hudba

Hudba je ideální prostředek k vyjádření emocí, říká Roman Halouzka

Foto archiv ALT

Pochází z Prostějova, kde dlouhou dobu žil. Je muzikant, zpěvák, textař, kreslíř a fotograf. Seznamte se s Romanem Halouzkou, známým jako ALT.

„Moje tvorba se nejspíš zdá dost smutná až ponurá. Ale někdy je dobré si takové emoce naplno prožít a dostat vše ze sebe. Hudba je k tomu naprosto ideální prostředek. Každému se sice líbí něco jiného, ale pevně věřím, že moje tvorba posluchače osloví, minimálně ty na podobné vlně,“ začíná Roman své vyprávění.

Co Čech, to muzikant, i ten nejmenší! Přijďte se přesvědčit, zve Adéla Micková

Foto Adéla Micková

Hudba ovlivňuje člověka nejrůznějšími způsoby. Příjemná zklidní, veselá zvedne náladu, rychlá změní vnímání času, monotónní znervózní… Pro rozvoj hudebního cítění je nutné s hudbou začít již v raném věku. Kde? V pobočkách nabízející Yamaha hudební programy!

O jejich oblibě svědčí fakt, že jen v České republice absolvovalo předškolní Yamaha hudební programy již přes 36 000 spokojených klientů. Jedná se o profesionálně zpracovaný koncept, využívající metodiku otevřené skupinové výuky, který vede hudebně vzdělaný pedagog.

Kromě rozvoje hudebních předpokladů si děti v kolektivu rozvíjejí sociální vztahy a učí se respektovat autoritu.

Hledám muzikanty mezi nejmenšími. A moc mě to baví, říká Adéla Micková

Foto archiv Adély Mickové

Hudba ovlivňuje člověka nejrůznějšími způsoby. Příjemná zklidní, veselá zvedne náladu, rychlá změní vnímání času, monotónní znervózní…. Pro rozvoj hudebního cítění je nutné s hudbou začít již v raném věku. K tomu přispívá organizace Yamaha hudební programy. A ta v podobě pobočky, vedené Adélou Mickovou, míří do Prostějova. Adélku jsme požádali o krátký rozhovor.

Jak jsi k Yamaha hudebním programům přišla?

Hudební programy Yamahy v Olomouci jsem objevila díky svým dvěma synům (8 a 11 let).  S oběma jsem navštěvovala lekce od Robátek po První krůčky k hudbě. V Olomouci jsem 4 roky působila jako lektorka a časem získala nadšení v tomto světě dětí a hudby tvořit. A proto jsem se rozhodla obeznámit se svou činností i prostějovské rodiče a děti.

Chystáš nějaké ukázkové lekce, aby případní zájemci věděli, do čeho jdou?

Tip na výlet. Olomoucké barokní slavnosti právě startují

Foto https://www.baroknislavnosti.cz/

Festival Olomoucké barokní slavnosti již podesáté osvěží v letních měsících město Olomouc barokní až raně romantickou hudbou. Festival bude v historických kulisách Olomouce probíhat od 21. července až do 3. září. Vstupenky jsou již nyní v prodeji.

Program nabízí celkem jedenáct unikátních projektů, které rozezní prostory po celé Olomouci (DŮM U PARKU, katedrála sv. Václava, kostel Panny Marie Sněžné, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Slavnostní dvorana Arcibiskupského paláce, nově Rotunda CMTF UPOL a jiné). Mimo Olomouc Vás zavedeme do poutního kostela v Dubu nad Moravou. Na festivalu i v letošním roce vystoupí rezidenční soubor slavností Volantes Orchestra, Musica figuralis, Societas Incognitorum, Musica Florea, Arte dei Suonatori a další.

Keltskou noc rozezní Vintage Wine

Foto FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací. Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. Jedním ze souborů jsou i pražští Vintage Wine.

Vintage Wine patří k tahounům české keltské scény. A i když se od vydání prvního alba Drums & Guns zvukově posunuli i k jiným žánrům, inspirace irskou a skotskou muzikou se u nich zapřít nedá. Hlavní skladatel Petr Polák hledá inspiraci i v severské hudbě nebo ve folk metalu a blues. Tím vzniká pestrá směska, u které rozhodně není nuda. I proto je kapela věrnou stálicí české klubové i festivalové scény. Zatím posledním albem je pro skupinu deska Dryghtyn z roku 2019. Na koncertech Vintage Wine to žije každým okamžikem. Nekompromisní pařbu si s Vintage Wine můžete užít v sobotu 23.

Do olomoucké Šantovky míří legendární Tarja Turunen!

Foto santovka.cz

Finskou zpěvačku Tarju Turunen čeká v prosinci vánoční turné po České republice nazvané Christmas Together. Během jednoho týdne vystoupí ve čtyřech městech, mezi nimiž nebude chybět ani Olomouc. V rámci návštěvy města se uskuteční 15. prosince od 14.00 hodin v Galerii Šantovka před prodejnou H&M její autogramiáda.

Tarja, kterou proslavilo především zpívání ve skupině Nightwish, má k Olomouci vřelý vztah. Se svým vánočním turné se sem pravidelně vrací. Před dvěma lety obdržela netradiční dárek v podobě své figurky, která je součástí moderního mechanického betlému umístěného právě v Galerii Šantovka. (red)

Dechovky i pop. Díky kraji bude z obecních rozhlasů opět vyhrávat hudba

ilustrační foto Olomoucký kraj

Olomoucký kraj na příští rok uzavře smlouvu s Ochranným svazem autorským (OSA) a zaplatí obcím na území celého regionu poplatky za reprodukci hudebních děl. Týká se to například přehrávání hudby před začátkem hlášení místních rozhlasů.

„Princip je jednoduchý – tím, že kraj zaplatí autorské poplatky za všechna města a obce na území Olomouckého kaje, dosáhne na daleko nižší jednotkovou cenu, než kdyby každá z obcí postupovala samostatně. Úspora je kolem padesáti procent,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Uzavření příslušné smlouvy s OSA projednala na svém posledním zasedání krajská rada. Poplatky na celý rok vyjdou krajský rozpočet na zhruba půl miliónu korun.

4 Tenoři míří do Prostějova!

Foto AM

Seskupení 4 Tenoři patří v současnosti k největším fenoménům české mezižánrové hudby. Dva držitelé ceny Thálie, pop-muzikálová legenda a sólista Národního divadla v Praze tvoří vokální kvarteto 4 Tenoři. Do Prostějova je Agentura Mamut přiveze ve středu 20.žíjna, kde od 19 hodin vystoupí v KaS Centru.

4 Tenory tvoří Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michal Bragagnolo. Doprovází je Unique Quartet a dva hudebníci.

Dnes se narodil král. Před 74 lety

Foto mtw.com

Právě dnes, 5. září 1946, se narodil fenomenální zpěvák kapely Queen, Freddie Mercury.

„Láska je pro mě sázka do rulety,“ netajil se Freddie náklonností k oběma pohlavím.Ta se mu nakonec stala osudnou.  O tom, že má AIDS, se dozvěděl pět let před tím, než zemřel. Obavy z nemoci měl už dávno. Uvědomoval si, že jeho divoký životní styl přesahoval běžné excesy rockových hvězd. Kapele ale nemoc tajil. „Kdyby to věděli, týmový organismus by se rozložil. To nechci. Jejich muzikantské kvality potřebuji víc než jejich soucit,“ argumentoval Mercury. Do poslední chvíle hrál, zpíval a skládal.    Show musela pokračovat. …

Připojte se ke kytarovému rekordu, zve Přerov

ilustrační foto Blues nad Bečvou

Nadační fond Blues nad Bečvou za podpory statutárního města Přerova a dalších partnerů uvádějí 5. ročník kytarové exhibice Kytarový rekord na hradbách. Koná se 11. září a připojit se můžete i vy.

Hrát se budou následující skladby: