Keltská noc

Třídenní keltský svátek skončil. Jeho poselství ale zní dál

Foto Zdeněk Vystavěl

Od čtvrtka do soboty se kempem Žralok nesly tóny staré kultury. Keltové sem v zastoupení umělců z dvanácti zemí světa přijeli oslavit dvacáté narozeniny Keltské noci.  Podpořili je příznivci z celé Evropy, aby tím festivalu definitivně přiklepli mezinárodní statut. Spokojeni byli nejen oni, ale také pořadatelé.

„Jsme tu už od středy, odjíždět budeme v neděli večer. Užili jsme si to neskutečně, lidi, tanec, boje, prostě všechno. Příští rok určitě dojedeme zase, ale bude nás podstatně víc, ne šest jako letos,“ smála se Barča, která s kamarády dorazila z Plzně.

Své nadšení z festivalu prezentovali také účinkující, třeba pražská kapela Vintage Wine. „Každý rok odsud odjíždíme starší. Tedy oficiálně jeden z nás, protože slaví narozeniny, ale my jsme solidární, takže slavíme s ním,“ smál se frontman Petr Polák.

Druhá noc Keltů rozvířila tanečníky, bubny a ohně. A pozdravila ráno

Foto ber, Zdenek Vystavěl

Páteční program Keltské noci začal v pravé poledne a opět nabídl přepestrou směsici žánrů a podívané. Zahájení se ujaly Cheeky Sheep, česká kapela, zaměřená na tradiční irskou hudbu. Následovala je skupina Gwalarn, která pro změnu zamířila do Bretaně.

A pak přišel čas Malemirish, irské kapely z Doks. Jejich drajv zvedl na parket nadšené tanečníky, kteří si, stejně, jako přítomné elfky a víly, rej neskutečně užívali. Klidní nezůstali ani u akustické show, kterou předvedli italští Cisal Pipers. Bubny, doprovázející fenomenální dudačku, která nasadila v závěru pekelné tempo, byly vrcholem představení, po kterém muzikanti pozvali zájemce na workshop. 

Keltská noc začala, Zaplavila Žralok prastarými rytmy

Foto ber

V čtvrtek ve 14 hodin začal v kempu Žralok v Plumlově oficiálně třídenní mezinárodní festival Keltská noc. V něm se publiku postupně představí na 150 účinkujících ze 12 zemí. Ti první to zvládli již ve čtvrtek.

Mezi nimi třeba Fiach Bán, skupina irského tance z Olomouce, která zájemce pozvala i na workshop. Novinkou byly hosté, jejichž vůdce Horset je majitelem nedalekého zámku Ptení. Pokud tipujete Barbar Punk, jste na správné stopě. Probudit v sobě spolu s kapelou barbara budete moci ještě v neděli nad ránem – budou totiž posledními vystupujícími letošního festivalu. 

Víme, kdo vyhrál vstupenky na Keltskou noc!

Foto Keltská noc

Ve dnech od 20. do 22. července rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu třídenního festivalu Keltská noc vystoupí 150 účinkujících z 12 zemí světa. A vy jste si s námi mohli zasoutěžit o vstupenky.

A na koho se štěstí usmálo? Vstupenky pro dvě osoby na libovolný den vyhráli Lucie Svačinová z Konice, Alžběta Žišková, Václav Fiedor a Kristýna Coufalová, všichni z Prostějova.

Gratulujeme! (red)

Blesková soutěž o vstupenky na Keltskou noc!

Foto Keltská noc

Ve dnech od 20. do 22. července rozezní kemp Žralok v Plumlově tóny irských fléten a žhavé rytmy keltských bubeníků. V programu třídenního festivalu Keltská noc vystoupí 150 účinkujících z 12 zemí světa. Záštitu nad festivalem přijala velvyslankyně Irska v Praze, J. E. Clona Manahan. A vy si s námi můžete bleskově zasoutěžit o vstupenky!

Stačí, když do úterý 18. července do 15 hodin zašlete na redakční e-mail odpověď na otázku, kolikátý ročník Keltské noci se letos v Plumlově koná. Odpověď označte v předmětu KELTSKÁ a nezapomeňte připojit jméno, adresu a telefon. Pro čtyři vylosované máme dvě vstupenky na libovolný den. 

Svým přihlášením do soutěže dáváte souhlas s užitím vašeho jména, e-mailu, telefonu i adresy k účelům losování a následného vyhlášení soutěže a s předáním údajů partnerům akce či předání vstupenek osobně. (ber)

Hvězdy budou zářit nad Keltskou nocí nejen z nebe

Foto Keltská noc

Program letošního, jubilejního dvacátého ročníku Keltské noci, která proběhne v termínu od 20. do 22. července, a nad kterým přijala záštitu velvyslankyně Irska v Praze, J. E. Clona Manahan, bude nabitý jak novinkami, tak stálicemi mezinárodní hudební i taneční scény. 150 účinkujících z 12 zemí světa na tři dny rozehraje a roztančí kemp Žralok na Plumlově. Dnes vám představíme čtvrtou část programu.

K festivalu Keltská noc kromě hudby neodmyslitelně patří také tanec, a to přímo ten irský. Můžete se ho dokonce i sami naučit na workshopech, které proběhnou ve čtvrtek a v sobotu. První se uskuteční hned na začátku festivalu, ve čtvrtek ve 14:30, to abyste svoje nově nabyté dovednosti mohli plně uplatnit po celou dobu trvání festivalu. Učit se budete s olomouckou taneční skupinou Fiach Bán, kteří vám pak svoje vystoupení předvedou ve stejný den, v 18:45.

Hvězdy budou zářit nad Keltskou nocí nejenom z nebe

Foto Keltská noc

Program letošního, jubilejního dvacátého ročníku Keltské noci, která proběhne v termínu od 20. do 22. července, a nad kterým přijala záštitu velvyslankyně Irska v Praze, J. E. Clona Manahan, bude nabitý jak novinkami, tak stálicemi mezinárodní hudební i taneční scény. 150 účinkujících z 12 zemí světa na tři dny rozehraje a roztančí kemp Žralok na Plumlově. Dnes vám představíme druhou část programu.

V pátek od 18 hodin se můžete nechat přenést do tajemného a pohanského fantasy světa (a možná až na Kaer Morhen) na křídlech podmanivé hudby plné jak slavných melodií ze Zaklínače, Pána prstenů a mnohých dalších opatřených emotivními českými překlady textů, tak vlastních skladeb kapely DELORAINE. Čeká vás fantasy literatura a pohanská mytologie proměněná v energickou, taneční a emotivní hudbu.

Hvězdy budou zářit nad Keltskou nocí nejen z nebe

Foto Keltská noc

Program letošního, jubilejního dvacátého ročníku Keltské noci, která proběhne v termínu od 20. do 22. července, a nad kterým přijala záštitu velvyslankyně Irska v Praze, J. E. Clona Manahan, bude nabitý jak novinkami, tak stálicemi mezinárodní hudební i taneční scény. 150 účinkujících z 12 zemí světa na tři dny rozehraje a roztančí kemp Žralok na Plumlově. Dnes vám představíme druhou část programu.

Nenašel by se asi žádný z návštěvníků Keltské noci, který by neznal a nemiloval trojici skvělých muzikantů z Dublinu, kteří si říkají SLIOTAR. Jejich hudba patří k samotným kořenům tradiční irské lidové kultury a jejich živá vystoupení jsou nezapomenutelným zážitkem. Dávno zlidovělý pokřik „pííívooo“ zpěváka a hráče na flétny a irské dudy Raye MacCormaca z pódia, tato zdravice všem účastníkům festivalu, už dnes patří ke Keltské noci stejně neodmyslitelně, jako k ní patří odraz plumlovského zámku na hladině Podhradského rybníka.

Hvězdy budou zářit nad Keltskou nocí nejen z nebe

Foto Keltská noc

Program letošního, jubilejního dvacátého ročníku Keltské noci, která proběhne v termínu od 20. do 22. července, a nad kterým přijala záštitu velvyslankyně Irska v Praze, J. E. Clona Manahan, bude nabitý jak novinkami, tak stálicemi mezinárodní hudební i taneční scény. 150 účinkujících z 12 zemí světa na tři dny rozehraje a roztančí kemp Žralok na Plumlově. Dnes vám představíme první část programu.

Na své si přijdou jak příznivci poklidné akustické hudby, tak i ti návštěvníci, kteří mají raději o něco tvrdší muziku. Pokud patříte právě mezi tyto posluchače, nenechte si v pátek od půl jedenácté večer ujít vystoupení jedné z letošních novinek festivalu, kapely SKILTRON. Toto folk metalové spojení heavy metalu a keltské hudby, kde nechybí ani dudy, bude jistě nezapomenutelným zážitkem už kvůli jedinečnému stylu a zvuku, který tato kapela nabízí.

Mezinárodní hudební festival KELTSKÁ NOC 2023 – PLUMLOV představuje program!

Foto keltska-noc

Letošní ročník festivalu Keltská noc je jubilejním, již dvacátým ročníkem. Navíc se letos poprvé prodlužuje ze dvou na tři dny. Novinkami i stálicemi nabitý program začne již ve čtvrtek 20. července. Během tří festivalových dní na Keltské noci 2023 vystoupí 20 kapel a 150 účinkujících a umělců z dvanácti zemí světa.

Novinky na Keltské noci 2023:

SKILTRON (ARG-ITA-FRA-FIN) – skvělá původně jihomerická folk-metalová kapela spojující heavy metal a keltskou hudbu, známá také tím, že do své hudby začleňuje skotské dudy.

RED RUM (GB) – divoká folk-metalová kapela z anglického hrabství Nottinghamshire. Jejich hudba spojuje prvky folku a tvrdého metalu v jeden nekompromisní celek.

EMERALD SHINE (CZ) – skvělá moravská folk-metalová kapela z Nového Jičína. Svoji hudbu definují jako fantasy metal s keltskými kořeny.