Keltská noc

OBRAZEM: Keltská noc 2022 se vydařila, libují si pořadatelé

Foto KN z.s.

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se v plumlovském kempu Žralok konala od 21. do 23. července.  Podle počtu a názoru návštěvníků se akce velmi vydařila. A naštěstí přálo i počasí.

„Hlavní vizí a posláním festivalu Keltská noc do budoucna je a bude – připomínat lidem vzájemnou kulturní propojenost zemí Evropy právě prostřednictvím „keltství“, které jako historická nit propojuje velkou část zemí Evropské unie. Chceme také ukázat, že právě náš region je významnou součástí této historie,“ vysvětlil Tomáš Somr, jeden z otců Keltské noci.

Kdo vyhrál volňásky na Keltskou noc?!

ilustrační foto Keltská noc

Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z devíti evropských zemí. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o vstupenky!

V pomyslném osudí byla dvojice lístků na pátek, dva lístky na sobotu a jako hlavní cena dvě vstupenky na celý dvoudenní program.

Na koho se usmálo štěstí? Dva lístky na pátek vyhrávají Viktor Šandera a Martina Haratková, dva lístky na sobotu Lenka Špaltová a Libuše Dvořáková a na celý, tedy dvoudenní program, vyhrává volňásky Hana Hlavicová a Jaroslav Dvořák. Gratulujeme!

(red)

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022. Soutěžte o vstupenky!

Foto Keltská noc

Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. A vy si s námi můžete zasoutěžit o vstupenky! V pomyslném osudí bude dvojice lístků na pátek, dva lístky na sobotu a jako hlavní cena dvě vstupenky na celý dvoudenní program.

Stačí, když do středy 20. července do 15 hodin zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, po kolikáté na Keltské noci vystoupí Sliotar. Odpověď označte v předmětu KELTSKÁ a nezapomeňte připojit jméno, adresu a telefon. Pro vylosované máme po dvou vstupenkách na pátek a sobotu a pro další dva vstupenku na oba dny. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (red)

Cisalpipers: „Těšíme se na Keltskou noc. Budeme publiku na blízku“

foto Eva Kolomazníková

Italská kapela Cisalpipers vystoupí v rámci festivalu Keltská noc v Plumlově, a to v pátek 22. července. Pětičlenná formace se při tvorbě svých písní inspiruje historickou hudbou z celé Evropy, nebojí se ale přidat třeba prvky popu, world music nebo jazzu. „Každý z kapely má jiné hudební zkušenosti a jiný vkus. Když se to všechno smíchá, vzniknou Cisalpipers.”

Na jaké novinky se může publikum na Keltské noci těšit?

Na Keltskou noc s námi přijede náš nový basák, který je nakažlivě energický a dokáže pořádně nakopnout show. Také zahrajeme pár nových písniček a také pro páteční koncert chystáme malé překvapení.

I když jste z Itálie, hrajete irskou muziku. Proč?

Novinka na Keltské noci. MalemIrish

Foto FB

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací. Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z devíti evropských zemí. Jedním ze souborů jsou i MalemIrish z Doks.

Novinkou letošní Keltské noci je skupina MalemIrish. Pochází z Doks od Máchova jezera a hraje tradiční irskou muziku, ovšem s vlastním pojetím. Čtveřice muzikantů kromě zpěvu ovládá hru na kytaru, buben bodhrán, irskou flétnu a housle. V posledních letech se MalemIrish dostávají na stále více českých festivalů, někde už jsou prakticky stálicí. Svou premiéru na Keltské noci v Plumlově si ale odškrtnou až letos. A čas vystoupení mají vskutku čestný. MalemIrish totiž celou Keltskou noc otevřou a budou tak první kapelou, která pro vás zahraje.

Keltská noc nabídne i šperky a lahůdky

FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací a navazuje přesně tam, kde před necelými 3 lety zůstal kvůli covidové epidemii stát. 22. až 23. července 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. Kromě irské keltské hudby se mohou návštěvníci těšit také na irský tanec, vikingská bojová umění, keltský tábor s ukázkami keltských řemesel a stylu života, keltskou spiritualitu, skvělé workshopy na světové úrovni.

„Pro mě osobně je prioritou kvalita kapel při živých vystoupeních, jejich studiové nahrávky si samozřejmě také rád poslechnu, ale vždy si vyhledávám živá, neupravená videa z koncertů a tam nejvíce poznám kvalitu souborů. To se týká především nových kapel, které na KN ještě nehráli. Další prioritou je zachování stylové čistoty keltského festivalu, takže vybírám vždy kapely, jejichž hudba vychází z kořenů keltské hudby, ať už je její pojetí tradiční irské, rockové, jazzové, metalové, či experimentální kombinací a prolínáním stylů,“ říká hlavní pořadatel Tom Somr.

Dublinský Sliotar bude na Keltské noci již po osmnácté

Foto Keltská noc

Dublinské trio Sliotar patří ke stálým interpretům tradiční irské lidové hudby, ovšem v moderním pojetí. Za šestadvacet let existence hrají stále ve stejném složení. Zpěvák a frontman Ray MacCormac hraje ještě na dudy a flétny, J. P. Kallio zastává kytarové party a doprovodný zpěv a o bicí a perkuse se stará Des Gorevan. Sliotar koncertují po celé Evropě a festival Keltská noc je jejich pravidelnou zastávkou. Letos zde zahrají již po osmnácté a to v sobotu ve 20:50. A právě o každoročním působení na Keltské noci jsme si povídali s kytaristou J. P. Kallio.

Festival měl díky covidu dvouletou pauzu. Co se v té době dělo se Sliotar?

Keltskou noc rozezní Vintage Wine

Foto FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací. Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z 9 evropských zemí. Jedním ze souborů jsou i pražští Vintage Wine.

Vintage Wine patří k tahounům české keltské scény. A i když se od vydání prvního alba Drums & Guns zvukově posunuli i k jiným žánrům, inspirace irskou a skotskou muzikou se u nich zapřít nedá. Hlavní skladatel Petr Polák hledá inspiraci i v severské hudbě nebo ve folk metalu a blues. Tím vzniká pestrá směska, u které rozhodně není nuda. I proto je kapela věrnou stálicí české klubové i festivalové scény. Zatím posledním albem je pro skupinu deska Dryghtyn z roku 2019. Na koncertech Vintage Wine to žije každým okamžikem. Nekompromisní pařbu si s Vintage Wine můžete užít v sobotu 23.

Keltská noc představí Bílého havrana

ilustrační foto FB Keltská noc

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací. Ve dnech 22. - 23. 7. 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu festivalu vystoupí na 150 účinkujících z devíti evropských zemí. Jedním ze souborů je i olomoucký Fiach bán, neboli Bílý havran.

Fiach bán je první ze tří tanečních souborů irských tanců, se kterými se, ať už Předvečeru nebo poté samotném festivalu, setkáte, uvidíte a budete se od nich moci i něco naučit.

Keltská noc startuje předvečerem. Vstup je zdarma, vzkazuje Tomáš Somr

ilustrační foto Tomáš Somr

Mezinárodní hudební festival Keltská noc 2022 se vrací a navazuje přesně tam, kde před necelými třemi lety zůstal kvůli covidové epidemii stát. 22. - 23. 7. 2022 opět rozezní kemp Žralok v Plumlově. V programu vystoupí na 150 účinkujících z devíti evropských zemí. Kromě irské-keltské hudby se mohou návštěvníci těšit také na irský tanec, vikingská bojová umění, keltský tábor s ukázkami řemesel a stylu života, keltskou spiritualitu, workshopy.

„Letos máme pro návštěvníky novinku. Mnoho z nich přijíždí na Keltskou noc již o den dříve, tak jsme letos připravili na čtvrtek (21.7.) večer krásnou zahřívací akci - Předvečer Keltské noci 2022. Čtvrteční program bude začínat kolem sedmnácté hodiny a vystoupí v něm soubor irských tanců Fiach Bán z Olomouce, kromě ukázky irských tanců provede i workshop-výuku irských tanců pro všechny zájemce. Kromě irských tanců také vystoupí skupina MalemIrish, která zahraje bujaré irské písně, jigy a reely.