Silvestr

Smutné. Záchranářská silvestrovská statistika zlomila rekord v počtu výjezdů

ilustrační foto ZZS

Oproti loňskému silvestrovskému veselí byly letošní oslavy příchodu nového roku 2022 značně bouřlivější. Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje opět zlomila rekordy v číslech výjezdů!

V rámci celého kraje měli záchranáři 125 výjezdů na denní směně a 105 na noční směně. „Ve srovnání s loňským rokem i těmi předchozími se jedná o enormní číslo, které jsme zatím nikdy neevidovali,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.

První výjezd roku 2023 uskutečnila posádka RZP z VZ Aksamitova Olomouc ihned 3 min. po půlnoci s indikací úraz hlavy. Nejčastěji vyjížděli na noční směně výjezdové skupiny z Olomouce, dále pak VZ Prostějov.

Nový rok slavil předčasně. A zaplatí nejen rachejtle

ilustrační foto Městská policie

Strážníci při vykonávání hlídkové služby zaměřené na veřejný pořádek si ve středu půlnocí všimli muže, který v centru Prostějova odpaluje petardy.

Po kontaktování jej upozornili na dobu nočního klidu a také, že ve městě Prostějov platí obecně závazná vyhláška, kterou se reguluje používání zábavní pyrotechniky. Zákaz používaní pyrotechniky, se nevztahuje na silvestrovské oslavy, které se konají od 14:00 hodin 31. 12. do 03:00 hodin 1. 1. každého roku. Hlídka poučila dvacetiletého muže, jakého protiprávního jednání se dopustil a chtěla celou záležitost vyřešit na místě. To však muž odmítl. Strážníci mu odebrali zbylé čtyři kusy petard Dům Bum, aby nemohl pokračovat v jejich odpalování.

Kam na Silvestra? Zaběhat si do Olomouce!

ilustrační foto

V pátek 31. prosince se v olomouckých Smetanových sadech koná již 38. ročník Silvestrovského běhu. Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí.  Přijďte se rozloučit se starým rokem a zúčastnit se veřejného běhu!

Silvestrovský běh má start i cíl před hudebním altánkem v Rudolfově aleji, kde od 13 do 13:50 hodin uskuteční prezentace účastníků. Ve 14 hodin se pak nejen běžci vydají na tři různě dlouhé trasy. Ty vedou po asfaltových cestách parku a lze je absolvovat i chůzí, na kolečkových bruslích, s kočárkem, na běžkách nebo třeba na trakaři. Vítané jsou i malé děti s doprovodem a pejskaři. Pro všechny jsou na výběr tratě o délkách 1300, 2600 a 5200 metrů. (red)

Špatná zpráva. Letní kino na Silvestra promítat nebude!

ilustrační foto letnikino.cz

Tradici silvestrovského promítání udržuje Letní kino v Mostkovicích už víc než tři desítky let. Pokud ale hodláte část posledního dne roku prožít v tamním hledišti, máte smůlu. Promítat se nebude.

„Důvodem zrušení promítání jsou zpřísňující se vládní opatření proti šíření nemoci COVID-19,“ sdělil redakci provozovatel Pavel Ošlejšek. „Děkujeme za pochopení a věříme, že zůstanete i nadále našimi příznivci,“ dodal za celý tým. (ber)

Silvestr 2020 pohledem hasičů Olomouckého kraje

Foto HZS Olomouckého kraje

Silvestrovské oslavy nejen v Olomouckém kraji byly výrazně ovlivněny mimořádnou situací, vládními opatřeními a s tím se nesla obava možných nebezpečných situací při manipulaci široké veřejnosti se zábavní pyrotechnikou v době kdy je nařízen zákaz vycházení. Naopak šlo přepokládat, že právě tato opatření pro většinu obyvatel Olomouckého kraje bude důvodem rušení aktivit v podobě ohňostrojů či podobných aktivit, kdy je předpoklad nebezpečí neopatrné či nedbalostní manipulace s otevřeným ohněm.

Odhady hasičů o menším počtu mimořádností, kdy je nutné přivolat hasiče se naštěstí naplnily, tedy v tom správném slova smyslu a výjezdů během posledního dne roku 2020 a příchodu roku nového 2021 pohledem na požáry bylo méně. Toho posledního dne již v pozdějších hodinách přece jenom hasiči k požárům museli vyjíždět. Nejprve k ohlášenému požáru rodinného domku nebo něčeho před domem do Huzové na Olomoucku, zde se později ukázalo, že jde o planý poplach o to smutnější zjištění, že šlo o možné zneužití volání na tísňovou linku.

Silvestrovská noc v Olomouckém kraji byla poklidná, hlásí policisté

ilustrační foto MP

Silvestrovská noc v Olomouckém kraji z pohledu policie proběhla bez významnějších incidentů. Zřejmě nejzávažnějším byl požár přístřešku s motocyklem u rodinného domu v obci na Šumpersku se škodou bezmála půl milionu korun. 

Nejčetnějším oznámením bylo oznámení o narušování občanského soužití, případně fyzického napadení v celkem šestadvaceti případech. U těchto vždy hrál svoji roli i vypitý alkohol. Ve dvanácti případech obdrželi policisté oznámení o rušení nočního klidu. Většinou se situace po příjezdu policistů uklidnila a přestupky byly řešeny domluvou. V šesti o používání zábavné pyrotechniky – bez zjištěného protiprávního jednání.

Posilvestrovský životabudič. Krutý, účinný elixír života

ilustrační foto MP

Pokud jste to s oslavami příchodu Nového roku přehnali s alkoholem, nabízíme vám pár osvědčených receptů, jak se z „opice“ dostat.

Nejznámějším receptem je silná česneková polévka, kdo česnek nerad, doporučujeme konzumaci krabičky sardinek, včetně oleje.

Pro troufalé či mimořádně zubožené máme recept na životabudič. Účinný, pokud jej přežijete.

Do koktejlové sklenice nalejte polévkovou lžíci worchesteru a přidejte žloutek, pepř, sůl a pořádnou porci papriky. Sklenici dolejte olejem, nejlépe olivovým. Do jiné sklenic nalejte vodu a přidejte led.

Životabudič vypijte naráz a nejlépe se zavřenýma očima. Po vodě sáhnete automaticky a velmi rádi…  

Nezapomeňte na vládní opatření! Výjimka neprošla

ilustrační foto Policie ČR

Nezapomeňte, že letos i během silvestrovských oslav platí aktuální vládní opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Původně zvažovanou výjimku pro poslední noc roku totiž ministerstvo zdravotnictví odmítlo.

Od 27. prosince proto platí nejpřísnější pátý stupeň PES, který zakazuje vycházení v době od 21 do 5 hodin. Kromě zákazu vycházení po 21. hodině platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Výjimka ze zákazu se na Silvestr nevztahuje, naopak budou pro tento den posíleny policejní hlídky i hlídky strážníků. (red)

Na silvestrovské půnoční odpalování pyrotechniky zapomeňte

Ilustrační foto pixabay.com

Silvestrovský ohňostroj v letošním roce Prostějov letos nepořádá. Důvodem je omezení volného pohybu osob v rámci usnesení vlády. Policie ani strážníci nebudou tolerovat porušení zákazu používání zábavní pyrotechniky.

„Podle obecně závazné vyhlášky našeho města je stanovena doba nočního klidu s výjimkami, kterou je každým rokem poslední den v roce. Další vyhláška stanoví, na kterých veřejných prostranstvích, je zakázáno používat zábavnou pyrotechniku,“ uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V čase od 21 až 4.59 hodin je stanoven zákaz vycházení, s určením výjimek dle usnesení vlády. „Mezi takové výjimky vycházení za účelem odpálení pyrotechniky nepatří. Obě policie na dodržování usnesení vlády dohlíží,“ doplnila mluvčí.

Do všeho jděte po hlavě!

Foto ber

Naši milí čtenáři, dovolte i nám poslední den v roce popřát vám do Nového roku 2016.

Nejdříve vám musíme poděkovat, za vaši přízeň, porozumění i snahu - díky vám a vašim příspěvkům kvalitně informovat ostatní čtenáře o událostech, které se v Prostějově a nejbližším okolí dějí.
Jsme nesmírně rádi, že se okruh dopisovatelů, fotografů i informátorů násobně zvětšil. Děkujeme, že s námi pracujete a novinky vytváříte.
Proto vám všem, nejen těm, kteří PvNovinky vytvářejí, ale také vám, čtenářům, přejeme příjemný vstup do Nového roku, pevné zdraví, štěstí i úspěch ve všech rolích, které v životě hrajete.
A jděte do všeho po hlavě! (red)