hudba

Letní scéna na zámeckém nádvoří nabídne hudební lahůdky

Foto plakát

Kulturní program Letní scény na nádvoří zámku na Pernštýnském náměstí již má jasné obrysy. Nabídne návštěvníkům širokou škálu hudebního menu.

Jak uvádí 1. náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová, scéna je k dispozici jak příspěvkovým organizacím města pro promítání kina či koncertům amatérských kapel, ale také pro ostatní zájemce o letní scénu. Letos byly víkendové termíny velmi brzy obsazeny.

„Program je již jasný a bohatý. Lidé se mohou těšit na hudební vystoupení kapel různých žánrů, loutkové divadlo nebo třeba koncert sboru Proměny. Chybět nebude ani hip-hop párty,“ vyjmenovává střípky bohatého programu letní scény 1. náměstkyně Sokolová. (red)

Tip na sobotu. Redneck Machine Fest Výšovice

ilustrační foto pixabay.com

V sobotu 20. května od 10 hodin se v zámeckém parku ve Výšovicích koná sraz motocyklů, automobilů, traktorů a jiných vozidel.

Buranská vyjížďka startuje v 11 hodin. Od 15 hodin vystoupení kapel a doprovodný program v podobě pivních a moto soutěží, fire show nebo dámského striptýzu. ZA Vstupné je 250 korun. (red)

Do Olomouce přijedou hudební hvězdy devadesátek. Zajeďte Retro music festival!

Foto plakát

Porevoluční dobu si můžete připomenout na Retro music festivalu v Olomouc. Na Korunní pevnůstku přijede v sobotu 10. června řada hudebních hvězd 90. let.

Na Korunní pevnůstce v Olomouci se představí celá řada kapel, které si lidé spojují hlavně s érou devadesátek.  Mimo jiné Fun Factory, německá skupina, která se proslavila v 90. letech s érou eurodance muziky. Jejich chytlavé refrény ve spojením s rapem byli skvělou kombinací party hitů, mezi které určitě patří I Wanna Be With You, Celebration, Doh Wah Diddy, Close To You, Take Your Chance.

Dejte hlas Koupím Si Kulomet. V soutěži Rádia Haná!

Foto radiohana.cz

Hlasujte do hudební ankety Objev roku Radia Haná 2023 a zvolte VÍTĚZE v kategorii ROCK. Mezi finalisty je Olomoucko – Prostějovská skupina Koupím Si Kulomet. Vítězové soutěže získají promo balíčky v celkové hodnotě 500 tisíc korun!

Kapela Koupím Si Kulomet postoupila do semifinále, ze kterého ji porota jako dělovou kouli vystřelila přímo do finále. „Tam o vítězi rozhodnou primárně výsledky internetového hlasování. Nechť je vítězem kapela z naší milované Hané. Moc za celou kapelu děkujeme,“ vzkazuje za kapelu David Šmidra.  

Do Prostějova míří Pražský výběr!

Foto plakát

Fanoušci se mohou v sobotu 22. dubna těšit na koncert kultovní kapely Pražský výběr. Skupina vystoupí v prostějovském KaSCentru v původním složení v čele s Michaelem Kocábem, Michalem Pavlíčkem, Vilémem Čokem, Klaudiusem Kryšpínem, Jiřím Hrubešem a již stálým hostem DJ Roxtarem. Zazní průřez skladeb z alb Straka v hrsti, Výběr a Běr a také skladby v novějších úpravách. Koncert je přeložený z 5. listopadu 2022. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Pražský výběr – česká rocková skupina založená v roce 1976 klávesistou a zpěvákem Michaelem Kocábem. Ve druhé polovině 70. let se orientovala na jazz rock, který byl v té době populární. Na začátku 80. let přistoupila k celkové změně stylu, tehdy působila jako jedna z nejvýznamnějších českých novovlných skupin. V letech 1983–1986 byl Pražský výběr režimem zakázán, ke koncertování a vydávání alb se mohl vrátit až ve druhé polovině 80. let. Po roce 1989 vystupovala skupina spíše sporadicky, větší množství koncertů znovu pořádala až po roce 2000.

Zajděte na koncert Muzikoterapie pro všechny, zvou Kaprálovi

Foto plakát

Manželé Jitka a Radek Kaprálovi zvou širokou veřejnost na muzikoterapeutický koncert s následnou léčivou relaxací. Koná se v sobotu 10. prosince od 16 hodin v přednáškovém sále Národního domu Prostějov.

Zažijete účinky celostní muzikoterapie a seznámíte se s hudbou hranou na nástroje v přirozeném ladění. Pro ještě větší prožitek je vhodné vzít si karimatku a deku. „Světem krásných léčivých zvuků vás provedou Štěpánka Vašíčková (Stará Boleslav), Dita Mohelská (Brno), Filip Kačer (Pacov) a Jitka a Radek Kaprálovi (Prostějov).

Akce je podporována městem Prostějov a garantována Evropskou asociací celostní muzikoterapie. (red)

Hudba je ideální prostředek k vyjádření emocí, říká Roman Halouzka

Foto archiv ALT

Pochází z Prostějova, kde dlouhou dobu žil. Je muzikant, zpěvák, textař, kreslíř a fotograf. Seznamte se s Romanem Halouzkou, známým jako ALT.

„Moje tvorba se nejspíš zdá dost smutná až ponurá. Ale někdy je dobré si takové emoce naplno prožít a dostat vše ze sebe. Hudba je k tomu naprosto ideální prostředek. Každému se sice líbí něco jiného, ale pevně věřím, že moje tvorba posluchače osloví, minimálně ty na podobné vlně,“ začíná Roman své vyprávění.

Co Čech, to muzikant, i ten nejmenší! Přijďte se přesvědčit, zve Adéla Micková

Foto Adéla Micková

Hudba ovlivňuje člověka nejrůznějšími způsoby. Příjemná zklidní, veselá zvedne náladu, rychlá změní vnímání času, monotónní znervózní… Pro rozvoj hudebního cítění je nutné s hudbou začít již v raném věku. Kde? V pobočkách nabízející Yamaha hudební programy!

O jejich oblibě svědčí fakt, že jen v České republice absolvovalo předškolní Yamaha hudební programy již přes 36 000 spokojených klientů. Jedná se o profesionálně zpracovaný koncept, využívající metodiku otevřené skupinové výuky, který vede hudebně vzdělaný pedagog.

Kromě rozvoje hudebních předpokladů si děti v kolektivu rozvíjejí sociální vztahy a učí se respektovat autoritu.

Hledám muzikanty mezi nejmenšími. A moc mě to baví, říká Adéla Micková

Foto archiv Adély Mickové

Hudba ovlivňuje člověka nejrůznějšími způsoby. Příjemná zklidní, veselá zvedne náladu, rychlá změní vnímání času, monotónní znervózní…. Pro rozvoj hudebního cítění je nutné s hudbou začít již v raném věku. K tomu přispívá organizace Yamaha hudební programy. A ta v podobě pobočky, vedené Adélou Mickovou, míří do Prostějova. Adélku jsme požádali o krátký rozhovor.

Jak jsi k Yamaha hudebním programům přišla?

Hudební programy Yamahy v Olomouci jsem objevila díky svým dvěma synům (8 a 11 let).  S oběma jsem navštěvovala lekce od Robátek po První krůčky k hudbě. V Olomouci jsem 4 roky působila jako lektorka a časem získala nadšení v tomto světě dětí a hudby tvořit. A proto jsem se rozhodla obeznámit se svou činností i prostějovské rodiče a děti.

Chystáš nějaké ukázkové lekce, aby případní zájemci věděli, do čeho jdou?

Tip na výlet. Olomoucké barokní slavnosti právě startují

Foto https://www.baroknislavnosti.cz/

Festival Olomoucké barokní slavnosti již podesáté osvěží v letních měsících město Olomouc barokní až raně romantickou hudbou. Festival bude v historických kulisách Olomouce probíhat od 21. července až do 3. září. Vstupenky jsou již nyní v prodeji.

Program nabízí celkem jedenáct unikátních projektů, které rozezní prostory po celé Olomouci (DŮM U PARKU, katedrála sv. Václava, kostel Panny Marie Sněžné, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Slavnostní dvorana Arcibiskupského paláce, nově Rotunda CMTF UPOL a jiné). Mimo Olomouc Vás zavedeme do poutního kostela v Dubu nad Moravou. Na festivalu i v letošním roce vystoupí rezidenční soubor slavností Volantes Orchestra, Musica figuralis, Societas Incognitorum, Musica Florea, Arte dei Suonatori a další.