romantickou večeři pro dva v restauraci U Chmelů. Tři šťastné výherce vylosovala nemocnice včera, aby dárci stihli případnou romantickou večeři ještě na Valentýna.

 

„Takový zájem ze strany dárců jsme nečekali. Bylo to příjemné překvapení, zdravotníci měli včera celé dopoledne plné ruce práce. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem dárcům, kteří se akce zúčastnili,“ říká vedoucí lékař prostějovské transfúzní stanice MUDr. Jiří Šlézar s tím, že mezi dárci bylo i několik lidí, kteří přišli darovat nejcennější tekutinu úplně poprvé. Právě na ně byla akce částečně zacílena. Celková dárcovská základna totiž postupně stárne a mladí lidé o dárcovství krve mají menší zájem.