Silvestr

Silvestr 2020 pohledem hasičů Olomouckého kraje

Foto HZS Olomouckého kraje

Silvestrovské oslavy nejen v Olomouckém kraji byly výrazně ovlivněny mimořádnou situací, vládními opatřeními a s tím se nesla obava možných nebezpečných situací při manipulaci široké veřejnosti se zábavní pyrotechnikou v době kdy je nařízen zákaz vycházení. Naopak šlo přepokládat, že právě tato opatření pro většinu obyvatel Olomouckého kraje bude důvodem rušení aktivit v podobě ohňostrojů či podobných aktivit, kdy je předpoklad nebezpečí neopatrné či nedbalostní manipulace s otevřeným ohněm.

Odhady hasičů o menším počtu mimořádností, kdy je nutné přivolat hasiče se naštěstí naplnily, tedy v tom správném slova smyslu a výjezdů během posledního dne roku 2020 a příchodu roku nového 2021 pohledem na požáry bylo méně. Toho posledního dne již v pozdějších hodinách přece jenom hasiči k požárům museli vyjíždět. Nejprve k ohlášenému požáru rodinného domku nebo něčeho před domem do Huzové na Olomoucku, zde se později ukázalo, že jde o planý poplach o to smutnější zjištění, že šlo o možné zneužití volání na tísňovou linku.

Silvestrovská noc v Olomouckém kraji byla poklidná, hlásí policisté

ilustrační foto MP

Silvestrovská noc v Olomouckém kraji z pohledu policie proběhla bez významnějších incidentů. Zřejmě nejzávažnějším byl požár přístřešku s motocyklem u rodinného domu v obci na Šumpersku se škodou bezmála půl milionu korun. 

Nejčetnějším oznámením bylo oznámení o narušování občanského soužití, případně fyzického napadení v celkem šestadvaceti případech. U těchto vždy hrál svoji roli i vypitý alkohol. Ve dvanácti případech obdrželi policisté oznámení o rušení nočního klidu. Většinou se situace po příjezdu policistů uklidnila a přestupky byly řešeny domluvou. V šesti o používání zábavné pyrotechniky – bez zjištěného protiprávního jednání.

Posilvestrovský životabudič. Krutý, účinný elixír života

ilustrační foto MP

Pokud jste to s oslavami příchodu Nového roku přehnali s alkoholem, nabízíme vám pár osvědčených receptů, jak se z „opice“ dostat.

Nejznámějším receptem je silná česneková polévka, kdo česnek nerad, doporučujeme konzumaci krabičky sardinek, včetně oleje.

Pro troufalé či mimořádně zubožené máme recept na životabudič. Účinný, pokud jej přežijete.

Do koktejlové sklenice nalejte polévkovou lžíci worchesteru a přidejte žloutek, pepř, sůl a pořádnou porci papriky. Sklenici dolejte olejem, nejlépe olivovým. Do jiné sklenic nalejte vodu a přidejte led.

Životabudič vypijte naráz a nejlépe se zavřenýma očima. Po vodě sáhnete automaticky a velmi rádi…  

Nezapomeňte na vládní opatření! Výjimka neprošla

ilustrační foto Policie ČR

Nezapomeňte, že letos i během silvestrovských oslav platí aktuální vládní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Původně zvažovanou výjimku pro poslední noc roku totiž ministerstvo zdravotnictví odmítlo.

Od 27. prosince proto platí nejpřísnější pátý stupeň PES, který zakazuje vycházení v době od 21 do 5 hodin. Kromě zákazu vycházení po 21. hodině platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Výjimka ze zákazu se na Silvestr nevztahuje, naopak budou pro tento den posíleny policejní hlídky i hlídky strážníků. (red)

Na silvestrovské půnoční odpalování pyrotechniky zapomeňte

Ilustrační foto pixabay.com

Silvestrovský ohňostroj v letošním roce Prostějov letos nepořádá. Důvodem je omezení volného pohybu osob v rámci usnesení vlády. Policie ani strážníci nebudou tolerovat porušení zákazu používání zábavní pyrotechniky.

„Podle obecně závazné vyhlášky našeho města je stanovena doba nočního klidu s výjimkami, kterou je každým rokem poslední den v roce. Další vyhláška stanoví, na kterých veřejných prostranstvích, je zakázáno používat zábavnou pyrotechniku,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V čase od 21 až 4.59 hodin je stanoven zákaz vycházení, s určením výjimek dle usnesení vlády. „Mezi takové výjimky vycházení za účelem odpálení pyrotechniky nepatří. Obě policie na dodržování usnesení vlády dohlíží,“ doplnila mluvčí.

Do všeho jděte po hlavě!

Foto ber

Naši milí čtenáři, dovolte i nám poslední den v roce popřát vám do Nového roku 2016.

Nejdříve vám musíme poděkovat, za vaši přízeň, porozumění i snahu - díky vám a vašim příspěvkům kvalitně informovat ostatní čtenáře o událostech, které se v Prostějově a nejbližším okolí dějí.
Jsme nesmírně rádi, že se okruh dopisovatelů, fotografů i informátorů násobně zvětšil. Děkujeme, že s námi pracujete a novinky vytváříte.
Proto vám všem, nejen těm, kteří PvNovinky vytvářejí, ale také vám, čtenářům, přejeme příjemný vstup do Nového roku, pevné zdraví, štěstí i úspěch ve všech rolích, které v životě hrajete.
A jděte do všeho po hlavě! (red)

OBRAZEM: Silvestrovský ohňostroj v Prostějově: kytičky, stromeček či mlhovina?

Foto Jana Ari, atelier Brunton

Úderem osmé večerní i v Prostějově začal silvestrovský ohňostroj. Jana Ari z Kostelce na Hané zaslala již tradičně své fotografie.

Vyjádření k zaslaným fotografiím je velmi silvestrovské: "Máme tu tančící stromeček i krásné kytičky či mlhovinu a dokonce i "smajlíka"...nu, není to krása?", napsala k zaslaným fotografiím životní partnerka známého fotografa z atelieru Brunton z Kostelce na Hané Jana Ari.
Nebyli-li jste na náměstí přítomni, můžete se pokochat zaslanými fotografiemi. (red)

Neobyčejný zážitek? Silvestrovský ohňostroj nad hladinou Podhraďáku

ilustrační foto plakát

I letos nabídne město Plumlov na konci roku jedinečnou podívanou. Nad hladinou Podhradského rybníka bude k vidění silvestrovský ohňostroj.

„Ohňostroj vypukne přesně v 18 hodin,“zvou organizátoři. Návštěvníkům nabízejí mimo nevšedního zážitku i občerstvení a možnost parkování v areálu kempu Žralok. Ale pozor, vjet do kempu můžete pouze do 17,15 hodin.
“Nejkrásnější pohled je z pláže u kempu,“ připomínají organizátoři pyroshow. (ber)

Silvestrovský ohňostroj má nová pravidla!

ilustrační foto MMP

Opětovně upozorňujeme na organizační opatření v souvislosti s pořádáním letošního silvestrovského ohňostroje. Od ranních hodin proběhne omezení přístupu a příjezdu do prostoru před radnici (červená). Uzavřená zóna bude vyznačena páskou, případně zábranami. V průběhu dne pak bude vymezena bezpečnostní zóna (modrá). Respektujte značení a pokyny pořadatelů!

Organizace přístupu na náměstí – od 19 do 19:55 hodin se uskuteční doprovodná hudební produkce, v době od 20 do 20:15 bude ohňostroj.
„Přístup na náměstí od Kravařovy ulice a Pernštýnského náměstí na straně jedné a Žižkova náměstí na straně druhé bude umožněn do 19:55 po chodnících podél domů na nám. T. G. Masaryka (zelená). Od 19:55 do 20:15 bude vstup do těchto prostorů ZAKÁZÁN!,“ upozorňuje magistrát.
Zároveň žádá o respektování přísného zákazu vstupu na ledovou plochu mobilního kluziště mimo jeho provozní dobu. (red)

Přijďte si zaběhat na Silvestra

ilustrační foto plakát

Sportovní klub Prostějov pořádá ve čtvrtek 31. prosince 2015 tradiční závod v parkovém krosu v Prostějově v Kolářových sadech.

Přijďte se rozloučit aktivním sportem s končícím rokem! Startovat se začne v 10 hodin. Všechny sportovce zvou orientační běžci! (red)