festival

Dechový orchestr ZUŠ Němčice uspěl na festivalu

Foto FB

V sobotu 13. dubna se Dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou zúčastnil soutěžního festivalu, který ve Šternberku pořádal Svaz dechových orchestrů České republiky.

Z festivalu orchestr přivezl Zlaté pásmo s vyznamenáním (v absolutním pořadí 2. místo) a dirigent orchestru Lukáš Broda získal ocenění za dirigentský výkon.

Dechový orchestr ZUŠ Němčice nad Hanou působí od roku 1984 na ZUŠ Němčice nad Hanou. V současnosti má zhruba 65 členů a vystupuje nejen po celé ČR ale i Evropě. Dirigentem orchestru je od roku 2002 Jindřich Novák. (ber)

Loutkofest 2024 za námi a pořadatelé z Loutkového divadla Pronitka bilancují a srovnávají plány se skutečností

Foto Pronitka

Chtěli propagovat loutkářství jako součást kulturního dědictví, zapsaného na prestižním seznamu UNESCO, při příležitosti Světového dne loutkářství. Velké sousto pro organizátory! Obavy, nejistota, strach, jak na to a jak to dopadne.

„Že se to podařilo, o tom asi nejlépe vypovídá návštěvnost. Festivalu se od 3.března do 6. dubna zúčastnilo na 2500 malých i velkých návštěvníků," říká principálka Lucie Hlačíková.

LOUTKOFEST 2024 nabídl nedělní pohádkový rej s Míšou Růžičkovou

Foto ber

V neděli 23. března dopoledne se KaSCentrum v Komenského ulici stalo dějištěm Velkého pohádkového reje s loutkami. Byl určen pro prince a princezny, takže se jich na akci, pořádané v rámci LOUTKOFESTU, sešla bezmála stovka. Užili si nejen samotných koutek, ale i Mini-diskotéku Míši Růžičkové.

Loutkáře opět přišla podpořit i 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová: „Aktivit kolektivu Pronitky, spojených s Loutkofestem, si nesmírně vážím. Celá příprava i samotný průběh festivalu jsou nesmírně pracné, o časové náročnosti nemluvě. Co se týká samotné výstavy, je podle mého jednou z nejlepších v městské galerii. Je zábavná, pro děti interaktivní a poučná. Mohly se potkat se Spejblem a Hurvínkem, vidět, jak není vůbec jednoduché loutky vodit, jak pracné je, než loutka vznikne, a spoustu dalších zajímavostí."

LOUTKOFEST 2024 navštívily světově proslulé dřevěné legendy

Foto ber

Až do 6. dubna můžete ve výstavních síních prostějovského zámku shlédnout unikátní interaktivní výstavu loutek. Pořádají ji loutkáři ze souboru Pronitka prostějovského Sokola I jako součást LOUTKOFESTU 2024. Ve čtvrtek a v pátek se zájemci mohli setkat se Spejblem a Hurvínkem, a jejich dlouholetým souputníkem Martinem Kláskem.

Loutkoherce, a taky hlas slavných hrdinů Spejbla a Hurvínka v divadle S+H, Martina Kláska pozvali loutkáři na festival do Prostějova na základě dlouholetého kamarádství. „Známe se z přerovské celostátní přehlídky loutkových divadel už hezkých pár let. Martin po dva dny předváděl loutky, ale také pořádal seminář k jejich vodění, autogramiádu a byl i součástí focení,“ vypočítala principálka Pronitky Lucie Hlačíková.

Festival hudby a atrakcí láká na Raega

foto plakát

Ve dnech 1. až 3. září se bude v Prostějově konat Festival hudby a atrakcí. Nabídne zábavu a hudební legendy.

Těšit se můžete třeba na Reaga, Romstar Vyškov, Cicobend Rene Rendy, Kontakt, Dj Camuā, Mateo, SAB, Dolák, Dj Pablo Dj Pàja a Romanticu.

Čeká vás také velká show MMA K1 BOX s charitativním podtextem. Budou se dražit boxerské rukavice a výtěžek dražby bude věnován dětskému oddělení Nemocnice Prostějov. (red)

Mezinárodní festival vojenských hudeb rozezní Olomouc

Foto archiv pořadatele

V Olomouci bude od 25. do 26. srpna znít hudba vojenských souborů. V současnosti vrcholí přípravy XXVII. ročníku mezinárodního festivalu vojenských hudeb a návštěvníci se tentokrát mohou těšit na vojenské hudby hned ze čtyř evropských zemí, vystoupení tuzemských souborů i jedinečné exhibice. V sobotu odpoledne se festival přesune do Kroměříže, kde bude znít vojenská hudba po oba víkendové dny na Velkém náměstí.

Zahraniční ozdobou festivalu v Olomouci se stanou soubory ze Švédska, Francie, Chorvatska a Slovenska. „Jak významné tradici se festival vojenských hudeb v Olomouci těší, je jednoznačně vidět z dvojciferného čísla, které se píše v názvu jeho letošního ročníku. Sedmadvacetiletá historie festivalu znamená nejen pevný bod v kulturním kalendáři města, ale odkazuje na taky význam působení armády v Olomouci v době, kdy byla vojenskou pevností, i v současnosti," uvádí primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

Litovelský otvírák se blíží. Soutěžte o vstupenky!

Foto Litovel

Nenechte si ujít letošní ročník festivalu, na kterém v sobotu 12. srpna vystoupí Šrouby a Matice, Michal David, Kristýna, 05 a Radeček, Legendy se vrací nebo Desmond. Druhé scéně na nádvoří budou dominovat Deep Purple Tribute, Checkpoint, GABRIELA V.G., Fofrovanka nebo Perseus. Nebude chybět ani ohňostroj. A vy si s PvNovinkami můžete zasoutěžit o vstupenky!

Stačí, když do čtvrtka 10. srpna zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, kolikáté narozeniny slaví Pivovar Litovel. Odpověď označte v předmětu LITOVEL a nezapomeňte připojit své celé jméno, adresu a telefonní číslo. Pro tři vylosované mám vstupenky pro dvě osoby!

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Profest tančil, hrál, zpíval a bavil

Foto ber, Zdenek Vystavěl

Dvoudenní country festival Profest oslavil o tomto víkendu třetí narozeniny. I když mu počasí příliš nepřálo, opět nabídl dva dny dobré zábavy.

Zazpívalo a zahrálo na něm deset kapel nejen se zaměřením na country, probíhaly ukázky a výuka country tanců se skupinou Proradost. „Byli jsme připraveni i na nepřízeň počasí, a tak jsme sobotní program přesunuli do Kulturního klubu Duha,“ doplnila 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

K vidění byla rovněž výstava amerických motorek a vozidel, zájemci i mohli vyzkoušet jízdu na elektrickém býkovi.

Akci pořádalo město Prostějov, Kulturní klub Duha a Tres Soldanos. (ber)

Třídenní keltský svátek skončil. Jeho poselství ale zní dál

Foto Zdeněk Vystavěl

Od čtvrtka do soboty se kempem Žralok nesly tóny staré kultury. Keltové sem v zastoupení umělců z dvanácti zemí světa přijeli oslavit dvacáté narozeniny Keltské noci.  Podpořili je příznivci z celé Evropy, aby tím festivalu definitivně přiklepli mezinárodní statut. Spokojeni byli nejen oni, ale také pořadatelé.

„Jsme tu už od středy, odjíždět budeme v neděli večer. Užili jsme si to neskutečně, lidi, tanec, boje, prostě všechno. Příští rok určitě dojedeme zase, ale bude nás podstatně víc, ne šest jako letos,“ smála se Barča, která s kamarády dorazila z Plzně.

Své nadšení z festivalu prezentovali také účinkující, třeba pražská kapela Vintage Wine. „Každý rok odsud odjíždíme starší. Tedy oficiálně jeden z nás, protože slaví narozeniny, ale my jsme solidární, takže slavíme s ním,“ smál se frontman Petr Polák.

Druhá noc Keltů rozvířila tanečníky, bubny a ohně. A pozdravila ráno

Foto ber, Zdenek Vystavěl

Páteční program Keltské noci začal v pravé poledne a opět nabídl přepestrou směsici žánrů a podívané. Zahájení se ujaly Cheeky Sheep, česká kapela, zaměřená na tradiční irskou hudbu. Následovala je skupina Gwalarn, která pro změnu zamířila do Bretaně.

A pak přišel čas Malemirish, irské kapely z Doks. Jejich drajv zvedl na parket nadšené tanečníky, kteří si, stejně, jako přítomné elfky a víly, rej neskutečně užívali. Klidní nezůstali ani u akustické show, kterou předvedli italští Cisal Pipers. Bubny, doprovázející fenomenální dudačku, která nasadila v závěru pekelné tempo, byly vrcholem představení, po kterém muzikanti pozvali zájemce na workshop.