Zoo Olomouc zažila novoroční překvapení. Je zelené

Zoo Olomouc zažila novoroční překvapení. Je zelené
Foto ZOO Olomouc
Další fotky: 
Zoo Olomouc zažila novoroční překvapení. Je zelené
Zoo Olomouc zažila novoroční překvapení. Je zelené

Dlouhou řadu „novoročních“ mláďat, která v Zoo Olomouc přišla na svět v uplynulých letech, přerušil zástupce hmyzu, který je součástí nové terarijní expozice. Jedná se tedy v rámci historie zoo přímo o prvoodchov a ne pouze jednoho jedince. Stále se totiž líhnou nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis, pocházející z Nové Guineje.

„Samotné páření nebo kladení jsme u našich kobylek nepozorovali. Proto pro nás objev prvních malých nymf byl velkým překvapením a potěšením,“ dodává teraristka Hana Jarošová. Tito obskurní bezobratlí, doslova hvězdy expozice – soudě dle zájmu návštěvníků, zatím nemají české pojmenování. Návštěvníci v teráriu, které se poprvé otevřelo v roce 2023, nejprve hledají malé živočichy. Jaké je však jejich překvapení, když se jim místo drobné kobylky před očima objeví pořádná kobyla, a ještě díky dokonalým mimikrám vydatně maskovaná. Dospělí jedinci dorůstají 10–13 cm s rozpětím křídel přes 25 cm a váhou až 30 g.

V přírodě se tento hmyz příbuzný našim kobylkám zeleným vyskytuje v korunách stromů v pralesích Nové Guineje. Vzhledem dokonale napodobujícímu listy unikají před zraky predátorů.

Živí se výhradně rostlinnou potravou. „V zahradě jim ve velkém množství podáváme listy ostružiníku, jako doplněk speciální želé a kousky ovoce. Coby typičtí pralesní živočichové vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a vysokou vrstvu substrátu, do kterého samice kladou podlouhlá vajíčka. Nymfy, které se z nich po několika měsících líhnou, jsou docela malinkaté, a na rozdíl od dospělců nemají křídla. Ty získávají až při posledním svleku. Ale stejně jako adultním kobylkám ani mláďatům nechybí dlouhá tykadla,“ doplnila mluvčí zahrady Iveta Gronská. (ber)

Poslat nový komentář