Hluchov

Náročný Štědrý den pro hasiče. Zasahovali i u požárů ve Vrbátkách a Hradčanech

Foto HZS Olomouckého kraje

V průběhu svátečního dne zasahovali hasiči v Olomouckém kraji u více jak 130 událostí.

„Padající stromy, to byla většina našich výjezdů. A také tající sníh a zvyšování hladin vodních toků, kde jsme prováděli monitoring nebo pročištění koryt toků a propustků. Bohužel jsme zasahovali i dvakrát u požárů v rodinných domech. Hradčany – Kobeřice – zahoření vánočního věnce, naštěstí bez většího rozšíření a uhašeno před naším příjezdem. Vrbátky zahoření v obývacím pokoji – nejspíše od elektrického zařízení. Zde došlo k většímu poškození převážně zakouřením,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

O nejkrásnější alej roku soutěží tři stromořadí z regionu. Hlasujte!

Foto Zdeněk Honest

Celkem tři stromořadí z Prostějovska bojují letos v Olomouckém kraji o titul nejoblíbenější aleje roku. V třináctém ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika, soutěží 83 alejí a stromořadí z celé České republiky. Hlasování začalo tento týden a končí v lednu.

V Olomouckém kraji se o titul Alej roku 2023 uchází zámecká alej v Hluchově. „Alej má zajímavý příběh – když jsme se dozvěděli, že původně na Zámečku byla stromořadí třešní, přemýšleli jsme, jak vypadaly a jak je obnovit. A tohle jsme pak sázeli s našima holkama.

Majitel přišel o dva veterány za tři čtvrtě milionu

Foto Policie ČR

V noci na čtvrtek 28. září neznámý pachatel odcizil dva motocyklové veterány z domu v obci Hluchov na Prostějovsku.

Zloděj se nejprve do domu vloupal a následně z něj ukradl motocykl BMW R61 z roku 1939 a motocykl Jawa 350 sport z roku 1965. Oba stroje měly černou barvu. Majitel veteránů odhadl škodu na 700 tisíc korun. „Pachateli hrozí za přečiny porušování domovní svobody a krádež trest odnětí svobody na jeden rok až pět let," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Mládenec nezvládl Hondu. A skončil ve stromě

Foto Policie ČR

Jízdu na motocyklu značky Honda nezvládl 16letý řidič, který jel od Přemyslovic na Hluchov. Skončil nemocnici.

„Po projetí mírné levotočivé zatáčky, zřejmě vlivem rychlosti, vyjel vpravo mimo komunikaci, kde vletěl do směrového sloupku, který vylomil a zastavil se až o vzrostlý strom. Zraněný mladík byl záchrannou službou převezen do FN Olomouc,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní a hmotná škoda byla předběžně stanovena na 52 000 Kč. (red)

U Hluchova hořelo pole!

Foto FB

V sobotu po 14 hodině vyrazili do boje s červeným kohoutem k Hluchovu, kde hořelo pole. Požár se jim povedlo zlikvidovat. Příčina a výše škody je v šetření.

„Upozorňujeme, že od 12. července platí v našem kraji zákaz rozdělávání ohně v přírodním prostředí, pálení klestí na zahradách nebo například používání pyrotechniky. Rozhodnutí o vyhlášení období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů vydal hejtman na základě doporučení krajského ředitele HZS Olomouckého kraje.

Důvodem jsou vysoké teploty, suché počasí a také výhled na další dny. Současně se zvýšil od začátku července počet výjezdů k požárům v přírodním prostředí,“ varují hasiči. (ber)

Pivo prokládal rumem. Domů šel pěšky

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek odpoledne zastavila hlídka 48letého řidiče vozidla Mercedes Benz v obci Hluchov a provedla u něho dechovou zkoušku, která neměla příznivé výsledky, ale s tím zřejmě starší muž počítal.

„Naměřené hodnoty totiž nebyly zrovna nízké a řidič k tomu uvedl, že začal pít předchozího dne v odpoledních hodinách a pil až do půlnoci. V průběhu té doby vypil 7 dvanáctistupňových piv a prokládal to velkými panáky rumu, kterých bylo celkem 8 kousků. Hodnoty na měřícím zařízení se krátce před půl druhou odpolední zastavily na hladině 1, 95 a 1, 87 promile,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Do místa bydliště, kam měl řidič namířeno, již za volantem mercedesu neodjel a na místě přišel o řidičský průkaz, který mu hlídka zadržela.